Greitas tempas, šimtai pacientų per dieną, naktiniai budėjimai, išsekimas, įtampa, nuolatinė koncentracija – su tokia kasdienybe susiduria medikai, kasdien gelbėdami gyvybes. Sunki ir daug atsidavimo reikalaujanti profesija bei ligoninės „užkulisiai“ nėra prieinami kiekvienam, tačiau, kaip atrodo jų gyvenimas iš arti – domina daugelį.
Interneto knygynas patogupirkti.lt pristato knygas apie medikus, norintiems iš arčiau pažvelgti į šios srities profesionalus ir jų kasdienio gyvenimo iššūkius. Knygų sąraše galima rasti ir pačių gydytojų aprašytas asmenines patirtis bei pažintį su medicinos istorija, tad leidiniai patiks ir dirbantiems medicinos srityje, tačiau laisvalaikiu nenorintiems pabėgti labai toli nuo savo profesijos.
Noah Gordon „Gydytojas. Avicenos mokinys“
Tai pirmoji amerikiečių autoriaus Noah Gordon trilogijos dalis apie anglų berniuką Robą Koulą, kuris devynerių likęs našlaitis suprato savo pašaukimą – jis turi neeilinį gebėjimą pajusti artėjančią mirtį ir privalo išnaudoti jį gydant žmones. Deja, XI a. Anglija – tamsybėse skendinti šalis ir pagrindinė medicininė praktika čia – šarlatanizmas, kraujo nuleidimas ir netikri vaistai.
Jį priglaudęs barzdaskutys tegali Robą išmokyti paprastučių operacijų ir pagydyti menkus negalavimus. Jausdamasis bejėgis padėti ligoniams, berniukas metų metus klajoja su globėju po vikingų siaubiamą kraštą, kol išgirsta apie neregėtus stebuklus Persijoje darantį gydytoją – Aviceną. Jaunuolio laukia ilga ir pavojinga kelionė svajonės link per tamsoje skendinčią barbarišką Europą, įtampai tarp krikščionių ir musulmonų pasaulių nuolat augant. Ar Robas turi bent menkiausią galimybę musulmonų krašte mokytis medicinos paslapčių? Ar gali išsipildyti nepasiekiama svajonė susipriešinusiame pasaulyje?
Tiesa, rašytojo N. Gordono knyga „Gydytojas. Avicenos mokinys“ iš pradžių didelio susidomėjimo gimtojoje JAV nesulaukė, tačiau kai buvo išleista Vokietijoje, rašytojo knyga netruko užkariauti likusios Europos skaitytojų širdžių. Gydytojų šeimos likimus autorius aprašo ir kitose trilogijos dalyse – „Šamanas“ bei „Savi keliai“.
Jurgis Brėdikis „Ne Dievai: iš medikų gyvenimo“
Kas gali geriau papasakoti, kaip atrodo tikroji medikų kasdienybė, jei ne pats medikas? Lietuvoje gerai žinomas kardiochirurgas, diplomatas ir visuomenės veikėjas Jurgis Brėdikis knygoje „Ne Dievai: iš medikų gyvenimo“ pasakoja apie pagrindinius veikėjus – Antaną, Paulių ir Emilį, kuriuos visus siejo noras, pabaigus gimnaziją, pasirinkti gydytojo profesiją. Intensyvūs karo ir pokario metai išblaškė tris draugus po pasaulį, tačiau visi trys tapo chirurgais ir po kelių dešimtmečių vėl susitiko.
Skaitytojas kartu su chirurgais ne kartą apsilankys operacinėje, matys į pasaulį ateinančio kūdikio gimimą, skaudžių netekčių, džiaugsis dėl išgelbėtos gyvybės. Knygoje autorius plačiai atlapoja duris į tikrąjį medikų pasaulį, tarpusavio santykius, atsakomybę, profesionalumą, kerštą, medicinos ateities problemos. Papildomo prieskonio prideda ir žmogaus gyvenime neišvengiamos egzistencinės temos – tikėjimas, mirtis, gyvenimo prasmė.
Amanda Brown „Kalėjimo gydytoja“
Tai autobiografija apie Amandą Brown, kuri, kaip sufleruoja knygos pavadinimas, daug metų dirbo ir tebedirba gydytoja kalėjime. Tai tikra į atmintį įsirėžianti istorija apie vietą, kuri eiliniam žmogui nėra pasiekiama plika akimi. Ilgai dirbusi privačioje klinikoje, A. Brown buvo priversta palikti savo darbovietę, tačiau jai buvo pasiūlyta tapti kalinimo įstaigos medike. Net nesvajojusi apie tokią poziciją, moteris ryžosi naujam darbui ir savo knygoje pasakoja apie santykį su pacientais, užsimezgusį emocinį ryšį su nuteistaisiais, susidūrimą su smurtu, nenoru gyventi ir kitomis kalėjimo realijomis.
Per savo kalėjimo gydytojos karjerą A. Brown yra dirbusi keliose kalinimo įstaigose – jaunimo pataisos namuose, vyrų bei moterų kalėjimuose ir kiekviena jos patirtis buvo vis kitokia. Autobiografinės knygos „Kalėjimo gydytoja“ veikėjai – realūs žmonės, kurių gyvenimo siužetai primena graudžią dramą. Kaip pati autorė yra teigusi – sunkiausia, jog kalėjime išleidus pacientą iš palatos, nebežinai, kas su žmogumi nutiks vėliau. Skaitydami šią knygą, skaitytojai susidurs ne tik su kalėjimo ir medicinos darbuotojų gyvenimo kasdienybe, bet ir jautriomis tikrų žmonių likimo istorijomis.
Paul Kalanithi „Įkvėpti tylą“
36-erių Paul Kalanithi buvo bebaigiąs dešimtmetį trukusias neurochirurgijos studijas, kai jam buvo diagnozuotas ketvirtos stadijos plaučių vėžys. Neseniai jis buvo tas, kuris gelbėjo mirštančiuosius, tačiau akimirksniu strėlės antgalis atsisuko į jį ir dabar jam pačiam tenka tapti pacientu, kovojančiu dėl savo gyvybės.
Memuarai „Įkvėpti tylą“ lydi į kelionę, kurios pats autorius nesirinko, tačiau ją priėmęs, atvirai ir nuoširdžiai pateikia ją skaitytojams – nuo naivaus medicinos studento, bandančio surasti gyvenimo prasmę iki aukštumų siekiančio neurochirurgo, transformacijos iki paciento ir galiausiai iki naujagimio tėčio. P. Kalanithi šios knygos rašymui turėjo ribotą kiekį laiko, tad kol dar dirbo, rašė naktimis, vėliau – kaip pacientas chemoterapijos kėdėje, o knyga buvo išleista jau po autoriaus mirties. Skausmingas, jautrus ir sukrečiantis kūrinys tyrinėja, kas suteikia gyvenimui prasmę, kai esi mirties akivaizdoje.
Lindsey Fitzharris „Mėsinėjimo amatas“
Šiurpi ir įtraukianti istorija, kaip vienam chirurgui vardu Džozefas Listeris pavyko pakeisti siaubingą Viktorijos epochos mediciną ir išgelbėti daugybę gyvybių. Istorikė Lindsey Fitzharris atskleidžia šokiruojantį XIX a. chirurgijos pasaulį ir parodo, kokį radikalų pokytį atnešė bakterijų teorijos ir antiseptikų atsiradimas.
Knygoje „Mėsinėjimo amatas“ pristatomi chirurgijos pradininkai, kurie būdavo aukštinami už greitį ir brutalią jėgą. Juos glumino nesibaigiančios pacientų infekcijos, niekaip neleidusios sumažinti mirtingumo rodiklių. Kai chirurgija buvo pasiekusi pavojingumo viršūnę, tuometinių medikų istorijoje pasirodė išskirtinė asmenybė – jaunasis chirurgas Listeris, pakeitęs medicinos istorijos eigą. Dabar visiems suprantama tiesa XIX a. virto didžiausiu atradimu – gydytojas atskleidė, jog visų infekcijų šaltinis yra mikrobai, o su jais galima kovoti sterilizuojant žaizdas.
Autorė supažindina skaitytoją ir su Listerio amžininkais, tarp kurių buvo ir neabejotinų nusikaltėlių, vedžioja po skurdžias ligonines, kuriose jie mokėsi savo amato, tuometinius morgus ir po kapines, kurios buvo apiplėšinėjamos, ieškant lavonų. Nepaprastai informatyvi knyga bus naudinga tiek eiliniam skaitytojui, tiek ir medicinos srityje dirbančiam žmogui. Tiesa, knygoje gausu šiurpių ir itin išsamių chirurgo darbo aprašymų, tad nerekomenduojama jautresniems skaitytojams.
Vilius Kočiubaitis „Afganistano daktaras“
Afganistane karo mediku dirbęs Vilius Kočiubaitis yra įsitikinęs, kad apie šią šalį gali rašyti tik ten pagyvenęs žmogus. Pagrindinis jo knygos „Afganistano daktaras“ herojus – Vilhelmas Vėberis po dešimties metų sugrįžta dirbti į Afganistano ligoninę. Gyvenimas čia tampa akistata su mirtimi, gydytojas bando iš naujo prisitaikyti prie krašto papročių, susiduria su skurdžia vietinių kasdienybe, smurtu ir bekrašte neapykanta kitų religijų žmonėms.
Keliaudamas po karo nuniokotą šalį, gydytojas susiduria su daugybe į Afganistaną atklydusių svetimšalių. Viena jų – netikėtai į pakeleives įsiprašiusi jauna belgė Lizetė. Patyrusi sunkią vaikystę, vėliau ištekėjusi už ištvirkusio despoto, moteris nusprendžia pabėgti nuo savo gyvenimo Belgijoje į Afganistaną. Skaitytojas yra vedžiojamas po gydytojo sutinkamų veikėjų gyvenimo vingius. Šis pasakojimas – tarsi daugybė apsakymų, sujungtų į vieną, kuriuos visus sieja daktaras Vilhelmas Vėberis. Pats autorius pripažįsta, jog knyga pasakoja ne apie karo baisumus, o apie žmogaus sielos gelmes ir tikrasis žiauraus smėlyno krašto atvaizdas pateikiamas per žmonių išgyvenimus.
Simon Beckett „Mirties chemija“
Knyga, patiks mėgstantiems atsipalaiduoti prie gero įtraukiančio detektyvo. Britų autoriaus Simon Beckett knygos „Mirties chemija“ dėmesio centre – žymiausias teismo medikas Anglijoje – Deividas Hanteris. Po žmonos ir dukters žūties garsus gydytojas palieka Londoną ir persikelia į mažą kaimelį dirbti paprastu gydytoju. Niekas iš kaimo gyventojų nė neįtaria apie jo praeitį. Po trejų ramaus gyvenimo metų, kaimelyje du berniukai randa vietinės rašytojos lavoną su į nugarą įsmeigtais gulbės sparnais. Kaip geriausias vietos medikas, jis privalo apžiūrėti auką, o tuo metu pradingsta ir antra vietos gyventoja, tad įtarimo šešėlis krinta ant gydytojo, kuris kaimo gyventojams vis dar atrodo svetimas.
Autorius meistriškai vedžioja skaitytoją už nosies, nes vienai žmogžudystei vejant kitą, isterija apima vis daugiau kaimo gyventojų ir Įtampa auga sulig kiekvienu knygos puslapiu. Sėkmingas detektyvas buvo pastebėtas ir kino kūrėjų, tad šių metų pradžioje virto serialu.
Palikite komentarą