1900 metų birželio 29 dieną gimė rašytojas Antoine de Saint-Exupéry. Po 43 metų jis išleido savo filosofinį romaną-pasaką „Le Petit Prince“. Tuo metu kūrinys beveik praslydo nepastebėtas. Kritikai skeptiškai kilnojo antakius ir vis svarstė, kas yra tikslinis skaitytojas. Suaugęs ar vaikas?
Pats autorius dedikuoja knygą suaugusiajam, kuris kadaise buvo vaikas. Tiesą sakant, geriausios Antuano de Sent Egziuperi citatos neapsieina be šios:
Visi suaugusieji kadaise buvo vaikai. (Deja, tai prisimena tik nedaugelis.)
Diskusijų būta daug. Kritikai teigė, kad vaikams „Mažasis princas“ yra per daug sudėtingas ir gal net per liūdnas, o suaugusiems – per naivus. Dailios iliustracijos traukė akį, bet kardinaliai skyrėsi nuo anksčiau pasirodžiusio populiaraus autoriaus kūrinio „Karo lakūnas“. Tačiau nepaisant pirminio skepticizmo, „Mažasis princas“rado kelią į skaitytojų širdis. Tiesa, išpopuliarėjo jis tik po tragiškos Antuano de Sent Egziuperi žūties.
Lakūnas žuvo 1944-ais metais. Tokio įvykio sukrėsta visuomenė vėl pradėjo domėtis rašytojo kūryba, atkreipė dėmesį į paskutinį užbaigtą kūrinį (taip taip, būtent į „Mažąjį Princą“) ir jame atrado išslapstytas, o gal ir visai atvirai pateiktas, filosofines žinutes, mintis apie karą ir net šiek tiek autobiografinius momentus. Juk pagrindinis knygos veikėjas taip pat lakūnas.
Jo lėktuvas nukrito Sacharos dykumoje, kur fikcinis herojus ir sutinka po planetas keliaujantį princą. Melancholiškas ir keistas berniukas savo kelionės metu ieško draugų ir bando rasti atsakymus į įvairius jį kankinančius klausimus.
Vienatvė, paviršutiniškas suaugusio žmogaus gyvenimas, pasirinkimai, dilemos, likimas, idealistiškas požiūris į santykius, draugystę, žmogiškosios vertybės – tai telpa į nedidelės apimties kūrinuką, tad tereikėjo knygą atrasti, o tada jau prasidėjo…
Teigiama, kad filosofinė pasaka „Mažasis princas“ yra daugiausiai verčiamas nereliginis tekstas, kurį galima perskaityti beveik trimis šimtais kalbų bei tarmių. Laikas bėga, o leidinio populiarumas nemažėja, nes kasmet išspausdinama ir parduodama apie pusantro šimto milijono kopijų.
Šiandien interneto knygyne Patogupirkti.lt galite įsigyti bent kelis skirtingus šio kūrinio leidimus. Vieni iliustruoti klasikiniais piešiniais, kiti puošti modernių menininkų darbais. Žinau daug žmonių, net ir Lietuvoje, kurie kolekcionuoja skirtingus „Mažojo Princo“ leidimus. Pripažinkit, ne kiekviena knyga to verta.
Priežastys, kodėl kiekvienas privalo perskaityti „Mažąjį Princą“
Kur slypi auksaplaukio princo populiarumo priežastis? Gal tame, kad skaitytojai šioje knygoje randa juos asmeniškai paliečiančių minčių? Panašu, kad knygos gerbėjai išgirdo Antuano de Sent Egziuperi kvietimą žvelgti į gyvenimą giliau.
„Mažasis princas“ išlieka rekomenduojama priemone pažinti save. Skaitykite knygą, nes:
- „Mažojo princo“ citatos įkvepia
Taip taip, tai viena priežasčių, kodėl verta skaityti šią knygą. Tekstas cituojamas daug ir dažnai ir, patikėkite, tam yra priežastis. Tuo įsitikinsite perskaitę gražiausias citatas, kurias išrinkau iš šio kūrinio. Jas rasite šiek tiek žemiau. Neabejoju, kad ir patys pasižymėsite vieną kitą dialogą tarp Princo ir lapės.
- „Mažasis princas“ nesensta
Autorius knygoje kalba apie vaikystę, vaizduotę, neišvengiamybę užaugti. Šios temos aktualios visais laikais. Yra daug žmonių, kurie kiekvienais metais ir vėl skaito šią pasaką ir kas kartą atranda naujų dalykų.
- „Mažasis princas“ moko
Tai vienas tų kūrinių, kurie kupini gyvenimo pamokų, o jas skaitytojai atranda tada, kai to labiausiai reikia. Pasinėrę į istoriją daug sužinosite apie meilę ir juoką, užuojautą ir draugiją. Daugybę minčių galėsite pritaikyti įvairiose gyvenimo srityse. Ši istorija moko to, kas svarbu, o taip pat atskleidžia, kad pati gyvenimo kelionė yra svarbesnė už rezultatą.
- „Mažasis princas“ keičia požiūrį
Mažasis princas lakūnui, kuris prisitaikė prie suaugusiųjų pasaulio ir taisyklių, siūlo naują perspektyvą. Užsisukote rutinoje? Jaučiatės senas? Nebemokate džiaugtis akimirka? Kūrinys suteiks peno mintims ir vilios permąstyti savo gyvenimą bei vertybes.
- „Mažasis princas“ tinka bet kokio amžiaus skaitytojams
Jau minėjau, kad vos išleistas kūrinys suglumino kritikus. Tai vaikiška knyga, ar filosofinis veikalas suaugusiems? Perskaitykite ir atsakykite į šį klausimą. Lengva nebus. O gal atvirkščiai – labai paprasta, nes kiekvienas tekste ras kažką artimo.
Citatos iš „Mažojo princo“
Ši filosofinė pasaka yra, ko gero, vienas labiausiai cituojamų tekstų visame pasaulyje. Esu tikra, kad ne vieną mintį girdėjo net tie, kurie niekada neskaitė šios knygos. Jei vis dar nežinote, ko tikėtis iš kūrinio, išrinkau kelias gražiausias citatas:
– Sudie, – atsakė lapė. – Štai mano paslaptis. Ji labai paprasta: matyti galima tik širdimi. Svarbiausi dalykai akims nematomi.
– Tavo rožė tau tokia svarbi todėl, kad dėl jos praradai daug laiko.
– Na, taip, – tarė lapė. – Kol kas tu man tik mažas berniukas, panašus į šimtus tūkstančių kitų berniukų. Tu man nereikalingas. Aš tau irgi nereikalinga. Aš tau esu tik lapė, panaši į šimtą tūkstančių kitų lapių. Bet jei mane prisijaukinsi, mudu tapsime vienas kitam reikalingi. Tu būsi man vienintelis pasaulyje… Aš būsiu tau vienintelė pasaulyje…
– Žmonės pamiršo šią tiesą, – tarė lapė. – Bet tu nepamiršk: tampi amžinai atsakingas už tą, ką prisijaukinai. Tu atsakingas už savo rožę…
Suaugusieji niekad nieko nesupranta patys, o vaikams pabosta visą laiką jiems aiškinti ir aiškinti…
– Įdomu, – tarė jis, – ar žvaigždės šviečia tam, kad kiekvienas kada nors galėtų susirasti savąją?
– Tada tu teisi pats save, – pasakė karalius. – Tai kur kas sunkiau. Daug sunkiau teisti save nei teisti kitus. Jei tau pavyks teisingai nuteisti save, vadinasi, tu iš tikrųjų labai išmintingas.
– Žvaigždės žmonėms reiškia skirtingus dalykus. Vieniems – keliautojams – žvaigždės rodo kelią. Kitiems jos tėra mažos švieselės. Dar kitiems – mokslininkams – penas apmąstymams. Mano verslininkui jos buvo auksas. Tačiau šiems žmonėms žvaigždės nebylios. O tavo žvaigždės bus ypatingos…
– Ką tu nori pasakyti?
– Kai naktį žvelgsi į dangų, vien dėl to, kad aš gyvensiu vienoje iš jų ir juoksiuosi vienoje iš jų, tau atrodys, tarsi juokiasi visos žvaigždės. Tik tu vienas turėsi žvaigždes, kurios moka juoktis!
Bet taip jau atsitiko, kad mažasis princas, ilgai žingsniavęs per smėlynus, uolas ir sniegynus, galop rado kelią. O visi keliai veda pas žmones.
– Kaip su gėle. Jeigu tu myli gėlę, kuri auga kurioje nors žvaigždėje, tada gera naktį žiūrėti į dangų. Tada visos žvaigždės lyg pražydusios.
– Suprasti galima tik tai, ką prisijaukini, – tarė lapė. – Žmonės jau nebeturi laiko ką nors suprasti. Jie perka gatavus daiktus parduotuvėse. Tačiau nėra tokių parduotuvių, kur parduodami draugai, todėl žmonės nebeturi draugų.
Jeigu, pavyzdžiui, ateisi ketvirtą valandą popiet, aš jau nuo trečios pradėsiu jaustis laimingas.
Nors knygynų lentynos kiekvieną dieną sulaukia naujų kūrinių, o autoriai nevengia filosofuoti, kurti alegorinių pasakų ir knygų, tinkančių bet kokio amžiaus skaitytojams, sutikite, kad Antuano de Sent Egziuperi „Mažasis princas“ beveik neturi konkurentų. Tiesa, pastaruoju metu sparčiai populiarėja Charlie Mackesy knyga „Berniukas, kurmis, lapė ir arklys“, liečianti panašias temas. Visgi, kiekvienam naujam kūriniui, lyginamam su klasika, dar teks išlaikyti laiko išbandymą, o ar pavyks, parodys tik laikas.
Palikite komentarą