Jei knyga tikrai puiki – jai lemta pasiekti kino ekranus. Dauguma pasaulinio pripažinimo susilaukusių filmų, kaip „Haris Poteris“, „Žiedų valdovas“, „Krikštatėvis“ ar „Šindlerio sąrašas“ gimė būtent iš knygų puslapių. Nors įprasta manyti, jog filme vaizduojama istorija neprilygsta aprašytajai knygoje, visgi geriausias būdas įsitikinti – perskaityti knygą ir po to pamatyti jos ekranizaciją. Interneto knygynas „Patogupirkti.lt“ dalinasi sąrašu knygų, virtusių įdomiais kino filmais.
Frank Herbert „Kopa“
Nors fantastinis romanas „Kopa“ parašytas prieš daugiau nei penkiasdešimtmetį, neseniai jis atgimė iš naujo – 2021 m. kino ekranus pasiekė nauja šios knygos ekranizacija, papuoštas tokiomis Holivudo žvaigždėmis kaip talentingi jaunuoliai Timothée Chalamet ir Zendaya, aktoriai Oscar Isaac, Javier Bardem, Stellan Skarsgård bei dėl savo Akvameno vaidmens labiausiai žinomas Jason Momoa.
Tiesa, tai ne vienintelis filmas, pastatytas pagal šį mokslinės fantastikos žanro klasika laikomą kūrinį. Pirmoji „Kopos“ adaptacija ekranus pasiekė 1984 m., o jį režisavo legendinis režisierius David Lynch. Vis dėl to, šis filmas nebuvo tiek išliaupsintas, kaip naujoji neseniai ekranus pasiekusi knygos adaptacija.
Knygoje pasakojama istorija apie Polą Atreidą, jaunąjį Leto Atreido ir ledi Džesikos sūnų. Imperatoriaus sprendimu Atreidų šeima persikelia į Arakio planetą, kurioje auga gyvenimą ilginantis ir sąmonės ribas išplečiantis prieskonis melanžas. Ten jiems buvo liepta perimti planetos valdymą, tačiau šeima susiduria su perversmu ir Polas bei ledi Džesika pabėga į dykumą, kurioje juos priglaudžia planetos čiabuviai fremenai. Knygoje gvildenamos temos itin aktualios ir šiandien – karai dėl gamtos išteklių, ekologija, žmonių santykiai su galia, genetinės manipuliacijos, žmogaus evoliucija. Laikui nepavaldi kosminė opera buvo apdovanota „Hugo“ premija bei tapo pirmuoju „Nebula“ prizo laureatu.
Kazuo Ishiguro „Dienos likučiai“
Japonų kilmės britų rašytojo ir Nobelio premijos laureato Kazuo Ishiguro knyga „Dienos likučiai“ pasakoja emocingą ir subtilią istoriją apie į užmarštį grimztančias senąsias dorybes – ištikimybę, orumą, santūrumą, drąsą bei išmintį. Knygos pasakotojas – senų angliškų namų liokajus ponas Styvensas, dažnai mėgstantis nuklysti į atminties klodus ir panarstyti asmeninius išgyvenimus.
Vieną dieną poną Styvensą pasiekia laiškas, kurį atsiuntė buvusi namų ekonomė panelė Kenton, svarstanti apie galimybę vėl sugrįžti darbuotis į senąjį dvarą. Liokajus leidžiasi į šešių dienų kelionę pas seną pažįstamą, o jos metu apmąsto politinį XX a. peizažą, siautusius karus, aristokratiškojo pasaulio pabaigą ir atminties įtaką žmogui. Meistriškai parašytai knygai buvo lemta virsti filmu – 1993 m. išėjo režisieriaus James Ivory pastatytas filmas, kuriame pagrindines roles atlieka tikri Holivudo aristokratai – Anthony Hopkins ir Emma Thompson.
Maria Semple „Kur tu pradingai, Bernadeta?“
„Kur tu pradingai, Bernadeta?“ yra skaniu humoru pasaldinta knyga apie šeimą – išskirtinio charakterio Bernadetą, jos vyrą, technologijų genijų Eldžį ir pirmūnę penkiolikmetę dukrą Bi. Bernadeta – įdomi asmenybė, ji nesistengia įsilieti į visuomenės gyvenimą ir aplinkinių akimis – gerokai save pervertina. Ji nevynioja žodžių į vatą, sako, ką galvoja, o ironija dažnai su ja žengia išvien. Už gerus mokymosi rezultatus tėvai Bi pažada kelionę į Antarktidą, tačiau prieš pat šeimos išvyką Bernadeta pradingsta.
Gyvybe pulsuojanti istorija papildyta laiškų, žurnalų straipsnių, policijos įrašų ir įvairių ataskaitų leidžia sužinoti daugiau apie paslaptingąją Bernadetą, nusprendusią pasprukti nuo ją supančio pasaulio. Knygoje realistiškai ir sąmojingai aprašyti santykiai tarp motinos ir dukters, vyro ir žmonos, tačiau neapsigaukite, komiškumo šiai knygai taip pat nestinga. 2019 m. pagal šią knygą išėjo to paties pavadinimo filmas, kur į Bernadetės veikėją įsikūnija dviejų Oskarų laimėtoja Cate Blanchett.
Stephen King „Tas“
Siaubo istorijų karalių Stephen King galima laikyti tikru rekordininku – jo ekranizuotų istorijų skaičius pasiekė net šešiasdešimt. Tarp žinomiausių siaubo filmais virtusių knygų – „Švytėjimas“, „Kerė“, „Daktaras miegas“, „Tylos zona“, „Gyvulėlių kapinės“ bei daugelis kitų. O 2017 ir 2019 m. ekranus pasekė ir dvi S. Kingo knygos „Tas“ dalys, kuriose vaidina tokie žymūs aktoriai kaip Bill Skarsgård, James McAvoy, Jessica Chastain ir kiti. Tiesa, tai ne vienintelės šios siaubo istorijos ekranizacijos – pagal ją nuo 1990 m. buvo kurti keli filmai ir serialai.
Nors pasakojimas apie baisųjį Derio miestelio vaikus persekiojantį klouną Penivaizą turėjo pasiekti daugelio ausis, istorija, pateikiama knygoje, yra gerokai išsamesnė ir daug labiau įtempta, nei toji, kuri yra pateikiama filmuose. Nors siaubo romanas „Tas“ pirmą kartą buvo išleistas 1986 m., jo populiarumas ir aktualumas išliko iki šių dienų – istorija susitelkia į draugystės ir ištikimybės svarbą, vaikystę ir brendimą, o ypač – baimės įtaką žmogui.
Jane Harper „Sausra“
Detektyvų mylėtojų dėmesiui – debiutinis anglų rašytojos Jane Harper romanas „Sausra“, laikomas tikru šiuolaikinio detektyvo žanro triumfu. Istorija prasideda, kai pareigūnas Aronas Falkas atvyksta į draugo Luko ir jo šeimos laidotuves. Visas miestelis yra įsitikinęs, jog Lukas ir yra žudikas bei šios tragedijos kaltininkas, tačiau Luko tėvai paprašo Arono pasidomėti šia painia istorija. Detektyvui kapstantis po nusikaltimo detales ima aiškėti ilgai slėptos miestelio paslaptys.
Tai įtemptas, kelių sluoksnių ir detektyvinių stereotipų neatitinkantis pasakojimas, sulaukęs nemažai liaupsių dėl išskirtinai įtraukiančio siužeto. 2020 m. pagal šią knygą buvo išleistas filmas, kurio priešakyje – detektyvą Falką vaidinantis aktorius Eric Bana.
Sally Thorne „Nekenčiu tavęs!”
Pasiilgusiems romantikos ir juoko, į rankas rekomenduojama paimti amerikiečių autorės Sally Thorne romaną „Nekenčiu tavęs!”. Istorija sukasi apie du kolegas – Liusi ir Džošua, dirbančius didelės leidybos kompanijos vadovų asistentais. Jie dirba viename kabinete ir tiesiog negali vienas kito pakęsti.
Džošuą nervina pernelyg ryškūs Liusi drabužiai, jos optimizmas ir nepastovumas, o Liusi negali pakęsti Džošuos kabinėjimosi prie menkiausių smulkmenų. Tačiau vieną dieną jų pasivažinėjimas liftu baigiasi netikėtu bučiniu… Linksma, erotiška ir įtampos kupina romantinė istorija taps puikiu įrodymu, jog nuo meilės iki neapykantos tėra vienas žingsnis. Prieš metus į ekranus pateko ir šios knygos ekranizacija, kurioje pasirodo serialo „Gražiosios melagės“ žvaigždutė Lucy Hale.
Jurga Ivanauskaitė „Miegančių drugelių tvirtovė“
Ne tik užsienio autorių knygoms yra lemta virsti filmais. Lietuvoje taip pat nemažai puikių literatūros kūrinių yra pasiekę kino ekranus. Vienas jų – filmu virtusi Jurgos Ivanauskaitės knyga „Miegančių drugelių tvirtovė“. Tai istorija apie Moniką – moterį, kuri niekada nemėgo drugelių, nes jie šiai visuomet asocijavosi su anapusiniu pasauliu. Vieną vakarą Monika, važiuodama kartu su savo vyru Linu, automobiliu partrenkia moterį – nusižudyti mėginusią prostitutę Larisą.
Po to įvykio Monika ryžtasi į savo namus priimti tris buvusias prostitutes ir padėti joms įsitvirtinti visuomenėje bei sugrįžti į normalų gyvenimą. Išsilavinusiai, aristokratiškų manierų Monikai tenka išmokti bendrauti su šiurkščiomis ir vulgariomis moterimis, o jų santykiai iškelia klausimą – kas visgi šioje istorijoje bus priverstas išmokti daugiau gyvenimiškų pamokų?
2012 m. vienas žymiausių Lietuvos režisierių Algimantas Puipa į pasaulį paleido šios knygos ekranizaciją. Monikos vaidmenį atliko aktorė Janina Lapinskaitė, o pats filmas pelnė net keturias gerves „Sidabrinės gervės“ apdovanojimuose.
Palikite komentarą