Lapkritis laikomas vyrų mėnesiu – šį mėnesį švenčiama tarptautinė vyrų diena bei vyksta visame pasaulyje išpopuliarėjęs „Movember“ judėjimas, kviečiantis atkreipti dėmesį į vyrų sveikatą bei jų psichinę būklę. Siekdami paminėti vyrų sveikatos mėnesį, interneto knygynas Patogupirkti.lt dalijasi knygomis vyrams apie vyriškumą, sąmoningumą ir vyrų išlikimą šiuolaikiniame pasaulyje.
David Deida „Ypatingo vyro kelias“
Pripažintas, kaip vienas įžvalgiausių ir labiausiai provokuojančių dvasinių mokytojų, amerikietis David Deida pradėjo tikrą revoliuciją dvasiškame ir seksualiniame vyrų augime. Jo knyga „Ypatingo vyro kelias“ – tai dvasinis vadovas, siekiantiems įveikti santykių, darbo ir seksualinės aistros sukeliamus iššūkius.
Anksčiau vyravo įprastas lyčių pasiskirstymo modelis: vyrai uždirbinėdavo pinigus ir išlaikydavo šeimą, o moterys prižiūrėdavo vaikus ir namus. Šiuolaikiniame pasaulyje vaidmenys pasikeitė, tad vyras, ieškodamas tikrojo vyriškumo savyje gali pasimesti tarp visuomenės primestų stereotipų. Ką reiškia būti ypatingu vyru? Kur slypi vyriškumas?
Tai knyga, skirtas tiems, kurie trokšta tapti tokiais vyrais, nuo kurių sklinda pasitikėjimas savimi ir ramybė, kurie siekia kurti ir puoselėti tvirtus santykius, nestokoti ryžto ir kurių vertė nėra matuojama įspūdingais automobiliais ar kitais prabangiais žaisliukais. Leidinį rekomenduojama paskaityti tiems vyrams, kuriems žodžiai „dvasinis pasaulis“ nekelia baimės ar pajuokos, o priešingai – skatina susidomėjimą ir laisvės pojūtį.
John Eldredge „Vyro kelionė“
Ši knyga – ne klinikinės psichologijos vadovėlis, o žemėlapis, vedlys, skirtas ieškančiam savo kelio. Tai vyro, siekiančio gilesnio išgijimo, brandos, laisvės ir savo kelionės tikslo. Knygoje „Vyro kelionė“ aprašomi vyro gyvenimo etapai – nuo vaikystės iki senyvo amžiaus. Tiems, kurie nori ne daugiau taisyklių, formulių ar gyvenimo principų, o aiškaus ir patikimo tako, išminto šimtmečiais anksčiau nugyvenusių vyrų.
Vis dėl to, ši knyga ne tik apie tapimą vyru, bet ir krypties atradimą bei išgyvenimą, kai jos visai nebesimato. Knygoje persipina dvi linijos – čia rašoma apie vyrus ir jų kelionę, tačiau tuo pačiu yra kreipiamasi į tėvelius, kurie augina berniukus ir supažindina jį su supančiu pasauliu.
Jaunius Mincevičius „Vyriškumas yra gyvenimo būdas“
Šiais laikais moteriškumo tema yra tikroje populiarumo viršūnėje – bene kasdien vyksta daugybė moteriškumo kursų, moterų ratų ir stovyklų, skatinančių moteris burtis į bendruomenes ir kartu užsiimti tobulėjimo praktikomis. Vyrų pasaulyje to yra gerokai mažiau, o visuomenėje pastebima, jog vyrai moteriškėja, tampa silpni tiek fiziškai, tiek dvasiškai – taip mano edukologas, lektorius ir sporto treneris Jaunius Mincevičius, parašęs knygą „Vyriškumas yra gyvenimo būdas“.
Savo knygoje jis bando išsiaiškinti, kas yra tikrasis vyriškumas ir kaip jį reikia ugdyti. Laikais, kai sklando daugybė mitų apie tai, su kuo siejamas tikrasis vyriškumas – išvaizda, pomėgiais, užimamomis pareigomis ar materialine padėtimi, autorius padeda išsigryninti, koks elgesys ir savybės dera tikram vyrui ir kaip galima tokiu tapti.
Robert A. Glover „Nustok būti mielu vyruku!“
Knyga, skirta mieliems vyrukams, manantiems, jog stengdamiesi įtikti, būti „geriečiais“, slėpti savo klaidas ir nieko neliūdinti – bus mylimi ir viskuo patenkinti. Knygoje „Nustok būti mielu vyruku! Gauk tai, ko nori meilės srityje, lovoje ir iš gyvenimo“, psichoterapeutas Robert A. Glover nagrinėja mielo vyruko sindromą ir jo neveiksmingo elgesio modelį, neatnešantį norimų rezultatų.
Ši knyga atskleidžia, kaip liautis laukti kitų patarimo ir pasiekti tai, ko nori, tiek meilės srityje, tiek gyvenime. Knygoje apstu vertingų patarimų ir užduočių, pagardintų humoro jausmu. Vyrai yra mokomi būti brandžiais, už savo gyvenimą atsakomybę prisiimančiais individais, jaustis stipresniais ir labiau pasitikinčiais savimi, reikšti savo jausmus, susigrąžinti vyriškumą, visavertį ir jaudinantį seksualinį gyvenimą, išnaudoti savo galimybes ir tapti kūrybiškesniais savo gyvenime. O svarbiausia – mokomi atsikratyti mielo vyruko etiketės.
Henry David Thoreau „Voldenas, arba gyvenimas miške“
Literatūros klasika laikomi memuarai „Voldenas, arba gyvenimas miške“ – tai sugrįžimas į žmogaus pirminį pradą, į gamtą, nuo kurios viskas prasidėjo, ir kurioje slypi visi atsakymai. Šiame veikale filosofas Henry David Thoreau aprašo dvejus metus, dvi savaites ir dvi dienas, kurias praleido atsiskyręs nuo civilizuoto pasaulio ir apsigyvenęs paties pasistatytoje trobelėje miške prie Voldeno tvenkinio.
Autorius rašo apie prabudusį vidinį poreikį palikti netikrų vertybių kupiną pasaulį, gyventi išmintingai, akis į akį susiduriant tik su esminiais gyvenimo faktais. H. D. Thoreau teigia, kad tokiu būdu siekė patirti tikrą gyvenimą, suvokti gyvenimo esmę, atsisakyti visų nereikalingų daiktų ir santykių.
Filosofas kūrinyje išaukština „paprastąjį gyvenimą“, kurį laiko tikrąja laisvės išraiška, pabrėžia gamtos svarbą žmogaus gyvenime bei neįkainojamas gamtos pamokas, skatina skaitytoją siekti vidinio, o ne išorinio turto. Knyga patiks vyrams, kurie vertina gamtą, laisvę ir yra nors kartą pasvarstę, ar sugebėtų vieni išgyventi miško apsuptyje.
Donatas Paulauskas „Kam reikalingi verkiantys vyrai“
Lyčių lygybės ekspertas Donatas Paulauskas savo knygoje „Kam reikalingi verkiantys vyrai“, apžvelgia, kokia yra tradicinio vyriškumo samprata, kaip reikia įsisavinti „vyrų pasaulio“ taisykles, bei atsako į klausimą, kam gi reikalingi tie verkiantys vyrai.
Tai knyga, plačiai nagrinėjanti psichinį vyro gyvenimą ir priežastis, kodėl savižudybės tarp vyrų yra dažnesnės. Vyrai įprastai yra linkę vengti rodyti savo emocijas kitiems, jie kenčia skausmą paslapčia, nes kalbėti apie tai, kas yra sunku esą nevyriška, rodo jo pažeidžiamumą. D. Paulauskas nagrinėja, kaip emocijų nerodymas atsiliepė senosios kartos vyrams, kiek brangiai kainuoja jausmų laikymas savo viduje ir jų neišleidimas į išorę.
Autoriaus knygoje apstu asmeninių išgyvenimų ir nuoširdžių istorijų, kuriomis remdamasis jis nupasakoja svarbias, bet retai įvardijamas vyrų tapatybės temas – tėvystę, santykius, vyrišką draugystę, charakterį, emocijas, kūną. „Kam reikalingi verkiantys vyrai“ – knyga, skatinanti apmąstyti, kokioje aplinkoje formuojasi vyrai, kokie stereotipai persekioja karta iš kartos ir kokios alternatyvos galimos tradiciškam vyriškumo portretui.
John Gray „Vyrai kilę iš Marso, moterys – iš Veneros“
Tikra klasika tapęs praktinis John Gray vadovas skirtas tiek vyrams, tiek moterims, norintiems patirti gilesnius ir malonesnius santykius, vienišiams, svajojantiems susirasti antrąją pusę arba išsiskyrusiems, siekiantiems suprasti, kas buvo daryta ne taip.
„Vyrai kilę iš Marso, moterys – iš Veneros“ – tai legendinė santykių biblija, pasakojanti apie Marso ir Veneros gyventojus, kurie pamilo vieni kitus ir puoselėjo puikius santykius, nes gerbė vieni kitų skirtumus. Tačiau, kai tik jie atvyko į Žemę, visus ištiko amnezija ir marsiečiai bei venerietės ėmė nebesuprasti, kodėl į viską žvelgia taip skirtingai.
Amerikiečių psichologas ir lektorius J. Gray demonstruoja pagrindinius vyrų ir moterų skirtumus, paaiškina, kodėl poros dažnai nesusikalba, kaip santykius veikia vyrų intymumo ciklai ir moterų savivertės svyravimai. Tai knyga, kuri padės vyrams suprasti moteris, o moterims – vyrus, kad santuokoje ar draugystėje tvyrotų taika, o poros skirtumai būtų gerbiami.
Palikite komentarą