Kiekvienas aistringas skaitytojas turi savo mėgstamiausią personažą. Nesvarbu ar jis mylimas dėl nuoširdumo, niekšiškų poelgių, valiūkiškų išdaigų, seksualumo ar gero humoro jausmo. Nenustebinsiu pasakiusi, kad daugelis tokių veikėjų tampa tikromis žvaigždėmis, kurias atpažįsta net tie, kurie visiškai neskaito knygų.
Geri kūriniai ekranizuojami ir taip personažai patenka į kino ekranus, taip pat užkariauja teatrų scenas, virsta prekiniais ženklais. Puikiu pavyzdžiu gali būti Kakė Makė, gimusi knygelėse, bet šiandien matoma ant produktų pakuočių, žaislų pavidalu ir atpažįstama kiekvieno vaiko. Yra ir tokių veikėjų, kaip Seklys Morka iš Gianni Rodari knygelės „Čipolino nuotykiai“, kurie tarsi tampa bendriniu apibūdinimu tinkamu nusakyti žmogų, kuris moka iššniukštinėti įvairias paslaptis.
Taigi, kaip supratote, šį kartą kalbėsiu apie visų laikų populiariausius ir mylimiausius veikėjus. Nenusiminkite, jei sąraše nerasite personažo, kuris jums imponuoja. Visi netilpo, tačiau kviečiu diskutuoti ir dalintis savo literatūriniais favoritais.
Skarletė O’Hara
Kur pirmą kartą ją susitikome? Skarletė O‘Hara yra Pulitcerio premijos laureatės Margaret Mitchell romano „Vėjo nublokšti“ pagrindinė veikėja.
Knyga prasideda sakiniu „Skarletė O’Hara nebuvo gražuolė, tačiau vyrai vargu ar tai suprato, jeigu, panašiai kaip dvyniai Tarltonai, tapdavo jos žavesio aukomis.“ ir vien tai sufleruoja, kokią moterį mes sutiksime įspūdingame epe, kuris buvo toks populiarus, kad sulaukė kitų rašytojų sukurtų tęsinių.
Skarletė – vyriausia turtingo plantatoriaus duktė, žavi vilioklė ir savanaudė, visada įpratusi gauti tai, ko nori bei nebijanti pasielgti taip, kaip moteriai „nedera“. 1936-tais metais išleistos knygos veikėja skaitytojus sužavėjo savo maištingumu ir ryžtu. Nors autorė kūrė moterį, kuri nekelia didelės meilės, visgi nutiko priešingai. Rašytoja netgi buvo pasibaisėjusi Skarletės populiarumu.
Ši veikėja tapo ir mokėjimo džiaugtis šia akimirka, ir negalvoti apie problemas simboliu. Drįstu teigti, kad legendinė frazė „rytoj bus kita diena“ prilipo visiems atidėliotojams, net ir aš kartais problemas atidedu rytojui, nors kitiems to daryti nepatariu.
Gendalfas
Kur pirmą kartą jį susitikome? Gendalfas yra rašytojo J. R. R. Tolkien maginės fantastikos trilogijos „Žiedų valdovas“ ir jos priešistorės „Hobitas“ personažas.
„Žiedų valdovas“ pelnytai laikomas maginės fantastikos žanro Biblija. Kūrinį autorius rašė daugybę metų, todėl skaitytojams atsiveria nepaprastai detalus pasaulis, kurio veikėjai jau tapo legendomis. Žinoma, meilės nusipelnė ir hobitas Frodas, ir kiti personažai, bet dauguma skaitytojų savo mylimiausiu veikėju įvardina Gendalfą – burtininką, kurį galima laikyti Žiedo brolijos globėju ir įkvėpėju.
Gendalfą skaitytojai pamilo už išmintį ir atsidavimą tikslui. Šiandien daugelis pagalvoję apie šį personažą, prieš akis mato aktoriaus Ian McKellen veidą. Jis burtininką vaidino 2001-2003 metų ekranizacijose. Už šį vaidmenį aktorius buvo nominuotas Oskaro apdovanojimui. Beje, burtininkas Gendalfas kartais pasirodo ir kituose kūriniuose, pavyzdžiui, „Lego filme“.
Hermiona Įkyrėlė
Kur pirmą kartą ją susitikome? Hermiona yra viena iš rašytojos J. K. Rowling knygų serijos apie Harį Poterį veikėjų. Ciklą pradeda „Haris Poteris ir Išminties akmuo“.
Iš tiesų, čia galėčiau vardinti beveik visus knygos veikėjus: Harį Poterį, Ronaldą Vizlį, Hagrigą, Dumbldorą, elfą Dobį, Severą Sneipą ir kitus. Aš pati esu ištikima Fredžio ir Džordžo Vizlių gerbėja. Išvardintus personažus atpažįsta ir dideli, ir maži. Berniukas, kuris liko gyvas, jau ne vien filmų ar knygų veikėjas. Jis tikras prekinis ženklas, senokai peržengęs literatūrinio pasaulio ribas.
Grįžkime prie Hermionos. Visi veikėjai populiarūs, tačiau ši mergaitė susišlavė daugelio žmonių simpatijas ir įvairiuose žymiausių veikėjų sąrašuose aplenkia savo bičiulius. Kodėl?
Hermiona Įkyrėlė turi erzinančių savybių. Kai kuriose knygų scenose ji įkūnija tikrą pasipūtusią kalikę, kokių, paprastai, klasės draugai nemėgsta. Tačiau iš tiesų ši mergaitė yra jautri, draugiška ir talentinga. Ji visada pasirengusi padėti kitiems, ypač labiausiai skriaudžiamiems. Jei ne Hermiona, tai visų mylimas Haris Poteris būtų neatlikęs pusės namų darbų ir neišsisukęs iš daugelio keblių situacijų. Tačiau daugiausiai simpatijų Hermiona nusipelnė tuo, kad jai nebūdinga savigrauža. Atsidūrusi akistatoje su nesėkmėmis bei blogiu ji, skirtingai nei draugai, negailėjo savęs.
Robinzonas Kruzas
Kur pirmą kartą jį susitikome? 1719-ais metais pasirodžiusiame rašytojo Daniel Defoe nuotykių romane „Robinzonas Kruzas“.
Jei gatvės praeivių paklausčiau, kas toks buvo Robinzonas Kruzas, ko gero, beveik visi atsakytų, kad žmogus gyvenęs negyvenamoje saloje. Šio personažo istoriją žino daugelis. Ji ne tik aprašyta knygoje, bet ir daugybę kartų ekranizuota. Robinzonas yra dar vienas personažas, kurio vardas tarsi tapo bendriniu: taip vadinami ir įvairūs išlikimo realybės šou ir žmonės, bandantys išgyventi negyvenamose vietovėse. Būtent apie tokią patirtį rašoma ir romane.
Nuotykių ieškotojas Robinzonas išgyvena laivo katastrofą ir patenka į negyvenamą salą. Jis tikisi, kad jį išgelbės praplaukiantis laivas, tačiau bekraštės jūros įkalintas, saloje paleidžia trisdešimt metų. Izoliuotas, vienišas vyras ne tik nepalūžo, bet ir tapo išlikimo, valios ir užsispyrimo simboliu. Kai bus sunku ir atrodys, kad esate beviltiškoje situacijoje, prisiminkite Robinzoną Kruzą!
Ostapas Benderis
Kur pirmą kartą jį sutikome? Ostapas Benderis pasirodė rašytojų Ilja Ilf ir Jevgenij Petrov satyriniuose romanuose „Dvylika kėdžių“ ir „Aukso veršis“.
Knygoje „Dvylika kėdžių“, kuri yra puiki besikuriančios Sovietų Sąjungos visuomenės satyra, Ostapas Benderis su buvusiu bajoru Ipolitu Matvejevičiumi Vorobjaninovu po visą šalį vaikosi lobį. Pasirodo Ipolito, arba kitaip Kisos, uošvienė paslėpė brangenybes kėdžių komplekte, kuris buvo nacionalizuotas.
„Aukso veršio“ istorija pasakoja apie tai, kaip Ostapas su draugais gainiojasi milijonierių Koreiką ir nori iš jo išmelžti pinigų.
Ostapas Benderis – smulkus sukčius. Jis gali nakvoti, valgyti ir linksmintis neišleisdamas nė cento, o kiti dar ir lieka jam skoloje. Regis nėra už ką šio veikėjo mėgti, tačiau, jis užkariavo skaitytojų, o vėliau ir žiūrovų širdis. Kaip ir Skarletė – lyg ir neigiamas, bet mylimas.
Net ir knygų neskaitę žmonės (prisipažinsiu, kad aš ir pati perskaičiau tik vieną iš minėtų) žino sparnuotas ir jau folkloru tapusias Benderio frazes, tokias kaip „Beje, Kisa, kam jums pinigai? Jūs gi neturite fantazijos.“; „Skęstančiųjų gelbėjimas – pačių skęstančiųjų reikalas!“ „Greitai tiktai katės veisiasi.“ ir kt.
Hanibalas Lekteris
Kur pirmą kartą jį sutikome? Jis yra Thomo Harris detektyvo „Raudonasis drakonas“ ir geriau žinomo tęsinio „Avinėlių tylėjimas“ personažas.
Ostapą Benderį gal ir galima pamilti, nes jis nepiktybinis sukčius, tačiau Hanibalas Lekteris tikrai ne tas personažas, su kuriuo norėtumėte atsidurti viename kambaryje. Visgi daug žmonių laiko jį įsimintiniausiu literatūriniu veikėju. Daugeliui jo veidas visiems laikams asocijuosis su aktoriumi Anthony Hopkins, už Hanibalo vaidmenį apdovanoto Oskaru. Būtent jo įkūnytas personažas 2003-iais metais Amerikos filmų instituto buvo išrinktas geriausiu antagonistu JAV kino istorijoje.
Taigi, tiems, kurie neprisimena, kur girdėjo Hanibalo Lekterio vardą, primenu, kad jis yra itin išsilavinęs, rafinuotų manierų, itin mandagus ir itin žiaurus žudikas maniakas, sociopatas ir kanibalas, kadaise dirbęs psichiatru. Jį giliai žeidžia grubumas ir Hanibalas dažniausiai žudė žmones, demonstruojančius prastas manieras.
Jei atvirai, tai Hanibalo sutikti nenorėčiau, tačiau skaitydama knygas aš buvau pakerėta, tad nenuostabu, kad jis laikomas vienu reikšmingiausių praeito šimtmečio personažų.
Pepė Ilgakojinė
Kur pirmą kartą ją susitikome? Rašytojos Astrid Lindgren knygoje.
Astrid Lindgren sukūrė daugybę įsimintinų personažų, o ir pati buvo įtakinga savo laikmečio influenserė. Tačiau rašydama apie garsiausius ir žinomiausius literatūrinius personažus negaliu vėl nepaminėti Pepės Ilgakojinės – mergaitės, kuri kartu su rašytoja puošia vieną švedų valiutos banknotą.
Pepė, ko gero, įkūnija visas pačios rašytojos pažiūras. Ji drąsi, išskirtinė, pašėlusi ir visada elgiasi taip, kaip nori. Bebaimė, draugiška Pepė Ilgakojinė kadaise atstivavi vaikų svajones, o šiandien yra drąsos būti savimi ikona.
Raudonplaukė mergaitė į šalis styrančiomis kasytėmis, kaip ir kiti šiame tekste minimi veikėjai, seniai žengė iš knygos puslapių. Istorija buvo daugybę kartų ekranizuota, Pepę vaidino viso pasaulio scenose, jos atvaizdu puošiami drabužiai ir kitos prekės. Sutikite – tikra žvaigždė!
Elizabeta Benet
Kur pirmą kartą ją susitikome? Elizabeta yra pagrindinė klasika tapusio romano „Puikybė ir Prietarai“, kurį parašė britų rašytoja Jane Austen, veikėja.
Žinot, vienu metu buvau suabejojusi, ar Elizabeta atitinka šio teksto pavadinimą, ar ją tikrai žino, net tie, kurie neskaito knygų? Tačiau paklausinėjusi įvairių žmonių apie žymiausius personažus, supratau, kad ji minima pernelyg dažnai, kad šį faktą galėčiau ignoruoti. Ne visi prisimena vardą, bet daugelis nurodo knygą. Tad jei kažkas dar nesusipažino su šia protinga panele, kviečiu griebti romaną ar bent įsijungti vieną iš ekranizacijų.
Elizabeta Benet gimė didelėje šeimoje ir turi mažai šansų ištekėti, o 19 amžiaus visuomenėje tai buvo nepaprastai svarbu. Mūsų veikėją skaitytojai pamilo todėl, kad ji pralenkė laiką ir išsiskyrė iš to meto damučių. Ji buvo savarankiška, iškalbinga, pastabi, protinga, turėjo gerą humoro jausmą ir savo nuomonę. Anais laikais tokios moterys stebino ir šokiravo, o šiais mes džiaugiamės, kad nenusileido prietarams, siekė savo ir sėjo feminizmo sėklą.
Bridžita Džouns
Kur pirmą kartą ją susitikome? Legendinėje Helen Fielding knygoje „Bridžita Džouns. Dienoraštis“ ir tęsiniuose.
Tik nesakykit, kad nepažįstate Bridžės! Moters, iš kurios nesėkmių ir meilių juokėsi visas pasaulis? Jei atvirai, tai ją žino visi, tačiau aš nemačiau nė vieno sąrašo, kuriame Bridžita būtų įtraukta tarp mėgstamiausių literatūrinių personažų. Ką gi. Bus. Nes ji mano asmeninė favoritė.
Kuo Bridžita ypatinga? Per šį personažą rašytoja Helen Fielding sukūrė nepaprastai taiklią mūsų visuomenės satyrą. Bridžitai teko iškentėti visus stereotipus, kuriuos aplinka primeta vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms: tau reikia susirasti antrą pusę, tavo biologinis laikrodis tiksi, tu privalai susilaukti vaikų, tu per stora, tu per kvaila, tu per… O kur dar emocinis valgymas ir pasimatymai iš nevilties? Ne veltui po knygos sėkmės pasipylė kopijos, deja, kitiems autoriams nepavyko taip taikliai paliesti aktualijų.
Bridžita irgi turi konkretų veidą, kuris iškyla vos apie ją pagalvojus. Tai aktorė Renée Zellweger, sėkmingai įkūnijusi personažą kine.
Sąrašą galima tęsti ir niekada nebaigti. Jame vietos rastų Ana Karenina, Džeinė Eir, Šerlokas Holmsas, Tomas Sojeris, Mažasis Princas, Anė iš Žaliastogių, Džėjus Getsbis, Lisbeta Salander, Haris Hūlė, Edvardas Kalenas, Alisa iš Stebuklų šalies, Tyrionas Lanisteris, galų gale net ir Džeimsas Bondas, kuris pirmiausiai gimė knygose. Mes – skaitytojai – su šiais veikėjais susigyvename tarsi su geriausiais draugais. Kitų personažų nemėgstame lyg įkyrių, nemalonių giminaičių. Tačiau atpažįstame, džiugiai mintyse pasisveikiname ir dėkojame jų autoriams už fantaziją! Sakykit, o koks jūsų įsimintiniausias literatūrinis veikėjas?
Palikite komentarą