Leidykla „Tyto alba“ kviečia teikti kandidatus Jurgos Ivanauskaitės premijai. Nuo 2008 metų teikiamos premijos laureatų sąrašas solidus – premija įvertinti šiandien aktyviai kuriantys ir ryškūs mūsų literatūros vardai, tarp kurių Kristina Sabaliauskaitė, Rimantas Kmita, Rimantas Stankevičius, Mindaugas Nastaravičius, Renata Šerelytė, Tomas Vaiseta ir kt.
J. Ivanauskaitės premija skiriama ne vyresniam kaip 45 metų autoriui už geriausią lietuvių literatūros kūrinį suaugusiems, atitinkantį formuluotę „Už laisvą, atvirą ir drąsią kūrybinę raišką“. Kūrinys turi būti išleistas per pastaruosius dvejus kalendorinius metus.
Praėjusių metų laureatas Tomas Vaiseta atsiimdamas premiją, vos prasidėjus karui Ukrainoje, kalbėjo, kad premija byloja apie šiandien mums itin svarbius dalykus. „Į J. Ivanauskaitės premijos formuluotę įrašyti du esminiai žodžiai – laisvė ir drąsa. Gyvenimui tiek pat svarbūs, kiek ir literatūrai. Iš visų kitų vertingų ir prasmingų žodžių šie išsiskiria tuo, kad gali būti patikrinti ne teoriškai, o tik praktiškai. Mes gyvename teorijoje, Ukraina, deja, praktikoje. Laisvė ir drąsa taip tarpusavyje susijusios, kad žiūrint egzistenciškai, jas galėtume pavadinti sinonimais: laisvė neįmanoma be drąsos, o drąsa – be laisvės. Jei nesame drąsūs, ar esame laisvi?“
Pažvelgus į J. Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašą, akivaizdu, kad ši premija vienija labai skirtingus, iš įvairių sričių ateinančius ir įvairias patirtis atsinešančius kūrėjus. Tai glūdėjo ir pačios rašytojos asmenybėje bei kūryboje. Pirmoji J. Ivanauskaitės premijos laureatė Kristina Sabaliauskaitė yra sakiusi, kad būtent tai jai ypač svarbu galvojant apie J. Ivanauskaitę. „Jurgos man suteikta gyvenimo pamoka turbūt yra ši: iš jos pavyzdžio mačiau, su kuo susiduria išskirtinė rašytoja, neatitinkanti Lietuvos literatūros pasaulėlio klišių.“ O kartu, kaip yra pastebėjęs poetas ir dramaturgas M. Nastaravičius, J. Ivanauskaitės „asmenyje ir kūryboje tarsi derėjo visos mūsų prieštaros, mūsų pastangos atskirti ir suskirstyti.“
J. Ivanauskaitės premiją mecenuoja visą rašytojos kūrybą leidžianti „Tyto alba“, o laureatą išrinks speciali ekspertų komisija. Kandidatus J. Ivanauskaitės premijai siūlyti gali fiziniai ir juridiniai asmenys iki sausio 20 d. adresu Vykinto g. 14, Vilnius. Pateikiami 2 knygos egzemplioriai ir rekomendacija. Tradiciškai premija bus įteikta Vilniaus knygų mugėje. Laureatui įteikiamas diplomas, drambliuko skulptūrėlė iš J. Ivanauskaitės kolekcijos ir piniginė premija. (Premijos dydis 1000 eurų, neatskaičius mokesčių).
Jurgos Ivanauskaitės premijos laureatų sąrašas:
2022 m. – Tomas Vaiseta už romaną „Ch.“ („Baltos lankos“).
2021 m. – Linai Simutytei už apsakymų knygą „Miesto šventė“ („Kauko laiptai“).
2020 m. – Jurgai Tumasonytei už apsakymų knygą „Undinės“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
2019 m. – Mindaugui Nastaravičiui už poezijos knygą „Bendratis“ („Tyto alba“).
2018 m. – Gabijai Grušaitei už romaną „Stasys Šaltoka: vieneri metai“ („Lapas“).
2017 m. – Rimantui Kmitai už romaną „Pietinia kronikas“ („Tyto alba“).
2016 m. – Aušrai Kaziliūnaitei už eilėraščių knygą „Mėnulis yra tabletė“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
2015 m. – Giedrei Kazlauskaitei už eilėraščių knygą „Meninos“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
2014 m. – Agnei Žagrakalytei už romaną „Eigulio duktė: byla F117“ („Tyto alba“).
2013 m. – Gintarui Bleizgiui už eilėraščių knygą „Sodas“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
2012 m. – Laurai Sintijai Černiauskaitei už romaną „Medaus mėnuo“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
2011 m. – Rimvydui Stankevičiui už poezijos knygą „Patys paprasčiausi burtažodžiai“ (Lietuvos rašytojų sąjungos leidykla).
2010 m. – Renatai Šerelytei už romaną „Mėlynbarzdžio vaikai“ („Alma littera“).
2009 m. – Kristinai Sabaliauskaitei už romaną „Silva Rerum“ („Baltos lankos“).
Palikite komentarą