Šiandien yra pats tinkamiausias laikas kalbėti apie receptų knygas. Kodėl? Už lango siaučia pavojingas virusas, kurį jaukintis turėsime dar ne vieną mėnesį. Lankytis kavinėse ir smaguriauti geriausių šefų paruoštus patiekalus smagu, tačiau atsiranda papildomos rizikos. Daug saugiau yra grįžti į savo virtuvę, atsiversti gerą receptų leidinį ir sukurti kulinarinę šventę namuose. Knygynas patogupirkti.lt rekomenduoja tinklaraštininkės Kristinos Pišniukaitės knygą „Ant medinės lentelės“, o aš noriu pasikalbėti apie maisto blogerių kūrybą.
Maisto tinklaraščiai ar receptų knygos?
Išduosiu paslaptį. Aš nemėgstu gaminti valgio. Moku vieną kitą paprastą receptą, badu lyg ir nemirštu, bet prie puodų stovėti… Ne man! O jei dar receptas sako, kad kažką reikia padėti į šaldytuvą valandai, po to išimti, įmantriai kapoti, tada kepti, tada vėl šaldyti – nebaigiu skaityti iki galo. Tačiau net aš, štai su tokiu nusiteikimu, ne kartą ir ne du esu atsivertusi garsių maisto blogerių puslapius.
Kodėl? Visų pirma, tiek mane, tiek ir tuos, kurie iš tiesų ateina dėl receptų, traukia pačių autorių asmenybės. Informaciją, kaip iškepti sveiką granolą rasti nesunku. Tačiau maisto tinklaraštininkai papasakoja priešistorę, pakomentuoja, kodėl jie renkasi būtent šiuos produktus, pasidalina nesėkmėmis, įvairiomis gyvenimiškomis istorijomis ir akį džiugina kokybiškomis nuotraukomis.
Tinklaraštininkai dažniausiai turi neribotas galimybes savo įrašus pagyvinti fotografijomis, kai tuo tarpu receptų knygose, dėl vietos stokos, rasime vos kelias ar vieną nuotrauką. Pasitaiko net ir neiliustruotų receptų!
Dar daugiau – tinklaraščių lankytojai gauna betarpišką bendravimą. Komentarų skiltyje visada galima paklausti, kodėl man nepavyko šis receptas, ar galiu keisti ingredientus kitais? Autorius visada atsakys, patars ir „palaikys už rankos“, kad ir kokia šauni būtų knyga, iš jos to nesulauksime.
Taigi, žmonės maisto tinklaraščius mėgsta dėl asmeninių istorijų, betarpiško bendravimo, kokybiškų nuotraukų ir įdomių receptų. Juk blogeriai, norėdami išlaikyti auditoriją, turi nuolat ieškoti naujų skonių, bandyti įvairius patiekalus bei eksperimentuoti.
Tačiau, žinoma, ištikimi gerbėjai džiugiai sutinka žinią, kad mylimas tinklaraštininkas išleido savo knygą, kurią visada galėsime laikyti po ranka. Daugybė žmonių vis dėl to pirmenybę teikia būtent knygoms. Jos turi savo privalumų. Nors receptai internete yra prieinamesni, tačiau autorius gali juos bet kada ištrinti. Svetainę gali užpulti programišiai, serveris tapti laikinai nepasiekiamu, namuose dingti internetas, o štai knyga, jei tik ji išleista kokybiškai, tarnaus ilgai. Ji visiškai atspari virtualaus pasaulio trukdžiams. Tiesą sakant, net kavos išliejimą atlaiko, tuo tarpu su kompiuteriu gali tekti atsisveikinti.
Taip pat daugeliui žmonių jauku vartyti popierinę knygą, kurioje gali žymėtis pastabas. Knyga yra knyga ir skaitytojams patinka rankose turėti apčiuopiamą daiktą. Taip, tai nėra romanas su puikiu siužetu, tačiau žmones džiugina praktiniai tekstai, kurie supažindina su naujais ingredientais, skatina plėsti akiratį, primena seniai pamirštus skonius. Kulinarinės knygos, suskirstytos pagal įvairių šalių virtuvę, atstoja kelionių bilietus, per maistą padeda pažinti tautų kultūrą.
Kol vieni su patiekalais susipažįsta per asmenines tinklaraštininkų istorijas ir patirtis, kiti nori šokti prie gamybos proceso ir jiems nereikia ilgų įžangų. Duokit, receptą, einu gaminti! Jiems knygos tinka labiau.
Taigi, tiek tinklaraščiai, tiek kulinarinės knygos turi savo privalumų. Tačiau nereikia rinktis, galima turėti juos abu, ypač, kai garsiausi maisto blogeriai leidžia kruopščiai parengtas knygas. Viena jų – „Ant medinės lentelės“, kurią sudarė to paties pavadinimo blogo autorė Kristina Pišniukaitė.
„Ant medinės lentelės“ – tinklaraščio ir knygos istorija
Kiek maisto blogerių jūs žinote? Jau minėjau, kad kulinarija nėra man artima sritis, bet net ir aš, užklupta netikėtai, galiu išvardinti bent keturis penkis blogerius. Tarp jų Beata Nicholson iš „Beatos Virtuvės“, Renata Ničajienė iš „Sezoninės virtuvės“ ir, žinoma, moteris aplink kurią sukasi šis tekstas – Kristina Pišniukaitė iš „Ant medinės lentelės“.
Kiekvieno blogo atsiradimo istorija vis kitokia. Štai Kristina, prieš 5 metus iš Klaipėdos atsikraustė į Vilnių ir pradėjo dažniau gaminti namuose. Tuo pačiu ėmė aktyviau domėtis maisto pasauliu ir skaityti tinklaraštininkų tekstus. Maistas maistas maistas, visur tik maistas! Ir vieną dieną kilo mintis pačiais sukurti blogą.
Idėja užvaldė Kristinos mintis, ji paliko šeimos verslą ir sukūrė „Ant medinės lentelės“. Gamino, fotografavo, rašė. Atrodo, autorė atrado tikrąjį savo pašaukimą, net susirado kitą darbą, kuris buvo susijęs su maistu – įsidarbino savo dievaitės Beatos Nicholson valdomo restorano „Jurgis ir Drakonas“ komandoje.
Nesvarbu, kur ir ką Kristina dirbo, ji nė akimirkai nepamiršo savo tinklaraščio. Nuolat jį pildė įspūdingomis nuotraukomis, bei receptais. Galiausiai blogas buvo pastebėtas įvairių kompanijų ir šiandien „Ant medinės lentelės“ yra ne tik hobis, bet ir autorės darbas. Beje, Kristina netgi turi medinės lentelės tatuiruotę. Va čia tai meilė tam, ką darai!
Nenuostabu, kad galiausiai gerbėjai sulaukė ir knygos „Ant medinės lentelės“, kurios puslapiai alsuoja Kristinos aistra ir patirtimi.
Knyga „Ant medinės lentelės“ – skaniai, įvairiai, sveikai ir apgalvotai
Skaičiau keletą autorės interviu, kuriuose jos klausė, kokia yra knyga „Ant medinės lentelės“. Kristina sako, kad norėjo sukurti tokį receptų rinkinį, kuris būtų nuolat naudojamas. Ko gero ir jums yra buvę, kad įsigiję ar gavę dovanų kulinarinį leidinį apsidžiaugėte. Jau, kad gaminiu dabar, galvojote. Tačiau pasirodė, jog patiekalai per sudėtingi, ingredientų ne tik neturite, bet net nežinote, kur nusipirkti.
Ši knyga kitokia. Ji skirta tiems, kurie siekia sveikos mitybos, tačiau nori valgyti skaniai. Visi knygoje aprašyti patiekalai yra be gliuteno, o daug jų tinka ir veganams. Gajus stereotipas, kad sveika mityba yra prėska, sausa ir nepatraukli, o jos laikytis gali tik idėjiniai žmonės, čia greitai sulaužomas. Man užteko pažiūrėti į saldžiarūgščio traškaus žiedinio kopūsto nuotrauką, kad suprasčiau tokia tiesą: Kristina man sumaitintų net nemėgiamas daržoves, o aš paprašyčiau pakartot.
Knyga siūlo patiekalų įvairovę, kurios pasiekti nebus sudėtinga. Todėl „Ant medinės lentelės“ yra tikras išsigelbėjimas tiems, kurie nuolat suka galvą, ką gi pagaminti vakarienei.
Knygą sudaro teorinė dalis, kurioje autorė dalijasi savo istorija, taip pat tuo, kokias mitybos taisykles taiko savo kasdienybėje. Sužinosite subalansuotos mitybos ir maisto įvairovės svarbą, o be to, Kristina Pišniukaitė padės susidaryti savaitės meniu.
Suplanuotas valgiaraštis padeda sutaupyti ne tik laiko, bet ir pinigų. Man įdomus pasirodė ir skyrius apie spintelių reorganizciją. Knygos kūrėja pataria, kokius maisto produktus visada verta turėti po ranka. Šiomis dienomis ypač tinka mintis „mažiau bėgiojimo po parduotuves, daugiau planavimo“. Beje, receptai sudaryti taip, kad įvairūs ingredientai būtų naudojami ne kartą, tad spintelėse neužsistovės.
Receptus pradeda savaitės paruoštukai. Tai tokie patiekalai, kuriuos galima pasigaminti iš anksto ir vėliau naudoti kitiems patiekalams, pvz, sultiniai, padažai, duonos arba greiti ir sveiki užkandžiai, pvz., granola, energijos batonėliai, sausainiai.
Kiti skyriai skirti pusryčių patiekalams, augalinės kilmės, kruopų, paukštienos ir žuvies receptams. Visgi, priminsiu, autorė tiki, kad visame kame turi būti balansas, todėl rasite ir skyrių „Nuodėminga vakarienė“. Čia sudėti kiek mažiau sveiki receptai, tačiau, žinote, nuodėmė yra nuodėmė. Nenusivilsite!
Autorė sako, kad vos 20% knygos „Ant medinės lentelės“ sudaro tinklaraštyje publikuoti receptai, tad, kaip jau minėjau, visada verta įsigyti ir po ranka turėti knygą, o naujų idėjų pasižvalgyti bloge.
Dar daugiau maisto tinklaraštininkų jūsų virtuvėje!
Aš nesiūlau į svečius kviesti garsių maisto blogerių. Būtų neblogai, bet visi netilptų. O štai jų parašytos knygos tikrai ras lentynėlę, ar ne? Noriu rekomenduoti dar kelias receptų knygas, rašytas geriausių Lietuvos tinklaraštininkų.
- Indrė Trusovė „Sveika ir gardu“. Indrė Trusovė yra gerai žinoma tinklaraštininkė, sveiko gyvenimo būdo propaguotoja, konsultantė ir nuomonės formuotoja. Tiek savo bloge sveikairgardu.lt, tiek to paties pavadinimo knygoje autorė tikina, kad sveika mityba gali būti gardi! Mintys puikiai susišaukia su Kristinos, ar ne?
Indrė parengė daug receptų, kurie lengvai pagaminami bei tinka visai šeimai. Gerų idėjų ras ir tie, kurie meta svorį! - Renata Ničajienė „Sezoninių skanumynų istorijos“. Šią autorę jau minėjau. Ji rašo blogą „Sezoninė virtuvė“ ir yra išleidusi net keletą knygų. Šiame leidinyje tinklaraštininkė apjungė dvi aistras: sveiką sezoninį maistą ir skanumynus. 52 sveikų (!) desertų receptai tiks ir kasdienybei, ir šventei. O svarbiausia, kad ingredientai yra sezoniški, tai yra geriausia, ką mums siūlo gamta!
- Beata Nicholson „Beatos virtuvė: šimtas ir dar daugiau geriausių mano receptų“. Jei jau skaitote tekstą apie maisto tinklaraštinkus ir jų knygas, tai Beatos pristatyti man nereikia. Ją galiu tik pavadinti visų maisto blogerių „mama“, įkvėpėja ir motyvatore.
Knygyne rasite daugiau nei dešimt Beatos Nicholson knygų, tačiau parinkau šią, nes joje sukaupta virš 100 receptų, kurie jau tapo tarsi autorės prekiniu ženklu. Juk ne kartą teko girdėti „Beatos pyragas“, „Beatos makaronai“. Tad štai, jie visi vienoje vietoje. - Neringa Kalasauskaitė-Levandovska „Superfood. Supermaistas“. Autorė ne vienerius metus rašė populiarų tinklaraštį „Neringos blogas“. Ši knyga taip pat skirta tiems, kurie nori gyventi sveikiau. Turbūt esate girdėję terminą „supermaistas“. Juo vadinami produktai, kurie turi ypač daug organizmui naudingų savybių. Neringa paruošė receptų, kurie papildyti šiais ingredientais. Puiki proga pasisemti idėjų, kaip patiekalus versti dar naudingesniais.
- Justina Ramanauskienė „Tortų knyga“. Autorė rašo blogą „Sugar to dust“, kurį aplankiusi nežinau, kur dėtis. Noriu skaniuko! Kokios nuotraukos! Tuo pasižymi ir knyga, kurioje rasite ir daugybę skanių, stilingų tortų bei pyragų receptų, ir fotografijų, kurios yra tikri meno kūriniai.
Aš tikslingai sąrašo pabaigai palikau desertų knygą. Juk jais vainikuojamos geriausios vakarienės. Be to, kaip sako knygos „Ant medinės lentelės“ autorė, visur turi būti balansas, tad tarp leidinių, kuriuose dominuoja sveiki patiekalai, turėjau įterpti kažką nuodėmingo. Pasikartosiu, kad ne tik receptai čia svarbūs. Jei laikotės dietos, tai pradžiuginkite savo akis! Justina Ramanauskaitė įkvėpimo ieško olandų natiurmortuose.
Kuo pabaigsiu tekstą? Raginimu saugoti save ir grįžti į virtuvę. Gaminti maistą madinga. Namuose ruošti patiekalai sveiki ir kokybiški. O atsivertę pasiūlytas knygas tikrai nepritrūksite idėjų, be to išmoksite planuoti. Taip sutaupysite pinigų ir nešvaistysite maisto produktų. Taip pat metas priminti, kad receptų knygos yra puiki dovana bet kokia proga. Mėgstančius sukiotis virtuvėje nudžiugins, o tuos, kurie moka tik sumuštinį susitepti (aš čia apie save), įkvėps išbandyti jėgas.
Palikite komentarą