Meilė, kuri supa vaikus – pirmoji jų pažintis su šiuo jausmu. Teigiama, kad vaikai iki 5 metų neturi kritinio mąstymo, tad tai, ką jie mato ir girdi, formuoja jų supratimą apie pasaulį, tą jie ir bando atkartoti vaikystėje, o kartais nesąmoningai ir tolimesniame savo gyvenimo kelyje. Todėl labai svarbu vaiką pažindinti su meile jau nuo pat mažų dienų. Ir ne tik su meile vaikui, o ir meile tarp tėvų, artimųjų ir draugų, meile gamtai ir pasauliui.
Vaikų sąmonės vystymuisi daug įtakos turi ir vaikystėje klausytos bei skaitytos pasakos. Juk neretai net mažųjų žodynas būna papildomas žodžiais ar frazėmis, išgirstais iš pasakų. O kokios pasakos be meilės? Regis, kiekvienoje pasakoje galima įžvelgti bent kruopelytę meilės – gražiajam princui, mielam augintiniui, muzikantui, žaislams ar keistam pomėgiui.
Meilėje nėra baimės, joje slypi nuoširdumas, pasitikėjimas ir viltis, tai pats elementariausias ir maloniausias jausmas, patiriamas nuo pat gimimo. Interneto knygynas „Patogupirkti.lt“ surinko gražiausias pasakas apie meilę, su kuriomis susipažinti bus naudinga ne tik vaikams, bet ir jų tėveliams.
Vytautas V. Landsbergis „Briedis Eugenijus: pasakos apie meilę ir kitus nesusipratimus“
Tai viena gražiausių ir išmintingiausių pasakų, užbūrusių tiek mažųjų skaitytojų, tiek suaugusiųjų širdis. Vytautas V. Landsbergis, puikiai įvaldęs absurdo pasakaičių žanrą, atveria duris į tikrą meilės enciklopediją, kurioje paprastai ir su humoru aprašomos įvairiausios meilės situacijos, su kuriomis susiduriama kasdienybėje.
Čia vyksta meilės trikampiai ir keturkampiai, čia santykius aistringai aiškinasi, pykstasi, myli ir džiaugiasi briedis Eugenijus, lakštingala Izabelė ir briedį įsimylėjusi lydeka Ifigenija. Sužmoginti personažai vaikams parodo, kiek daug kompleksų turi žmogus, kaip kartais sunku vieniems į kitus įsiklausyti, ką iš tiesų reiškia mylėti.
Prasmingos mintys, nugulusios šioje knygelėje sužavės ir tikrus meilės ekspertus. Štai viena pasakos veikėja, pelėda Izadora, protingiausia meilės žinovė, skirsto meilę į tris rūšis: „Meilė iš susižavėjimo, kuri greit praeina, meilė iš pripratimo – ji išlieka ilgam kaip draugystė, ir dieviškoji meilė, pati didingiausia ir gražiausia, išlieka amžinai, šviečia kaip saulė, dėl nieko nepyksta ir niekada neliūdi. Tačiau pasiaukojimo jai išlaikyti tikrai reikia.“ Autoriaus pasaka atskleis, kad apie meilę teks dar mokytis ir mokytis…
Debi Gliori „Mylėsiu tave, kad ir kas nutiktų“
Graži ir jautri knygelė apie motinos meilę savo vaikui. Pagrindiniai knygos veikėjai – lapė ir lapiukas gvildena besąlyginės meilės klausimus per iššūkius, kuriuos lapiukas kelia savo mamai: „Aš piktas ir niūrus, nes nieks manęs nemyli.“ „Mažyli, – taria jam mama, – ir piktą, ir nepiktą, mylėsiu visada tave, kad mums ir kas nutiktų“.
Rašytojos ir dailininkės Debi Gliori pasakoje vaizduojamos vaikų psichologijos ypatybės, kaip vaikas jaučia trūkinėjantį ryšį su tėvais, kaip išbando jų kantrybę ir meilę, ir kaip jiems yra svarbu daugybę kartų kartoti žodelį „myliu“. Knygelėje taip pat aprėpiama amžinos meilės tema: „Mažyli į žvaigždes pasižiūrėki: kaip sklinda jų skaisti šviesa, nors kai kurių jau nebėra. Bet žiba jos dangaus skliaute ir jų šviesa kaip meilė amžina.“ D. Gliori pasaka – puikus skaitinys prieš miegą, kuris nuramins ir leis mažyliui suprasti, jog yra tikrai mylimas.
Sven Nordqvist, Jujja Wieslander „Gražiausios Mamulės Mū ir Varnos istorijos“
Ar dvi visiškai skirtingos būtybės gali virsti draugėmis? Pramuštgalvė drąsuolė karvė, kuri moka ne tik karstytis šakomis ir minti pedalus, bet ir suptis ant sūpynių bei šokinėti nuo tramplynų. O jos geriausia draugė visame pasaulyje – racionalioji atsarguolė Varna, visuomet niurzganti ir drausminanti savo pasiutusią draugę.
Rinkinyje „Gražiausios Mamulės Mū ir Varnos istorijos“ rasite dešimt mažųjų skaitytojų pamiltų pasakojimų apie draugių nuotykius, šmaikščius ginčus ir žaidimus, paskanintus pamokančiomis gyvenimo istorijomis. Pasakojimuose vaizduojama nuoširdi meilė draugystei lavins mažųjų skaitytojų empatiją, padės suprasti savo jausmus ir pamokys, jog tikrai draugystei, nėra nieko neįmanomo!
Robert Munsch „Mylėsiu tave amžinai“
Nuo kanadiečių rašytojo Roberto Munsch knygos išleidimo 1986 m., šios pasakos egzempliorių parduota daugiau nei 21 milijonas. Tai tikra odė amžinai, nuoširdžiai, besąlygiškai, niekada nesibaigiančiai meilei. Knygelėje pasakojama apie motinos ir jos vaiko meilę – meilę, kuri praeina visas audras ir pasėja gėrio sėklą vaiko širdyje.
„Mylėsiu tave amžinai, man būsi brangus visada, kol plaka širdis, kol alsuoju, tu mano vaikelis esi“, – šią lopšinę mama dainuodavo savo ką tik gimusiam vaikeliui, dainuodavo, kai šis išvesdavo iš kantrybės, kai suaugo, galiausiai, kai suaugęs vaikas ant rankų paėmė savo naujagimę dukrą ir jai uždainavo tą pačią lopšinę.
Ši jautri meilės pasaka gimė po skaudžios paties autoriaus patirties. Lopšinės žodžiai ir knygelė gimė, kai jis su žmona du kartus nesėkmingai bandė susilaukti vaikų. Lopšinės žodžiai tapo jo paguoda, kurie, vėliau užrašyti knygoje, nuskambėjo visame pasaulyje.
Vytautas V. Landsbergis „Arklio Dominyko meilė“
Dar viena poeto, rašytojo ir vaikų knygelių autoriaus Vytauto V. Landsbergio išmintingo sąmojo nestokojanti pasaka atkreipia dėmesį į porų santykius. Pagrindinis knygos veikėjas – romantikas ir svajoklis arklys Dominykas, kuris įsimyli šiek tiek išpaikusią rugiagėlę. Abipusiai jausmai įsižiebia tarp laukinio arklio ir gležnos gėlytės, tačiau artėjantis šaltasis metų laikas gąsdina rugiagėlę ir Dominykui tenka ja pasirūpinti.
Vaizdinga rašytojo kalba įtraukia į jautrų ir pamokantį pasakojimą, kuriame paliečiamos tikros meilės, sezoniškumo ir atgimimo temos. Meilė čia ne tik graži, bet kartais ir su spygliais, kelia liūdesį, o kartais pavydą. Šmaikščią pasaką puošia svajingos dailininko Gedimino Pranckevičiaus iliustracijos. Apie arklio Dominyko ir rugiagėlės santykius iš viso yra parašytos penkios knygelės, o būtent ši 2004 m. pelnė metų knygos vaikams titulą.
Živilė Buinevičiūtė „Vidinis lobis“
Kvalifikuota meditacijos mokytoja, muzikantė ir rašytoja Živilė Buinevičiūtė parašė pasaką visai šeimai apie lobius, tūnančius žmogaus viduje. Pasitelkusi vaizduotę, harmoniją ir meilę autorė siekia atverti vartus į išskirtinį vaikų vidinį pasaulį, bendradarbiauti su tėvais ir kartu padėti vaikams patikėti stebuklais.
Ž. Buinevičiūtės pasakoje laukinės gamtos apsuptyje stovi septyni nameliai. Kiekvienas iš jų šviečia skirtinga vaivorykštės spalva. Pagrindinė pasakos herojė – mergaitė Ema, kuri, apsilankiusi kiekviename namelyje, susipažins su ten paslėptomis vertybėmis, sužinos, kaip atsikratyti baimės, susidraugauti su nemaloniais jausmais, supras, kokia nuostabi gali būti gamta. Kiekviename namelyje Emos laukia užduotis, kurią įveikus, laukia stebuklas. Įkvepianti, kupina grožio ir meilės knygelė gali tapti maloniu saulės spinduliu net ir niūriausiomis dienomis.
Antoine de Saint–Exupéry „Mažasis princas“
„Tikra meilė prasideda tada, kai nieko nesitikima už ją gauti.“ Meilės pasakų sąrašas neabejotinai būtų nepakankamas, jei jame nebūtų paminėta ši literatūros klasika. Prancūzų rašytojo ir lakūno Antoine de Saint-Exupéry filosofinė alegorinė pasaka „Mažasis princas“ – vienas gražiausių visų laikų kūrinių, kupinas išmintingų ir nuoširdžių pamąstymų apie gyvenimą, meilę ir draugystę.
Ne veltui ši pasaka yra viena labiausiai cituojamų knygų visame pasaulyje. Filosofinėje istorijoje svarbių pamokų atras tiek vaikai, tiek paaugliai, tiek ir suaugę skaitovai. Nesenstančios pasakos centre – po planetas keliaujantis melancholiškasis auksaplaukis Mažasis princas, bandantis pažinti skirtingų planetų gyventojus ir ieškantis atsakymų į kartais naivius, tačiau labai tikslius klausimus. Čia aptinkamos ir žmogiškosios ydos, idealistinis požiūris į santykius, paviršutiniškas suaugusiojo gyvenimas, tačiau užvis labiausiai puslapiai yra pripildyti tyros meilės šilumos. „Mylėti – tai reiškia ne žiūrėti vienam į kitą, o žiūrėti viena kryptimi.“
Palikite komentarą