Laimė. Neapčiuopiamas, nepamatuojamas jausmas, kurio, sako, neįmanoma nusipirkti. Tačiau kiekvienas, kartais visą gyvenimą, bandome rasti kelią, kurio pabaigoje galėtume pasakyti – esu laimingas! Vieniems laimė – maišas pinigų. Kitiems – karjera ir pripažinimas. Tretiems – puikiai susiklostę santykiai. Daugeliui – visų išvardintų ir dar šimto kitų dalykų darna.
Kaip gi tapti laimingu? Galima kliautis intuicija ir kelio ieškoti savarankiškai, o galima į GPS įrenginį įvesti koordinates ir tikslo siekti vadovaujantis aiškiomis gairėmis. Kelionėje laimės link tokiomis gairėmis tampa geriausių saviugdos knygų autorių patarimai. Jie ėjo, bandė, klupo, ieškojo, o šiandien gali pasidalinti savo patirtimi. Rašytojai skirtingi, jų patarimai įvairūs, tačiau visus vienija bendras tikslas – laimingas, harmonijoje su savimi ir pasauliu gyvenantis žmogus.
Ir štai, prašau, dešimties žingsnių planas, kurį sudariau įvertinusi populiarių autorių siūlomas metodikas. Op op ir užšokuosime ant laimės kalnelio. Įspėjimas: mėgstu sakyti, kad kulinarijos knygos pietų negamina, tad ir psichologinės knygos už jus pačios nepasitobulins. Autoriai užves ant kelio, nurodys kryptį, įkvėps ir motyvuos, tačiau valios keistis turėsite atrasti patys. Sėkmės!
Pirmas žingsnis: nekr*škite sau smegenų!
Ak, negalvokite, kad čia aš tokia nemandagi ir švaistausi negražiais žodžiais. Kaltę mielai suversiu autoriui Mark Manson ir jo knygai „Subtilus menas nekrušti sau (ir kitiems) proto: kitoks požiūris į gerą gyvenimą“.
Unikali, šmaikšti, naudinga knyga, kurios pagrindinė mintis skamba taip: jei norite būti laimingi, turite nustoti verstis per galvą dėl pozityvumo, o tą energiją geriau nukreipkite į problemų sprendimą. Ir tikrai, kaip dažnai mes girdime „galvok teigiamai“, „daugiau optimizmo!, „nebūk toks neigiamas, nes bėdą prisišauksi“. Pažįstama? O taip! Tai ką? Sėdėti, galvoti optimistiškai ir bėdos pačios išsispręs? Taip nebūna!
Jei esate jautrus, bijote aštraus humoro, šį žingsnį praleiskite. Visgi, mano akimis, šiurkštūs žodžiai pažadina ir atkreipia dėmesį į tikrai svarbius dalykus. Be to, tai geras priminimas niurnoms, kad ir jie gali atrasti laimę. Gal net greičiau nei visi kiti. Mark Manson sako, kad laimė ateina sprendžiant problemas.
Autorius pažėrė krūvą patarimų, kaip susitaikyti su savo trūkumais, nebesijaudinti dėl nesvarbių dalykų, greičiau atsitiesti po nesėkmių ir nustoti savęs gailėti. Jau neblogai, ar ne?
Antras žingsnis: būkite geri nepažįstamiesiems
Šį patarimą rasite itin populiaraus saviugdos mokytojo Robin Sharma knygoje „Kas verks, kai tu mirsi. Vienuolio, kuris pardavė „Ferarrį“, gyvenimo pamokos“. Ir ne tik šį, o bent šimtą kitų, kurie skamba taip pažįstamai, taip pažįstamai, kad net kyla klausimas, ar ne patys rašėme. Juokauju, žinoma, bet ši knyga primena labai paprastus dalykus, kurie visi kartu didina laimės jausmą.
Robin Sharma parašė be proto populiarią saviugdos knygą „Vienuolis, kuris pardavė „Ferrarį“ bei keletą tęsinių. Tūkstančiai skaitytojų jam rašė padėkos laiškus ir įkvėpė apibendrinti gyvenimo meno pamokas. Taip gimė pastarasis leidinys.
Pamoka apie pagalbą nepažįstamiesiems užkabino akį. Autorius teigia, kad geri darbai nebūtinai turi būti didingi žygdarbiai, nušviečiami pirmose naujienų portalų pozicijose. Gerokai padidinti laimės jausmą pakanka ir visai mažų smulkmenų.
Aš ir pati esu pastebėjusi, kaip gera ne tik dalyvauti įvairiuose paramos projektuose, padėti tiems kuriems reikia, bet ir medžioti akimirkas kasdienybėje. Širdį džiugina šypsenos, dovanotos vairuotojų, kuriuos praleidžiate kamštyje, pirkėjų, kuriems užleidžiate eilę, kaimynų, kuriems palaikote užsitrenkiančias laiptinės duris. Pabandykit!
Trečias žingsnis: išmokite valdyti savo laiką
Nepasitenkinimas savimi tikrai nėra laimės sinonimas, sutinkate? O mes dažnai tą nepasitenkinimą jaučiame, kai nieko nespėjame. Nieko nespėjame, nes atidėliojame. Užburtas ratas. Spąstai, iš kurių sunku ištrūkti, tačiau knygos „Tapkite savo laiko šeimininkais“ autorius Fabien Olicard turi gerų patarimų, kaip perimti laiką į savo rankas.
Neužteks pasakyti – nustok atidėlioti. Sau tai kartojame nuolat. Nepadeda. Tad tiesiog pamėginkime laikytis Fabien Olicard patarimų. Šitas žmogus prodiusuoja laidas, kuria labai populiarų Youtube kanalą, dalyvauja iliuzionistų pasirodymuose bei konkursuose. Ir viską spėja! Kaip? Apie tai jis ir rašo.
Patarimai, pratimai, įspėjimai – knygoje viskas, ko reikia, jei norite viską spėti laiku, nevėluoti, rasti laiko ne tik darbams, bet ir laisvalaikiui.
Ketvirtas žingsnis: mokykitės meilės kalbų
Ar žinote, kad naujų kalbų mokymasis gerina atmintį ir saugo smegenis nuo senėjimo? Visapusiškai naudinga! Mokytis susišnekėti angliškai, kiniškai ar ispaniškai – įprasta! Santykių ekspertas Gary Chapman siūlo išmokti ir meilės kalbų. Pasak autoriaus, jos tėra penkios ir jūs bei jūsų partneris nebūtinai vartojate tą pačią. Sudėtinga? Knyga „Penkios meilės kalbos“ padės susivokti.
Populiariosios psichologijos leidinys atskleidžia, kaip atpažinti skirtingus jausmų saviraiškos būdus ir pagerinti tarpusavio santykius. O tai, savaime suprantama, sustiprins ir laimės jausmą. Knyga jauki ir praktiška.
Gary Chapman skiria dėmesio kiekvienai meilės kalbai: vieniems žmonėms svarbūs palaikymo žodžiai, kitiems – dovanos, tretiems – fizinis prisilietimas. Tereikia perprasti savo mylimąjį ir susikalbėti taps daug paprasčiau. O tada, žiūrėkit, šypsotės sau, problemos sumenksta, gyvenimas tampa gražesniu.
Knyga „Penkios meilės kalbos“ rekomenduojama poroms. Tačiau Gary Chapman yra išleidęs saviugdos vadovų, kuriose savo patarimus adaptavo santykiams su vaikais ir paaugliais, taip pat parengė metodiką, kuri nurodo, kokia kalba bendrauti su kolegomis.
Penktas žingsnis: medituokite
Spėju, kad tarp skaitytojų yra daug žmonių, kurie netiki meditacijos nauda. Nuraminsiu. Knygos „10% laimingesnis“ autorius Dan Harris irgi netikėjo. Verslininkas sukosi žiniasklaidos versle, kur jį į priekį varė nuolat raginantis vidinis balsas. Daugiau, daugiau, greičiau, greičiau.
Viskas baigėsi panikos ataka tiesioginiame televizijos eteryje. Praėjo šiek tiek laiko ir Dan Harris suprato, kad vidinį balsą veltui laikė savo draugu, nes būtent jis kėlė nerimą bei kitas psichologines problemas. Tačiau įkyrus balsas nenutyla vien pasakius „ša!“. Būdas nusiraminti, kurį atrado autorius, pasirodo žinomas jau tūkstančius metų. Taip, tai yra meditacija.
Knyga pasakoja asmeninę autoriaus istoriją, papildytą psichologinėmis įžvalgomis ir neuromokslo atradimais.
Meditacija padeda nusiraminti, susikaupti, kokybiškai pailsėti ir net gydytis nuo įvairių ligų. Jei pati meditacijos idėja užkabino ir ieškote daugiau informacijos, gerų knygų rasite specialioje kategorijoje „Meditacija, hipnozė, joga“.
Šeštas žingsnis: įgykite gerų įpročių
Maži pokyčiai – reikšmingi rezultatai. Toks šūkis puikuojasi ant autoriaus James Clear knygos „Atominiai įpročiai. Lengvas ir patikrintas būdas išsiugdyti gerus įpročius ir nugalėti blogus“ viršelio.
Atkreipkite dėmesį, kad nesiūlau atsikratyti blogų įpročių, nors knyga padės ir čia. Autorius knygoje paruošė paprastą metodiką, kuria remdamiesi susidarysite įpročių sistemą, palengvinančią gyvenimą.
Spėju, ne kartą sau žadėjote, kad kas pusvalandį darysite pertraukėles ir mankštinsite sprandą. Tikrai sakėte, kad kiekvieną dieną bent po valandą praleisite gryname ore. Kas sutrukdė? Jūs patys, tačiau nepulkite kaltinti savęs. Greičiausiai pasirinkote neteisingą sistemą. Skaitydami knygą sužinosite, kaip pašalinti trukdžius ir rasti laiko mažiems, teigiamiems, kasdieniniams ritualams.
„Įpročių akademijos“ įkūrėjas James Clear siūlo gaires, tinkamas visiems. Tiek tiems, kurie nori pasiekti gerų rezultatų sporte, tiek tiems, kurie meta svorį, mokosi ar kuria naujus santykius. Autoriaus sistema remiasi biologijos, psichologijos ir neurologijos mokslais.
Jei vienas rašytojas neįtikino, rekomenduoju dar vieną ta pačia tema kalbančią knygą „7 efektyviai veikiančių žmonių įpročiai. Galingos asmeninių pokyčių pamokos“. Ją parengė lyderiavimo ir šeimos santykių ekspertas, mokytojas bei organizacijų konsultantas Stephen R. Covey.
Septintas žingsnis: aplinkinių pyktį nukreipkite į juos pačius
Faktas: daugybė žmonių tik ir taikosi sugadinti jums dieną. Įžengiat pro duris, o namie jau bamba žmona. Prasideda susirinkimas, o ten kolega išlieja pasyvią agresiją. Tokiomis aplinkybėmis laimės paieškas norisi atidėti bent iki rytojaus. Stop stop stop. Iš pradžių gal atsiverskite medicinos mokslų daktaro Michail Litvak knygą „Psichologinis aikido“?
Psichoterapeutas savo knygą skiria visiems žmonėms, kurie patiria komunikacijos problemų ir moko savo sukurto amortizacijos principo. Pagrindinė „Psichologinis aikido“ idėja yra žmonių konfliktų sprendimas ir prevencija, nukreipiant agresoriaus energiją į jį patį. Patarimai pritaikomi visoms agresijos rūšims: tiek gatvėje, tiek darbe, tiek santykiuose.
Reikia pavyzdžio? Susimovėte su svarbiu projektu. Tikrai gausite pylos nuo vadovo, gal net ir Kalėdinė premija nuplauks. Nelaukite audros. Užbėkite už akių. Eikite pas šefą ir pradėkite pokalbį panašia gaida: „Išbarkit mane, nes neįsivaizduojate, ko pridirbau…“. 8 iš 10 atvejų jus sulauksite ne papeikimo, o palaikymo, padrąsinimų, paguodos ir net pagalbos.
Prisipažinsiu, kad amortizacijos principą taikau jau senokai. Jis ypač pasiteisina skaitmeniniame pasaulyje, kuriame kartais tenka susidurti su neigiamai nusiteikusiais komentatoriais. Instinktas, dažniausiai, skatina įsivelti į ginčus, tačiau psichologinis aikido, pasirodo, daug veiksmingesnis.
Aštuntas žingsnis: nustokite siekti tobulumo
Šis žingsnis labai panašus į pirmąjį. Tik sakėte, kad autorius, siūlantis nustoti krušti sau smegenis labai nemandagus. Ką gi, sąmoningo gyvenimo treneris Mark Van Buren tikrai gerokai subtilesnis. O knygos pavadinimas „Būk ne tobulas, o laimingas“ šaukte šaukia, kad ji tinkamas vedlys kelionėje į laimę.
Autorius paprastas, ką čia slėpt, ir jis sako, kad laimė ateis ne tada, kai tapsime turtingesni, protingesni, -esni. Paslaptis glūdi dabarties akimirkoje. Gera nuotaika spinduliuojantis tekstas skleidžia mintį, kad visas neigiamas gyvenimo patirtis galime tinkamai išnaudoti, o energiją, eikvojamą besistengiant pabėgti nuo nemalonių aplinkybių, reikia nukreipti į teigiamus pokyčius.
Teorija nesudėtinga, tačiau, kaip to pasiekti praktiškai? Mark Van Buren siūlo labai konkretų planą, paremta budizmo principais. Knyga ne tik suteikia įrankius bei motyvuoja, ji taip pat ir pakelia nuotaiką. Gero humoro prieskoniai dar niekam nepakenkė!
Devintas žingsnis: išmokite bendrauti su idiotais
Kiek kartų per dieną mintyse keikiatės ir savo kolegas, kitus vairuotojus, eilę sustabdžiusį pirkėją, klientą ar šefą vadinate idiotu? Asilu? Žiurke? Dar riebesniu epitetu? Nė vieno? Sveikinu! Jums šis žingsnis nereikalingas, šokite į kitą. Prisipažįstate, kad pasitaiko? Tada atkreipkite dėmesį į Thomas Erikson bestselerį „Aplink mane – vien tik idiotai“.
Autorius tikrai nesako, kad aplink jus vien idiotai. Čia jūsų mintys! Priešingai – jis atskleidžia priežastis, kodėl tie žmonės visada suerzina. Problema ta, kad jie tiesiog kitokie. Thomas Erikson pasitelkęs keturių spalvų principą paaiškina apie tam tikrus asmenybės tipus. Pavyzdžiui, geltonajai grupei priklauso nenutylančios papūgos. Šie plepučiai visada kūrybingi ir optimistiški. Mėlynieji – smulkmeniški analitikai.
Išmokę klasifikuoti žmones, su kuriais nuolat susiduriate, atrasite ir būdus, kaip su jais bendrauti, sužinosite silpnąsias ir stipriąsias kiekvienos spalvos savybes, perprasite kūno kalbą, išmoksite elgtis su savo priešingybėmis.
Pasak elgsenos psichologo, geriausias būdas suprasti žmones – sužinoti, kas pats esi ir išmokti atpažinti kitus. Mažiau nesusikalbėjimo, mažiau irzulio, daugiau vidinės harmonijos, ar ne?
Perpratę autoriaus dėstomą medžiagą jūs suvoksite, kad aplink neliko ne vieno idioto. Kietai, ar ne?
Dešimtasis žingsnis: susitvarkykite namus
Čia net nereikia knygų. Tiesiog susitvarkykite. Pamatysite, kad ne tik namuose, bet ir galvoje taps kur kas šviesiau. Šitas žingsnis visada veikia. Visgi, jei reikia motyvacijos, tai rekomenduoju garsios tinklaraštininkės Annos Newton knygą „Darnus gyvenimas. Paprasti žingsniai, kurie padės sustyguoti gyvenimą darbe ir namuose“.
Anna Newton mėgsta viską organizuoti. Ji netruko pastebėti, kad atsikračius nereikalingų dalykų tvarkingesniais tampa ne tik namai. Dar ir gyvenimas supaprastėja, atsiranda daugiau laiko tam, kas daro mus laimingais.
Knyga suskirstyta į gyvenimo, namų ir darbo sritis. Tekstas tikrai ne apie šluosteles ir ploviklius. Knygos temos apima rūpinimąsi savimi, finansus, tikslų nustatymą, produktyvumą ir t.t. Paprastos idėjos nesunkiai įgyvendinamos, o būtent tai motyvuoja pradėti tvarkytis čia ir dabar. Atlaisvinkite erdvės laimei!
Štai ir visi dešimt žingsnių. Patys matot, kad jie tikrai nesudėtingi. Nereikia manyti, kad kuo sunkiau, tuo geriau. Siekiant laimės tikrai nebūtina kopti į Everestą ar pėsčiomis eiti iki Kinijos. Maži kasdieniai pokyčiai, vienas kitas triukas ir žmonės pradės klausinėti, ko čia šypsotės, bene įsimylėjote? Taip! Gyvenimą!
Palikite komentarą