Perėjusi per savo patirtį, daug kartų klydusi, sukaupusi daugybę žinių savo profesiniame darbe Lina Banytė-Surplienė jau ketverius metus moko tėvus ruošti savo vaikus ateities gyvenimui – veda seminarus, dalijasi patirtimi socialiniuose tinkluose, kalba radijo laidose ir tinklalaidėse. „Kiekvieni tėvai turi ambiciją užauginti laimingus, sėkmingus ir savimi pasitikinčius žmones. Tačiau šiais laikais, kai gyvename pertekliaus visuomenėje, vaikai dažnai nevertina to, ką turi, nesupranta, kiek turi įdėti pastangų, kad ką nors pasiektų. Tai tėvams kelia nerimą – kaip ugdyti vaikus finansiškai, kad jie norėtų siekti tikslų ir būtų pasiruošę ateities pasauliui?“ – sako lektorė.
Ji įsitikinusi, kad tėvams reikia pagalbos – aiškios ir patikrintos sistemos, kurią įgyvendinę jie jaustųsi ramesni. Būtent tokią sistemą apie pinigus su savo vaikais kalbėti pasiryžusiems ir nežinantiems, kaip tai padaryti, tėvams L. Banytė-Surplienė siūlo neseniai pasirodžiusioje savo knygoje „Apie pinigus su vaikais: paprasti patarimai tėvams, kaip paruošti vaiką ateities pasauliui“.
„Lietuvoje knygų apie finansinį raštingumą vaikams ir jų tėvams yra tiek mažai, kad jas galima suskaičiuoti vienos rankos pirštais. Ir apskritai PINIGAI ir pokalbiai apie juos vis dar yra tabu, – neabejoja edukologė, keturių vaikų mama dr. Austėja Landsbergienė. – Mūsų pačių tėvai (ir mokytojai!) nebūtinai gebėjo ir ugdė mūsų finansinį raštingumą, todėl ši knyga gali būti tėvų ir mokytojų pagalbininke žengiant pirmuosius žingsnius, kad vaikas augtų finansiškai raštingesnis. Be to, visada naudingiausia, kai pateikiama ne segmentuota, o nuosekli informacija, kai dalijamasi praktiškai išbandytais dalykais ir istorijomis.“
Lina Banytė-Surplienė su šeima. Asmeninio archyvo nuotr.
Knygą išleido leidykla „Alma littera“. Kartu pasirodė ir L. Banytės-Surplienės parengtos diskusijų kortelės „Apie pinigus sau vaikais“. Trijų sudėtingumo lygių kortelėse tėvai ras klausimų, kurie paskatins tėvų diskusijas su vaikais – ar pinigai geri, ar blogi? Kiek jų norėtum sutaupyti? Kodėl žmonės ima paskolas? Diskusijos padės geriau suprasti, kaip mąsto vaikai, ir užlopyti žinių spragas. Šalia kortelių tėvams pridėta instrukcija, kaip geriausia pradėti diskusiją ir kaip į ją įtraukti vaiką.
Jūsų dėmesiui – knygos ištrauka.
Sutariame, už ką vaikas turėtų mokėti iš savo pinigų
Tėvai dažnai manęs klausia, už ką vaikas turėtų susimokėti pats. Atsakymas – už tai, už ką susitarėte.
Jei duodate vaikui kišenpinigių, reikėtų sutarti, ką jis už juos pirks. Kuo didesnė jų suma, tuo didesnė turėtų būti ir perduodama finansinė atsakomybė (žr. „Kokio dydžio turėtų būti kišenpinigiai?“, p. 88).
Pateikiu kelis pavyzdžius pagal amžiaus grupes, už ką vaikas gali susimokėti pats (9 pav.).
9 pav. Už ką vaikas galėtų susimokėti iš savų pinigų.
Lentelėje išlaidas suskirsčiau į dvi dalis – išleisti ir taupyti skirtus pinigus. Iš tikrųjų abi šios dalys skirtos leisti pinigus, tačiau pirmieji pinigai skirti išleisti iš karto, o antrieji – tada, kai prireiks (žr. 6 skyrius. Taupykime, arba Padėkime vaikui pasiekti tikslus“, p. 157).
Palikite komentarą