Balandžio 24 d. prasidėjo „Knygų savaitė“ – trečią kartą vykstantis literatūrinių renginių ciklas, buriantis leidėjus, bibliotekas ir visus, mėgstančius skaityti. Skaitytojų jiems patogiausiu metu lauks dešimtys renginių, diskusijų ir pokalbių su knygų autoriais ir užsienio literatūros žvaigždėmis.
Aplinkybės pasikeitė, o poreikis liko
Leidyklos „Baltos lankos“ inicijuojama „Knygų savaitė“ šiemet pasitinka atsinaujinusi – ne tik persikėlusi į balandį ir su naujais dalyviais, bet ir peržengusi Lietuvos ribas – prie iniciatyvos prisijungė svetur gyvenančios lietuvių bendruomenės.
„Pirmaisiais metais per „Knygų savaitę“ sujungėme Lietuvą su Lenkija suorganizavę Kristinos Sabaliauskaitės ir Nobelio literatūros premijos laureatės Olgos Tokarczuk pokalbį, pernai filmavimą organizavome Vokietijoje, kad žiūrovai pamatytų susitikimą su rašytoju Robertu Seethaleriu, o štai šiemet prie programos prisijungė Vokietijoje gyvenanti lietuvių bendruomenė, pakviesianti visus į ten gyvenančių autorių kūrybos skaitymus. Labai dėl to džiaugiamės ir matome, kad taip „Knygų savaitės“ šūkis „Mus jungia knygos“ tikrai tampa realybe“, – sako iniciatyvos „Knygų savaitė“ koordinatorė Laura Grigaravičienė.
Nuo balandžio 24 dienos LRT Mediatekoje bet kuriuo žiūrovams patogiu metu bus galima peržiūrėti kelias dešimtis renginių, taip pat jungtis prie tą pačią savaitę vyksiančių susitikimų bei pokalbių, kurių nuolat pildomą programą galima rasti www.knygusavaite.lt.
„Nors „Knygų savaitė“ gimė prieš trejus metus karantino laikotarpiu iš didžiulės meilės knygoms ir tuomet apribotų gyvų susitikimų ilgesio, jau spėjome įsitikinti, kad nepaisant pasikeitusių aplinkybių tokio formato renginys tikrai reikalingas. Tikrai ne visi spėja ir gali aplankyti visus susitikimus su autoriais ar knygų pristatymus, maža to, pastebime, kaip keičiasi žiūrovų įpročiai – pokalbiai dažnai tiesiog klausomi kaip tinklalaidės, o ne žiūrimi. Tiek programos puslapyje, tiek Mediatekoje galite rasti ir renginių archyvą – į jį irgi kviečiame atkreipti dėmesį, nes pastebėjome, kad kai kurių renginių aktualumas net išaugo“, – sako L. Grigaravičienė.
Programoje – dėmesys naujienoms ir detektyvų autoriams
Renginio iniciatorių teigimu, nuotolinio renginio formatas turi vieną didžiulį pranašumą – į susitikimus pavyksta pasikviesti autorius, kurie į Lietuvą vargu ar atvyktų.
„Pernai turėjome susitikimą su Hannah Kent – rašytoja, gyvenančia Australijoje. Pokalbis tapo įmanomas, nes vyko nuotoliu – antraip viskas būtų buvę itin sudėtinga, būtų tekę derintis prie autorės planuojamų kelionių. Tas pat ir su Olga Tokarczuk, kuri anuomet pokalbyje taip pat dalyvavo per nuotolį. Na, o šiemet didžiausios „Knygų savaitės“ užsienio žvaigždės – trijų Skandinavijos šalių detektyvų autoriai. Tai Jørnas Lieras Horstas iš Norvegijos, Stefanas Ahnhemas iš Švedijos ir Ragnaras Jónassonas iš Islandijos. Visi trys jau pažįstami lietuvių skaitytojams, o S. Ahnhemas kartą lankėsi ir Vilniaus knygų mugėje. Tikrai džiaugiamės, kad įdėjus pastangų ir patyrus netikėtų nuotykių pavyko visus šiuos autorius suburti į neformalų pokalbių ciklą apie detektyvinę literatūrą“, – apie susitikimus su užsienio autoriais pasakoja renginio kuratorė.
„Knygų savaitės“ programoje netrūks ir puikiai pažįstamų lietuvių autorių knygų pristatymų bei diskusijų.
„Žiūrovai galės išvysti pokalbį su rašytoja, Nacionalinės premijos laureate Danute Kalinauskaite. Taip pat jų laukia pokalbis apie tai, kaip pasakoti apie seksualumo kultūrą sovietmečiu, – knygos „Mažasis o: seksualumo kultūra sovietų Lietuvoje“ autorius Tomą Vaisetą ir Valdemarą Klumbį kalbins humanitarinių mokslų daktarė, Lygių galimybių plėtros centro ekspertė Margarita Jankauskaitė.
Iš televizijos ekranų į antrąją knygą „Pasivaikščiojimai“ pokalbius apie gyvenimą, kūrybą, didelius atradimus ir mažas silpnybes perkėlęs Rytis Zemkauskas juos pristatys šnekėdamasis su žurnaliste Laisve Radzevičiene. O kur dar Aldonos Ruseckaitės biografinio romano „EMMI“ pristatymas, pokalbis apie Dalios Leinartės knygą „Neplanuotas gyvenimas“ ar Tomo Dirgėlos laida „Istorinė istorija“, – apie pokalbius ir pristatymus pasakoja L. Grigaravičienė.
„Knygų savaitėje“ vyks ne vienas pokalbis su istorikais apie praeitį ir jos atminimą. Šiemet sukanka 90 metų nuo masinio žydų genocido – Holokausto – pradžios. Minint sukaktį dr. Zigmas Vitkus jaunimui nutarė papasakoti apie Lietuvos žydų gelbėtojus knygos formatu. Jo naujoje knygoje „Akimirka apsispręsti“ pateikiamos žymiausios lietuvių Pasaulio tautų teisuolių istorijos, pasakojamos jų pačių lūpomis. „Knygų savaitėje“ žiūrovų ir žiūrovių lauks pokalbis su knygos autoriumi ir istorike Luka Lesauskaite.
Būtina paminėti ir prof. V. Landsbergio ir režisieriaus S. Loznicos pokalbį apie knygą „Dialogas. Apie Lietuvą ir laisvę“, didžiulio populiarumo susilaukusios knygos „Mokytojas“ autoriaus Karolio Klimo pašnekesį su tikybos mokytoju bei komiku Justinu Visicku ir Jaroslavo Melniko romano „Te visad būsiu aš“ pristatymą su Inga Valinskiene.
„Knygų savaitė“ vyks balandžio 24–30 dienomis. Nuolat pildomą renginių programą rasite www.knygusavaite.lt.
Šiemet „Knygų savaitėje“ dalyvauja „Actus Magnus“, „Alma littera“, „Balto“, „Baltos lankos“, „Baltų lankų vadovėliai“, „Foto Sąjūdis“, „Lapas“, Lietuvos audiosensorinė biblioteka, Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla, „Magnificat“, „Neakivaizdinis Vilnius“, „Nieko rimto“, „Slinktys“, „Svajonių knygos“, „Tyto alba“, Vokietijos lietuvių bendruomenės žurnalas „Informacijos“.
Pagrindiniais renginio partneriais tapo Vilniaus miesto savivaldybė, Lietuvos nacionalinė Martyno Mažvydo biblioteka, „Caffeine“. Renginio informacinis partneris – LRT.
Visus „Knygų savaitės“ video įrašus rasite LRT Mediatekoje.
Visas renginio knygas pigiau rasite čia:
Palikite komentarą