Slogi nuotaika kartais užplūsta kaip netikėta potvynio banga, o kartais ji skverbiasi iš lėto iki kol užlieja visą tavo vidų. Pastarųjų metų išgyvenimai kaip niekad suaktyvino bejėgiškumo, vienatvės, nerimo ir pykčio pojūčius žmogaus viduje.
Knygos – puikus vaistas išgydyti užplūdusiam slogučiui. Kartais būna, kad pasiimi knygą į rankas – ir tai kaip tik tai, ko tau tą dieną reikėjo. Tai gali būti knyga apie personažus, kurie išgyvena panašius jausmus, arba leidinys, suteikiantis išminties ir leidžiantis plačiau pasigilinti į kūną užliejusius pojūčius. O galbūt tai įspūdingas nuotykis, priverčiantis užsimiršti, kaip jautiesi – bet kuriuo atveju, knygose nugulusios istorijos turi magiškos galios, padedančios suprasti, jog bet kokia problema gali būti išsprendžiama.
Žinoma, galimas ir atvirkštinis variantas, kai skaitoma knyga tik suaktyvina neigiamus pojūčius vietoj to, kad padėtų jaustis geriau. Siekiant, kad taip nenutiktų, dalinuosi sąrašu knygų įvairioms nuotaikoms, kad besijaučiant vienišiems, nemotyvuotiems ar beviltiškiems, žinotumėt, su kokia knyga verta leistis į pasimatymą.
Kai jautiesi vienišas
Haruki Murakami „Norvegų giria“
Vienas žymiausių japonų rašytojų Haruki Murakami savo kūrinius mėgsta paskaninti giliais ir prasmingais pokalbiais su elegantišku vienatvės prieskoniu. Hitu tapusi jo knyga „Norvegų giria“ pasakoja apie mintimis į studentiškas dienas Tokijuje sugrįžusį Toru Vatanabę. Tai pasakojimas apie meilę, draugo mirtį, ir, be abejo, jį sekiojančią vienatvę. Melancholiški prisiminimai vedžioja skaitytojus po psichiatrines ligonines, triukšmingus barus ir sekinančią apsivalymo kelionę po Japoniją. „Norvegų giria“ – tarsi išgyvenimų aidas, kai su savo mintimis vienas būni per ilgai. Bet galbūt skaitydamas apie kito vienatvę pats nebesijausi toks vienišas?
Ko gero daugeliui yra girdėtas pagal šią mokslinės fantastikos knygą sukurtas filmas, kurį režisavo pats Ridley Scott, o pagrindinis vaidmuo atiteko Oskaro laureatui Mattui Damonui. Tačiau net jei filmas ir matytas – labai rekomenduoju į rankas paimti ir šį debiutinį autoriaus Andy Weir romaną. Knygoje aprašoma astronauto Marko istorija, kuris, paliktas kolegų per smėlio audrą, lieka visiškai vienas Raudonojoje planetoje.
Vienatvė, senkančios maisto atsargos, sugedusi technika ir negailestinga aplinka – astronautui tenka susidoroti su iškilusiais sunkumais ir nepasiduoti, kai vilties rezervuaras nepaliaujamai mažėja. Nors knygoje vienatvės temos netrūksta, laikas praleistas su šiuo kūriniu tikrai nepaskatins vienišumo jausmo – knyga yra labai įtraukianti, siužetas įtemptas, o humoro jausmo tikrai nestinga.
Kai išsiilgsti saldžios meilės
André Aciman „Vadink mane savo vardu“
Kai apima svajinga nuotaika ir norisi kažko saldaus ir svaiginančio, siūlau paskaityti šią tikrų tikriausia odę meilei – vasarišką, žaismingą ir lengvą tarsi pienės pūkas. Įtraukiantis ir šiltai apkabinantis André Aciman romanas suteiks prieglobstį besislepiantiems nuo vienatvės, leis pasišildyti meilės spinduliuose, įvertinti jos laikinumą.
Meilės romanas, virtęs keturias Oskarų nominacijas pelniusiu filmu nukelia į svajingąją Italiją. Čia Elijo tėvų viloje apsistojęs Oliveris, į akademinį pasaulį žengiantis jaunuolis, greitai užvaldo Elijo mintis ir vasara Italijoje tampa stebuklinga – kupina muzikos, knygų, meilės ir aistros. Elegancija, jaunystė ir ore tarp pagrindinių veikėjų tvyranti elektra… viskas ko reikia pirmajai drugelius pilve sukeliančiai meilės istorijai. Norisi dar? Tuomet griebkite istorijos tęsinį „Surask mane“!
Lavisa Spell „Tapk ragana (jei nori)“
Autorės Auksės Šiugždinienės slapyvardis, reiškiantis „meilė yra kerai“, jau duoda suprasti, jog jos knygose meilės tikrai netrūks. Burtų, romantikos, netikėtumų ir aistros kupinas romanas „Tapk ragana (jei nori)“ pasotins ir apie karštą meilę svajojančius skaitytojus, ir trokštančius nors trumpam pabėgti nuo kasdienybės.
Anita turi aiškiai suplanuotą gyvenimą – studijuoja mediciną, o po studijų, gimtojoje Latvijoje jos laukia žavus ir perspektyvus sužadėtinis bei prabangi vestuvių puota. Tačiau pervargusi nuo mokslų Anita leidžiasi į draugės šeimai priklausantį žirgyną, kuriame susipažįsta su jo šeimininku Luku. Būdama ten, atsiribojusi nuo įprasto pasaulio, Anita ima jausti Lukui nederamą trauką, o visokios keistenybės seka viena po kitos. Karšta meilė, gaivališka aistra ir visą žirgyną gaubianti magija sugriauna tobulus Anitos planus ir verčia abejoti viskuo, kuo anksčiau tikėjo.
Ši Lavisos Spell knyga persiskaitys greitai ir su pasigardžiavimu – įtraukianti istorija, įdomūs personažai ir jausmų peripetijos leis panirti į knygą, „atsijungiant“ nuo likusio pasaulio. Beje, jos kitos knygos „Būti (su) ragana“ bei „Narvelyje“ taip pat patiks meilės romanų žanro mėgėjams.
Kai trūksta motyvacijos
Eckhart Tolle „Šios akimirkos jėga“
Užplūstantys nevilties momentai, kai, atrodo, jog nebėra prasmės stengtis, viskas, ko imiesi, krenta iš rankų ir labiau už viską norisi tūnoti susirangius patalynės „kokone“, slepiantis nuo viso pasaulio. Pažįstama būsena? Deja, kartais atrodo, kad iš to bejėgiškumo liūno taip niekuomet ir neišlipsi. Užplūdus tokiems jausmams, rekomenduoju į rankas paimti dvasinio tobulėjimo mokytojo Eckhart Tolle knygą „Šios akimirkos jėga“.
Ji moko to, ką labai dažnai pamirštame – džiaugtis tuo, ką turime, ir vietoj klaidžiojimo praeities prisiminimuose arba ateities planuose – mėgautis dabartimi. Knygos autorius pataria, kaip išsivaduoti iš psichologinio skausmo, atskleisti savo tikrąsias galias ir, pasiekus vidinę ramybę, atrasti gyvenimo džiaugsmą.
Būdamas dvidešimt devynerių, autorius patyrė dvasinę transformaciją, kuri visiškai pakeitė jo asmenybę ir apvertė aukštyn kojomis jo gyvenimo būdą. Lengvai skaitomoje E. Tolle knygoje surašyti autoriaus pokalbiai su jo seminarų dalyviais ir asmenine patirtimi patikrintas gyvenimo kelias – be kančios, streso, žalingų įpročių „palengvinimo“, o paremtas laime, mėgavimusi dabartine akimirka, jaučiant savo vidinį kūną – būtent tai autorius ir vadina nušvitimu.
Jen Sincero „You are a badass: kaip nustoti abejoti savimi ir pasiimti iš gyvenimo viską, ko nori“
Sėkmės trenere vadinama Jen Sincero savo patarimais įkvėpė jau daugybę žmonių – rašyti knygas, kurti verslus, rasti sielos draugus ir tvarkyti byrančius šeimyninius santykius. Tai saviugdos knyga, kuri, pritrūkus motyvacijos, taps geru spyriu į minkštąją, priverčiančiu nustoti kniaukti dėl neteisingo gyvenimo, o vietoj to pasiraitoti rankoves ir tapti tikru badass.
Šioje linksmų patarimų knygoje sužinosite, kaip atpažinti ir pašalinti elgesį ir įsitikinimus, kurie užkerta kelią link svajonių, kaip jaustis saugiam finansiškai ir be jokių išlygų kovoti už savo sėkmę.
Austin Kleon „Parodyk, ką sukūrei!“
Dažnai kūrybinis įkvėpimas ir motyvacija eina koja kojon. O žmogui, kurio veikla susijusi su kūryba, kūrybinis blokas gali tapti tikra rakštimi, atimančia visas jėgas stengtis ir pasėjanti beviltiškumo jausmą. Rašytojas ir menininkas Austin Kleon savo knygoje „Parodyk, ką sukūrei!“ paneigia vienišo genijaus mitą ir suteikia viltiems menininkams, trokštantiems patekti į naujųjų talentų pasaulį.
Jis suteikia pasitikėjimo savimi ir savo kūryba, moko dalintis ir kalbėti apie savo idėjas su tokiu entuziazmu, kad pritrauktų kitus. O kai idėjos iš galvos „išsilaksto“, pasak autoriaus, tai pats geriausias metas pasikrauti naujų jėgų ir leisti sau atsipalaiduoti.
Kai liūdna
Tai knyga moterims apie gyvenimo grožį. Indų kilmės kanadietė Rupi Kaur poezijos ir prozos tekstų knyga – paprastai ir aiškiai kalba apie prievartą, smurtą, meilę, vienatvę, praradimą ir moteriškumą. Sakytumėt – kodėl tokia knyga turėtų mane priversti pasijusti geriau? Ogi kiekvienas „pienas su medum“ knygos skyrius yra skirtas padėti įveikti skirtingą skausmą ir širdgėlą. Autorė vedžioja skaitytoją po skaudžiausias gyvenimo akimirkas ir elegantiškai atskleidžia jų grožį.
Tai knyga, kuria reikia mėgautis iš lėto – kad pavyktų pajusti čia nugulusių pamąstymų svorį, suprasti kilusius jausmus. Tai provokuojanti knyga, tikras iššūkis klasikiniam žanrui, tačiau padedanti išsigydyti vidines žaizdas ir toliau grožėtis gyvenimu.
Matt Haig „Kodėl verta gyventi“
Atslinkęs liūdesys – ne visuomet yra blogas jausmas. Kartais su juo reikia išbūti, leisti sau paliūdėti ir pakiūtoti susisukus į antklodę, nekišant kojos iš namų. Tačiau kai liūdesys tampa visa griaunantis, neigiamai veikiantis žmogaus sveikatą ir užklampinantis savo liūne be šviesos tunelio gale – metas imtis veiksmų.
Britų autorius Matt Haig šia knyga siekia dviejų tikslų – sumažinti depresijos keliamą kančią ir pamėginti įtikinti žmones, kad, norint išsikapanoti iš liūdesio gniaužtų – reikia veikti. Autorius aprašo savo kovą su depresija, patirtus nerimo priepuolius, pergales ir pralaimėjimus. Knyga atskleidžia, kaip efektyviai kovoti su šia sekinančia liga ir po truputį atrasti vis daugiau priežasčių, kodėl verta gyventi.
Na, o kas kitas, jei ne juokas yra geriausias preparatas, kamuojant liūdesiui! Kikenti priverčianti knyga padės pamiršti sunkumus ir nors trumpam nusikelti į kitą realybę, tiesiai į gydančio juoko glėbį. Humoristo, poeto, prozininko, dramaturgo, Nacionalinės Premijos laureato Juozo Erlicko knyga „Pranašystės“ – šmaikštus ir sąmojingas kūrinys, kuris, pasak paties autoriaus, pakeis žmogaus charakterį, gyvenimo būdą, o gal net ir gyvenamąją vietą. Tai šmaikščios rašytojo pranašystės apie draudimus, paminklus, švietimo reformą bei daugelį kitų šių dienų aktualijų. Na, o kas dar nėra susipažinęs su liūdesį išvaikyti padedančiu J. Erlicko stiliumi, tuomet ši pažintis – tikrai būtina.
Kai netveri pykčiu
Pyktis – natūrali žmoguje kylanti emocija, nuo kurio niekas negali pasislėpti. Jis užverda nejučia, bet taip pat geba po kurio laiko ir išsisklaidyti. Tačiau toksiškas pyktis gali sukelti nemažai sunkumų ir virsti didele problema, nuodijančia kasdieninį gyvenimą.
Kai pasaulis atrodo labai neteisingas ir ima pyktis, kartais tenka pažvelgti į faktus iš kitos pusės. Švedų gydytojo, visuomenės sveikatos profesoriaus ir lektoriaus Hans Rosling knyga „Faktų galia“ demaskuoja mūsų pasenusį suvokimą apie pasaulį ir siūlo naują mąstymo metodiką. Šioje knygoje jis paaiškina, kodėl klystame mąstydami apie pasaulį ir kodėl viskas nėra taip blogai, kaip kartais atrodo.
Čia gausu juokingų ir jaudinančių istorijų, padėsiančių suvokti tikrąją pasaulio padėtį, racionaliai reaguoti į krizes ir protingai išnaudoti ateities galimybes. Žinoma, knyga parašyta prieš pastaraisiais metais pasaulį sukrėtusius įvykius, tačiau čia surašyti metodai padės ištverti ir dabartinius sunkumus, kai nepavyksta kontroliuoti situacijos.
Beje, didelis šios knygos fanas yra ir pats Billas Gatesas, pavadinęs šį leidinį viena reikšmingiausių jo skaitytų knygų. Pasak jo, knygoje išdėstytos įžvalgos leidžia įveikti savo šališkumą ir objektyviau pažvelgti į pasaulį. Tai viltingas žvilgsnis į žmonijos potencialą, tad, kodėl nepamėginus – galbūt protingos įžvalgos apie pasaulį, kuriame gyvename, leis išnirti iš pykčio gniaužtų.
Brené Brown „Netobulumo dovanos“
Gėdos, pažeidžiamumo ir savivertės tyrinėtoja Brené Brown narplioja keblų ir dažnai kamuojantį klausimą – kaip pereiti iš mąstysenos „man rūpi, ką apie mane pagalvos kiti“ į „aš esu patenkintas tuo, kas esu“. Remdamasi patirtimi, autorė pasakoja, kaip kasdien dorojasi su problemomis, priešindamasi galvoje knibždančiam pykčiui, kaltei ir gėdai, nuolat šnabždantiems, jog su tavim kažkas negerai. Pasak autorės, šie vidiniai demonai yra užtildomi susitaikant su savimi ir priimant savo netobulumo dovanas.
Rašytoja dalinasi išmintimi, kaip paversti savo pažeidžiamumą dėkingumu ir nugalėti baimes, užkertančias žmogui galimybę mėgautis gyvenimu. Kaip ištverti kitų lūkesčius tau ir liautis įrodinėti, kad gali viską suspėti ir esi „vertas vietos po saule“.
O kokias knygas griebiate į rankas, kai jus užvaldo šie jausmai? Ar turite savo knygų lentynoje knygos pavidalo vaistą nuo prastos nuotaikos? Pasidalinkite!
Palikite komentarą