Dažnai girdime, kad skaityti naudinga, tačiau ar kada įsigiliname, kur slypi šio užsiėmimo nauda? Rasti tikslų atsakymą sudėtingiau nei manome, tačiau yra keletas aiškių priežasčių, kurias ir išvardinsiu šiame tekste.
Atrodo, skaitymas išgyvena renesansą. Knygos visur! Didelės ir mažos bibliotekos, interneto ir fiziniai knygynai, prekybos centrai, blusturgiai – vietos, kuriose galite įsigyti geros literatūros. Skaitymo madą bando įvesti tinklaraštininkai ir apžvalgininkai. Tačiau tie, kurie nėra dideli knygų gerbėjai, nesupranta apsėstųjų skaitymu. Jie girdi, kad skaityti naudinga, tačiau gūžčioja pečiais. Ar ši pramoga nėra pervertinama?
Tikrai ne, nes skaitymas nėra vien tik malonumas. Jis naudingas fizinei bei psichinei sveikatai. Kartais psichologinės būsenos gerinimas daug svarbesnis už knygų suteikiamas žinias ar literatūrinę vertę. Panagrinėkime keletą įrodytų faktų apie skaitymą.
Knygų skaitymo nauda
Štai 20 faktų, kodėl reikia skaityti knygas. Žinoma, aktyviems skaitytojams to priminti net nereikia, bet tikiuosi įtikinti ir visus kitus!
- Knygų skaitymas plečia žodyną.
Skaitydami ne kartą susidursite su žodžiais, kurie jums nežinomi arba rečiau vartojamų išsireiškimų. Tai paskatins pasidomėti jų reikšme ir taip lavinti savo kalbą. Pamąstykite, kiek jūsų žodynas patobulėjo nuo tada, kai apskritai išmokote skaityti.
Dauguma naujų žodžių greitai integruojasi į kasdienį žodyną ir turtina kalbą.
Yra pastebėta, kad vaikai iš žemesnių socialinių sluoksnių, kurie dėl finansinio nepritekliaus bei kitų aplinkybių turi kur kas mažesnį priėjimą prie knygų, o jų tėvai taip pat neskaito, savo kalboje vartoja beveik keturis kartus mažiau žodžių nei jų bendraamžiai iš apsiskaičiusių šeimų (šaltinis).
- Skaitymas lyg treniruotė – kuo daugiau skaitote, tuo sklandžiau tą darote
Skaitau daug ir dažnai girdžiu nusistebėjimų, kad neįmanoma per kelias dienas įveikti storo romano, o per mėnesį 15 ar daugiau knygų. Iš tiesų, jei neskaitote, tai tokie skaičiai šokiruoja.
Tačiau prisiminkite vaikus, kurie pradėdami skaityti jungia raides į žodį, o vėliau žodžius į sakinius. Šis procesas ilgas ir sunkus. Visgi, ilgainiui smegenys išmoksta atpažinti matomą informaciją – pamatę žodį mes jį iš karto suvokiame, o ne jungiame po vieną raidę. Taigi, kuo daugiau skaitome, tuo sklandžiau tai pavyksta. O to pasekmė, kad skaitome ir (svarbiausia!) suvokiame, ką skaitome, daug greičiau.
- Skaitymas didina bendrą išprusimą
Čia turbūt net nereikia papildomo komentaro, ar ne? Yra daugybė literatūros, kuri suteikia mums naujų žinių. Pavyzdžiui, šiuo metu ypač madingos mokslo populiarinimo knygos, kuriose autoriai nesudėtingai aiškina pačius įvairiausius dalykus. Tinklaraščio straipsnyje aš jau pasakojau, kiek daug žinių jos gali suteikti!
Tačiau net tie, kurie niekada nesirenka dalykinių knygų ir skaito vien grožinę literatūrą ar biografijas, gali daug sužinoti apie įvairius istorinius įvykius ar kitų kraštų tradicijas.
- Skaitydami jūs tampate geresniu pašnekovu
Vos prieš akimirką kalbėjau su drauge, kuri manęs paklausė ar skaičiau naują Kristinos Sabaliauskaitės knygą. Įsikalbėjom ilgam. Todėl drąsiai sakau, kad skaitydami knygas jūs visada turėsite temų, kurias galėtumėte aptarti su kitais.
Pokalbis gali suktis apie viską. Tiek patį skaitymą, knygų turinį, įsimintinas citatas iš knygų, rašytojų gyvenimą bei apdovanojimus. Galų gale, pokalbiuose net žodžio apie knygas neištarę, bet apsiskaitę žmonės diskutuoja ir argumentuoja daug lengviau ir paprastai su jais įdomu kalbėtis bet kokia tema.
- Knygos daro jus išmintingesniais
Išmintis dažniausiai ateina su patirtimi. Džiugi žinia, kad taip, kaip mokytis galima iš kitų klaidų, taip ir išminties semtis įmanoma iš knygose perskaitytos veikėjų patirties.
Daug kūrinių paliečia moralines, etines, gyvenimiškas, santykių temas, iš kurių visada rasime, ko pasimokyti, tai knygos, kurias verta perskaityti. Pavyzdžiui, ar jau skaitėte Ezopo pasakėčias? Juk pasakėčių žanras nepaprastas išminties lobynas!
- Skaitymas padeda atsikratyti išankstinių nuostatų ir klaidingo vertinimo
Kartais mes įsivaizduojame, kad apie tam tikrus dalykus žinome viską, deja, vėliau tenka pripažinti, kad tiesa buvo kiek kitokia nei manėme. Tai būdinga visiems žmonėms, tačiau iš klaidų mes mokomės.
Vienintelis būdas atsikratyti klaidingų įsitikinimų yra išlaikyti atvirą protą ir būti pasirengusiam nuolat mokytis naujų dalykų. O skaitymas čia groja tikrai ne paskutiniu smuiku. Žmonės, nuolat skaitantys knygas, susikuria galingą žinių duomenų bazę. Be to, skaitomos knygos nuolat kelia intelektualių iššūkių.
O perskaitę daug knygų, tą patį dalyką apžvelgiančių iš įvairių perspektyvų, susidarysite išsamų vaizdą apie įvairias temas ir aktualijas.
- Skaitymas stimuliacija ir mankština smegenis
Skaitymas yra smagi veikla, tačiau jis taip pat duoda naudos psichinei sveikatai bei mąstymui. Koncentruodamiesi į žodžius ir sekdami pasakojimo linija mes stimuliuojame smegenis ir pažinimo funkcijas.
Ši stimuliacija ugdo protą ir ypač tą smegenų dalį, kuri atsakinga už susikaupimą ir kritinę analizę. Skaitydami mes šiuos gebėjimus galandame panašiai, lyg galąstume peilį. Už tai padėkosite tada, kai reikės susikoncentruoti į kažką itin svarbaus.
- Skaitymas padeda užkirsti kelią Alzheimerio ligai
Šis punktas sustiprina skaitymo naudą vyresniame amžiuje. Įvairūs moksliniai tyrimai rodo, kad skaitymas ir kita psichinė veikla, pavyzdžiui, kryžiažodžių sprendimas, padeda išvengti Alzheimerio ligos vyresniame amžiuje (šaltinis).
Geriausi rezultatai buvo tų respondentų, kurie skaito visą savo gyvenimą, tad jei nenorite susirgti, padėkite sau ir čiupkite knygą ir tuoj pat įdarbinkite smegenis.
- Skaitymas mažina stresą ir įtampą
Kai tik svajoju apie kažką malonaus ir atpalaiduojančio, iš karto mintyse iškyla vasara, hamakas ir knyga… Skaitymas simbolizuoja eskapizmą.
Dėmesys rašytiniam žodžiui padeda negalvoti apie nerimą keliančius dalykus. Atitraukdami mintis, leidžiate sau atsipalaiduoti. Kaip gi tas skaitymas mažina stresą? Jo metu smegenys iš karto perkelia jus į kitą pasaulį. Pradėję skaityti, pradėsite sutelkti dėmesį ne į savo stresą, o į žodžius bei siužetą. Laikui bėgant, skaitymas sumažins jūsų streso lygį, todėl tiek psichiškai, tiek fiziškai jausitės geriau.
Sasekso universiteto mokslininkai nustatė, kad skaitydami vos šešias minutes per dieną streso lygį galime sumažinti net 68% procentais. Beje, itin teigiamai veikia saviugdos knygos, kurių patarimai žmonėms padeda atgauti gyvenimo kontrolę.
- Knygos motyvuoja
Yra tūkstančiai motyvacinių populiariosios psichologijos knygų, kurios tik ir laukia skaitytojų. Jos sukurtos tam, kad tiesiog įkvėptų mus gerinti savo gyvenimą. Tokio pobūdžio skaitiniai padeda patikėti, kad sunkus darbas atsiperka. Taip pat, kad jei kiti žmonės išsikapstė iš sudėtingos situacijos, tai pavyks ir jums. Knygos parodo, kaip išnaudoti nesėkmes ir tvirtai eiti savo laimės link. Tokios knygos neretai atsiduria populiariausių knygų sąraše ir yra itin mėgstamos įvairaus amžiaus skaitytojų.
Įkvepia ir romanai. Pavyzdžiui itin populiari Gail Honeymajn knyga „Eleonorai Olifant viskas gerai“ parodo, kad ne visi pasaulyje turi būti vienodi, tačiau visi gali rasti savo kelią.
- Skaitymas ugdo gebėjimą susifokusuoti
Šiandieninėje kasdienybėje pilna įvairių trukdžių ir mes nuolat pametame mintį, atsitraukiame nuo darbų, nieko nespėjame. Nuolat šokinėjame tarp vienos ir kitos veiklos. Atrodo turime atlikti šimtą užduočių vienu metu, kad gebėtume išlikti.
Šiame beprotiškame pasaulyje knygos gali užkirsti kelią blaškymuisi ir išmokyti sutelkti dėmesį. Skaitymas reikalauja nuolatinio dėmesio vienam dalykui. Nors kartais gali būti sunku įsitraukti į knygą, skirkite jai penkias minutes ir galų apsižiūrėsite, kad prabėgo trys valandos!
Dar daugiau, įgavę patirties ilgą laiką sutelkti dėmesį į knygą, mokysite smegenis nusiraminti ir galiausiai gebėsite susitelkti į įvairias užduotis. Pamenate, ką sakiau apie stimuliaciją?
- Skaitymas suburia bendruomenes
Esate vieniši? Nesusirandate draugų? Skaitykite! Aš asmeniškai patvirtinu, kad šis pomėgis man padėjo užmegzti glaudesnius socialinius ryšius. Aš turiu draugų, su kuriais susipažinome knygų dėka ir dar daugiau pažįstamų, su kurias visada smagu susibėgti gyvai ar virtualiai ir padiskutuoti apie knygų bei leidybos pasaulį.
Be to, nuolat organizuojami įvairūs knygų klubai. Tai vyksta net didesnėse bendrovėse, visai nesusijusiose su literatūra, pvz, IT korporacijose. Gera proga susipažinti su žmonėmis, kurie kartu su jumis kas dieną kyla liftu.
- Skaitymas yra puiki veikla intravertams
Visgi, jei bendruomenės netraukia ir norite likti vieni, jums vis tiek reikia pasikrauti emocinės energijos. Ekstravertai jos gauna iš socialinių ryšių, tuo tarpu intravertams jos suteikti gali knygų pasaulis.
Be to, knyga vienišiams yra viena iš saugių pabėgimo kelių, kuomet esate apsupti nepažįstamų žmonių, pavyzdžiui parke ar kavinėje, nenorite bendrauti, bet nežinote, ką veikti. Skaitykite ir pasijusite ramiau!
- Knygos padeda geriau suprasti įvairių šalių kultūrą ir istoriją
Aš turiu omenyje įvairias knygas. Su istorinėmis, žinoma, viskas aišku. Su tomis, kurios aprašo realią keliautojų ar vietinių patirtį, irgi aišku. Bet net ir grožinė literatūra gali būti nepaprastai edukacinė. Skaitydami įvairių regionų autorių knygas daug sužinosite apie vietinių gyvenimą bei istoriją.
Štai keli autoriai pradžiai: Isabel Allende padės pažinti įvairias ispanakalbes šalis. Colleen McCullough – tiems, kurie domisi Australija. L.J. Ross privers ieškoti lėktuvo bilietų į Škotiją.
- Knygos gali atstoti draugą
Tą ypatingai patvirtina patyčių patyrę vaikai, kurie neretai pabėgimą randa knygų pasaulyje. Taip, tai nesprendžia problemos, tačiau padeda rasti paguodą. Net ir suaugę dažnai jaučiamės vieniši, o knygos tą jausmą mažina.
Tęsiant apie vaikus, tai daugybė mažųjų skaitytojų susidraugavo su personažais, tokiais kaip Kakė Makė, Haris Poteris, Lapiukas Pūkis, Katinėlis Juodis ir kt.
- Knygos priverčia permąstyti moralinius ir etinius dalykus
„Nežudyk strazdo giesmininko“, „Gyvulių ūkis“, „Doriano Grėjaus portretas“, „Dievų miškas“, „Rūstybės kekės“ ir kitos knygos privers stabtelėti ir gerai pergalvoti savo vertybes.
Šios knygos nagrinėja labai įvairias temas apie rasizmą, godumą, galią, skurdą, taip pat atskleidžia, kad žmogus, net susidūręs su sudėtingais išbandymais, turi neprarasti nei garbės ir žmogiškumo, nei vilties.
- Skaitymas gerina rašymo įgūdžius
Tie, kurie rašo bet kokius tekstus, tikrai žino skaitymo svarbą. Nesvarbu, ar rašote darbinius pasiūlymus, motyvacinį laišką darbdaviui, socialinių tinklų žinutes, ar kūrinius savo malonumui, skaitymas gali pagerinti jūsų rašymo įgūdžius, net jei to tiesiogiai nesuvokiate.
Be to, knygos padeda išgryninti asmeninį stilių. Gal jums artimi Ernest Hemingway trumpi sakiniai, o gal ilgos rašytojo Jack Kerouac pastraipos?
- Skaitymas lavina vaizduotę ir empatiją
Prisiminkite visus literatūrinius pasaulius, į kuriuos esate panirę, ir veikėjus, su kuriais susidūrėte skaitydami romanus. Dėl šių pasaulių ir personažų jūsų smegenų dalis, kurioje glūdi vaizduotė, yra stimuliuojama, todėl galite įsivaizduoti, kaip atrodo aprašomos vietos ir žmonės.
Pradėdami skaityti knygą jūs dar neturite jokio paveikslėlio galvoje. Tačiau baigdami jau lengvai galite „matyti“ vaizdus. Vaizduotė yra galingas įrankis, kuris gali būti naudingas įvairiais gyvenimo atvejais, bet to, tuo pačiu didinama ir empatija. Gebėjimas įsijausti į kitų žmonių kailį padeda tiek darbe, tiek asmeniniuose santykiuose.
- Knygos padeda rasti atsakymus
Nesvarbu ar tai sapnininkas, kuris padės suvokti pasąmonės siunčiamas žinutes, ar meškeriotojo žinynas, kuriame rasite informacijos apie žvejybą, ar filosofinis veikalas, nagrinėjantis egzistencines problemas, beveik kiekvienas klausimas gali būti atsakytas pasirinkus tinkamą knygą.
- Skaitytojai nenuobodžiauja
Nuobodu? Nėra ką veikti? Interneto knygynas Patogupirkti.lt užtikrina, kad atradę skaitymo džiaugsmą šių žodžių nebeištarsite. Viena priežastis ta, kad skaitymas nenusibosta, juk nuolat varijuojame įvairaus sudėtingumo knygomis. Kita priežastis ta, kad lavėja skaitančio žmogaus fantazija, o žmonės su vaizduote visada sugalvoja įdomių veiklų!
Kaip matote, argumentų skaitymo naudai begalė. Todėl verta knygų pasaulį atrasti nuo pat mažumės. Jei dar vaikystėje pamilstame knygas, gyventi tampa smagiau ir paprasčiau, o visas išvardintas naudas gauname automatiškai!
Kaip išmokyti vaiką skaityti?
Su šia užduotimi puikiai susidoros mokytojai. Visgi, jei vaikas žingeidus, jis gali pradėti mokytis ir anksčiau nei pradės eiti į mokyklą. Kiekvienas mažylis labai individualus, todėl nėra tikslaus amžiaus, kada geriausia pradėti mokytis skaityti. Vieni gali pradėti jau 4 metų. Gera žinia, kad yra keli nesudėtingi patarimai, kurie padės ugdyti šį įgūdį.
- Pasitelkite daineles ir lopšines ir stiprinkite fonetinį supratimą
Dainelės ir lopšinės vaikams – smagūs kūrinukai, tačiau be geros nuotakos jie neša ir nemenką naudą. Rimas ir ritmas padeda vaikams išgirsti garsus ir skiemenis, o tai padės mokantis skaityti. Geras būdas ugdyti fonetinį supratimą yra ritmiškas plojimas ir sinchroniškas deklamavimas. Ši žaisminga ir neįpareigojanti veikla yra fantastiškas būdas netiesiogiai ugdyti vaikų raštingumo įgūdžius.
- Skaitykite abėcėlės knygas
Abėcėlės knygos linksmos ir spalvingos, todėl lengvai patrauksite mažylių dėmesį. O tokios knygelės kaip „Kakės Makės abėcėlė“ mokymąsi padaro itin smagiu! Garsiai tarkite raides, ieškokite gyvenimiškų pavyzdžių, kas prasideda iš raidės A ir vaikas greitai išmoks pažinti raides.
Beje, raidės nebūtinai turi būti mokomos eilės tvarka.
- Skaitykite vaikams ir paverskite tai kasdienine rutina
Garsiai skaitydami knygeles, jūs ne tik parodote vaikams, kaip turi skambėti žodžiai, bet ir kuriate pagrindinius supratimo įgūdžius ir plečiate žodyną. Reguliarus skaitymas padeda ugdyti meilę knygoms, bei sužadina norą patiems perskaityti pasakojimus.
Kalbėkitės apie perskaitytas istorijas. Jaunesnius vaikus skatinkite įsitraukti į paveikslėlius, pavyzdžiui, „Ar matai valtį?“ „Kokios spalvos katė?“. Vyresniems vaikams užduokite klausimus apie turinį, pavyzdžiui, „kaip manai, kodėl mažas paukštis bijojo?“
- Žaiskite garsinius ir žodinius žaidimus
Yra daug įvairių žaidimų, kurie padeda mokytis skaityti. Tai raidžių ir garsų kortelės, mobilios aplikacijos ar tiesiog paprasta klasika, kai prašote sugalvoti žodžių iš kokios nors raidės.
Vienas iš svarbiausių patarimų – nespausti vaikų ir viska paversti smagia veikla. Galiausiai skaityti išmoksta visi, tačiau svarbu, kad ši veikla asocijuotųsi su malonumu, o ne prievole.
Pabaigai
Jei perskaitėte iki šios vietos, tai turbūt jau įsitikinote, kad knygų skaitymas tikrai naudingas. Norėtumėte pradėti, tačiau niekada to nedarėte? Na, nebent mokykloje ar universitete? Primenu savo straipsnį „Kaip pradėti skaityti: 10 patarimų ir knygų rekomendacijos“, kuriame gausu ir patarimų ir rekomendacijų, padėsiančių atrasti knygų pasaulį. Drąsiau!
Palikite komentarą