Tiesa ta, kad ši raktinė paieškos frazė itin dažna. Pastebiu ją aš, kai nagrinėju savo blogo statistiką, pastebi pardavėjai ir visi kiti susiję su knygų pasauliu. Tad noriu paklausti, ką gi tikitės rasti? Svetainių, kuriose galima skaityti knygą internetu? O gal nemokamų leidinių? Ar truputį knieti papiratauti?
Pakalbėkime apie viską po truputį: apie piratavimą, apie tai, kur skaityti knygas internetu, elektroninių ir popierinių leidinių privalumus, bei nebrangios literatūros rekomendacijas.
Gėdingas topas: Lietuva tarp piratavimo lyderių
Deja deja, Lietuva, kartu su Latvija ir Bulgarija, yra absoliučios piratavimo lyderės Europos Sąjungoje.
Kodėl? Apie tai išsamų tyrimą atliko Vilniaus universiteto Komunikacijos fakulteto mokslininkai dr. Arūnas Gudinavičius ir dr. Vincas Grigas.
Jų darbas „Šiuolaikinis knygų piratavimas Lietuvoje: skaitytojų, autorių ir leidėjų požiūris“ visapusiškai nagrinėja piratavimo problemą ir nėra „į vienus vartus“. Atsižvelgiama ne tik į nukentėjusią pusę, bet ir į pačius įvairiausius aspektus bei skaitytojų požiūrį. Su tyrimu susipažinti galite VU Komunikacijos fakulteto svetainėje.
Viena iš piratavimo priežasčių ta, kad daug žmonių nesupranta intelektinės nuosavybės sąvokos ir vertės. Parsisiųsdami knygas (ir kitą turinį, pavyzdžiui, filmus) jie nesijaučia darantys nusikaltimą. Pavyzdys, kad šis veiksmas lygiai toks pats, kaip vagystė iš knygyno, šių žmonių neįtikina, nes juk leidinys prekybos vietoje liko. Tačiau, pagalvokite, jei kažkas pavogtų šių žmonių slaptažodžius, profesinius darbus ar elektroninius laiškus? Ar tai irgi nebūtų nusikaltimas, nes kopija juk liko?
Nelegalius knygų failus parsisiunčiantys žmonės teigia, kad jie nepadarė jokios žalos, nes kūrinių net neskaito, o tiesiog kaupia kompiuteryje. Hm. O jei neperskaitytume iš knygyno pasisavintos knygos, ar nusikaltimas mažesnis?
Pirataujantys skaitytojai taip pat teigia, kad siunčiasi knygas tik todėl, kad norimų leidimų neberanda pirkti fiziškai. Tačiau žvilgtelėjusi į įvairias grupes socialiniuose tinkluose, matau daugybę prašymų „įmesti“ naują Kristinos Sabaliauskaitės knygą bei kitus TOP leidinius, kurie būna pasiekę dar ne visų knygynų lentynas. Toks platinimas iš tiesų nusvarina leidėjų rankas.
Teigiama, kad piratavimas per metus padaro apie 2 milijonus eurų žalos. Prisidedate? Tuoj pat sustokite! Juk gausu legalių nemokamų arba labai nebrangių alternatyvų!
Lietuvos leidėjų asociacija parengė straipsnį, kuriame rasite rašytojos Vaivos Rykštaitės pasisakymą, kodėl rašytojai dėl piratavimo nukenčia ne tik finansiškai, bet ir morališkai.
Ar įmanoma knygą internetu skaityti legaliai ir nemokamai?
Tikrai taip! Skaityti knygas internetu ir dar nemokamai tikrai galima, nors ne visais atvejais patogu.
Svetainėje epaveldas.lt rasite netrumpą sąrašą klasikos kūrinių. Kazio Borutos, Antano Strazdo, Vlado Šlaito, Jono Basanavičiaus, Jono Biliūno, Selemono Paltanavičiaus, Sigito Parulskio, Vytauto Petkevičiaus ir daugelio kitų lietuvių klasikų darbai suskaitmeninti ir prieinami visuomenei. Svetainėje sukaupti beveik du tūkstančiai knygų. Esu tikra, kad užteks ilgam.
Elektroninių knygų leidykla „Naujas vardas“ leidžia naujų Lietuvos poetų ir rašytojų kūrinius ir juos platina nemokamai. Vėlgi, klausiu, gal užuot piratavę, susipažinkime su naujos kartos autoriais?
Skaitote angliškai? Daugiau nei 60 tūkstančių nemokamų knygų jūsų laukia svetainėje www.gutenberg.org. Pasiteisinimas, kad skaitote daugiau, nei išgalite nusipirkti netenka galios, nes neįsivaizduoju, kiek gyvenimų reikėtų norint perskaityti tiek knygų.
Visgi norite skaityti lietuviškai? Nedomina klasika ir traukia modernūs romanai ar įvairi dalykinė literatūra? Puiku, siunčiu jus į biblioteką. Ir ne, tikrai nereikės į ją eiti fiziškai. Apsilankykite svetainėje ibiblioteka.lt. Tai vieta, kur legaliai galite pasiskolinti įvairių knygų. Grožinės literatūros ten rasite daugiau nei 1300 leidinių.
Pasiskolinimas čia vyksta panašiai, kaip tikroje bibliotekoje. Turite prisijungti su savo skaitytojo bilieto numeriu, išsirinkti norimą knygą ir gausite prieigą ją skaityti. Galimybė suteikiama dviem savaitėms, o skaityti galima interneto naršyklės lange.
Kaip matote, knygų skaitymas internetu tikrai įmanomas. Dalis minėtų svetainių leidžia knygas parsisiųsti ir skaityti savo įrenginiuose. Tad čia puiki proga panagrinėti elektroninių ir popierinių knygų privalumus bei trūkumus.
Elektroninės ar popierinės knygos? Pliusai ir minusai
Aš pati skaitau ir elektronines, ir popierines knygas. Pirmąsias tiek tam skirtoje skaityklėje, tiek telefone. Ir jau labai seniai, todėl drąsiai galiu dalintis pastebėjimais apie vieno ar kito formato pliusus ir minusus.
- Elektroninių knygų privalumai:
Elektroninės knygos nesveria. Vienas įrenginys (telefonas, kompiuteris ar skaityklė) – tūkstančiai knygų. Ir visos jos telpa į lagaminą ar net kišenę.
Elektroninių knygų programėlės atsimena, kurioje vietoje baigėte skaityti. Taigi, jokių skirtukų ar užlankstytų kampų!
Elektroninių knygų skaitymo programėlėse galima keisti šriftą ir teksto dydį. Prisipažinsiu, kad nemėgstu knygų, kurios dirbtinai išpūstos: milžiniškos raidės, plačios paraštės, dideli tarpai tarp eilučių… O štai su elektroninėmis tos bėdos nėra, nes tekstą galima prisitaikyti taip, kaip patogu.
Patogu išsaugoti citatas. Daugelyje įrenginių ir programėlių galite žymėti tekstus ir patogiai juos nusikopijuoti, tad nereikia po ranka turėti popieriaus ir rašiklio ar bent papildomų žymeklių.
Elektroninės knygos nesidėvi. Įrenginiai gali sudužti ir sugesti, bet patys failai nenusitrina ir nesuplyšta!
- Popierinių knygų privalumai:
Popierinės knygos dažnai pigesnės. Jei nekalbame apie mano minėtas nemokamas knygas, tai už popierines knygas greičiausiai sumokėsite mažiau. Taip yra todėl, kad elektroninėms knygoms niekada nerengiami išpardavimai. Dažnai pradinė el. knygos ir popierinės knygos kaina būna pirmosios naudai, tačiau akcijų metu spausdintą leidinį įsigysite gerokai pigiau.
Popierinėms knygoms nereikia energijos šaltino. Įrenginiai tiesiog išsikrauna. Ir, atrodo, kas čia tokio, 21 amžius juk, nesunku rasti rozetę. Tačiau man yra buvę, kad elektroninė skaityklė išsikrovė kelionėje, į kurią pamiršau pasiimti kroviklį, o telefono netiko. Nesmagu. Be to, ilgainiui baterijų tarnavimo laikas trumpėja ir įrenginius reikia krauti vis dažniau ir dažniau.
Popierinės knygos neturi atspindžių. Jei leidinius skaitote skaityklėje su elektroninio rašalo ekranais, tai šių problemų, gal ir nepatirsite, tačiau telefone ar kompiuterio ekrane skaityti ne visada patogu, ypač ryškią dieną – įvairūs atspindžiai itin erzina!
Popierines knygas galima skolinti ir mainyti. Knygą skaitau aš. Tada mano vyras, kartais ir mama. Neretai paskolinu draugėms. O štai elektronines knygas skolinti nelegalu, nebent tą darote su visu skaitymo įrenginiu.
Popierinių knygų pasirinkimas daug didesnis. Bent jau lietuviškų. Piratavimas gerokai stabdo leidėjų pasiryžimą pasiūlyti daugiau elektroninių knygų.
Popierinės knygos atsparesnės aplinkai. Žinoma, jei įmesite į upę, tai liksite be skaitinio. Tačiau jei išliesite kavą, tai popierinė knyga praras prekinę išvaizdą, bet ją skaityti vis dar bus įmanoma, o štai elektroninis įrenginys jau gali keliauti į technologinių kapines.
Popierinės knygos kuria nuotaiką. Tai viena priežasčių, kodėl daug žmonių nemėgsta skaityti ekranuose. Tiesa ta, kad su elektroninėmis knygomis nepavyksta suskurti tos pleduko, kavos, kačiuko nuotaikos. O kur dar popierinės knygos kvapas, verčiamų puslapių šnarėjimas bei jaukus jausmas stebėti kaip daugėja perskaitytų puslapių skaičius.
Wow, kokios kainos! Nebrangių knygų rekomendacijos!
Apie ką pasikalbėjome? Piratavimas yra nusikaltimas. Todėl net nėra ką daugiau diskutuoti. Nemokamų legalių knygų internete yra. Tik imkit ir skaitykit! Tačiau jos turi savų minusų ir daug žmonių visgi mieliau renkasi spausdintą žodį.
Jiems turiu džiugią žinią! Knygynas Patogupirkti.lt parduoda daug gerų knygų pigiau arba net už labai mažą kainą. Čia visada rasite knygų iki 2 eurų, iki 3 eurų ar tiesiog gerų knygų išpardavimų.
Žinau, kad kelių tūkstančių leidinių gausoje pasiklysti labai lengva, todėl rekomenduosiu kelis nebrangius leidinius, kuriuos skaičiau pati arba girdėjau tikrai labai gerų atsiliepimų. Įspėju, kad knygų už labai mažą kainą likučiai riboti, todėl čiupkite, kol yra!
Maja Lunde „Vandens istorija“
Distopijos ir postapokaliptinės knygos dabar ant bangos. O kaip gi, patys stovime ir žiūrime, ką su mumis nuveiks neprognozuojamas virusas. Maja Lunde knygoje „Vandens istorija“ pasakojama apie vandens krizę. 2017-tais metais Norvegijos ledynus ėmė naikinti milžiniškos korporacijos. 2041-ais metais Europoje siaučia sausra, o žmonės priversti migruoti ieškodami vandens. Abu šie laikotarpiai glaudžiai susiję. Tai perspėjantis ir pranašiškas romanas, parodantis, kokios grėsmės mūsų gali laukti ateityje.
Davis Grossman „Užeina kartą arklys į barą“
2017-tais metais knyga „Užeina kartą arklys į barą“ laimėjo prestižinę „Man Booker“ premiją, tačiau, panašu, kad Lietuvoje liko nepastebėta. Izraelio autorius knygoje geba suderinti meilę savo šaliai ir kritiką dėl Palestino politikos. Tai nepaprastai papasakota vieno žmogaus istorija. Autorius kalba apie jausmus ir pamažu kapstosi link atsakymo į klausimą, ką apskritai reiškia būti žmogumi.
Leila Slimani „Žmogėdros sode“
Liela Slimani – Gonkūrų premijos laureatė, tad jos kūriniai tikrai verti dėmesio. Romanas „Žmogėdros sode“ yra debiutinė autorės knyga, nagrinėjanti tamsiausias asmenybės puses. Pagrindinė veikėja Adelė visą gyvenimą kenčia, o ją sušildo vienintelis dalykas – jausmas, kad yra reikalinga. Dieną Adelė – dora motina ir žmona, o vakarais – kekšė, negalinti atsisakyti šios gyvenimo dalies. Ar įmanoma sustoti ir nustoti save naikinti? Siūlau kartu su veikėja paieškoti šio atsakymo.
Justinas Žilinskas „KGB vaikai“
Knyga „KGB vaikai“ išleista senokai, tačiau jos likučių dar galite rasti. Nepraeikite pro šalį, jei jums patinka tokios istorijos, kaip „Pietinios kronikos“ bei greiti trileriai. Dinamiška nuotykių istorija nukelia į 1996-uosius metus ir pasakoja apie jaunuolius Rasą bei Vilių, bandančius išsiaiškinti KGB paslaptis. Įtemptas siužetas neleis nuobodžiauti, o 1996-tų metų paveikslas taps puikia kelione laiku! Šokis „Makarena“, serialas „Beverli Hills“, pirmieji mobilieji telefonai-plytos… Et, nostalgija!
Neil Gaiman „Vandenynas kelio gale“
Tikiu, kad vis dar yra daug žmonių, kurie neatrado Neil Gaiman kūrinių, tačiau tie, kurie jau susipažino su autoriumi, abejingi neliko. Jis rašo ir vaikams, ir suaugusiems, o knyga „Vandenynas kelio gale“ skirta visiems! Tai nuostabi istorija apie tai, ką pamirštame, kai tampame suaugusiais. Maginės fantastikos žanro kūrinys dvelkia melancholija, tačiau neleidžia nuobodžiauti, nes talentingas autorius moka prikaustyti dėmesį!
Donnos Leon detektyviniai romanai
Pirkite po vieną, arba įsigykite visą Donnos Leon knygų komplektą! Amerikiečių autorė 25 metus gyveno Venecijoje. Čia ir vyksta jos detektyvų veiksmas. Pagrindinis veikėjas – Gvidas Brunetis, kurį pamils visi, kurie mėgsta Erkiulį Puaro ar inspektorių Megre. Jis protingas, intelektualus, mandagus ir tvarkingas – priešingybė šiuolaikiniams nusikaltimų tyrėjams, ar ne? Detektyvuose laukia puiki itališka atmosfera ir įdomūs tyrimai!
Taigi, kokių rezultatų jūs tikitės, kai „google“ ieškote frazės „skaityti knygą internete“? Noriu tikėti, kad nuorodos į biblioteką ir tikrai nesusigundysite piratauti, kai laukia tiek daug gerų ir nebrangių knygų. Skaitykite legaliai! Skaitykite daug! Beje, ar jau matėte 18 priežasčių, kodėl verta skaityti knygas?
Palikite komentarą