Tikiu, kad ne tik mano, bet ir jūsų akį ne kartą patraukė įvairių premijų užrašai ant knygų viršelių: „Nobelio premijos laureatas“, „Pulicerio premijos nugalėtojas 2019“, „Metų knygos apdovanojimas“ ir t.t. Žinoma, šiais užrašais leidyklos knygas puošia tam, kad patrauktų skaitytojų dėmesį. Tačiau tuo pačiu prestižinė premija sufleruoja, kad laukia kokybiškas ir įdomus skaitinys.
Įvairių premijų ir apdovanojimų pasaulyje gausu! Vien Lietuvoje turime Metų knygą, Jurgos Ivanauskaitės, Ievos Simonaitytės, Žemaitės premijas ir dar daug kitų. Įsivaizduokite, kiek jų yra užsienio šalyse! Sunku ir sugaudyti, o kartais net ir suprasti, kiek vertingas tas mažiau girdėtas prizas, kurį leidykla įtraukė į knygos aprašymą. Visko neaprėpsiu, bet pabandysiu papasakoti apie pačius prestižiškiausius pasaulio literatūros apdovanojimus.
Nobelio literatūros premija
Nobelio literatūros premija, ko gero, pati svarbiausia ir laukiamiausia. Visi nekantrauja, juda bruzda lažybų punktai ir skaitytojai bando atspėti, kas gi bus tas laimingasis, kuris gaus auksinį medalį, diplomą ir piniginį prizą (pastarasis kinta ir apytiksliai sudaro 8 milijonus Švedijos kronų). Žinoma, be malonaus indėlio į sąskaitą, svarbiausia čia yra garbė ir prestižas.
Nobelio apdovanojimai skiriami Alfredo Nobelio (Alfred Bernhard Nobel) atminimui pagerbti. 1895 m. lapkričio 30 Alfredas Nobelis švedų ir norvegų klube Paryžiuje pasirašė testamentą, kuriuo didžiąją turto dalį paskyrė Nobelio premijos įsteigimui. Premija turi būti išmokėta mokslininkams ir kūrėjams iš chemijos, fizikos, medicinos ir fiziologijos bei literatūros sričių. Teigiama, kad tokiam žingsniui Nobelį paskatino savigrauža sukūrus dinamitą, kuris, deja, pradėtas naudoti ne pačiais kilniausiais tikslais ir nusinešė daugybės žmonių gyvybes.
Apdovanojimus prižiūri įvairios institucijos, o Švedijos karališkoji mokslų akademija turi įgaliojimus rūpintis literatūrinio prizo reikalais.
Švedijos karališkoji mokslų akademija nurodo asmenis bei įstaigas, kurios gali pasiūlyti nominantą, deja, bet savo kandidatūros patiems įsiūlyti nepavyks.
Pasiūlymai turi būti pateikti iki vasario 1 d., akademija juos nagrinėja, balandį kandidatų sąrašą susiaurina iki maždaug dvidešimties, o vasarą – iki 5 autorių. Spalio mėnesį akademijos nariai balsuoja ir renka Nobelio literatūros premijos laureatą. Tiesa, istorijoje būta įvairių nutikimų, kuomet laimėtojas liko nepaskelbtas. Pavyzdžiui, 2018-tais metais Švedijos karališkų mokslų akademiją sudrebino sekso skandalas ir tų metų laureatas paskelbtas kartu su 2019-ųjų laimėtoju.
Beje, ši premija išskirtinė tuo, kad laureatais tampa autoriai, kai tuo tarpu kitais atvejais apdovanojamos konkrečios knygos.
Paskutiniai Nobelio literatūros premijos laureatai yra Louise Glück ir Abdulrazakas Gurnah.
- 2017-tais metais Kazuo Ishiguro buvo apdovanotas už savo didelės emocinės galios romanuose atskleistą mūsų ryšio su pasauliu iliuzinę prasmę.
- 2018-tais metais lenkų rašytojai Olgai Tokarczuk premija buvo įteikta už vaizduotę, su enciklopedine aistra atskleidžiančią ribų peržengimą kaip gyvenimo būdą.
- 2019-tais rašytojas Peter Handke apdovanotas už paveikų darbą, su ligvistiniu išradingumu tiriančiu periferiją ir žmogaus patirties išskirtinumą.
- 2020-tais Louise Glück apdovanota „už savo neabejotiną poetinį balsą, kuris su griežtu grožiu paverčia individualų egzistavimą universaliu“.
- 2021-ais Abdulrazakas Gurnah apdovanotas „už bekompromisį ir atjaučiantį skverbimąsi į kolonializmo padarinius bei pabėgėlio likimą prarajoje tarp kultūrų ir žemynų“.
Ne tiek daug liko laukti ir sužinosime, kas gi bus apdovanotas 2020-tais metais. Gal, pagaliau, Haruki Murakami? Ką manote jūs?
Sužinokite daugiau apie Nobelio premijos laureatus.
„Man Booker“ ir „International Man Booker“ premija
Turbūt pastebėjote, kad vienur prizas vadinamas „Booker“, kitur – „Man Booker“. Iš tiesų, kalbama apie tą patį. Tiesiog apdovanojimai iki 2001-ų metų vadinosi „Booker“, o vėliau kompanija „Man“ investavo į prizą ir taip pavadinimas pasikeitė. Visgi, šnekamojoje kalboje, daug kas tebesako „bukeris“.
Apdovanojimų istorija prasidėjo 1968-tais metais, kai įmonė „Booker McConnell Ltd“, užsiimanti cukraus, romo, kasybos mašinų ir šiek tiek Džeimso Bondo verta veikla, paskyrė 5000 svarų sterlingų premiją už grožinę literatūrą, skirtą britų, airių ar Britų Tautų Sandraugos šalių bei Pietų Afrikos autoriui, kuris rašo anglų kalba.
Taip pat yra ir tarptautinė „Man Booker“ premija („International Man Booker“). Į ją pretenduoti gali visos anglų kalba išleistos knygos, o prizas dalijamas autoriui ir vertėjui lygiomis dalimis.
„Man Booker“ prizas yra 50 000 GBP ir po 2500 GBP atitenka kiekvienam autoriui patekusiam į trumpąjį sąrašą. „International Man Booker“ prizą sudaro 50 000 GBP ir po 1000 GBP skiriama trumpojo sąrašo autoriams bei vertėjams.
„Man Booker“ apdovanojimas yra vienas svarbiausių visame pasaulyje. Be piniginių prizų autoriai ir jų knygos, patekusios į „Man Booker“ sąrašus, atkreipia viso pasaulio skaitytojų dėmesį ir padeda autoriams išpopuliarėti bei padidinti savo kūrinių pardavimus.
Paprastai iš kritikų, autorių ir leidėjų susidedanti komisija sudaro kandidatų sąrašą, iš kurio ir renkamas nugalėtojas. Daugiau informacijos apie premiją ir jos istoriją rasite oficialioje „Man Booker“ premijos svetainėje.
Dauguma paskutinių trejų metų „Man Booker“ premijos laimėtojų bus pažįstami ir Lietuvos skaitytojams.
- 2017-tais metais prizą laimėjo George Saunders ir jo vaizduotės kupinas romanas „Linkolnas bardo“.
- 2018-tais metais prestižiniu prizu apdovanota autorė Anna Burns ir knyga „Pienininkas“, kurią lietuviškai išleido leidykla „Sofoklis“. Kūrinys pasižymi kandžiu humoru ir ironija, kuriais prisidengusi rašytoja nagrinėja aktualias temas apie žmogaus teisių suvaržymą, seksualinę prievartą ir politinio režimo kišimąsi į asmens gyvenimą.
- 2019-tais metais „Man Booker“ premiją laimėjo net dvi autorės: Margaret Atwood už knygą „Liudijimai“ ir Bernardine Evaristo už knygą „Mergaitė, moteris, kita“.
- 2020-tais apdovanota škotų kilmės amerikiečių rašytojo Douglaso Stuarto knyga „Shuggie Bain“. Tai širdį verianti istorija apie besąlygišką vaiko meilę.
- 2021-ais metais prizą laimėjo Pietų Afrikos rašytojas ir dramaturgas Damon Galgut ir jo knyga „Pažadas“ (The Promise). Romanas pasakoja apie fermos netoli Pretorijos miesto senosios šeimininkės pažadą padovanoti juodaodei tarnaitei savo namą. Tačiau šis pažadas virš šeimos pakibęs tarsi prakeiksmas: kitoms kartoms jo niekaip nepavyksta ištesėti.
Margaret Atwood mūsų šalies skaitytojai gerai pažįsta. Labiausiai ji žinoma dėl distopinio romano „Tarnaitės pasakojimas“, kurį išleido leidykla „Baltos Lankos“. „Liudijimai“ – pastarosios knygos tęsinys, kuriame veiksmas vyksta po 15 metų. Beje, Margaret Atwood „Man Booker“ premiją laimėjo jau antrą kartą. O štai Bernardine Evaristo yra pirmoji juodaodė moteris apdovanota šiuo prizu.
Dalį paskutinių metų „International Man Booker“ prizininkų irgi turime progą skaityti sava kalba.
- 2017-tais metais laimėjo Izraelio autorius David Grossman su knyga „Užeina kartą arklys į barą“, kurioje nepaprastai originaliai pasakojama vieno komiko (paties rašytojo) gyvenimo istorija.
- 2018-tais metų prizininke tapo mūsų skaitytojų pamėgta lenkų rašytoja Olga Tokarczuk ir jos „Bėgūnai“. Priminsiu, kad 2018-tais metais autorė pelnė ir Nobelio literatūros premiją. Ar po to dar liko žmonių, kurie nenori susipažinti su Olgos kūryba?
- 2019-tais metais laimėjo Omano rašytoja Jokha Alharthi ir knyga „Celestial Bodies“. Knyga pasakoja apie trijų seserų, o tuo pačiu ir viso Omano istoriją. Komisija kūrinį gyrė dėl poetinės kalbos ir kultūrinių simbolių. Lauksime vertimo, ar ne?
- 2020-tų metų laimėtoja tapo olandų autorė Marieke Lucas Rijneveld su „Vakaro nejauka“ („The Discomfort of Evening“). Knyga pasakoja apie brolio netekusią religingoje šeimoje augančią merginą, kuri iš sielvarto pasineria į slapčiausias savo fantazijas.
- 2021-ais metais prizą laimėjo Senegale augęs prancūzų rašytojas David Diop ir jo romanas „Naktį visų kraujas juodas“ („At Night All Blood Is Black“). Tai hipnotizuojantis ir šiek tiek magijos persmelktas pasakojimas apie gedulo ir beprasmio karo sužeistą žmogų, iš lėto nyrantį į beprotybę.
Pulicerio premija
Pulicerio premija (The Pulitzer Prizes) – Jungtinėse Amerikos Valstijose skiriama premija už geriausius žurnalistikos, literatūros arba muzikos kūrinius. Apdovanojimai skiriami 21 kategorijoje. Už ją dėkoti turime iškiliam devyniolikto amžiaus laikraščių leidėjui Joseph Pulitzer. Jis buvo leidybos žvaigždė bei vienas pirmųjų skatino žurnalistus rengti universitetuose.
1904-tais metais, rašydamas savo testamentą, Puliceris įsteigė premiją, kaip paskatą tobulėti, o be jos išreiškė pageidavimą, kad Kolumbijos universitete būtų pradėti ruošti žurnalistikos studentai bei skyrė jiems stipendijas. Apdovanojimai rengiami nuo 1917 m.
Norint gauti Pulicerio premiją, skirtingai nei Nobelio premijos atveju, nereikia laukti, kol kažkas pasiūlys jūsų kandidatūrą ir galima aplikuoti pačiam. Regis paprasta, ar ne? Tik tiek, kad prieš tai reikia kažkuo nusipelnyti! Aplikacijos forma kainuoja 75 dolerius. Pulicerio premijos komitetas sudėlioja 21 komisiją, kuri ir skelbia atskirų sričių nominantus bei laimėtojus.
Premijos vertė – 15 000 JAV dolerių. Išimtis yra tik kategorijoje už tarnavimą visuomenei, kurio laimėtojas gauna aukso medalį. Daugiau apie apdovanojimą ir jo istoriją sužinosite oficialioje Pulicerio premijos svetainėje.
Apžvelkime paskutinių metų grožinės literatūros kategorijos laimėtojus.
- 2018-tais metais apdovanotas Andrew Sean Greer ir jo romanas „Less“, kuris kalba apie senėjimą ir esminę meilės prigimtį.
- 2019-tais metais Pulicerio premija apdovanotas romanas „Medžių istorija“, kurį parašė Richard Powers. Ši knyga metais anksčiau šmėžavo ir trumpajame „Man Booker“ sąraše. Tai aistringai papasakotas aplinkosaugos romanas apie gyvų organizmų vietą pasaulyje.
- 2020-tų metų laimėtojas yra Colson Whitehead ir „The Nickel Boys“. Beje, autorius 2017-tais metais taip pat laimėjo Pulicerio premiją už knygą „Požeminis geležinkelis“, kuri gavo ir Nacionalinės knygos apdovanojimą.
- 2021-ųjų metų laimėtoju pripažintas Louise Erdrich romanas „Nakties sergėtojas“ (The Night Watchman), skirtas iš savo žemių išstumiamų Amerikos indėnų kovai praėjusio šimtmečio šeštajame dešimtmetyje.
Gonkūrų premija
Gonkūrų premiją simboliškai galima palyginti su „Man Booker“, tik ji skiriama ne anglų kalba išleistiems kūriniams, o prancūziškiems.
Gonkūrų premija teikiama nuo 1903-ių metų. Ją įsteigė rašytojas Edmond de Goncourt, kartu su broliu Juleso Huot de Goncourt.
Šis apdovanojimas laikomas prestižiškiausiu Prancūzijos literatūriniu įvertinimu ir užtikrina autoriui milžinišką populiarumą. Susidomėjimas apdovanota knyga padidėja šimtais kartų, į kūrinį atkreipia dėmesį ir ima versti kitos šalys. Laimėti Gonkūrų premiją galima tik vieną kartą, tiesa, žymusis Romain Gary įsigudrino tą padaryti net du kartus.
Premija ir šį kartą yra skirta testamentu. Edmond de Goncourt nurodė po mirties sukurti literatūrinę bendruomenę, kurios esminis tikslas būtų jo brolio ir jo paties idėjų puoselėjimas. Gonkūrų premija siekia populiarinti prancūzišką literatūrą. Daugiau detalių sužinosite oficialioje Gonkūrų premijos svetainėje.
Premiją skiria dešimt Gonkūrų akademijos narių, kurie pirmą metų pusę svarsto įvairius kūrinius, o rudenį išsirenka nominantus. Laimėjimas paskelbiamas lapkritį. Įdomu tai, kad piniginė vertė nepakito nuo pat 1903-ių metų ir sudaro apie 10 EUR. Taip taip, nepamiršau poros nuliukų. Gonkūrų premija tiesiogine prasme piniginės nepraturtina, tačiau jos laimėtojas, kaip jau minėjau, tampa matomas, o jo knygų pardavimai išauga žaibiškai.
Vieno iš paskutinių laimėtojų knygą turime ir lietuviškai, o kiti, tikėkimės, jau prioritetiniuose leidyklų sąrašuose.
- 2017-tais metais garbinga premija apdovanotas Eric Vuillard ir jo knyga „Darbotvarkė“. Istorija pasakoja apie Vokietijos pramonininkų finansinę paramą Hitleriui. Autorius taikliai, nevengdamas ironijos, nupiešė to meto politikų paveikslus, istorinį foną, veidmainišką diplomatiją, galingą propagandos, šantažo ir bauginimų mašiną.
- 2018-tų metų laureatas yra Nicolas Mathieu ir „Leurs enfants apres eux“ („Jų vaikai po jų“). Tai knyga apie sunkią vaikystę ir paauglių brendimą praėjusio amžiaus paskutiniajame dešimtmetyje rytų Prancūzijoje.
- 2019-tais metais Gonkūrų premiją gavo Jean-Paul Dubois už knygą „Ne visi šiam pasauly gyvena vienodai“ („Tous les hommes n’habitent pas le monde de la même façon“). Knygos istoriją pasakoja už nežinomą nusikaltimą Kanados kalėjime sėdintis kalinys.
- 2020-tais metais premija skirta Hervé Le Tellier už romaną „Anomalija“ (pranc. L’anomalie). Romanas pasakoja apie lėktuvą, patekusį į anomalią zoną, vėliau atsiranda pagrindinių veikėjų antrininkai, pasipila kiti keisti ir paslaptingi reiškiniai.
- 2021-ais metų premija apdovanotas iš Senegalo kilęs prancūzų rašytojas Mohamed Mbougar Sarr ir jo knyga „The Most Secret Memory of Men“. Knygoje kalbama apie pasirinkimus: tarp rašymo ir kasdienybės, tarp Afrikos ir Vakarų.
JAV Nacionalinės knygos premija
Kiekviena valstybė turi vienokį ar kitokį literatūrinį prizą, kuriuo apdovanoja savo šalies geriausius autorius. Tačiau, sutikite, kad šalys milžinės visada atkreipia daugiau viso pasaulio dėmesio, todėl JAV Nacionalinės knygos premijos nominantai kelia ne mažiau susidomėjimo nei kitų prestižinių apdovanojimų laimėtojai.
Nacionalinė knygų premija buvo įsteigta 1950 metais. Ją įsteigė Amerikos knygų leidėjų taryba, Knygų leidybos institutas ir Amerikos knygų prekybininkų asociacija.
Nacionaliniai knygų apdovanojimai greitai įgijo reputaciją. Gerai žinomi autoriai, tokie kaip Hannah Arendt, Truman Capote, William Faulkner, Vladimir Nabokov, J.D. Salinger ir kiti, buvo apdovanoti šia premija ir prisidėjo formuojant amerikiečių literatūros pagrindą.
2017-tais metais „New York Times“ Nacionalinius knygų apdovanojimus kartu su „Man Booker“ ir Nobelio literatūros premija įvardijo prestižiškiausiomis pasaulio literatūros premijomis.
Premijos teikimą nuo 1989 -tų metų perėmė Nacionalinis knygų fondas. Nacionalinio knygų fondo misija yra pagerbti geriausią literatūrą Amerikoje, išplėsti auditoriją ir užtikrinti, kad knygos užimtų svarbią vietą visoje Amerikos kultūroje
Apdovanoti gali būti tik praeitų metų kūriniai, sukurti valstybės piliečių. Nors anksčiau buvo kiek kitos kategorijos, šiuo metu kasmet apdovanojama geriausia grožinė bei negrožinė literatūra, poezija, verstinė literatūra (šios kategorijos nominantai neprivalo būti JAV piliečiai) ir jaunų žmonių kūryba.
Nacionalinei knygų premijai knygas gali siūlyti tik leidėjai. Teisėjų komisija išsirenka ilgąjį dešimties kiekvienos kategorijos nominantų sąrašą, kuris vėliau susiaurinamas iki penkių finalininkų, o rudenį vyksiančioje apdovanojimų ceremonijoje paskelbiamas nugalėtojas. Kiekvienas finalininkas gauna 1000 USD premiją, medalį ir teisėjo citatą. Nugalėtojai gauna 10 000 USD ir bronzinę skulptūrą.
Apdovanojimų ceremonija yra vienas laukiamiausių renginių tarp rašytojų, leidėjų ir skaitytojų, trokštančių pasidžiaugti geriausiomis metų knygomis. Daugiau apie premiją sužinosite oficialioje Nacionalinės knygos apdovanojimų svetainėje.
Žvilgtelėkime, kokios knygos buvo pagerbtos grožinės literatūros kategorijoje pastaraisiais metais.
- 2017-tais metais apdovanota Jesmyn Ward ir jos romanas „Sing, Unburied, Sing“ („Dainuok, nepalaidotas, dainuok“). Knyga kalba apie skaudų amerikiečių šeimos, laikomos visuomenės atmatomis, gyvenimą. Istorija pasakoja apie kelionę, į kurią leidžiasi nuo narkotikų priklausoma Leonė su savo vaikais.
- 2018-tais metais Nacionalinės knygos premija atiteko autorei Sigrid Nunez bei jos knygai „The Friend“ („Draugas“). Istorija pasakoja apie moterį, netekusią geriausio draugo ir likusią su jo šunimi. Izoliuota nuo pasaulio ji vis labiau apsėsta šuns priežiūros ir pasiryžusi perprasti savo naujojo draugo mintis.
- 2019-tais metasi laureate tapo Susan Choi su „Trust Exercise“ („Pasitikėjimo pratimas“). Tai knyga apjungianti postmoderniosios technikos intelektualinį griežtumą su užburiančia ir neraminančia istorija. Veiksmas vyksta devinto dešimtmečio pradžios meno mokykloje.
- 2020-ųjų apdovanojimas atiteko Charlesaui Yu už knygą „Vidinis kinų kvartalas“ („Interior Chinatown“). Tai labai asmeniška istorija apie rasę, popkultūrą, visuomenės imigraciją ir asimiliaciją bei bėgimą nuo vaidmenų, kuriuos toje visuomenėje esame priversti atlikti.
- 2021-ais metais apdovanotas Jason Mott ir jo knyga „Hell of a Book“. Romane pasakojama apie juodaodį rašytoją, kuris reklamuodamas savo bestselerį leidžiasi į turą po Ameriką. Knygoje kalbama apie tėvų ir vaikų santykius, kūrybiškumą ir pinigus, apie policijos smurtą prieš juodaodžius JAV ir afroamerikiečių padėtį šalyje.
„Costa Book“ apdovanojimai
„Costa Book“ apdovanojimai kartais įvardijami kaip mažieji „Man Booker“. Laimėtojais gali tapti tik JK bei Airijos rašytojai, o renkant kūrinį komisija atsižvelgia ne tik į meninę kūrinių vertę, tačiau daug dėmesio skiria ir tam, kiek skaitymo malonumo gali patirti kritikai bei skaitytojai.
Apdovanojimai teikiami nuo 1971-ų metų, tiesa, tada jie vadinosi „Whitbread Literary Awards“. 2007-ais metais kavos kompanija tapo rėmėjais ir prizas gavo naują vardą, tačiau visos ankstesnės taisyklės bei reikalavimai buvo išlaikyti.
„Costa Book“ apdovanojimų tikslas yra populiarinti skaitymą, kaip malonią veiklą. Apdovanojamas romanas, pirmasis romanas, vaikiška knyga, poezija ir biografija. Iš šių kategorijų laimėtojų renkamas tas, kuris gauna pagrindinį metų prizą. Kategorijų prizas – 5000 GBP, o didysis – 30 000 GBP. Savo kūrinius anonimiškai gali pasiūlyti patys autoriai ar jų gerbėjai. Daugiau įdomybių sužinosite oficialioje „Costa Book“ apdovanojimų svetainėje.
Metas pasižvalgyti po laimėtojų sąrašus, ar ne?
- 2017-tais metais didįjį prizą nukovė poetės Helen Dunmore knyga „Inside the Wave“. Beje, tais pačiais metais pirmojo romano nominacijoje nugalėjo daugelio skaitytojų širdis užkariavusi Gail Honeymajn knyga „Eleonorai Olifant viskas gerai“.
- 2018-tais metais laimėjo Bart van Es ir biografija „The Cut Out Girl“. Beje, ir šiais metais kitų kategorijų laimėtojų sąraše matome pažįstamų vardų. Štai Sally Rooney ir „Normalūs žmonės“ neretai yra aptarinėjami tarp mano skaityti mėgstančių draugų. O debiutinis Stuart Turton romanas „Evelina Hardkesl šiąnakt mirs dar kartą“ ką tik pasirodė ir lietuviškai.
- 2019-tų metų didysis prizas ir vėl atiteko biografijai. Jack Fairweather ir „Savanoris. Misija – sunaikinti Aušvicą. Tikra Witold Pilecki istorija“ neseniai pasiekė ir mūsų knygynų lentynas.
- 2020-tais metais laimėjo britų rašytoja ir memuarų autorė Monique Roffey už knygą „The Mermaid of Black Conch: A Love Story“. Senovėje amžiams prakeikta undinė priversta viena klajoti vandenyno vandenyse, tačiau užgimusi aistra jaunam žvejui jos sieloje įkvepia viltį. Ar dėl meilės ji vėl gali tapti moterimi?
- 2021-ųjų didysis prizas atiteko Hannah Lowe ir jos poezijos knygai „The Kids“. Ši knyga – tai bandymas permąstyti savo praeitį. Hannah iš naujo atranda laiką, kai beveik dešimt metų dirbo mokytoja Londono mokyklose.
Moterų grožinės literatūros premija
Moterų grožinės literatūros premija (Women’s Prize for Fiction) yra vienas labiausiai gerbiamų literatūros apdovanojimų.
1992-ų metų sausį grupė žurnalistų, apžvalgininkų, agentų, bibliotekininkų, leidėjų ir knygų pardavėjų – vyrų ir moterų – susirinko viename Londono bute aptarti neraminančio reiškinio. 1991-ų metų „Man Booker“ prizo trumpajame nominantų sąraše nebuvo nei vienos moters. Grupė nusprendė susitikti ir padiskutuoti ar tai problema, kad moterų knygos nepatenka į apdovanojimų sąrašus? Jei taip, tai kodėl ir ką būtų galima dėl to padaryti.
Buvo ilgai diskutuojama apie literatūrinių apdovanojimų vertę ar tikslus, apie tai, kaip jie skatino (arba slopino) skaitymą, kaip leidyba ir recenzavimas galėtų atlikti teigiamą vaidmenį užtikrinant platesnį autorių ir knygų pasirinkimą. Po kelių valandų ir kelių butelių vyno kilo idėja įsteigti naujo tipo literatūrinį prizą – tokį, kuris pagerbtų moterų kūrybiškumą, kuris būtų tikrai tarptautinis (tautybė ar gyvenamoji šalis nebūtų kliūtis gauti apdovanojimą). Štai taip ir gimė Moterų grožinės literatūros premija.
Kovą skelbiamas ilgasis sąrašas, balandį trumpasis, spalį – nugalėtoja. Nominantus siūlo leidėjai. Teisėjų prašoma prašoma pamiršti recenzijas, visą lyg šiol pasitelktą marketingą, ankstesnę autorės reputaciją, jausmą „kas to nusipelnė“ ir rinktis tiesiog remiantis kūriniais, kurie juos įkvepia, jaudina, priverčia susimąstyti ir kuriais žavisi bei mėgaujasi!
Laimėjusi autorė gauna 30 000 GBP ir bronzos skulptūrą. Daugiau įdomybių apie apdovanojimus skaitykite oficialioje Moterų grožinės literatūros premijos svetainėje.
Žvilgtelėkime, kokios gi damos buvo pagerbtos pastaruoju metu!
- 2018-tais metais laimėjo Kamila Shamsie ir knyga „Home Fire“ („Namų ugnis“). Istorija pasakoja apie pakistaniečių kilmės britų šeimą ir jų kovą už gyvenimą šioje šalyje.
- 2019-tais metais premija apdovanota buvo Tayari Jones knyga „Nuojautos“, kuri pasakoja apie vienai santuokai tekusį išbandymą. Romanas nagrinėja ar santuokai užtenka vien meilės, taip pat rasines ir feministines temas.
- 2020-tų metų laimėtoja jau paskelbta ir ja tapo Maggie O’Farrell su knyga „Hamnet“. Tai santuokos portretas, kurio ašis – vaiko netektis.
- 2021- aisiais šį prizą laimėjo antrasis Susanna Clarke fantastinis romanas „Piranesi“. Pirmąjį jau galima rasti ir lietuvių kalba – tai garsusis „Džonatanas Streindžas ir ponas Norelis“ .
Lietuvos Metų knyga
Išvardinau didžiausias ir prestižiškiausias pasaulio literatūrines premijas. Laikas pažiūrėti, kokio įvykio labiausiai laukia vietinė skaitytojų bendruomenė. Ir tai, ko gero, yra Metų knygos rinkimai.
Šie rinkimai rengiami nuo 2005-tų metų. Iniciatyvą paskatino Skaitymo ir kultūrinio raštingumo asociacija, kuri apdovanojimus rengia kartu su Lietuvos Respublikos kultūros ministerija, Lietuvos nacionaliniu radiju ir televizija bei Lietuvos nacionaline Martyno Mažvydo biblioteka.
Metų knygos rinkimų tikslas yra skatinti žmones domėtis savo šalies literatūra bei motyvuoti skaityti daugiau lietuviškų kūrinių. Laimėtojai renkami iš ankstesniais metais išleistų knygų vaikų, jaunimo, suaugusiųjų ir poezijos knygų kategorijose. Nuo 2018-tų metų atsirado ir publicistikos bei dokumentikos nominacija. Knygas siūlo ekspertai, o renka skaitytojai. Laimėtojai skelbiami „Knygų mugės“ metu.
Pažiūrėkim, kas gi laimėjo suaugusiųjų literatūros Metų knygos titulą pastaraisiais metais.
- 2017-tais metų nugalėtojas yra Rimantas Kmita ir „Pietinia Kronikas“ – istorija apie pirmųjų Lietuvos nepriklausomybės metų Šiaulius ir jų gyvenimą. Knyga parašyta šiaulietišku dialektu.
- 2018-tais metais Metų knygos vardą užsitarnavo Antano Šileikos „Basakojis bingo pranešėjas“. Autorius ironiškai ir atvirai pasakoja apie lietuvių emigranto gyvenimą dvejose tėvynėse.
- 2019-tų Metų knygos nominacija atiteko Marijui Gailiui ir jo ekologinei antiutopijai „Oro“.
- 2020-ais ši nominacija atiteko Akvilei Kavaliauskaitei ir jos dvylikos novelių rinktinei „Kūnai“ .
- 2021-ais Metų knygos vardas skirtas Greta Dirmauskaitei už knygą „Pãžeme“ – ši knyga LRSL skelbtame „Pirmosios knygos“ konkurse laimėtą pirmąją vietą prozos kategorijoje.
Visų kategorijų nominantus rasite Metų knygos rinkimų svetainėje.
Trumpai apie kitas premijas
Išvardinti visas premijas vargiai įmanoma. Trumpai panaršiusi vien Lietuvoje suskaičiavau apie penkiolika premijų. Įsivaizduokite kiek jų pasaulyje!
Daug apdovanojimų yra nišiniai. Štai pavyzdžiui „Stiklinio rakto“ apdovanojimas (Glass Key award) skiriamas šiaurės šalių kriminalinių romanų autoriams. „Hugo“ ir „Nebula“ įvertinimais džiaugiasi fantastikos kūrinių rašytojai. Hanso Kristiano Anderseno premija yra prestižinis vaikiškų knygų apdovanojimas.
Europos Sąjungos literatūros premija siekia atkreipti dėmesį į mažiau žinomus talentus ir padėti jiems išeiti iš nacionalinių ir kalbinių ribų. „Goodreads Choice“ apdovanojimai suteikia progą skaitytojams išrinkti, kas jiems patinka labiausiai. Kūrinius paprastai renka dešimtys ir net šimtai tūkstančių knygų mylėtojų.
Kiekviena premija autoriui suteikia progą tapti žinomesniu, nes, pripažinkime, literatūros leidžiama tiek, kad savarankiškai pastebėti gerą perliuką tampa keblu.
Pasikuitusi savo lentynose aš tarp neskaitytų knygų matau daug premijų laureatų ir nominantų, tad kitas mano skaitinys bus 2019-tų metų Pulicerio premijos laimėtojas!
Palikite komentarą