Sveikiname! Jūs perėjote sudėtingą etapą ir sukūrėte naują žmogų. O kas dabar? Dabar jį reikia mylėti, ugdyti ir ruošti kasdieniniams iššūkiams. Didysis gyvenimo žaidimas prasideda! Tikiu, kad užduotis ne iš lengvųjų, juk vartojimo instrukcijos niekas nepridėjo. Žinau, turite be galo daug klausimų. Džiugi žinia, kad į pagalbą ateina patirties turintys specialistai, psichologai ir pedagogai, kurie savo žinias sudėjo į geriausias vaikų ugdymo ir auklėjimo knygas.
Paguosiu pasakiusi, kad nėra tokio žmogaus, kuris įžengęs į naują sritį, jau būtų viskam pasiruošęs, o juk mažasis pasaulio pilietis ar pilietė ir yra nauja sritis. Internete gausu forumų, patarimų svetainių ir „Youtube“ filmukų, knygynai siūlo daugybę knygų, tačiau, kuri informacija patikima ir naudinga?
Kartu su patogupirkti.lt knygyno atstovais įvertinome realius skaitytojų atsiliepimus, specialistų rekomendacijas ir parengėme geriausių knygų tėvams sąrašą. Šie leidiniai apima platų temų spektrą. Vienuose rasite bendrų auklėjimo patarimų, kitos padės spręsti konkrečias problemas, o trečiose autoriai dalinasi asmenine patirtimi bei jiems iškilusiomis problemomis.
Dan Kindlon, Michael Thompson „Augant Kainui: kaip apsaugoti berniukų jausmų pasaulį“
Vaikų psichologų Dan Kindlon ir Michael Thompson knyga „Augant Kainui: kaip apsaugoti berniukų jausmų pasaulį“ rekomenduojama visiems, auginantiems sūnų. Leidinio autoriai iškalbingai pasakoja apie berniukų elgesį bei jausmus ir pataria, kaip juos užauginti empatiškais, emociškai stabiliais ir gebančiais mylėti.
Dan Kindlon ir Michael Thompson pasitelkia įtikinamą statistiką, kuri vaizdžiai piešia liūdną paauglių nusikaltimų paveikslą: tyčines žmogžudystes daugiausiai įvykdo vaikinai, taip pat jie atsakingi už 85% smurtinių nusikaltimų. Vaikinai savižudybių skaičiumi irgi lenkia mergaites. Kodėl? Žmonės vis dar linkę kaltinti testosteroną, tačiau pati visuomenė yra kalta už netinkamą berniukų auklėjimą, spaudimą slėpti emocijas, būti „tikrais vyrais“. Visa tai provokuoja menką savivertę, pyktį, smurtą ir kitas problemas.
Knyga „Augant Kainui: kaip apsaugoti berniukų jausmų pasaulį“ yra visapusiškai naudinga. Autoriai atskleidžia, kas vyksta vaikų širdyse ir galvose bei pataria, kaip negniuždyti emocinio jų gyvenimo. Psichologai laužo lyčių stereotipus ir siūlo tėvams įrankius, padėsiančius atrasti bendrą kalbą su berniukais. Knygos skyriai apima griežtų drausmių, santykių su tėčiais ir mamomis, berniukų depresijos, užsisklendimo, savižudybių ir kitas jautrias temas.
Leidinys sulaukė daugybės palankių atsiliepimų, jis nuolat patenka į geriausių auklėjimo knygų topus. Ieškote „gyvų“ apžvalgų? Rekomenduoju tinklaštininkės Rasos Borodinos apžvalgą „Knyga: Augant Kainui“.
Jei tema užkabino ir norite daugiau įžvalgų, rekomenduoju dar ir psichologo Michael C. Reichert knygą „Kaip užauginti sūnų. Ryšio svarba auginant berniukus“.
Jūratė Bortkevičienė „Atsakinga tėvystė. Kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius“
Jūratė Bortkevičienė – psichologė, konferencijos „Atsakinga tėvystė“ organizatorė, trijų vaikų mama. Savo knygoje „Atsakinga tėvystė. Kelias į darnius tėvų ir vaikų santykius“ ji kalba visiems gimdytojams svarbiomis temomis.
Vaikų manipuliacija, tėvų pasidavimas manipuliacijai, emocinės audros, bausmės ir efektyvūs drausminimo metodai, adaptacija atsiradus naujam šeimos nariui, pirmosios dienos darželyje, vaikų konkurencija – tik dalis problemų, kurias aptarė Jūratė Bortkevičienė.
Knyga nėra sudėtinga, tačiau ji padės geriau suprasti savo vaikus. Jūratė Bortkevičienė moka netikėtai smagiai parodyti, kaip viena ar kita situacija, ištikusi vaikus, atrodytų suaugusiojo akimis. Pavyzdžiui, jūs be paaiškinimų nubaudžiate savo atžalą, o kaip jaustumėtės jei be paaiškinimų jums bausmę skirtų darbo vadovas? Toks situacijų perkėlimo būdas padeda geriau įsijausti į mažųjų žmonių reakcijas ir elgesį.
Knygoje išdėstytus patarimus galima taikyti jau nuo kūdikystės, tačiau daugiausia naudingos medžiagos čia ras ikimokyklinio amžiaus vaikų tėvai.
Brian Tracy „Užaugink ir išauklėk supervaiką“
Bestselerių autoriaus Brian Tracy knygą „Užaugink ir išauklėk supervaiką“ knygyno pirkėjai vertina ypač palankiai, o rekomendacijos sklinda iš lūpų į lūpas. Nedidukas leidinys siūlo paprastą ir aiškią sistemą, ką daryti, kad taptumėte geresniais tėvais. Lyderystės ekspertas nedaugžodžiauja ir paprastai, tarsi vienas du trys, žeria faktus, kurie padės užauginti pasitikintį savimi ir laimingą vaiką. O juk tai kiekvieno tėvo tikslas, sutinkate?
Brian Tracy patyręs saviugdos knygų rašytojas, kuris remiasi tiek naujausiais mokslo tyrimais, tiek savo patirtimi – jis užaugino keturis vaikus.
Ko gi tikėtis iš leidinio? Susistemintų ir labai konkrečių auklėjimo patarimų. Knyga padės išsikelti ugdymo tikslus, o pasinaudoję patarimais, pamatysite, kad laikas, kurį leidžiate su šeima, tapo kokybiškesnis. Atžalos daug noriau imasi kasdieninių pareigų. Atsiranda ryšys su vaiku, kuris ilgainiui tik stiprėja. Jaučiate abipusę pagarbą ir mėgaujatės tėvyste. Suprasite, kad vaikai nėra nuosavybė, o per daug meilės nebūna. Sakyčiau, maža ir nebrangi knygelė duoda gana daug.
Austėja Landsbergienė „Pradinukų abėcėlė tėvams ir mokytojams“
Austėja Landsbergienė – viena žymiausių Lietuvos edukologių, jau porą dešimtmečių dirbanti švietimo sistemoje. Socialinių mokslų daktarės knyga „Pradinukų abėcėlė tėvams ir mokytojams“ – tikra auklėjimo Biblija. Keturių vaikų mama dalijasi ir asmenine, ir profesine patirtimi.
Ne veltui sakiau, kad knyga yra auklėjimo Biblija, nes ji apima beveik šimtą, tiek tėvams, tiek mokytojams, aktualių temų, kurios įkvepia, nuramina, sugrąžina tikėjimą tėvų įgimtais instinktais, motyvuoja mokytis, tobulėti ir ieškoti teisingiausio kelio savo vaikų ugdymui.
„Pradinukų abėcėlė tėvams ir mokytojams“ narsto tokias problemas: vaikų pokyčiai įvairias amžiaus tarpsniais, fizinis artumas, atsakomybės ir pareigos, baimės, draugystės, dirbančių tėvų problemos, emocinis tvirtumas, higiena, talentai, jautrumas, konfliktai, miegas, netektys ir dar daugiau. Tiesą sakant, sunku net išvardinti, kiek daug telpa knygoje, kurią sudaro beveik 500 puslapių. Jums bus reikalingi bent keli knygų skirtukai, nes pasižymėti norėsite ne vieną vietą. Be abejo, leidinį perskaityti turi visi tėvai ir pradinukų mokytojai.
Austėja Landsbergienė apie vaikų auklėjimą dažnai pasisako įvairiuose interviu, radijo ir televizijos laidose, rašo straipsnius. Daugiau naudingos medžiagos ir autorės minčių rasite Austėjos Landsbergienės svetainėje.
Veronika Urbonaitė-Barkauskienė „Devyniasdešimtųjų vaikai tampa tėvais“
Devintas praeito amžiaus dešimtmetis suformavo ištisą kartą vaikų, kurie šiandien patys sūpuoja atžalas. Augę informacijos amžiuje jie susiduria su visai kitomis problemomis ir turi susiformavusius kiek kitokius kompleksus, nei jų tėvai ar seneliai. Devyniasdešimtieji – šalies ir ištisos žmonių kartos virsmas, kurio metu galiojo kitos naujos taisyklės. Tokias ir panašias mintis savo knygoje „Devyniasdešimtųjų vaikai tampa tėvais“ gvildena autorė Veronika Urbonaitė-Barkauskienė.
Šioje knygoje nerasite mokslinių tyrimų. Čia daug autorės asmeninių minčių apie įvairius reiškinius, susijusius su vaikų auginimu. Apie tėvystę ji kalba be pagražinimų, taip įkvėpdama visus tuos tėvus, kurie socialiniuose tinkluose matydami vien nudailintus vaizdelius praranda pasitikėjimą savimi . Tuos, kurie pasimetė informacijos gausoje. Tuos, kurie jaučia spaudimą būti tobulais tėvais. Knygos „Devyniasdešimtųjų vaikai tampa tėvais“ autorė visus būsimus tėvus įspėja apie laukiančius sunkumus, o rožinius drugelius stumia į antrą planą.
Šis tekstas palietė daugybę tos kartos tėvų. Vieną iš įdomesnių atsiliepimų rasite tinklaraštyje „Fantastiškų (-os) knygų žiurkės“. Taip pat noriu pacituoti komentaro fragmentą, kurį svetainėje „Goodreads“ paliko skaitytoja Jurgita V. (visas komentaras čia):
„Jeigu šitos knygos nebūtų ją tikrai reiktų sugalvoti. Nuo pirmų sakinių iki skirtukų ir daugtaškių. Tai asmeniškiausia, ką skaičiau per visus buvimo mama metus apie tėvystę. Kontekstualu, išjausta ir tikra.“
Veronika Urbonaitė-Barkauskienė ir pati daug metų rašo blogą „Pterodaktilis …ir vaikai“, kuriame kalba apie tėvystės iššūkius šiuolaikiniame pasaulyje, tad aplankykite, jei autorės mintys atrodo artimos.
Robin Sharma „Šeimos vertybės pagal vienuolį, kuris pardavė Ferrari“
Tikiu, kad gal kiek netikėta išvysti lyderystės filosofijos eksperto Robin Sharma vardą tarp vaikų auklėjimo leidinių, nes jis dažniausiai rašo saviugdos knygas suaugusiems. Tačiau bestselerių autorius ir asmeninio tobulėjimo treneris knygoje „Šeimos vertybės pagal vienuolį, kuris pardavė Ferrari“ teigia, kad vaikų ugdymas yra pati vertingiausia investicija. Aukso žodžiai, ar ne?
Ką autorius akcentuoja? Jis kalba apie tai, kaip svarbu yra atskleisti ir ugdyti įgimtas savo atžalų savybes ir talentus. Jis moko, kaip užauginti stiprios dvasios vaikus, kaip skatinti juos svajoti apie tikrąsias vertybes, tvirtinti ryšius su aplinkiniais ir džiaugtis gyvenimu. Aš manau, kad visi šie dalykai svarbūs ne tik vaikams, sutinkate? Tačiau užaugę mes neretai užsisukame rutinoje ir neskiriame daug dėmesio tobulėjimui. Nustokime bėgti ir ugdykime geriausias šeimos narių savybes kartu! Tokia yra pagrindinė knygos nešama žinutė.
Leidinys susideda iš šešių svarbių pamokų, tokių kaip „Užuot baręs, ugdyk lyderį“ ar „Jei norite būti puikūs tėvai, būkite puikūs žmonės“. Knyga – universalių patarimų rinkinys, kuris padės į šeimos gyvenimą ir auklėjimą pažvelgti kitaip.
Jessica Joelle Alexander, Iben Dissing Sandahl „Vaikų auklėjimas pagal danus. Ką laimingiausi žmonės pasaulyje žino apie savimi pasitikinčių ir gabių vaikų auginimą“
Regis jau ilgasis pavadinimas atsako, apie ką bus Jessica Joelle Alexander ir Iben Dissing Sandahl knyga „Vaikų auklėjimas pagal danus“. Jie, visų pirma, ieško atsakymo, kur slypi šios šalies laimės formulė. Juk danai jau daugybę metų išrenkami laimingiausia pasaulio tauta. Akivaizdu, kad laimei netrukdo nei vieni didžiausių pasaulyje mokesčiai, nei tamsios ir niūrios žiemos. Kur slypi paslaptis? Nenustebinsiu, nes atsakymas – vaikų auklėjimas.
Danų vaikų ugdymo filosofija pasiekia puikių rezultatų, jų mažyliai auga emociškai stabilūs, laimingi, o vėliau tampa lygiai tokiais pačiais emociškai stabiliais ir laimingais suaugusiaisiais. Ir taip metai iš metų. Jau kelis dešimtmečius formuojasi laimingiausia visuomenė.
Autoriai ieškojo laimės formulės, o ją atradę nusprendė pasidalinti, kuo gi šios šalies vaikų auklėjimas skiriasi nuo kitų. Jessica Joelle Alexander ir Iben Dissing Sandahl parengė metodiką, kurios pasiryžę laikytis turėsite apsišarvoti kantrybe, ryžtu ir sąmoningumu. Tačiau jie pažada, kad rezultatas bus to vertas.
Knygos „Vaikų auklėjimas pagal danus“ rengėjai drąsiai sako, kad jei jūsų tikslas užauginti laimingus vaikus, tai jums reikia įsigyti šį leidinį.
Marina Melija „Palikite vaiką ramybėje! Paprastos išmintingų tėvų taisyklės“
Išnagrinėjote šį knygų sąrašą, patrynėte rankomis ir galvojate, kad va dabar tai jau tikrai užauginsiu žmogų! Tobulą, laimingą, tvirtą! Esu tikra, kad sūlomi leidiniai užves ant kelio, tačiau dar rekomenduoju paskaityti ir psichologijos profesorės Marinos Melijos knygą „Palikite vaiką ramybėje! Paprastos išmintingų tėvų taisyklės“.
Rašytoja atkreipia dėmesį, kad XXI amžiuje tėvai į savo vaikų auklėjimą žiūri per daug skrupulingai. Žinoma, visi bijo suklysti, visi svajoja užauginti savarankiškus, gyvenimu besidžiaugiančius lyderius. Todėl gimdytojai su užsidegimu reguliuoja vaikų gyvenimą, kišasi, taiso, neleidžia klysti, kontroliuoja. Taip ant mažylių pečių užridenama milžiniška našta, kurios pasekmėmis tampa įvairios neurozės ir nepasitikėjimas savimi.
Daugiau nei keturiasdešimt metų praktikuojanti psichologė siūlo nesudėtingą nesikišimo metodą ir rekomenduoja dėmesį nukreipti ne į vaikus, o į savo veiksmus ir žodžius. Nebūkite kritikas, būkite klausytojas. Nebūkite baudėjas, būkite patarėjas! Tekste kalbama apie tarpusavio santykius, vaikų pareigas ir ribas, kišenpinigius, patyčias ir daugeliu kitų temų, kurios neišvengiamos kasdienybėje. Visos išvardintos knygos tarsi nurodo auklėjimo gaires, o ši padeda suprasti, kaip jomis naudotis ir nekankinti vaikų.
Taigi, mažylis į pasaulį atkeliauja be naudojimo instrukcijos ir net neturi garantijos. Šios knygos vartotojo vadovo irgi neatstos, tačiau gali tapti puikiu žemėlapiu painiame auklėjimo kelyje. Kelyje, kuriame laukia daugybė nuotykių. Geriausi autoriai parengė kryptį, kurią papildykite savo intuicija. O tada pasiraitokite rankoves, nes jūsų laukia atsakinga užduotis – užauginti žmogų!
Palikite komentarą