Koks žanras tavo mėgstamiausias? Tokį klausimą girdėjau ne vieną ir ne du kartus. Atsakymas? Trileriai, detektyvai, fantastika, psichologiniai romanai… Iš tiesų, tai beveik visa grožinė literatūra. Tačiau yra žmonių, kurie skaito tik biografijas ar saviugdos knygas. Ir tokių, kuriems įdomūs tik finansų patarimai ar mokslo populiarinimas. Taigi, šiandien pakalbėkime apie žanrus. Kokie jie būna ir ką rekomenduojame.
Tradicinės literatūros rūšys ir žanrai
Kokius žanrus galėtumėte išvardinti? Atrodo jų tiek daug! Romanai, populiarioji psichologija, pasakos… Ar žinojote, kad pagal klasikinį skirstymą visi jie telpa vos į tris literatūros rūšis: epą, lyriką ir dramą. Tokia tradicija susiklosčiusi dar nuo antikos laikų.
Taigi, šios rūšys padengia beveik visą literatūrą, pavyzdžiui, įvykio pasakojimas trečiu asmeniu atitinka epą, subjektyvią emocinę išraišką – lyrika, išraišką per dialogus – dramą.
Epams priskiriami tokie žanrai, kaip folkloro kūriniai (mitai, pasakos, legendos, anekdotai), apysakos, fantastika, meninės biografijos, kelionių aprašymai ir reportažai, romanai, pasakėčios, esė ir kt. Lyrikos žanrai: eilėraštis, odė, sonetas, giesmė, romansas, daina ir t.t. Na, o drama apima tokius žanrus, kaip tragedija, misterijos, komedija, epinė drama ir kt.
Žanrus galima smulkinti ir smulkinti, o daugelis jų neretai persidengia, pavyzdžiui, trileriui niekas netrukdo būti meilės romanu. Nuotykių ar klasikos kūriniai džiugina tiek realistine proza, tiek fantastiniais pasauliais. Istoriniai romanai gali sutalpinti ir detektyvą ar romantinį pasakojimą. Mokslo populiarinimo knyga persidengti su populiariąja psichologija.
Šiandien prisiminkime žanrus, kuriuos labiausiai mėgsta šiuolaikiniai skaitytojai ir kuriais remiasi interneto knygynai, sudarydami kategorijas.
Grožinės literatūros žanrai
Grožinė literatūra – mano mėgstamiausia! Šiai sričiai priskiriamos knygos ir be manęs turi tikrai daug gerbėjų. Juk rinktis siūloma iš detektyvų, meilės romanų, tikrų istorijų, fantastikos ar poezijos. Knygos tinka norintiems atsipalaiduoti, ieškantiems gilesnių filosofinių minčių, bandantiems stimuliuoti emocijas ir ieškantiems nusiraminimo! Grožinė literatūra džiugina sielą, padeda pabėgti nuo rutinos, atrasti naujus pasaulius, o populiariausi žanrai atspindi jos įvairovę.
Detektyvai
Detektyvas yra nusikaltimo ir paslapties kūrinys, kuriame profesionalus ar mėgėjas tyrėjas bando išnarplioti jam tekusį galvosūkį. Klasikinių detektyvų tėvais galime laikyti Arthur Conan Doyle, sukūrusį personažą Šerloką Holmsą ir Agatha Christie, pasauliui padovanojusią Erkiulį Puaro.
Jau keletą metų ypač populiarūs skandinavų detektyvai, pasižymintys greitu tempu ir tamsumu. Reikia rekomendacijų? Kviečiu skaityti tinklaraščio straipsnį „Susipažinkite! Šiuolaikinių detektyvų herojai: taisyklių nepaisantys vienišiai ir genijai“ ir pažinti populiarius šio žanro veikėjus.
Fantastika
Šis žanras skirstomas į mokslinę ir maginę fantastiką. Kuo jos skiriasi ir geriausius pavyzdžius bei rekomendacijas rasite šiame knygų tinklaraščio tekste.
Distopijos ir utopijos
Žanrai artimi fantastikai. Ir vėl interneto knygyno patogupirkt.lt knygų tinklarašytyje turime parengę straipsnį, kuriame galite sužinoti apie fikcinių pasaulių skirtumus ir panašumus. Kviečiu skaityti, ką apie utopijas ir distopijas papasakojo Greta Brigita.
Istoriniai romanai
Šios knygos gali atstoti kelionę laiku! Autoriai dažnai savo veikėjus apgyvendina senovėje ir stengiasi kuo detaliau perteikti laikmečio atmosferą. Istoriniai romanai tampa proga stebėti riterių kovas, dalyvauti karališkuose priėmimuose, dalyvauti žygiuose. Senovės Roma, Egiptas, Antrojo pasaulinio karo laikai, devynioliktas amžius, pokario Japonija, šaltasis karas ar Didžioji depresija JAV? Visas šias temas galima rasti istoriniuose romanuose. Reikia rekomendacijų? Štai jos:
- Kristin Hannah romanas „Žiemos sodas“, kuris sukrės pasakojimu apie Leningrado (dabar Sankt Peterburgas) blokadą.
- William Kent Krueger „Maloningoji žemė“ apie skaudų našlaičių likimą ir kelionę per Didžiosios depresijos nuniokotą šalį.
- Mika Waltari „Mirties angelas“, apie paskutiniąsias Konstantinopolio dienas.
Siaubo romanai
Šios knygos žaidžia skaitytojų baimės jausmu. Kūrinių tikslas bauginti, tačiau tuo pačiu išlaikyti dėmesį iki pat pabaigos. Tinklaraščio autorė Patricija parengė net dešimt geriausių siaubo romano žanro rekomendacijų.
Romantika, meilės romanai
Manau dau komentarų nereikia, ar ne? Jie susitiko, įsimylėjo, tada kažkas sutrukdė jausmams, tačiau galiausiai viskas baigėsi laimingai – tipinis meilės romanų siužetas. Lietuvoje netgi turime leidyklą „Svajonių knygos“, kuri specializuojasi šio žanro leidyboje ir rašytojų, tokių kaip Indrė Vakarė, kurių kūriniai lyderiauja bibliotekose.
Trumpos istorijos
Labai dažnai trumpoji proza apima esė ar apsakymų rinkinius. Kartais juos vienija temos, kartais tai visiškai skirtingos istorijos. Beje, žanrai čia gali persipinti, nes trumpi kūriniai būna ir fantastiniai, ir nuotykiniai ir maginio realizmo ar romantikos atstovai.
Trumposios prozos rekomendacijos:
- Haruki Murakami „Vyrai be moterų“ – apsakymų rinkinys, kurį sudaro tarpusavyje susipynusios istorijos.
- Kristina Sabaliauskaitė „Danielius Dalba & kitos istorijos“ – istorijų rinktinė, kurioje pinasi gyvenimo realijos, kasdienio stiliaus dialogai ir šiuolaikinis slengas. Daugelį tekstų vienija Vilniaus tema.
- Akvilė Kavaliauskaitė „Kūnai“ – dvylikos novelių rinkinys apie žmones ir jų jausmus.
Trileriai
Dažnai šis žanras turi daug bendro su detektyvais ir siaubo istorijomis. Trileriui būdingas didelis tempas arba psichologinė įtampa, nerimas. Siužetas itin permainingas, išlaikantis dėmesį iki pat pabaigos ir pažeriantis ne vieną staigmeną. Šis žanras ypatingai stimuliuoja skaitytojų jausmus, neleidžia atsitraukti. Apie šį trilerius ir jų raidą parengtas gana išsamus ir dėmesio vertas straipsnis Vikipedijoje. Užmeskite akį!
Vienas geriausiai žinomų trilerių autorių yra Dan Brown. Jo knygose puikiai išlaikomas tempas, užkabina trumpi skyreliai, nuolatinės gėrio ir blogio atstovų lenktynės, paslaptys.
Šiuolaikinė grožinė literatūra
Labai platus žanras į kurį tilpti gali daug. Jei atvirai, į tokias kategorijas sudedami modernūs kūriniai, kuriuos šiek tiek sunku priskirti kažkur kitur. Tai filosofiniai, netradicinių formų ir temų, šokiruojantys, lyrinės prozos grožiniai kūriniai.
Gerais pavyzdžiais gali būti Richard Powers romanas „Orfėjas“, Tarjei Vesaas „Ledo rūmas“ ar Gary Shteyngart „Sėkmės ežeras“.
Maginis realizmas
Vienas paslaptingiausių grožinės literatūros žanrų, kurio ribos labai neryškios. Kūrinių pasauliai gana realistiški, tačiau veikėjams kartais nutinka protų nesuvokiamų dalykų. Isabel Allende ir Gabriel Garcia Marquez, ko gero, žinomiausi žanro atstovai. Daugiau apie maginį realizmą ir gerų rekomendacijų vėlgi siūlau ieškoti Patricijos tinklaraščio įraše „Maginis realizmas: ribų nepaisanti, humoru, skausmu ir metaforomis persmelkta kasdienybės kritika“.
Jaunimo literatūra (angl. „Young Adult“)
Šis žanras populiarus ne tik tarp jaunimo, kuriam jis skirtas, bet ir tarp suaugusiųjų. Veikėjai, dažnai, paaugliai ar jaunuoliai, patiriantys meilę, gelbėjantys pasaulį, išgyvenantys negandas. Tokios knygos nagrinėja įvairias problemas, tačiau skaitosi labai lengvai. Žanrai ir vėl neretai persidengia, nes ypač mėgiamos yra maginės fantastikos bei distopinės young adult knygos, tokios kaip „Bado žaidynės“, Grišų trilogija ar Saulėlydžio saga. Žinoma, istorijos gali būti ir visiškai realistinės, pavyzdžiui, „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“ – apie vėžiu sergančius jaunuolius.
Klasika
Klasiką gal sunku vadinti žanru, nes, minėjau, ji persidengia per kelis kitus. Visgi, ši kategorija dažnai išskiriama ir yra nepaprastai svarbi, be to, nepaisant formos, turi bendrų savybių. Esminis klasikos bruožas – knygos išlaikiusios laiko išbandymą ir vis dar aktualios bei skatinančios susimąstyti ir diskutuoti apie išdėstytas temas. Klasikos kūriniai padarė didelę įtaką vėlesnei literatūrai, jie padeda suprasti istorinį, kultūrinį bei socialinį kontekstą.
Geriausi įvairių temų ir stilių klasikos pavyzdžiai:
- George Orwell satyra „Gyvulių ūkis“;
- Fiodoras Dostojevskis romanas „Nusikaltimas ir bausmė“;
- Erich Maria Remarque romanas „Trys draugai“;
- Michail Bulgakov fantasmagorija „Meistras ir margarita“;
- John Steinbeck romanas „Rūstybės kekės“;
- Bram Stoker siaubo romanas „Drakula“;
- Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais komedija „Figaro vedybos“.
Grafinės novelės – komiksai
Šiuo atveju svarbiau ne turinys, o forma. Komiksų ir grafinių novelių istorijos skaitytojams pateikiamos per įtraukiantį pasakojimą vaizdais. Kadaise komiksai laikyti pigia pramoga vaikams, tačiau šiandien jie skaitomi ir gerbiami dėl vizualizacijų ir tekstų dermės. Šiuo pasakojimo būdu vaizduojamos įvairios temos: nuo biografijų, filosofinių idėjų iki mokslo populiarinimo.
Štai kelios grafinės novelės, kurias drąsiai rekomenduoju:
- Jurga Vilė, Lina Itagaki „Sibiro haiku“ apie tremtį vaiko akimis;
- Yuval Noah Harari, Daniel Casanave, David Vandermeulen „Sapiens. Žmonijos gimimas. Istorinis komiksas, l tomas“ – vienos žymiausių mokslo populiarinimo knygų interpretacija paveikslėliuose;
- „Alisa Stebuklų šalyje“ – garsi klasikos istorija iliustruota menininkės Simona Bursi;
- Nora Krug „Heimat. Vokietė apmąsto istoriją ir kilmę“ – autorė, pasirinkusi netradicinę formą, itin jautriai nagrinėja tautos ir šeimos kaltės jausmą bei atsakomybę.
Vaikų literatūra
Vaikų literatūra taip pat išskiriama kaip atskiras žanras, nors ji labai įvairi. Visai kaip ir mažieji skaitytojai. Čia telpa pasakos, eiliuotos istorijos, magija, nuotykiai ir klasika!
Negrožinės literatūros žanrai
Negrožinė literatūra taip pat turi gerbėjų ratą. Yra žmonių, kurie skaito tik tas knygas, kurios įkvepia motyvacijos, padeda sužinoti kažko naujo, suprasti save bei aplinkinius, tobulėti. Žanrų čia irgi ne vienas ir ne du, todėl trumpai apžvelgsiu pačius populiariausius.
Biografijos ir autobiografijos
Šios knygos pasakoja apie įvairius žmones. Žinoma, dažniausiai tokius, kurie domina visuomenę: politikus, istorinius lyderius, muzikantus, dailininkus. Autobiografijose autoriai dalijasi savo asmenine patirtimi. Neretai tai karo atsiminimai, kūrybinis kelias, pasiekimų retrospektyva. Paskutinė biografiją, kurią skaičiau ir drąsiai galiu rekomenduoti yra „Frida“, parengta rašytojos Hayden Herrera.
Receptų knygos
Receptų knygos dažnai naudingos, informatyvios, įkvepiančios gaminti ir puikiai tinkančios dovanai. Jų būna labai įvairių: suskirstytų pagal regionų virtuves, siūlančių tik saldumynus, tik burgerius ar tik sveikus patiekalus. Dalyje leidinių autoriai dalijasi ir asmeninėmis mintimis bei išgyvenimais.
Istorinės knygos
Istorinės knygos apima beveik visus žinomus žmonijos konfliktus, karus bei svarbiausias pasaulio ir Lietuvos akimirkas. Pirmasis ir Antrasis pasaulinis karas? Partizanų likimas? Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės istorija? Kryžiuočių ordino pakilimai ir nuopuoliai? Taip taip, visas šias temas nagrinėja istorinių knygų autoriai, o jums tereikia išsirinkti, kas domina.
Saviugda
Saviugdos knygos yra vienos populiariausių tarp negrožinės literatūros. Sutikite, kiekvienas žmogus privalo nuolat tobulėti, o šių leidinių autoriai turi parengę neblogų įrankių. Įpročiai, dėmesingumas, lyderystė, sėkmė, santykiai – populiarios žanro temos.
Meno knygos
Čia atsiduria meno albumai, kartais – menininkų biografijos, įvairių kūrybos formų analizė, meno istorija, fotografija, architektūros knygos. Pažintiniai ir informaciniai leidiniai skirti tiek meno studentams, tiek plačiajai visuomenei.
Kelionių knygos
Knygos apie keliones – žanras, kviečiantis jaukiai įsitaisyti fotelyje ir pakeliauti. Dažnai tai įvairių keliautojų memuarai, atsiminimai, reportažai ir patarimai. Knygos paprastai būna gausios idėjų, naudingos informacijos ir praverčia visiems, susiruošusiems aplankyti svečias šalis.
Publicistika ir eseistika
Norite išgirsti įvairių autorių nuomonę bei asmeninius pasvarstymus apie įvairius reiškinius? Tada ieškokite publicistikos! Nuo pasvarstymų karo, partizanų likimo temomis iki kasdienybės stebėjimų iki kūrybiškumo lavinimo. Sakyčiau, tai kone viena laisviausių literatūros formų. Kartais juokais apie šį žanrą vadinu „ką matau, tą rašau“.
Religinės knygos
Daug komentarų čia nereikia. Religinės knygos apima ir Bibliją ir kitus teologinius leidinius, taip pat kalba apie skirtingus tikėjimus, mokymus, šventuosius, išminčių mokymus. Kaip ir visi žanrai, šis taip pat turi savo nišą.
Vaikų auklėjimo ir tėvystės knygos
Kaip jau suprantate iš pavadinimo, tai yra leidiniai, skirti tėvams. Normalu susidurti su auklėjimo iššūkiais ir tokiais atvejais rekomenduojama pagalbos kreiptis į specialistus. Daugelis jų palengvino tėvų dalią ir parašė gerų, naudingų ir įdomių knygų.
Filosofija
Šis žanras turi panašumų su publicistika, nes senovės mąstytojai ir modernūs intelektualai tekstuose samprotauja įvairiomis tuo laikotarpiu aktualiomis temomis ar egzistenciniais klausimais. Immanuel Kant, Witold Gombrowicz, Aristotelis, Ciceronas, Friedrich Nietzsche, Gustave Le Bon – pavardės, kurias visada rasite atsivertę žanro kategoriją. Filosofija žavi tuo, kad autoriai nebruka savo idėjų. Jie dalinasi mintimis, leidžia sau abejoti Dievu, politika ar laisva valia, o skaitytojas sprendžia ar sutinka su išdėstytais pamąstymais ir ar nori juos pritaikyti savo gyvenime, ar formuluoti argumentuotus prieštaravimus.
Knygos apie sveikatą
Dažniausiai tai yra leidiniai, kuriuose skaitytojai ras patarimų, mokslininkų tyrimų bei rekomendacijų. Vieni autoriai rašo apie fizinį aktyvumą, kiti apie ligų gydymą, sveiką mitybą, masažą, mankštą, natūralius ir sintetinius vaistus, kovą su įvairiais negalavimais. Knygos apie sveikatą skirtos ir profesionalams (treneriams, gydytojams) ir plačiajai visuomenei.
Populiarioji psichologija
Populiariosios psichologijos knygos – saviugdos giminaitės. Tačiau saviugda dažnai nukreipta į asmeninį žmogaus tobulėjimą, baimių nugalėjimą, įpročių atsikratymą ar įgijimą, o populiarioji psichologija paprasta ir suprantama kalba nagrinėja problemų priežastis, pasekmes, siūlo būdų kaip jas spręsti. Šis žanras paliečia toksiškus santykius, priklausomybes, depresiją, vaikystės traumas, nemigą ir kitokias temas.
Mokslo populiarinimas
Mokslo populiarinimo knygos visada užėmė išskirtinę vietą skaitytojų širdyse ir lentynose. Tačiau tokie autoriai, kaip Yuval Noah Harari, Carlo Rovelli ar Stephen Hawking, sužadino dar didesnį smalsumą ir sukėlė tikrą mokslo populiarinimo knygų renesansą. Šiandien jos vienos skaitomiausių! Temos apima mediciną, smegenų veiklą, biologiją, laiko ar žmonijos istoriją, geografiją, astronomiją, fiziką, chemiją ir kitus mokslus. Tiesa, nuo rimtų mokslinių vadovėlių šios knygos skiriasi tuo, kad yra parašytos nesudėtinga ir kiekvienam suprantama kalba,
Verslo knygos
Dar vienas žanras, kuris turi daug bendro su saviugda, tik šiose knygose rašoma išskirtinai apie finansinės sėkmės siekį. Autoriai kalba apie finansinio raštingumo ugdymą, siūlo pratimų biudžeto planavimui, moko išnaudoti savo privalumus, siekti karjeros. Knygos naudingos vadovams, konsultantams, šeimoms.
Aptariau tikrai ne visus įmanomus žanrus, tačiau paminėjau daugelį populiariausių. Kaip minėjau pradžioje, esu detektyvų, trilerių ir fantastikos gerbėja. Neatsisakau klasikos, istorinių romanų, modernios grožinės literatūros. O kas paprastai patraukia jūsų dėmesį? O gal yra žanras, kuris vilioja, bet vis nedrįstate išbandyti?
Palikite komentarą