Vos pamačiau šią knygą prie anonsuojamų – žinojau, kad čiupsiu ir skaitysiu vos gausiu! Jau kurį laiką domiuosi Tibeto istorija, padėtimi ir budizmu, tad šis leidinys tapo vienu laukiamiausių šiais metais. Ir dėl to, kad tema artima, ir dėl to, kad nieko nežinau apie Dalai lamas, buvusius prieš dabartinį. O juk tokia gili tradicija, toks unikalumas ir istorija. Pradėjau domėtis autoriumi ir žandikaulis atvipo. Glenn H. Mullin dvylika metų mokėsi Dharmasaloje, vietoje, kur tremtinio gyvenimą gyvena Dalai lama, studijavo Tibeto istoriją, raštą, vertė knygas, rašė straipsnius. O su šia knyga dirbo net kelis dešimtmečius!
„Keturiolika Dalai lamų“ ir yra apie visus keturiolika Dalai lamų. Tai tiek biografijų vienoje knygoje. O tam, kad jas parašytų, Glenn turėjo apkeliauti šimtus bibliotekų, archyvų, išversti daugybę raštų, mat informacijos anglų kalba praktiškai nėra. O kadangi didžioji dalis Tibeto šventyklų ir bibliotekų jau sunaikita, darbas buvo dar sunkesnis. Tačiau toks vertingas, kad skaičiau knygą kaip vadovėlį, stengdamasi įsidėmėti, išmokti ir žinoti. Knyga nėra iš tų lengvųjų, kurias gali paimti ir be didelio vargo per kelias dienas perskaityti. Tai rimti tekstai, kuriuose yra nemažai datų, politinių įvykių, sprendimų, budizmo terminų, pavadinimų ir pan. Taip pat, nemažai eiliuotų testų, maldų kurias parašė buvę Dalai lamos. Tai nėra paprastas skaitinys, labiau mokslinė knyga. Tačiau skaitėsi lengvai. Gal dėl to, kad po mažą jos porciją sau per dieną leisdavau. Yra čia ir įdomių faktų tiek apie tradicijas, tiek apie pačių Dalai lamų asmenybes, įpročius, pamąstymus apie tai, kas bus po dabartinio Dalai lamos. Kinija juk nebeleidžia patiems tibetiečiams išsirinkti savo dvasinio vadovo, primeta jiems savo išrinktą. Keturioliktasis Dalai lama jau buvo radęs vaiką, kuris turėtų užimti antrą vietą po jo – tapti Pančem lama, tačiau Kiniją jį pagrobė ir iki šiandien nėra žinomas vaiko likimas. Jei jis dar gyvas, šiais metais turėjo švęsti 26 gimtadienį. Tibeto klausimas yra vienas skaudžiausių šiandienoje, tačiau visas pasaulis tyli ir leidžia vienai valstybei užgrobti ir kankinti kitą.
O ši knyga man tapo dar brangesnė, mat turėjau didelės garbės imti interviu iš jos autoriaus. Glenn H. Mullin yra neįtikėtinai šviesus ir šmaikštus žmogus, mielai papasakojęs viso įdėto darbo ir savo mokslo istoriją. Negana to, jis užrašė gražų palinkėjimą ir mano vardą tibetietiškai! Ši knyga – veinareikšmiškai viena svarbiausių išleistų knygų. Ji neleis pamiršti istorijos, tradicijos, tikėjimo ir tautos, kuri sparčiai naikinama net nesislapstant. Labai džiaugiuosi, kad
„Sofoklio“ leidykla ją išleido, pasikvietė autorių ir skleidžia žinutę, kuri turi būti išgirsta. Tokių knygų reikia, jos yra svarbios ir neturi dūlėti lentynose.
Palikite komentarą