Senovės Graikijoje herojais buvo vadinami didvyriai, kurie už savo didžius darbus po mirties būdavo sudievinami ir tapdavo mitinėmis būtybėmis, pusdieviais. Nors laikai pasikeitė, tačiau herojai niekur neišnyko – savo kilniais poelgiais jie pasižymi istorijoje, aukojasi dėl kitų gerovės, įkvepia ir veda žmones link kilniausių tikslų išpildymo. Kas jie – šių laikų herojai, kurių žygdarbius matome XXI amžiuje? Interneto knygynas Patogupirkti.lt pristato 6 herojus, kurių darbai paliko pėdsaką istorijoje ir nugulė knygų puslapiuose.
Volodymyras Zelenskis
Ko gero pagrindinis šių dienų herojus, apie kurį nepaliaujama kalbėti nuo vasario mėnesio – tai Ukrainos prezidentas, tapęs laisvės simboliu savo tautiečiams. Šalyje prasidėjus aktyviems kariniams veiksmams iš Rusijos, prezidentas Volodymyras Zelenskis atsisakė bėgti iš šalies ir kasdien drąsina savo tautą kovoti ir nepasiduoti agresoriui.
Norintiems sužinoti daugiau apie V. Zelenskio gyvenimą ir kelią nuo pramogų verslo iki prezidento posto, rekomenduojama paskaityti pirmąją ir kol kas vienintelę Lietuvoje parduodamą Ukrainos žurnalisto ir knygų autoriaus Serhijaus Rudenkos knygą „Zelenskis“. Knygoje aprašomi įvairūs Ukrainos prezidento gyvenimo etapai, pradedant nuo vaikystės, baigiant 2022 m. vasario 24 d. prasidėjusiu Rusijos-Ukrainos karu.
Elžbieta II
Jungtinė Karalystė neseniai atsisveikino su moterimi, mama, močiute, prosenele, iškilia valdove ir asmenybe, kuri milijonams žmonių įkūnijo monarchiją – Elžbieta II. Jaunystėje velionė karalienė davė pažadą tarnauti monarchijai ir tautai, ir šio pažado nesulaužė 70 metų, tapdama ilgiausiai kada nors valdžiusia Jungtinių Karalysčių monarche.
Žurnalisto Matthew Dennison biografinėje knygoje „Karalienė“ autorius detaliai apžvelgia Elžbietos II vaikystę, gyvenimą rūmuose, tapimą monarche, valdymo užkulisius ir šeimyninį gyvenimą, leidinys yra gausiai iliustruotas karališkosios šeimos nuotraukomis. Knygoje aprašomi didžiausi karališkojo gyvenimo džiaugsmai ir nusivylimai, tačiau skaitytojams leidžiama karalienę pamatyti ne tik kaip tautos heroję, bet ir paprastą moterį, turėjusią žemiškų pomėgių, tačiau niekada nepamiršusią savo vaidmens pasaulio istorijoje.
Dalai Lama XIV
Dvejų metų pripažintas buvusiojo Dalai Lamos reinkarnacija, ketverių tapęs oficialiu Tibeto dvasiniu lyderiu, o vos sulaukęs penkiolikos jau turėjęs vadovauti savo šaliai, besirengiančiai karui – XIV Dalai Lama iki šių dienų yra viena šviesiausių ir labiausiai pasižymėjusių asmenybių pasaulio istorijoje. Gimęs Tibete ir čia tapęs dvasiniu lyderiu, 1959 m., Dalai Lama turėjo pasitraukti į Dharamšalą Indijoje, kai Kinija įsiveržė į Tibetą ir jo saugumui kilo grėsmė. Nepaisant to, Dalai Lama iki šių dienų keliauja po pasaulį, atkreipdamas tarptautinį dėmesį į besitęsiantį konfliktą ir aktyviai kovoja už Tibeto nepriklausomybę.
Iliustruota „Jo Šventenybės XIV Dalai Lamos“ biografija pasitiks skaitytojus su išsamiu ir spalvingu Dalai Lamos portretu bei pačių tibetiečių prisiminimais apie neramumų kupiną šalies istoriją, kultūrą ir pagrindinius budizmo principus. Artimo Dalai Lamos pagalbininko, šeimos draugo ir asmeninio sekretoriaus Tenzino Geičės Tetongo aprašyta Dalai Lamos gyvenimo istorija leidžia skaitytojams kartu su Jo Šventenybe patirti sielvartą, kai Tibetas yra okupuojamas Kinijos ir visas pasaulis jam atsuka nugarą, tremties sukeltus išgyvenimus, tačiau tuo pačiu pajusti ir neišsenkantį Dalai Lamos pozityvą bei šildančią meilę savo kraštui, tikėjimą savo tauta ir taika.
Barackas Obama
Barackas Obama – ne tik pirmasis afroamerikietis Jungtinių Amerikos Valstijų prezidentas, bet ir atsidavęs lyderis, atėjęs į valdžią nestabiliame ir chaoso kupiname pasaulyje. Pradėjęs eiti pareigas nelengvu laikotarpiu – pasaulyje įsibėgėjant globaliai ekonominei krizei bei vykstant karams Afganistane ir Irake, B. Obama nuo pat pirmųjų savo kadencijos dienų, stengėsi pasukti Amerikos ir pasaulio politiką nauja kryptimi, kuri būtų pagrįsta bendrų interesų siekimu ir savitarpio pagalba. Būdamas prezidentu B. Obama nuolat siekė remti tuos, kuriems reikėjo pagalbos – jo kadencijos metais daug dėmesio buvo skiriama ekonomikai ir šalies nedarbingumui sumažinti, buvo siekiama padėti žmonėms gauti geresnes sveikatos priežiūros galimybes.
Apie savo prezidentavimo metus bei gyvenimą iki tol rekomenduojama paskaityti buvusio JAV prezidento memuaruose „Pažadėtoji žemė“. B. Obama prisimena savo neįtikėtiną gyvenimo kelią, prasidėjusį nuo savo tapatybės beieškančio jaunuolio, Harvardo teisės mokyklos studento iki laisvojo pasaulio lyderio posto.
44-asis JAV prezidentas atvirai pasakoja apie savo prezidentavimo metus, priešiškas jėgas, su kuriomis teko susidurti savo šalyje ir užsienyje, apie tai, kaip gyvenimas Baltuosiuose Rūmuose paveikė jo žmonos ir dukterų gyvenimus, apie patirtas dvejones ir nusivylimus. Asmeniškumų ir savirefleksijų kupinoje knygoje buvęs prezidentas pabrėžia savo įsitikinimą, jog demokratija – ne Dievo dovana, o pasiekimas, kartu statomas ant užuojautos ir savitarpio supratimo pamatų.
Valdas Adamkus
Lietuvos Ekscelencija prezidentas Valdas Adamkus be abejo nusipelno būti ant mūsų krašto herojų pjedestalo. V. Adamkus visą savo gyvenimą paskyrė Lietuvai – tarnaudamas Tėvynei ir jos žmonėms. 1998 m. jis buvo pirmą kartą išrinktas Lietuvos prezidentu, vėliau 2003 m. siekė būti perrinktas, tačiau antrajame rinkimų ture pralaimėjo Liberalų demokratų partijos pirmininkui Rolandui Paksui. Po metų pašalinus R. Paksą iš prezidento posto, buvo surengti pirmalaikiai prezidento rinkimai ir V. Adamkus antrą kartą buvo išrinktas šalies prezidentu.
Valstybės vadovas yra apdovanotas 35 įvairių šalių valstybiniais ordinais, yra daugybės universitetų garbės daktaras. VDU profesorius ir Lietuvių išeivijos instituto vadovas Egidijus Aleksandravičius parašė išsamią biografinę knygą „Adamkus“ apie kilnią Lietuvos prezidento asmenybę, kurioje paliečia ne tik jo gyvenimo istoriją, bet ir pokarinės lietuvių diasporos veikimą. O štai jo Ekscelencijos 90-ojo jubiliejaus proga buvo išleista Arno Ališausko knyga apie prezidentą „Valdas Adamkus. Pokalbiai nesilaikant protokolo“, kurioje skaitytojams atskleidžiami ne tik žinomi faktai apie Lietuvos herojų, bet ir leidžiama pažvelgti iš arčiau į asmeninio gyvenimo užkaborius. Knygoje prezidentas leidžiasi į žmogiškus pokalbius be griežtų taisyklių, įsijaučiant ne į politinę, o į žmogiškąją dimensiją.
Dalia Grybauskaitė
Pirmoji prezidentė Lietuvos istorijoje – dar viena lietuvių herojė, iki šių dienų aukštinama kaip viena geriausių šalies lyderių. Užsispyrusi, tvirta ir siekianti rezultatų, Dalia Grybauskaitė dešimtmetį nuo 2009 iki 2019 m. ėjo Lietuvos prezidentės pareigas ir dirbo savo tautai. Jos kadencijos metais buvo stabilizuota šalies ekonominė situacija, pasiektos mažesnės šildymo kainos, buvo aršiai kovojama su korupcija.
D. Grybauskaitės spaudos tarnybos vadovė Daiva Ulbinaitė, pasibaigus prezidentės kadencijai, išleido knygą „Nustokim krūpčioti. Prezidentė Dalia Grybauskaitė“ apie tai, kas vyko valstybės užkulisiuose jos valdymo metais. Knygoje žvilgtelėjama iš arčiau į prezidentės santykį su teisėsauga ir oligarchais, atskleidžiama, kokius patarimus jai dalino Angela Merkel, už ką ją gyrę Donaldas Trumpas bei kaip mažą valstybę prie Baltijos jūros D. Grybauskaitė pavertė lygiaverte europinės politikos žaidėja.
„Nustokim krūpčiot“ – žodžiai, papuošę knygos viršelį buvo nuolat kartojami pirmosios Lietuvos moters prezidentės, kurie tapo bene garsiausiu jos posakiu. Jie atspindi ir jos gyvenimo bei politikos filosofiją – pasitikėjimą savimi ir pasiryžimą imtis, rodos, neįmanomų darbų.
Palikite komentarą