Pažadai gyventi sveikiau – kaip juos ištesėti?
Praėjus dviems mėnesiems nuo 2023 metų pradžios, įprasta, jog daugelio užsispyrimas laikytis naujų įpročių išblėsta ir gyvenimas vėl pradeda tekėti sena vaga. Pažadai laikytis sveiko gyvenimo būdo, daugiau sportuoti, sveikiau maitintis, palaikyti protingą darbo-poilsio režimą vėl būna nukeliami kitam mėnesiui, pavasariui, o gal net kitiems metams.
Kaip įgyvendinti pažadus sau ir turėti motyvacijos pradėti sveikiau gyventi, net kai pilkas oras už lango vilioja visą dieną praleisti lovoje su serialu ir nesveikais užkandžiais? Interneto knygynas patogupirkti.lt dalijasi 13 knygų, kurios pateiks daugybę naudingų patarimų, kaip sveiką gyvenseną paversti kasdienybės dalimi. Tik svarbu prisiminti, jog knygos savaime nepadės tapti sveikesniam – perskaitytus patarimus reikia įgyvendinti praktiškai!
Sudie žalingi įpročiai
Kelias link sveiko gyvenimo būdo prasideda nuo atsisveikinimo su įpročiais, kurie yra žalingi sveikatai. Pašalinus kenksmingus įpročius, atsiras erdvės įdiegti naujiems, sveikiems įpročiams, tačiau norint tai padaryti, svarbu išsiaiškinti, iš kur kyla impulsas imtis žalingų veiksmų savo sveikatai.
Žalingų įpročių viršūnėje tarp įpročių, kurių norisi atsikratyti, vis dar karaliauja nikotinas bei alkoholis. Ypač populiarus leidinys, padėjęs daugybei žmonių kovoti su rūkymo priklausomybe – tai autoriaus Allen Carr knyga „Lengvas būdas mesti rūkyti“. Autorius padeda kovoti su klaidingais įsitikinimais, jog rūkymas yra neatsiejama socialinio gyvenimo dalis arba atsipalaidavimo šaltinis. Daugiau nei 12 milijonų egzempliorių parduotoje knygoje pateikiamas unikalus ir efektyvus metodas gali visiškai pakeisti skaitytojo požiūrį į rūkymą ir paversti žalingą įprotį kvailu ir nepatraukliu.
A. Carr taip pat parašė kitą populiarią knygą panašiu pavadinimu – „Lengvas būdas suvaldyti alkoholį“, dedikuotą norintiems sumažinti arba visai mesti alkoholio vartojimą. Šioje knygoje jis atskleidžia kitokį požiūrį, kodėl žmogus yra linkęs vartoti alkoholį ir pateikia praktiškus patarimus, kaip ištrūkti iš alkoholio spąstų. Šia tema taip pat rašo ir autorius Audrius Ramuckis knygoje „55 tiesos apie alkoholį ir 11 pamokų, kaip išbristi sausam“. Tai sauja patarimų ne tik norintiems kovoti su alkoholio pinklėmis, bet ir alkoholiu piktnaudžiaujančių šeimos nariams bei artimiesiems. Knygoje patirtimi dalijasi tiek buvę alkoholikai, tiek su šia liga susidūrę gydytojai, mokslininkai ir literatai.
Žalingi įpročiai persekioja kiekvieną. Šiuolaikinis žmogus yra nuolat supamas priklausomybių – socialiniai tinklai, narkotikai, lošimai, maistas, apsipirkinėjimas, netylantis naujienų srautas telefono ekranuose – dabartiniai laikai balanso siekimui yra be galo nepalankūs. Būtent apie tai rašo Stanfordo universiteto JAV Medicinos mokyklos psichiatrijos ir priklausomybių medicinos profesorė Anna Lembke savo knygoje „Dopamino tauta“. Knygoje autorė paaiškina, kaip besaikis malonumų vaikymasis sukelia skausmą ir moko, kaip to išvengti bei sukontroliuoti dopamino priklausomybę.
Kaip prisijaukinti sportą
Dažnai pažadai būti fiziškai aktyvesniems visus metus tampa vos poros savaičių praktika ir, prasidėjus tinguliui arba suprastėjus orams, ima ir greitai išgaruoja. Siekiant sportą paversti nuolatine praktika, svarbu jį įtraukti į savo dienos planą, nepalikti tiesiog užsiėmimu, kuris bus atliekamas, kai „jam atsiras laiko“. O nežinantiems nuo ko pradėti, atsakymus į klausimus apie sportą pateikia Europos kultūrizmo čempionas ir treneris Andrius Pauliukevičius knygoje „111 DUK apie treniruotes“. Šiame leidinyje jis dalijasi informacija, tokia kaip – kada reikia daryti tempimo pratimus, ką daryti, kai sunku prisiversti eiti į treniruotę, kaip visavertiškai sportuoti namuose ir kita.
Ieškantiems įkvėpimo sportuoti, Charlotte van Aussel knygoje „Mankštos anatomija. 501 intensyvus intervalinis pratimas“ atras įvairiausių visam kūnui skirtų pratimų, kurie padės lavinti kūno lankstumą, jėgą, ištvermę, stabilumą, taip pat treniruos raumenis ir pagerins bendrą kūno savijautą.
Apgalvota mityba – sveikas kūnas
Be abejo, siekiant įtvirtinti sveikus įpročius savo gyvenime, mityba tampa kertiniu akmeniu. Čia itin svarbus yra planavimas. Skiriant laiko apgalvoti ir suplanuoti savo mitybos racioną, tai ne tik padės sutaupyti pinigų, bet ir prisidės prie sveikatos išsaugojimo. Pasak neseniai paskelbto „CNN Health“ tyrimo, sveika mityba sumažina ankstyvos mirties riziką net 20 proc.
Paprastai ir aiškiai apie sveiką ir subalansuotą mitybą savo naujausioje knygoje rašo tinklaraštininkė Kristina Pišniukaitė-Šimkienė. Knygoje „Ant medinės lentelės II“, ji sudėjo paprastus kasdienius receptus, kuriuos be didelio vargo galės pasigaminti kiekvienas. Knygoje apstu ne tik spalvingų šiuolaikiškų receptų, bet pateikiami ir patarimai, kaip kiekvieną receptą paversti augaliniu, be glitimo ar pieno produktų.
Galbūt jūsų metai prasidėjo nuo „veganuary“ – veganiškojo sausio iššūkio? Norintiems išbandyti veganišką mitybą, tačiau niekaip nedrįstantiems, padės autorės Simonos Lileikienės knyga „Veganai savaitę“. Šioje knygoje griaunami mitai, jog augalinis maistas yra nuobodus ir beskonis. Ji skirta būtent tiems, kurie mėgsta skanų maistą, tačiau nori paįvairinti savo mitybą ir atrasti naujus skonius.
Vis dėl to, maistas gali tarnauti ne tik kaip energijos šaltinis, bet ir kovotojas prieš ligas. Kuo organizmui sveikas cinamonas, juodosios pupelės arba čederio sūris? William W. Li knygoje „Apie maistą – ligų priešą“ rašo apie šimtus gydomųjų savybių turinčius produktus, padedančius organizmui išgyti nuo vėžio, senatvinės demencijos ir galybės kitų ligų, kurių galima išvengti.
Kokybiškas miegas – energijos garantas
Miegas – gyvybiškai svarbus gerai žmogaus fizinei ir psichinei sveikatai palaikyti. Vis dėl to, pagreitėjus žmonių gyvenimo tempui, vis mažiau laiko tenka miegui, dažnai ima kamuoti nemiga. Sutrikęs miegas tampa vis dažniau sutinkamu reiškiniu visuomenėje, vėliau atsispindintis pablogėjusia gyvenimo kokybe, prasta nuotaika ir didesniu nuovargiu. Apie tai, kokia fizinė veikla gali pagerinti miego kokybę, kaip nuraminti minčių audrą, siekiant greičiau užmigti, ir kas vyksta, žmogui miegant, aprašo mitybos ir kūno rengybos specialistas Shawn Stevenson knygoje „Miego menas“.
Daug naudingos informacijos apie miegą ir jo svarbą pateikia neurofiziologijos mokslų daktaras Matthew Walker savo tarptautiniame bestseleryje „Kodėl mes miegame. Miego ir sapnų galia“. Pasak jo, chroniškas neišsimiegojimas šiandien virsta susirūpinimą keliančia pandemija. Net visuomenės mąstymas yra pakitęs – daug laiko miegui skiriantis žmogus šiame skubančiame pasaulyje būna pavadinamas tinginiu, o gebantis dirbti be pertraukų kelias paras – genijumi. Autorius supažindina skaitytojus su miego ir sapnų gyvybine svarba, kokią įtaką miegui turi kofeinas ir alkoholis, teigiamu terapiniu sapnų poveikiu bei dalijasi patarimais sveikam miegui pasiekti.
Svarbu nenustoti ieškoti
Išties, kelių, norint gyventi sveikai – daugybė. Kartais nuo per didelio pasirinkimo nebežinia, kuriuo keliu eiti, tad norisi automatiškai sugrįžti į savo įprastą gyvenimo būdą ir svajonę gyventi sveikiau perkelti kitiems metams. Kita vertus, geriausias būdas sužinoti, kas labiausiai tinka jūsų organizmui – ne tik galvoti apie sveiką gyvenimo būdą, tačiau imtis praktiškų veiksmų ir išsirinkti labiausiai tinkamą!
Galbūt susidraugavimas su šalčiu ir ledo vonios yra tai, kas suteiks kūnui daugiau gyvybinės energijos? Apie savo sukurtą šalčio metodą, padedantį treniruoti imunitetą ir užkirsti kelią ligoms rašoma knygoje „Wim Hof metodas. Praplėsk savo galimybių ribas“.
Be galo daug išminties apie sveiką gyvenimo būdą slypi senovės Indijoje susiformavusioje Ajurvedos sistemoje, kuri yra pagrįsta natūraliu, holistiniu požiūriu į fizinę ir psichinę žmogaus sveikatą. Kaip maitintis, rūpintis savo kūnu, mankštintis ir gyventi pagal Ajurvedą – pristatoma išsamioje Acharya Shunya knygoje „Ajurveda. Sveikos gyvensenos išmintis“.
Visgi, svarbiausia neperspausti savęs ir viską daryti su saiku. Ne veltui dažnai Naujųjų metų pažadai baigiasi dar nepraėjus net pirmajam mėnesiui – žmonės galvotrūkčiais kimba į naujas dietas, sporto režimus ar gyvensenos pokyčius, tačiau ilgainiui, susidūrus su sunkumais, dingsta visas noras stengtis. Svarbu leisti naujiems įpročiams įsibėgėti po truputį, nekaltinti savęs dėl klaidų, tačiau susitelkti į pagrindinį tikslą – sveikesnį gyvenimo būdą.
Palikite komentarą