Ar jums pažįstamas tas virpuliukas, apimantis artėjant kelionėms? Kuprinė sukrauta, bilietas kišenėje ir jau tuoj tuoj prasidės nuotykiai. Žinoma, pandemija ir karantinas gerokai „sumažino“ pasaulį, tačiau yra daugybė būdų, kaip neišeinant iš namų bent trumpam numalšinti kelionių šauksmą. Vienas jų – knygos apie keliones.
Leidiniai, apie kuriuos papasakosiu, yra dviejų rūšių. Pirmieji sulaikys jus ant sofos iki to momento, kai galiausiai ateis laikas nupūsti dulkes nuo paso. Šiose knygose surinkti patyrusių keliautojų įspūdžiai, nukeliantys į jų aplankytas šalis ir leidžiantys pasijusti kelionių dalyviais. Antroji grupė leidinių padės pasiruošti kelionėms, pasiūlys įvairių idėjų tiek tolimoms išvykoms, tiek dienos ekskursijoms su šeima.
Knygos apie kelionių įspūdžius
Žmonės keliauja kiekvieną dieną. Jei atvirai, tai entuziastingų keliautojų buvo ir gūdžioje senovėje, ir per karus, ir per pandemijas. Vieni ieško nuotykių, kiti bando pirmieji atrasti dar neištyrinėtus pasaulio stebuklus, treti tiesiog nori pailsėti ir pakeisti aplinką. Juk būtent kelionės mums padeda išsivaduoti iš rutinos, pasikrauti geros energijos, pažinti svetimas kultūras.
Žinau, kad ne kiekvienas dabar pat galime krautis lagaminą, tačiau trumpam pabėgti nuo kasdienybės tikrai įmanoma. Kaip? Skaitykime knygas apie kelionių įspūdžius! Jų autoriai yra patyrę keliautojai, kurie įkvėps, o kartais įspės bei parodys turistams neprieinamą įvairių šalių pusę. Tokių knygų tikrai daug, o štai kelios rekomendacijos:
- Bronislovas Matelis „Išgyvenimo dienoraštis“
Kalnai, ko gero, garsiausiai šaukia keliautojus. Sako, kad vieną kartą juos pamatęs negali sustoti, o gražiausi tie kalnai, kuriuose esi tuo metu. Knygos „Išgyvenimo dienoraštis“ autorius Bronislovas Matelis pirmą kartą į kalnus išėjo 1983-iais metais. Nuo tada į juos sugrįžta nuolatos, dalyvavo daugelyje ekspedicijų, kopė į septynių kilometrų aukščio viršūnes.
Šioje knygoje Bronislovas pasakoja apie alpinistų ir keliautojų kasdienybę, kuri kartais nėra tokia romantiška, kaip gali atrodyti. Kalnuose jie susiduria su realiais pavojais, stresu, turi greitai reaguoti į nepalankias aplinkybes, gyventi sudėtingomis sąlygomis.
Skaitytojai teigia, kad knyga „Išgyvenimo dienoraštis“ yra realistiška ir lyg trileris įtempta dokumentika. Ji parodo tikrovę, tačiau neatgraso nuo kelionių. Atvirkščiai – padeda suprasti, kad lengva nebus, tačiau į kalnų šauksmą atsiliepti verta.
- Rytas Šalna „Kia Ora, Naujoji Zelandija“
Naujoji Zelandija pastaruosius keletą metų buvo tapusi labai populiaria kelionių kryptimi. Juk ši šalis pasižymi egzotiška kultūra ir didinga gamta, kuriai būdingi kontrastai. Naujojoje Zelandijoje galite pamatyti fiordus, veikiančius ugnikalnius, ledynus, nuostabius paplūdimius ar įspūdingus miškus.
Rytis Šalna knygoje „Kia Ora, Naujoji Zelandija“ rašo apie šios šalies kultūrą, florą ir fauną, vietinių gyventojų mentalitetą, Naujosios Zelandijos istoriją, politiką ir ekonomiką. Turistai ras daug naudingos informacijos, kuri pravers kelionėje, visi kiti perskaitę knygą tikrai pasijus tarsi keliavę kartu.
Autorius patyręs keliautojas, kuris į ekspedicijas traukė jau nuo 12 metų. Iš viso jis aplankė daugiau nei aštuoniasdešimt šalių.
- Liudas Dapkus „Žuvis, kuri supainiojo duris. Ir kitos 69 istorijos iš šešių žemynų“
Žurnalisto Liudo Dapkaus leidinys „Žuvis, kuri supainiojo duris. Ir kitos 69 istorijos iš šešių žemynų“ truputį skiriasi nuo įprastų kelionių įspūdžių knygų ir žinynų bei patiks mėgstantiems trumpų tekstų formatą. Patarimų keliautojams čia nebus, tačiau įkvėpimo – sočiai!
Autorius surinko šešiasdešimt devynias istorijas iš viso pasaulio. Jos knygoje pateiktos abėcėlės tvarka, pagal šalių pavadinimus. Taigi, apsilankę Afganistane keliausite per pasaulį iki atsidursite Zimbabvėje.
Trumpos novelės labai skirtingos, kaip ir Liudo Dapkaus aplankytos šalys. Vienos patirtys privers kvatotis, kitos skamba neįtikinamai, o trečios net išgąsdins, juk ne visos pasaulio vietos saugios! „Žuvis, kuri supainiojo duris“ – žavingas kaleidoskopas, primenantis kelionių albumą ar „Instagram“ sieną.
- Vaidotas Januškis „Kelionių takais. Nuo snieguotų viršūnių iki džiunglių“
Mokslininkas, rašytojas ir keliautojas Vaidotas Januškis išmaišė visą pasaulį. Džiunglės, ugnikalniai, kalnai – tik keli gamtos stebuklai, kuriuos matė jo akys. Knygoje „Kelionių takais. Nuo snieguotų viršūnių iki džiunglių“ Vaidotas pasakoja apie keliones, jose sutiktus žmones bei nepamirštamus įvykius.
Milžinišką patirtį sukaupęs autorius turi ką papasakoti. Jam teko pažinti daugiau nei šimto tautybių žmones, stebėti vietinių gyventojų ritualus, dalyvauti šventėse, klausytis legendų, ragauti patiekalų, apie kurių egzistavimą nė neįsivaizdavome.
„Kelionių takais. Nuo snieguotų viršūnių iki džiunglių” – įtraukianti kelionių knyga, kurioje gausu Vaidoto pamąstymų, įžvalgų, įvairių pastebėjimų ir patirčių. Tai galimybė pasižvalgyti po tokias vietas, į kurias tikrai ne kiekvienam lemta įžengti.
- Rasa Rožinskienė „Žalio turisto užrašai. Kuba: kelionė per save“
Na ir šis tas nuotaikai pakelti bei idėjų pasisemti. Skaitydami linksmą Rasos Rožinskienės ir jos šeimos atostogų knygą „Žalio turisto užrašai. Kuba: kelionė per save“ šypsositės ne kartą.
Daugeliui nepatyrusių keliautojų išsiruošti į svečią šalį labai baisu. Ar pavyks, ar susitvarkysiu? O kur dar įvairūs vidiniai kompleksai bei baimės? Su jomis visą kelionę per Kubą kovojo ir knygos autorė. Be vidinių išgyvenimų ir emocionalios, iššūkių bijančios rašytojos patyrimų, skaitytojai ras ir nemažai naudingų patarimų bei faktų apie egzotišką, spalvingą, laike sustingusią šalį.
Jei jus traukia Kuba, jei mėgstate humoro kupiną rašymo stilių, jei įdomu, kaip sekasi keliauti nepatyrusiai šeimai – ši knyga jums patiks!
Knygos, kurios padės planuoti keliones
Kelionių įspūdžiai visada įkvepia – laikas pradėti planuoti savo atostogas, juk anksčiau ar vėliau jos tikrai įvyks. Sklandžią kelionę užtikrina kruopštus pasiruošimas ir informacijos rinkimas. Tam yra įvairių priemonių: portalai, žinynai, kitų keliautojų patirtis.
Daug naudingų nuorodų ir kelionių idėjų galite rasti jaunimo informaciniame portale „Žinau viską“. Nuo priminimų apie sveikatos draudimą ir keliavimą pandemijos metu iki informacijos apie kiekvieną Europos šalį. Pasiruošti kelionėms padeda ir specialūs kelionių vadovai. Beje, jie pravers ne tik susiruošusiems traukti į užsienį, bet ir tiems, kurie nori suplanuoti išvyką mūsų šalies ar net savo miesto ribose. Štai keli kelionių pagalbininkai:
- Vytautas Kandrotas „Po Lietuvą su šeima“
Vytauto Kondroto sudarytas vadovas „Po Lietuvą su šeima“ yra tikrai vertas jūsų dėmesio. Knygoje rasite ne tik lankytinų objektų sąrašus, aiškius įvairios trukmės maršrutus, bet net ir numatytas vietas pietums. Tai reiškia, kad išvyką suplanuosite iki smulkmenų ir tai padės išvengti nesusipratimų, vaikų zyzimo ir kitų nuotaiką gadinančių veiksnių.
Knyga įrodo, kad kiekvienas Lietuvos regionas turi, ką pasiūlyti turistams. Įdomiausi muziejai, pažintiniai takai, apžvalgos bokštai ir gamtos paminklai. Ar tikrai aplankėte visus? Autorius sudarė 25 maršrutus, kuriuose galėsite derinti pažintinį ir poilsinį turizmą. Iš viso aptarti 250 objektai, nurodyti dviračių takai ir kita naudinga informacija.
Knyga skirta šeimos kelionėms, tad autorius pasiūlė ir pramogų, ir žaidimų, kad išvykos neprailgtų.
- Elė Pranaitytė „Vilniaus senamiestis per 3 valandas“
Neturite laiko keliauti? Net savaitgalį? Ką gi, manau kelias valandas galite rasti. Gidė, žinoma tinklaraštininkė, keliautoja Elė Pranaitytė parengė knygą „Vilniaus senamiestis per 3 valandas“, kurios pavadinimas sufleruoja, ko gi tikėtis.
Per vos kelias valandas pamatysite svarbiausius ir įdomiausius Vilniaus taškus. Knygos aprašyme teigiama, kad tai gido ir romano mišinys, patraukliai pasakojantis apie viską, ką galite išvysti per tokį trumpą laiką.
Pravers ir vilniečiams, kuriems kasdien minamos gatvės atsivers naujomis spalvomis, ir sostinės svečiams, nes Elė Pranaitytė parengė istorinių gairių, linksmų pasakojimų ir naudingų faktų.
- „Ypatinga Lietuva. Keliaujame po Lietuvos saugomas teritorijas“
Gerų idėjų kelionėms per daug nebūna! Tad rekomenduoju atkreipti dėmesį ir į leidinį „Ypatinga Lietuva. Keliaujame po Lietuvos saugomas teritorijas“. Knyga sulaukė jau ne vieno leidimo, informacija nuolat atnaujinama.
Kelionių vadovas kviečia pažinti, ką turime vertingiausio: 5 nacionalinius parkus, 6 rezervatus, bei 30 regioninių parkų. Atsivertę leidinį rasite maršrutų pasiūlymus, žemėlapius, GPS koordinates ir trumpus objektų aprašymus. Trumpai tariant, tai yra vertingas leidinys tiems, kurie nori geriau susipažinti su Lietuvos gamtos lobiais. Patikėkite, kartais jie nustebina labiau, nei egzotinių šalių vaizdai.
- „Suomija. Geriausios idėjos jūsų kelionei. Neįtikėtina patirtis“
Pasiūliau keletą gerų knygų, kurios padės suplanuoti keliones mūsų šalies viduje, o dabar žvilgtelėkime į skaitytojų pamėgtas knygas apie užsienį. Ruošiatės į šiaurę? Dėmesį verta atkreipti į „Suomija. Geriausios idėjos jūsų kelionei. Neįtikėtina patirtis“.
Suomija gana nesunkiai pasiekiama šalis, turtinga vaizdingais maršrutais per miškus, tundras ir ežerynus. Suomijos šiaurėje galima išvysti šiaurės pašvaistę ir poliarines naktis arba dienas. Knygoje įspūdžiais apie šalį dalijasi keliautojai Ona ir Vytautas Nosevičiai, Daliutė ir Algis Kavaliauskai, Aušrinė Šėmienė, Vigmantas Balevičius, Vytautas Bukauskas, Toma Šimkutė ir Rūta Janėnaitė.
Skaitytojau ras gausų faktų rinkinį, pasakojimus apie gyventojus ir jų kasdienybę, virtuvę, tradicinę pirtį, gidus po didžiausius miestus, kultūrines įdomybes ir patarimus, kaip keliauti pigiau ar kaip suplanuoti maršrutą išvykose su vaikais.
- Joshua Foer, Dylan Thuras, Ella Morton „Atlas obscura. Tyrinėtojo vadovas po slaptuosius pasaulio stebuklus“
Knyga „Atlas obscura. Tyrinėtojo vadovas po slaptuosius pasaulio stebuklus“ pristatoma kaip kitoks kelionių vadovas.
Autoriai Joshua Foer, Dylan Thuras ir Ella Morton skaitytojams parengė šimtą kelionių idėjų, dvylikos miestų vadovus, gausybę informacijos, schemų, diagramų ir patarimų, kurie įkvėps krautis lagaminus ir lėkti tyrinėti pasaulio. Netradicinė knyga ragina neapsiriboti turistų numintais takais, žengti į šalį ir atrasti netikėtų įdomybių.
Ar galite patikėti, kad Irane galima aptikti kapines, kurių antkapiai yra falo formos? Ar norėtumėte nakvoti vaiduoklių viešbutyje? O gal pasivaišinti bare, kuris įsikūręs gyvo milžiniško baobabo viduje? O kur dar įvairios šventės, kurių papročiai privers išsižioti iš netikėtumo!
„Atlas obscura“ derina humorą su informatyvu, tad ir juoksitės, neteksite žado apžiūrinėdami nuotraukas, vėl juoksitės ir tikrai eisite tikrinti, kokiomis sąlygomis šiandien galima keliauti. Aprašyme teigiama, kad leidinys suvilios turizmo naujokus, bet patiks ir visko mačiusiems kelionių liūtams.
- Robertas Pogorelis „Mokėk keliauti. Patyrusio keliautojo patarimai“
Pabaigai noriu parekomenduoti dar vieną knygą, kuri padės susiplanuoti atostogas ir ypač pravers nepatyrusiems. Roberto Pogorelio „Mokėk keliauti. Patyrusio keliautojo patarimai“ atsako į labai daug klausimų, kurie iškyla susiruošusiems savarankiškai keliauti.
Tikrai ne visi moka ieškoti pigesnių bilietų ir kartais apsigauna. Ne visi moka pasirinkti atostogų kryptį ir neįvertina sezono. Ne kiekvienas žino, kaip geriausia susirasti nakvynę, suplanuoti maršrutą, ar susitvarkyti vizą.
Daugeliu atveju padeda kelionių organizatoriai, tačiau tiems, kurie pirmą kartą keliauja savarankiškai tikrai baugu. Knygoje rasite atsakymus, padrąsinimus, nuorodų, išsamios informacijos apie keleivių teises bei tykančius pavojus. „Mokėk keliauti“ skirta žaliems turistams, kuriems reikia moralinio palaikymo.
Šiuo metu, kai rašau tekstą, žmonių judėjimas apribotas dėl pandemijos. Tačiau rekomenduotos knygos privertė atsiversti žemėlapį ir suplanuoti pusdienio išvyką į mažiau pažįstamą miesto rajoną. Tad tikiu, kad ateityje šie skaitiniai paskatins neužsisėdėti ir praplėsti akiratį dar nematytais vaizdais.
Palikite komentarą