Netikėtumų, didelės painiavos ir nevilties laikais knygos gali padėti nušviesti kelią ir suprasti aplink vykstančius įvykius. Visą pasaulį sudrebinę agresyvūs Rusijos veiksmai prieš Ukrainą sužadino liaudies norą nelikti abejingiems bei suprasti, kas gi lėmė šį tragišką įvykių posūkį ir kas laukia toliau. Interneto knygynas Patogupirkti.lt dalijasi 7 aktualiomis knygomis apie giliai įsišaknijusį Rusijos ir Ukrainos konfliktą, Rusijos autoritarinį rėžimą bei Putino karą su demokratiniu pasauliu.
Jurij Felštinskij, Michail Stančev „Trečiasis pasaulinis. Mūšis dėl Ukrainos“
Atsakymus į kertinius klausimus apie Rusijos invaziją į Ukrainą skaitytojai ras dar visai neseniai leidyklos „Briedis“ išleistoje garsių istorikų – rusų kilmės amerikiečio Jurijaus Felštinskio ir ukrainiečio profesoriaus Michailo Stančevo knygoje „Trečiasis pasaulinis. Mūšis dėl Ukrainos“. Autoriai savo veikalu siekia atskleisti imperinius Rusijos tikslus ir paaiškinti konflikto priežastis, nerdami į Ukrainos istoriją nuo jos ištakų iki šių dienų kovos.
Knygos pratarmėje J. Felštinskij rašo: „Zelenskis jau laimėjo šią kovą, nes Putino karas yra pralaimėtas. Tiesiog Putinas to dar nežino.“ Bendraautoriai drąsiai vadina Putiną šių laikų Hitleriu, o jau ne vienerius metus besitęsiantį Rusijos ir Ukrainos konfliktą laiko Trečiojo pasaulinio karo preliudija. Jų teigimu, nors Sovietų Sąjunga ir išnyko iš pasaulio žemėlapio, tačiau matomai, imperinė sąmonė Rusijoje išliko. Ši knyga patiks visiems, norintiems sužinoti politinių žaidimų taisykles, karo priežastis bei pasekmes ne tik Rusijai ir Ukrainai, bet ir visam likusiam pasauliui.
Jesikka Aro „Putino troliai. Tikros Rusijos informacinio karo istorijos“
Drąsi suomių žurnalistė Jesikka Aro knygoje „Putino troliai. Tikros Rusijos informacinio karo istorijos“ dalijasi savo ir pagarsėjusių Kremliaus kritikų – žurnalistų, mokslininkų ir kitų aktyvių veikėjų patirtimi, kuriems teko išgyventi Rusijos neapykantos ir kibernetinio šnipinėjimo kampanijų atakas.
Istoriniais šaltiniais pagrįstoje knygoje iš arčiau pažvelgiama į per pastaruosius kelerius metus Vakarų šalyse vykdytus tarptautinius bei kartais net nusikalstamus projektus, kuriuose Kremlius kovojo su civiliais, reiškiančiais savo nuomonę. Leidinio autorė atskleidžia, kaip Rusijos socialinių tinklų „troliai“ kišosi į 2016 m. JAV prezidento rinkimus, darė įtaką Didžiosios Britanijos apsisprendimui išstoti iš Europos Sąjungos, spaudė Kataloniją atsijungti nuo Ispanijos ir kitas organizuotas kibernetines atakas.
Pati autorė taip pat buvo nukentėjusi nuo griaunamosios Putino „trolių“ jėgos ir persekiojimo, jog kuriam laikui turėjo pasitraukti iš savo gimtosios šalies. Internetinių atakų prieš teisybės ieškotojus skaičius ypač išaugo prasidėjus pastariesiems Rusijos kariniams veiksmams. J. Akko skaitytojams detaliai papasakoja, ką reiškia užsitraukti Putino „trolių“ rūstybę, sumanius giliau pasikapstyti Kremliaus vykdomu informaciniu karu.
Dovydas Pancerovas „Kiborgų žemė. Pasakojimas apie Rusijos karą prieš Ukrainą“
Norintiems įsijausti į karo aktualijas ir išgirsti ne tik sausus faktus apie karinius konfliktus, bet ir pajusti virš galvos skrendančių karinių naikintuvų bei šalimais pravažiuojančių tankų bildėjimą – rekomenduojama į rankas pasiimti itin jautrią ir įtraukiančią Lietuvos žurnalisto Dovydo Pancerovo knygą „Kiborgų žemė. Pasakojimas apie Rusijos karą prieš Ukrainą“.
Trilerį primenantis pasakojimas skaitytojui siūlo įsijausti į 2014 m. įvykius Maidane ir karą Rytų Ukrainoje. Gavęs pasiūlymą vykti į Ukrainą, žurnalistas nejučia atsiranda pačiame revoliucijos ir konflikto įkarštyje. Asmeniniais prisiminimais besidalijantis autorius siekia jausmais perteikti Maidane vykusį žiaurumą, patirtas psichologines traumas ir karo sukrėtimus, pavertusius jį kitu žmogumi. D. Pancerovas nesipuikuoja savo patirtais išgyvenimais karo lauke – jausmingame trileryje jis siekia parodyti, koks visgi menkas yra žmogus istorinio konflikto akivaizdoje.
Arkady Ostrovsky „Pramanyta Rusija: nuo Gorbačiovo laisvės iki Putino karo“
Sovietų Sąjungos griūtis ir komunizmo eros pabaiga sukėlė džiaugsmo bangą visame pasaulyje. Vis dėlto, dabar Rusija – pavojinga nacionalistinė šalis, grasinanti branduoliniais ginklais ir priešiškai nusiteikusi ne tik prieš Ukrainą, bet ir prieš Jungtines Amerikos Valstijas ir Vakarų pasaulį.
Rusų žurnalisto ir rašytojo Arkady Ostrovsky, dirbusio su prestižiniais naujienų kanalais, tokiais kaip „Financial Times“ ir „The Economist“, knyga „Pramanyta Rusija: nuo Gorbačiovo laisvės iki Putino karo“ analizuoja, kaip Rusija tapo autokratine imperija ir ėmė kariauti su Vakarais. Šioje knygoje skaitytojai yra supažindinami su propagandos meistrais, machinatoriais ir oligarchais, kūrusiais Rusiją po Sovietų Sąjungos žlugimo. A. Ostrovsky knyga padeda suprasti, kodėl Vladimirui Putinui pavyko iškilti Rusijos visuomenėje, ir tyrinėja jo pamėgtus visuomenės manipuliavimo metodus – žiniasklaidos valdymą, netikrų naujienų „fake news“ skleidimą ir amžinos baimės kurstymą. Į Rusijos istorijos ir savimonės gelmes neriantis politinis leidinys 2016 m. pelnė Orvelo premiją.
Catherine Belton „Putino žmonės. Kaip KGB susigrąžino Rusiją, o tada susirėmė su Vakarais“
Tai buvusios „Financial Times“ korespondentės Maskvoje ir tiriamosios žurnalistės atstovės Catherine Belton veikalas apie rinktinius KGB asmenis, supančius Vladimirą Putiną. Knygoje „Putino žmonės. Kaip KGB susigrąžino Rusiją, o tada susirėmė su Vakarais“ aprašomi slaptieji Kremliaus žaidėjai, įsisukę į šalies teisinę ir ekonominę sistemą bei pradėję skatinti konfliktus su Vakarų pasauliu.
Remdamasi ne vienerius metus trukusiais tyrimais, žurnalistė pasakoja apie įvykius, lėmusius patogų Putino įsitaisymą valdžioje, pelningiausių ir aukščiausių pareigų dalijimą jo šalininkams bei negailestingą privačių kompanijų užgrobimą. Beje, tai – pakoreguotas knygos leidimas, mat prieš dvejus metus anglų kalba pasirodžiusiam leidiniui daug pretenzijų pažėrė Rusijos oligarchas Romanas Abramovičius, kuris per teismus išsireikalavo knygos autorę ir leidyklą „Harper Collins“ atsiprašyti Rusijos verslininko bei pataisyti, anot jo, tiesos neatspindinčius faktus.
Jurij Felštinskij, Vladimir Popov „Nuo raudonojo teroro iki mafijinės valstybės“
Ši negrožinės literatūros knyga pristato Rusijos saugumo vykdytą valdžios užgrobimo istoriją, prasidedant nuo 1917 m. Rusijos ypatingosios komisijos VČK įsteigimo. Abu knygos bendraautoriai – istorijos mokslų daktaras ir drąsių veikalų apie SSRS bei Rusijos istoriją autorius Jurij Felštinskij ir buvęs KGB papulkininkis Vladimir Popov yra gimę ir užaugę Rusijoje, tačiau jau ne vieną dešimtmetį iš jos emigravę.
Leidinyje „Nuo raudonojo teroro iki mafijinės valstybės“ autoriai pasakoja nepatogią SSRS ir Rusijos istoriją, gilinasi į Putino viešpatavimą prezidento poste ir dalijasi savo įžvalgomis apie brutalius aktus prieš Ukrainą. Skaitytojai yra perspėjami, jog knygoje gali aptikti ne vieną ilgai slėptą istorinį faktą, apie kurį sužinos pirmą kartą.
Jonas Öhman „Donbaso džiazas“
Nevyriausybinės organizacijos „Blue/Yellow“ vadovo knyga apie įvykius Rytų Ukrainoje Lietuvoje pasirodė pačiu tinkamiausiu laiku. Lietuvos švedas Jonas Öhman knygoje „Donbaso džiazas“ karą vaizduoja kaip džiazą – kuriame, pasak autoriaus, reikalinga tiek lanksti ir greita reakcija, tiek ir improvizacija.
Autorius dalijasi pasakojimais iš fronto apie tai, kas vyko Rytinėje Ukrainos dalyje nuo 2014 m. įvykių, vietinių karių istorijomis ir atsiminimais, o taip pat patirtimi, dirbant su „Blue/Yellow“ organizacija. Norintiems geriau suprasti, kas dėjosi Ukrainoje per šiuos pastaruosius aštuonerius metus – J. Öhmanas taps puikiu situacijos apžvalgininku.
Palikite komentarą