Stiprybė ir ištvermė, traumos ir nuoskaudos, žavingi užkulisiai ir scenos taisyklės, disciplina, sumišusi su begaline laisve – taip galėčiau apibūdinti šokėjų kasdienybę arba tiksliau, vieną mažą šio nepaprastai žavingo, tačiau, tuo pačiu, be galo sunkaus pasaulio lopinėlį.
Esu be galo laiminga, kad per savo gyvenimą turėjau galimybės susipažinti ir pabendrauti su daugybe profesionalių šokėjų ir kūrybingų choreografų. Man – tai žmonės-deimančiukai, nenustygstantys vietoje, išgyvenantys akimirkas visu 100 proc., stebinantys aplinkinius netradiciniu savo gyvenimo būdu ir dievinantys savo darbą ne už ofiso stalo.
Vis dėl to, šokis neatsiejamas nuo kūrybos, o kūrybai įkvėpimo šaltinių, deja, tenka ieškoti nuolatos. Vienas iš jų – knygos, tad šį kartą nusprendžiau pasikalbėti su skirtingų stilių šokėjais, šokių mokytojais ir choreografais, ir išsiaiškinti, kokios knygos jiems suteikia naudingų žinių, papildo įkvėpimo taurę ir suteikia motyvacijos tęsti savo gyvenimo šokį.
Apie mėgstamas knygas kalbinau džiazo, pramoginių, šiuolaikinių šokių ir holistinės šokio praktikos specialistus, kurie tiki, kad ne tik treniruočių salėse, bet ir knygose galima atrasti šokio dvasią. Šis knygų tinklaraščio įrašas pagrįstas šokėjų mintimis, įžvalgomis ir išgyvenimais, skaitant pamėgtas knygas, kurias jie išskyrė kaip labiausiai rekomenduotinas skaityti šios meno srities atstovams arba jiems prijaučiantiems. Mėgstamos šokėjų knygos suskirstytos į tris kategorijas – įkvepiančias istorijas, knygas, padedančias pažinti save ir praplečiančias saviugdos ribas.
Įkvepiančios istorijos
Kas gi geriau įkvėps šokėjus, jei ne kitų kūrėjų istorijos? Į šį sąrašą patenka žinomų kūrėjų biografijos, užburiančios jų gyvenimo istorijos ir nelengvos patirtys, suteikiančios vilties ir motyvacijos nepasiduoti ir tęsti savo kūrybinį kelią.
Marina Abramovič „Eiti kiaurai sienas“
Tai kūrėja, kuri įkvepia savo drąsa ir vidine stiprybe, o jos autobiografija gali tapti tuo taip trūkstamu žibalu kiekvienai kūrybingai asmenybei, norinčiai, tačiau nedrįstančiai įgyvendinti jau kurį laiką rusenančią idėją.
Iš Serbijos kilusios ir „performansų meno legenda“ tituluojamos Marinos Abramovič karjera trunka ilgiau nei penkis dešimtmečius, o jos tapimo pasauline ikona istorija stebina savo ryžtu, balkanišku humoru ir neišsenkančia fantazija. Ši menininkė ne kartą peržengė baimės, skausmo, išsekimo ir pavojaus ribas, nuolatos ieškodama emocinės ir dvasinės transformacijos.
Tai knyga, kuri atskleidžia, kad ribų kūrybai išties nėra ir mes esame tik savo pačių susikurtų taisyklių ir barjerų įkaitai. Baimė suklysti, apsijuokti ir nuvilti žiūrovus lydi visus menininkus, tačiau savo knygoje „Eiti kiaurai sienas“ Marina Abramovič įrodo, kad menas, visų pirma, yra skirtas savo susikurtų sienų nugriovimui, o ne kitų pamaloninimui.
Patti Smith „Tiesiog vaikai“
Nors amerikiečių roko ir meno legenda Patti Smith su šokiu nieko daug bendra neturėjo, tačiau, taip, kaip ji šoka per gyvenimo negandas ir kiek daug pasiekė vardan nemirtingumo, išties įkvepia ryžto nepasiduoti.
Bohemiška dvasia alsuojanti knyga ir jos pagrindinė herojė Patti Smith pradėjo savo kūrybines dienas Niujorke tuščiomis kišenėmis, tačiau pilnais krepšiais ambicijų eiti paskui savo žvaigždę ir išdrįsti būti savimi.
Memuarai „Tiesiog vaikai“ įprasmina savęs ieškojimo nuotykį ir menininkų tarpusavio ryšio svarbą, o knyga rankose tiesiog lipte prilimpa ir nesileidžia padedama į šoną iki tol, kol bus užverstas paskutinis knygos puslapis.
Ar ir tu semiesi drąsos ir įkvėpimo iš žinomų asmenybių istorijų? Patricijos tinklaraščio įraše rasi dar daugiau įspūdingų biografijų aprašymų.
Knygos, padedančios pažinti save
Kartais norą šokti gali pajusti visiškoje tyloje, kūrybinį šaltinį įžvelgti, stebint žmonių eiles prekybos centruose, o baldus paversti savo klusnia ir priimančia auditorija. Tačiau norint pasiekti kūrybinio nušvitimo jausmą ir polėkį, dažnai tenka panirti į vidines savo gelmes ir akis į akį susidurti su didžiausiomis baimėmis, ir viduje šėliojančiais pabaisiukais. Šis sąrašas margas savo turiniu, tačiau visos čia surašytos knygos padeda užmegzti gilesnę ir sąmoningesnę pažintį su savimi.
Julia Cameron „Kūrėjo kelias. Praktinės kūrybingumo pamokos“
Mano nuomone, tai knyga, kurią kiekvienam kūrėjui vertėtų turėti savo asmeninėje bibliotekoje. Pirmą kartą išleista 1992 m., ji vis dar laikoma gidu kūrėjams, padedanti išlaisvinti savo kūrybines galias, įveikti vidines baimes ir atrasti įkvėpimą kurti.
„Kūrėjo kelias. Praktinės kūrybingumo pamokos“, tai praktinio pobūdžio „vadovėlis“, su kuriuo leidžiamasi į 12 savaičių trunkantį savęs tyrinėjimą per užduotis, skirtas kūrybingumui paskatinti. Šioje knygoje neapsieinama tik teoriniu kūrybinių ląstelių tręšimu, bet raginama ir praktiškai užsiimti kūrybingumo pamokomis.
Iš šios knygos ir aš pasigavau „ryto puslapių“ ir „pasimatymų su menininku“ praktikas, kurias mėgstu taikyti iki šiol. „Ryto puslapiai“ – tai daugumai jau gana gerai žinoma terapija, kai, atsibudus ryte, čiumpamas sąsiuvinis ir jame išliejamos visos susikaupusios mintys, nuoskaudos, idėjos, o gal tiesiog apmąstymai, ką šįryt valgyti pusryčiams. Nesvarbu ką, svarbiausia rašyti. Šios praktikos didžiausia nauda, bent jau man, tai neapsakomas lengvumo jausmas, kuris, ilgesnį laiką ją atliekant, kaskart vis gilėja ir tarsi su dulkių siurbliu išsiurbia visas nereikalingas ir pakampėse užstrigusias mintis.
„Pasimatymas su menininku“ – tai pasimatymas su savimi, laikas, skirtas savo svajonėms ir veikloms, kurių anksčiau neišdrįsdavai atlikti. Svarbiausia taisyklė – būti savo kompanijoje ir išmokti tuo mėgautis, neieškant draugijos ir prasiblaškymų, o paskirti laiko savo mintims, potyriams ir baimių įveikimui.
Bessel van der Kolk. „Kūnas mena viską: kaip išgydyti kūno, proto ir sielos traumas“
Lengvai parašyta knyga apie nelengvus, netgi kartais protu nesuvokiamus dalykus. Giliai kapstomos traumos, jų padariniai mums, mūsų antrosioms pusėms ir vaikams bei moksliški įrodymai, kaip patiriamos traumos pakeičia mūsų kūną ir smegenis. Autorius tyrinėja naujoviškus gydymo būdus nuo smegenų perkrovimo iki meditacijos, sporto, jogos bei teatro ir kviečia į akistatą su savimi.
Psichiatras ir vienas žymiausių pasaulyje traumų specialistų, gydytojas Bessel van der Kolk kūną pateikia kaip žemėlapį, kuriame nusėda visi išgyvenimai, patyrimai ir traumos. Šis kūrinys padeda į kūną pažvelgti ne tik kaip į galutinį rezultatą, bet ir į tai, ką jis talpina, ką jam teko pamatyti, pajusti, išgyventi.
Dažnai mes suprantame šokį kaip meno formą, o kūną kaip įrankį, skirtą perteikti šiai meno formai, tačiau knyga „Kūnas mena viską: kaip išgydyti kūno, proto ir sielos traumas“ parodo, kad kūnas yra ne tik įrankis, tačiau, visų pirma, šaltinis, iš kurio gali semtis daug daugiau patirties ir autentiškumo.
Miranda Gray „Raudonasis mėnulis“
Moteriškajai auditorijai skirta knyga „Raudonasis mėnulis“, atskleidžia moters emocijų kaitą ir jų bangavimą. Ši knyga moko, kad kiekviena moteris, stebėdama save, gali atpažinti, kada jai reikia pabūti su savimi ir nereikalauti iš savęs per daug, kada yra laikas „išsitaškyti“, padaryti emocinę iškrovą ir dėl to nepanikuoti, o kada galima ir netgi būtina nukreipti save į kūrybą, norint netapti destruktyvia.
Tai lengvai skaitoma pažintis su savimi, savo ciklais, emocijų raida ir jų natūralumu. M. Gray akcentuoja, kad savęs priėmimas yra kertinis žingsnis kūrybai, kuris padės atsiriboti nuo visuomenės normų, neteisti savęs ir priimti save kaip atskirą, individualią ir unikalią asmenybę, tiek su angelo sparnais, tiek su išdygstančiais velnio ragučiais.
Rasa Mažionienė „Kūno terapija mano gyvenime“
Kūno terapeutė Rasa Mažionienė pasakoja apie tai, kad siekiant pokyčių gyvenime, svarbi sudedamoji dalis transformacijoje yra ir fizinis kūnas. Kūno terapija, šokio meditacija tarnauja kaip dešinioji ranka psichoterapijai.
Turime atpalaiduoti kūną, o tą padarę, galėsime pilnai išgyventi visa, ką esame užspaudę, o savo kūno būsenų stebėjimas ir išjautimas yra reikalingi tam, kad būtume sveiki.
Kūnas šokėjo gyvenime yra ir geriausias draugas, ir didžiausias priešas. Nepasitenkinimas, kai nepavyksta atlikti norimų judesių, suvokimas, kad bėgant metams, kūno galimybės keičiasi, o jaunesni gabesni šokėjai ima dominuoti scenose – visa tai sukelia nepasitenkinimą savo kūno gebėjimais ir dažnai baigiasi jo išsunkimu, perspaudimu ir traumomis. „Kūno terapija mano gyvenime“ moko mylėti savo kūną, įsiklausyti į jo poreikius ir dirbti išvien, vardan sveikesnio ir laimingesnio gyvenimo.
Clarissa Pinkola Estes „Bėgančios su vilkais“
Giliai kapstanti knyga, kurią dažnas supras ne iškart, o kartais tik po patirtų stipresnių išgyvenimų. Tai knyga, stipri išjautimu, gilinimusi į savo prigimtį ir jos laukiniškumą, nagrinėjanti moters gyvenimo etapus, kuriuos šokėjas tyrinėja išjausdamas šokyje, įsiliedamas į savo dramą, skausmus, tragedijas ir komedijas.
Kūrinys apipintas archetipais bei Lotynų Amerikos genčių pasakomis, vedančiomis į moters prigimties gelmes įvairiais gyvenimo etapais. Perskaičius šią knygą, bet koks vaidmuo, tiek scenoje, tiek gyvenime, įgaus gausybę skirtingų atspalvių.
Knyga „Bėgančios su vilkais“ tyrinėja pasitikėjimą savo intuicija, aptaria sielos išvystymą ir puoselėjimą bei savęs priėmimo svarbą. C.P.Estes knygoje rašo: „Visi, kas nepalaiko tavo meno, tavo gyvenimo, nėra verti tavo laiko“, – akcentuodama tai, kaip kūrėjui svarbu surasti jį palaikančią aplinką.
Sunku vos į kelis sakinius sutalpinti šios knygos pamokas, tačiau tikrai verta leistis į šią nelengvą, tačiau gilią ir daug naudingų žinių suteikiančią kelionę ir, pasileidus plaukus, palakstyti kartu su vilkais.
Yuval Noah Harari „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“
Dažnai bandydami suprasti save ar ieškodami, iš kur semtis įkvėpimo, šokėjai atsigręžia į praeitį ir mėgina pažinti save iš naujo, kaip pirmapradę būtybę, kuri mokosi suprasti save ir pasaulį.
Šokyje taip pat dažnai aptinkami prigimtiniai žmogaus motyvai – čia ir šliaužiama, ir ropojama keturiomis, o kartais kūnu yra „iššluojamas“ visas kambarys. Ne viename šokio spektaklyje atvaizduojamas žmogaus likimas, gyvenimo tėkmė nuo gimimo iki mirties. Tačiau, norint tai perteikti kitiems, reikia tai perprasti pačiam kūrėjui, o tam pasitarnauti gali šiuo metu istorijos mokslų daktaro Yuval Noah Harari bestseleris „Sapiens. Glausta žmonijos istorija“.
Jo knyga žavi tuo, kad autorius aiškiai ir tiesiai pasako, jog jis, (o kartu ir mes), daug ko nežinome. Autorius plečia skaitytojų horizontus ir kviečia kelti klausimus tam, kas mums daugelį amžių atrodė įprasta ir elementaru. Rekomenduotina knygą paskaityti tiems, kurie linkę apsvarstyti savo vietą pasaulyje.
Knygos, praplečiančios saviugdos ribas
Besisukantiems meno pasaulyje, tobulėjimas ir vakarykščio savęs pranokimas yra privaloma sąlyga kiekviename žingsnyje. Gaila, tačiau mokykloje daug dėmesio vidiniam savęs ugdymui nėra skiriama, tad tai tampa asmenine kiekvieno individo pareiga. Šį sąrašą sudarančios šokėjų pamėgtos knygos peržengia šokio, kūrybos ir meno ribas, nes jos kupinos naudingų ir gyvenimiškų patarimų kiekvienam iš mūsų.
James Clear „Atominiai įpročiai“
Pokyčių knyga arba, kaip išsireiškė viena mano kalbintų šokėjų, tikra „biblija“, kurią verta visuomet turėti po ranka. Konkretus, su lengvu polėkiu skaitomas patarimų rinkinys įkvepia mažiems kasdienybės pokyčiams, kurie veda prie didelių rezultatų.
Manau, ne tik šokėjai, o kiekvienas iš mūsų kasdien susiduria su pastoviu siekiu pranokti save ir įvesti į gyvenimą taip trokštamų pokyčių, tačiau dažnai paslysta ant banano žievės ir visos pastangos nueina perniek. Įpročių formavimo specialistas James Clear pastebi, kad dažnai, išsikėlę per didelius tikslus, užspaudžiame save, o savo didžiąją kelionę į permainų pasaulį užbaigiame nusivylimų slėnyje. Knygoje „Atominiai įpročiai“ autorius dalinasi strategija, kuri tiks tiems, kurie ieško nuoseklios ir aiškios sistemos, padedančios tobulėti.
Chris Voss, Tahl Raz „Jokių kompromisų“
Buvusio FTB įkaitų derybininko Chris Voss ir žurnalisto, rašytojo Tahl Raz duetas siūlo naudingą konkrečių patarimų rinkinį, derybose padedantį kovoti už savo poreikius ir vertybes.
Šokių pasaulyje dažnai tenka susidurti su įvairiomis neteisybėmis, nedideliais atlyginimais, darbo stygiumi, nehumaniškomis sąlygomis treniruočių metu. Kad ir kokie ištvermingi ir kantrūs šios meno srities atstovai bebūtų, dažnai tenka įsivelti į komplikuotą pokalbį ar derybas, idant pasiekti geresnių darbo sąlygų ir palankesnių pokyčių šioje industrijoje.
Nors knygoje „Jokių kompromisų“ nagrinėjamos įkaitų derybininkų situacijos, tačiau čia esančius patarimus galima pritaikyti ir ne tokiose drastiškose situacijose – derantis dėl geresnės buto nuomos kainos, geresnio atlyginimo arba, kaip atsisakyti siūlomo sandorio, nepasakant „ne“.
Tai tik trumpas žvilgtelėjimas į šokėjų, choreografų ir šokių mokytojų pamėgtų knygų lentynas. Ir nors čia aprašyti leidiniai nekapsto žymių šokėjų išgyvenimų ir nemoko teorinių žinių apie taisyklingą pėdų padėtį, atliekant piruetus, tačiau suteikia naudingų patarimų besidomintiems šokiu, juo gyvenantiems arba tiesiog užklydusiems praeiviams interneto platybėse.
O kokios knygos jus įkvepia kurti ir pranokti save? Galbūt esate susidūrę su knygomis, kurios atveria vaizduotės tolius, o gal iš pagrindų pakeičia kūrybinį procesą? O galbūt yra tokių, kurios sukėlė daug lūkesčių, tačiau galiausiai nuvylė? Pasidalinkite!
Palikite komentarą