Žiupsnis įkvėpimo, šlakelis jaukumo ir sauja gyvenimo džiaugsmo. Visus ingredientus gerai sumaišome ir mėgaujamės kasdien, o ypač per šventes. Toks yra svarbiausias Julijos Steponavičiūtės knygos „Kitchen Julie“ receptas.
Virtuvė – tai erdvė, kurioje Julija pamiršta laiką, jaučiasi laiminga ir saugi. Todėl ir knyga – be galo atvira, o joje nugulę receptai persmelkti asmeniškos ir nuoširdžios istorijos. Ji pasakoja apie paprastos mergaitės, pažinusios mados pasaulio gyvenimą, kelionę namo: į save ir sveikesnį santykį su maistu, apie pirmuosius kulinarijos mokytojus – močiutę ir tėtį, apie maisto kuriamą bendrystės jausmą, kurio Julija taip ilgėdavosi keliaudama po pasaulį.
Artėjant gražiausioms metų šventėms dalijamės šventiniais Julijos receptais.
Tunu ir sviestinėmis pupelėmis įdaryti batatai
Tinklaraščio bei knygos „Kitchen Julie“ autorė Julija Steponavičiūtė mėgaujasi gamindama patiekalus dideliam ratui žmonių. Julija teigia, kad šis receptas yra pripažintas tiek draugų, tiek senelių, nes turi viską, ko reikia sėkmingam patiekalui: skirtingas tekstūras, ryškų skonį ir apetitą keliančią išvaizdą.
2 porcijos 1 val.
Batatams:
4 batatų
1 šaukšto pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus
kelių žiupsnių jūros druskos ir juodųjų pipirų
Įdarui:
1 skardinės (400 ml) arba 240 g virtų sviestinių pupelių
1 vid. dydžio (150 g) tuno skardinės (grynasis kiekis be skysčio)
1 valgomojo svogūnėlio (shallot) arba bet kokio svogūno gabalėlio
1 šaukšto pirmo spaudimo alyvuogių aliejaus
3 šaukštų baltojo vyno arba obuolių acto
1 šaukšto kaparėlių
kelių žiupsnių jūros druskos
1⁄4 šaukštelio juodųjų pipirų
1 šaukštelio raudonėlių ar kitų džiovintų žolelių
Batatus įpjaukite išilgai. Įpjovimas turėtų būti gilus. Perkelkite ant kepimo skardos, išklotos kepimo popieriumi įpjovimu į viršų. Batatus apšlakstykite aliejumi taikyda mi į įpjovimus, įtrinkite ir apibarstykite druska bei pipirais. Kepkite iki 180 °C (vėjelio režimu) arba 200 °C (be vėjelio) temperatūros įkaitintoje orkaitėje maždaug 45 minutes.
Svogūną susmulkinkite ir sumaišykite su likusiais įdaro ingredientais. Iškepusių batatų vidų šiek tiek sutraiškykite šakute ir prikimškite įdaro. Patiekite iškart.
Jei naudosite tuną savo sultyse, padidinkite aliejaus kiekį įdare vienu šaukštu.
Migdoliniai granolos sviesto saldainiai su romu šokolade
„Mintis panaudoti romą augalinės kilmės saldainiams gimė netikėtai. Iš pradžių ketinau ruošti energinius rutuliukus iš riešutų sviesto. Paskui pamaniau, kad gaminti iš granolos ir riešutų sviesto būtų netgi įdomiau. Galbūt ir skaniau. Pirmas bandymas pavyko, bet nebuvau visiškai patenkinta rezultatu. Tuomet galvoje šmėstelėjo rome mirkytų džiovintų vaisių vaizdas, ir netru- kus mano šaldytuve jau stingo penkiasdešimt penki juodajame šokolade panardinti saldainiai su rome išmirkusiomis vyšniomis.“, – pasakojs knygos „Kitchen Julie“ autorė Julija Steponavičiūtė.
55–60 saldainių, 1 val. 30 min. + laikyti šaldytuve 1 val. 30 min.
Reikės:
200 g granolos ir riešutų sviesto (žr. p. 132), galima naudoti ir įprastą riešutų sviestą
140 g maltų migdolų
100 g nesaldintos obuolių tyrės arba obuolienės
kelių žiupsnių jūros druskos
11⁄2 šaukšto klevų sirupo
80 g džiovintų vyšnių
70 ml romo
120 g juodojo arba pieniško šokolado
Granolos ir riešutų sviestą, maltus migdolus, obuolių tyrę, klevų sirupą ir druską sumaišykite iki vientisos konsistencijos – masė bus lipni. Dėkite į šaldytuvą valandai arba kol vyšnios prisisiurbs romo. Vyšnias užpilkite romu, kelis kartus išmaišykite ir palikite pastovėti 10 minučių. Darkart gerai išmaišykite ir palikite pastovėti valandą arba šiek tiek ilgiau – vyšnios turėtų būti pabrinkusios ir sugėrusios didžiąją dalį alkoholio.
Vyšnias nusunkite, romo likučius įmaišykite į migdolinę masę. Rankomis suformuokite nedidelius rutuliukus, į vidurį įspausdami po vieną rome išmirkusią vyšnią. Turėtumėte gauti 55–60 vienetų. Suformuotus rutuliukus sudėkite į lėkštę ir perkelkite į šaldiklį 20 minučių. Prieš ištraukdami iš šaldiklio pasiruoškite garų vonelę: į nedidelį puodą pripilkite vandens, ant jo dėkite karščiui atsparų dubenį taip, kad jo dugnas neliestų vandens. Į dubenį suberkite gabaliukais sulaužytą šokoladą. Kaitinkite vandenį, kol šis ims garuoti, pamažu tirpdydamas šokoladą. Maišykite šokoladą šluotele arba šaukštu, kad vienodai tirptų. Iš šaldiklio išimkite saldainius, didelę skardą išklokite kepimo popieriumi.
Šaukšteliu į šokoladą įdėkite po vieną saldainį, apvoliokite, kad tolygiai pasidengtų, ir dėkite ant skardos. Tą patį pakartokite su likusiais saldainiais. Skardą su saldainiais dėkite į šaldytuvą bent valandai arba kol šokoladas visiškai sustings. Sušalusius saldainius sudėkite į sandarų indą ir laikykite šaldytuve, kad netirptų.
Orkaitėje kepta antis
Tinklaraščio bei knygos „Kitchen Julie“ autorės Julijos Steponavičiūtės burnoje tirpstančios ir sultingos antienos paslaptis ne tiek receptas, kiek kepimo technika. Pagal Juliją, tereikia žinoti keletą taisyklių, kurios leis šios prabangios mėsos kepimą paversti meditacija, o ne galvos skausmu.
Patarimas. Vienas didžiausių antienos privalumų yra riebalai: kepami jie tirpsta ir skverbdamiesi pro mėsą neleidžia jai išdžiūti, paryškina antienos skonį. Jūsų užduotis – užtikrinti lėtą kepimą. Žemesnėje temperatūroje ilgesnį laiką kepama mėsa tampa itin minkšta: joje esantys baltymai reaguodami į karštį iš pradžių tvirtėja, bet paskui vyksta atvirkštinė reakcija. Mėsoje pasiskirsto dalis ištirpusių riebalų ir kitų medžiagų, tokių kaip kolagenas, kuris išsiskiria iš odelės ar kremzlių.
Kepant antieną likę riebalai puikiai dera su bulvėmis – išsaugokite juos stikliniame ar kitokiame inde ir panaudokite kitąkart kepdami bulves. Troškiniams ar sriuboms jie taip pat suteiks ryškesnio skonio ir aromato.
4 porcijos 3 val. 20 min. + marinuoti 8–10 val.
Reikės:
1 nedidelės anties (2 1⁄2 kg)
kelių tvirtų obuolių
2 česnakų galvučių
1 batato arba morkos
1 citrinos
keleto šviežių rozmarinų ir čiobrelių šakelių
žiupsnio jūros druskos
1 šaukštelio šviežiai grūstų juodųjų arba įvairiaspalvių pipirų
2–3 šaukštų klevų sirupo, medaus arba abrikosų džemo
Ištraukite antį iš pakuotės, išpilkite kraujo likučius ir pašalinkite riebalų perteklių iš išdarinėto paukščio pilvo ertmės, odelę nusausinkite. Česnakų traiškytuvu sutraiškykite vienos česnako galvutės skilteles. Antį kruopščiai įtrinkite perpjautos citrinos puselėmis, druska, šviežiai grūstais pipirais ir česnaku. Perkelkite į indą neaukštais kraštais ir neuždengtą palaikykite šaldytuve 8–10 val. (arba pernakt).
Orkaitę įkaitinkite iki 140 °C (vėjelio režimu) temperatūros. Anties vidų prikimškite ketvirčiais supjaustytų obuolių be sėklalizdžių, susmulkintų morkų arba batatų, pridėkite česnako skiltelių, šviežių rozmarinų ir čiobrelių šakelių. Galite įdėti ir kelias džiovintas slyvas arba raugintų kopūstų. Anties kojas suriškite natūralia virvele, kad kepdama neišsiskėstų. Kepkite ant grotelių 2 valandas 30 minučių, ant orkaitės dugno padėję karščiui atsparų indą varvantiems taukams surinkti. Po valandos antį apverskite. Jei sparnai per greitai svyla, juos galite apvynioti folija.
Sumažinkite temperatūrą iki 130 °C ir kepkite dar 30 minučių. Tuomet antį apskrudinkite: padidinkite temperatūrą iki 200 °C ir pakepkite 10–15 minučių. Prieš tai antį galite aptepti plonu sluoksniu medaus, klevų sirupo arba abrikosų džemo.
Orkaitė su vėjelio funkcija turi įmontuotą ventiliatorių, kuris padeda tolygiai paskirstyti orą po visą orkaitę. Jei kepsite įprastu režimu (be vėjelio), temperatūrą padidinkite 10°.
Didesnė antis keps ilgiau, todėl stebėkite situaciją. Ar antis iškepusi, galite patikrinti įsmeigę šakutę – jei mėsa minkšta ir lengvai atsiskiria nuo kaulo, vadinasi, antis jau iškepusi. Nepamirškite anties retkarčiais apversti, kad abi pusės skrustų tolygiai.
Palikite komentarą