Ar esate iš tų žmonių, kurie svajoja apie pabėgimą iš komforto zonos, tačiau nesugalvojate, kaip? Gal fantazuojate apie beprotišką kelionę, kurios įspūdžių pakaktų keleriems metams į priekį? O galbūt esate adrenalino fanatikas ir dievinate tą malonų rizikos sukeltą jaudulį? Bet kuriuo atveju, šis knygų meniu turėtų patraukti jūsų dėmesį – tai lietuvių keliautojų aprašyti įspūdžiai iš ekstremalių kelionių, kurioms ryžtųsi tikrai ne kiekvienas.
Rizikuodami savo gyvybe stingdančiame šaltyje, skriedami dideliu greičiu bei šlubčiodami kruvinomis kojomis šie keliautojai, palikę savo patogų gyvenimą, išsiruošia į akistatą su savimi ir skaitytojams aprašo tikrus išgyvenimus, abejones ir atradimus, kuriuos patyrė savo kelyje. Tiesa, tokios kelionės ne visuomet baigiasi laimingai, tačiau noras įveikti baimes ir praplėsti savo galimybių ribas neleidžia sustoti.
Leidiniai, kuriuos čia aptiksite, suskirstyti į kategorijas pagal nutrūktgalviškumą. Susipažinsite su bebaimiais alpinistais, laisvės ištroškusiais baikeriais ir ištvermingu žygeiviu, o jei ryšitės gilesnei pažinčiai su nors viena iš šių knygų – jausitės tarsi nusipirkę lėktuvo bilietą į gilių pojūčių nuotykius.
Prisipažinsiu, šį tinklaraščio įrašą man buvo rašyti sunkiau nei tikėjausi. Dažnai viduryje sakinio pagaudavau save klajojančią mintyse, prisimindama paskutinę prieškarantininę kelionę Himalajuose, brendančią per ledinį kalnų upelį Kirgizijoje ar tyrinėjančią siauras Portugalijos gatveles. Tikiu, kad kelionių ilgesys dažnai ir jus priverčia pakeliauti laiku po prisiminimus, tačiau belaukiant ateities nuotykių, paklajokime bent knygų puslapiuose.
Knygos apie alpinistus
Pirmosios ekstremalios kelionės, kurios mano širdžiai yra artimiausios, tai žygiai po kalnus. Augau su tėčiu alpinistu, tad buvau apsupta istorijų apie sniego žmones, kalnų papėdėse turistus aptinkančias meškas ir legendų apie kalnuose besivaidenantį alpinistą, kuris naktimis ieško jį pražudžiusių draugų.
O ir pačiai yra tekę įkopti į porą Azijos viršūnių ir pajusti tą galvą spaudžiantį išretėjusį orą, sugrubusiomis rankomis ant batų maukšlintis kates (specialius „nagučius“, pritvirtinamus prie batų, einant ledynais) ir pakėlus galvą į dangų liečiančias viršūnes, pasijusti tokia maža šių gamtos stebuklų platybėje.
Tad jūsų dėmesiui – keliautojų akistatos su priklausomybę sukeliančiais kalnais.
Bronislovas Matelis – „Išgyvenimo dienoraštis“
Šioje knygoje buvęs žurnalistas, dabartinis Seimo narys ir Lietuvos alpinizmo čempionatų prizininkas Bronislovas Matelis pasakoja keturias istorijas apie lietuvių keliautojų ir alpinistų išgyvenimus Tatruose, Tian Šanyje, Pamyre ir Altajuje.
Bronislovo Matelio „Išgyvenimo dienoraščio“ knygos veikėjams teko patirti daugybę nelengvų išbandymų – praleisti Altajaus kalnuose 40 dienų be maisto ir vilties išgyventi, susidurti su galingomis lavinomis, susidurti su aukščio ligomis, fiziniu ir psichologiniu nuovargiu, išgyventi netikėtą artimo draugo žūtį…
Pasak žymaus alpinisto Vlado Vitkausko, skaitant B. Matelio knygą, susidaro įspūdis, jog ledynais kopi kartu su knygos herojais, kartu jauti kančią ir išgyveni pavojų. „Tai istorijos apie pakilusius aukščiau kasdienybės, pašauktus kalnų ir ten pasilikusius“, – teigia pirmasis į Everesto viršūnę užkopęs lietuvis.
Tačiau kas taip traukia į tuos kalnus? Kodėl alpinistai veržiasi ten, žinodami, jog gali nebesugrįžti? Kaip pats autorius įvardijo savo knygos pratarmėje: „Alpinistai ir nenuoramos keliautojai eina į kalnus ne turtų ieškoti, o auksu užterštos pasaulio sielos apvalyti.“
Vaidotas Januškis – „Kelionių takais“
Šiame prisiminimų rinkinyje autorius nukelia skaitytojus į savo ekstremaliausias ir ilgam atmintin nugulusias keliones. Skaitydami Vadoto Januškio knygą „Kelionių takais“, kartu su žinomu keliautoju nusikelsite į stingdančią Užpoliarę, kilsite kartu su juo į kalnų viršūnes, slidėmis šliuošite per tundras ir grožėsitės Kamčiatkos vaizdais. Beje, čia laukia ne tik kalnų peizažai, o ir purkštaujantys ugnikalniai, triukšmaujančios džiunglės, kelionė pačių suręstu plaustu pietų Sibire ir dar daugybė nuotykių, kuriuos beskaitant nejučia viduje pasidaro taip gera, kad, nors skaitant knygas, galima pakeliauti.
Čia aptiksite ir kitų razinkų, kaip kad žvilgsnis į mistišką patyrusio alpinisto Igorio Diatlovo ir jo grupės iš Sovietų Sąjungos žuvimo istoriją. Ši byla buvo giliai įslaptinta, o numanomos keliautojų žuvimo priežastys mainėsi nuo vietinių gyventojų mansių užpuolimo, rusų šalimais sprogdintų raketų paskleistos radiacijos iki ateivių atakos.
Januškis taps tarsi jūsų asmeniniu kelionių ekspertu – papasakos, kaip reiktų pasiruošti, norint išgyventi kelis mėnesius kalnuose, pasidalins kulinariniais išradimais, gimusiais kelionių sąlygomis, supažindins su įdomiais faktais apie šiaurinius elnius, poliarines lapes bei pamokys, ką reikėtų daryti, susidūrus su laukinėje gamtoje karaliaujančiomis meškomis ir vilkais. Kas čia žino, o gal kada prireiks?
Algirdas Kumža – „Himalajai“
Šiame įspūdžių dienoraštyje keliautojas, senosios Korėjos išminties tradicinio mokymo kuksando meistras ir Lietuvos Nepriklausomybės akto signataras Algirdas Kumža aprašo ekspediciją į vieną aukščiausių pasaulio kalnų – Sisia Pangmą.
Pirmą kartą pakviestas į kalnus žymiojo „antino“ Algirdo Kaušpėdo, alpinistas už jų „užsikabino“ ilgam, o būtent Himalajai užėmė ypatingą vietą keliautojo širdyje. Viename interviu A. Kumža yra teigęs, kad jo gyvenime alpinizmas atsirado dėl galimų dviejų priežasčių – tai buvo atsakas į vidurio amžiaus krizę arba atėjęs deadline‘as įvykdyti vaikystės svajonę keliauti.
Savo knygoje autorius nupiešė tikrą, nepagražintą alpinistų gyvenimą. Nepasitikėjimą savo jėgomis, varginantį žygį į viršūnę, kalnuose užpuolusį bronchitą ir numestus 12 kilogramų. Keliautojas teigė savo įspūdžius užsirašinėjęs net 7 kilometrų aukštyje, kai trūko oro, nebūdavo šviesos, o realybė painiojosi su sapnais.
Algirdo Kumžos „Himalajai“ leis suprasti, kokios neišmatuojamos yra žmogaus galimybės ir kaip svarbu yra neišsižadėti vaikystės svajonių. Galbūt po šios knygos ir jums gims svajonė aplankyti užburiančius Himalajus ir pajusti ten glūdinčią magišką kalnų dvasią. O tada teliks susitelkti į savo svajonę ir pamatysit, kaip ji ims ir išsipildys.
Knygos apie motociklininkus
Ar mėgstate tą jausmą, kai gaivus vėjelis išpučia iš galvos visas problemas? O gal jus vilioja nepažabojama laisvė, užliejanti visą kūną? Galbūt jums tiesiog patinka greitis ir nepriklausomybė planuotis keliones savaip? Visa tai patiria motociklininkai, skersai išilgai raižydami mūsų planetą su savo metaliniais žirgais. Ir kaip nebūtų keista, mūsų šalyje tokių patrakėlių tikrai nestinga.
Galimybė iš arti pažinti įspūdingas vietoves, susitikti su vietiniais, pajusti saulę ir vėją, pažinti gamtą ir susidraugauti su ja, pamiršti rutiną ir mėgautis „čia ir dabar“ akimirkomis. Ir kur dar pastovi adrenalino dozė! Ko trūksta? Gero motociklo pašonėje ir kelionės plano!
Juozas Norbutas – „Iš Škotijos į Lietuvą ant motocikletkos“
Užduosiu dar vieną klausimą – o gal mėgstate pakeliauti laiku? Lydekai paliepus, jums panorėjus – kelionė po XX a. pr. Europą su tuomet egzotiška transporto priemone – motociklu. Leidinys su išsamiais jauno kunigo Juozo Norbuto atminties lobynais apie nelengvą žygį „motocikletka“ iš Glazgo į Lietuvą.
Per Škotiją ir Angliją, Olandiją ir Vokietiją, stabtelint Berlyne ir Karaliaučiuje, prariedant per lietuviškąsias Rytų Prūsijos žemes, o vėliau – Rusijos imperijos pakraščio Kauno guberniją. Su švilpaujančiu vėju ausyse ir kelių dainomis, kurioms pritardavo motociklo tarškėjimas, su kaukšinčiais dantimis ir mirgančiais peizažais – J. Norbutas kviečia kartu pakeliauti jo laiko „motocikletka“.
Vilius ir Jolanta Navickai – „Motociklais aplink pasaulį, III dalis. Australija“
96 dienos. 18 tūkstančių kilometrų. Termometro stulpelis siekia iki 47 laipsnių šilumos. Ir tai tik keletas sausų faktų iš įspūdingos verslininkų Viliaus ir Jolantos Navickų kelionės po Australiją. Ši išvyka – paskutinis jų kelionę aplink pasaulį su motociklais vainikuojantis nuotykis, kuris prasidėjo 2017 m. užsėdus ant motociklo ir išvykus į Bankoką, vėliau – iš Aliaskos į Ugnies Žemę Čilėje.
Adrenalino mėgėjai Vilius ir Jolanta Navickai knygoje „Motociklais aplink pasaulį, III dalis. Australija“ dalinasi savo kelionės dienoraščiu ir įspūdingais vaizdais, kuriuos išvydo klajodami po laukinę Australiją. Čia bus ir ant kelio pasirodančių kengūrų bei kupranugarių, skorpionų ir į dušą įšliaužiančių gyvačių, tačiau ir ne tokių džiuginančių kelionės palydovų kaip nudegimai saulėje ar dehidratacija.
Vis dėlto, šios kelionės „varikliukas“ – tai laisvė, kuri jaučiama ne tik greitai skriejant greitkeliais, bet ir visu vidumi. Pasak knygos autorių, tokios kelionės padeda suvokti ir kokia nedidelė yra Žemė. „Akimirkomis stebiesi, koks pasaulis skirtingas ir įvairialypis, tačiau kartu ir vienodas, nuspėjamas. Žmonės visur gyvena tais pačiais rūpesčiais ir džiaugsmais.“
Knygos apie žygeivius
Vis dėl to, kartais ekstremalioms kelionėms nereikia nei specialios įrangos, nei adrenaliną sukeliančių transporto priemonių ar specialaus daug metų trunkančio sportinio pasirengimo. Pakanka tik dviejų tvirtų kojų ir kelionės tikslo.
Vis dėlto, patyrę „ėjikai“ žino, jog žygiai pėsčiomis – anaiptol ne juokas. Nuovargis, nutrintos pėdos, orientaciniai iššūkiai ir „sraigiškas“ gyvenimo būdas, nešiojantis namus su savimi – tai tik keletas iššūkių, su kuriais susiduria šį savęs išbandymo būdą pasirinkę keliautojai. Nors šiame tinklaraščio įraše mano dėmesys krypsta į keliautojus lietuvius, tačiau yra ir puikių istorijų apie ekstremalius pasaulio žygeivius, kaip kad Jean Beliveau „Pėsčiomis aplink pasaulį“. Tik nenustebkit, jei paskaičius apie tokias klajones ir jums kojas paskaus.
Juozas Gaižauskas – „Dievas su šlepetėmis“
Šią knygą gavau dovanų per Kalėdas ir tada dar neįsivaizdavau, kad gavau ne tik knygą, bet ir nepaprastai įspūdingą ir varginančią kelionę Šv. Jokūbo keliu. Skaitant ją šaltais vakarais buvau šildoma kaitrios Portugalijos saulės, jaučiau troškulį ir alkį, kartu su pagrindiniu veikėju skaičiavau likusius kilometrus iki tikslo ir mėgavausi netikėtomis, tačiau smagiomis pažintimis kelyje.
Teatro ir kino aktorius Juozas Gaižauskas atsisako savo knygą „Dievas su šlepetėmis“ vadinti kelionių dienoraščiu. Pasak jo, tai piligriminis romanas, kuriame realybė susipina su fantazija, kur vyrauja skausmas, apmaudas, saviironija, blėstantis ryžtas ir grėsmė baigti žygį dar jam net neįpusėjus. Visgi, keliautojui vilties suteikia dvasinis prabudimas ir besąlygiškas tikėjimas stebuklu.
Kaip teigia pats autorius, ši knyga – apie paprastus žmones, kurie nėra iki galo tikri, ar gali pasiekti savo tikslą ir ar jų svajonė yra verta tokio atkaklumo. Vis dėlto, kiekvienas iš jų yra tikras, kad pasaulis kraustosi iš proto ir lekia neįtikėtinu greičiu, tad norisi tą pasaulį tiesiog trumpam sustabdyti, kad iš naujo pamatytume, kas iš tiesų yra tikra.
Na, ar pradėjot svarstyti, kur keliausite toliau? Gal jau rankose laikot žemėlapį ar užmerktomis akimis bedate pirštu į gaublį, svajodami, kur bus artimiausia kelionė? O gal visgi nusprendėte surizikuoti ir išbandyti keliavimą kitaip, su draugu adrenalinu ir pussesere rizika pašonėj?
Jei dar trūksta idėjų, paskaitykite Gretos Brigitos įrašą apie keliones knygų puslapiais, kuriame susipažinsite su tolimomis, tačiau be galo viliojančiomis kelionių kryptimis. O gal jūs turite kokią mėgstamą knygą, kuri gali teleportuoti svetur? Pasidalinkite!
Na, o pabaigai palinkėsiu nebijoti svajoti. Ko jau ko, bet aukščiau paminėti keliautojai išmokė, jog svarbiausia turėti svajonę ir ja patikėti, kad ir kokia neįmanoma ji atrodytų.
Palikite komentarą