Vaikai, o ypač paaugliai, knygas atsiverčia labai retai ir nenoriai. Mūsų jaunimą užgrobė kompiuteriniai žaidimai ir socialiniai tinklai, o knygos, deja, tampa tik dekoracijomis lentynose.
Tokia situacija liūdina mokytojus ir pykdo tėvus. Turbūt nėra būtina aiškinti, kodėl paaugliams reikia skaityti knygas. Apie skaitymo naudą jau rašiau straipsnyje „Kodėl verta skaityti knygas? Net 18 priežasčių!“.
Visi žinome, kad knygos lavina fantaziją, turtina žodyną ir didina empatiją. Tačiau, kaip tuo įtikinti paauglius? Kaip vaikus skatinti skaityti, jei artimiausi konkurentai yra žaidimai ir socialiniai tinklai, siūlantys, regis, įdomesnių dalykų?
Suaugusieji dažnai bando priversti vaiką skaityti ir taip daro tikrą meškos paslaugą. Juk, sakoma, per prievartą mielas nebūsi. Visų pirma reikia ieškoti atsakymo, iš kur kyla nenoras skaityti. Tarp pagrindinių priežasčių – greita informacijos kaita.
Kas minutę srautas atsinaujina, tai, kas buvo aktualu prieš valandą – paseno ir vis naujų ir naujų nuotraukų, žinučių bei pranešimų stumiama į praeitį. Knygos, palyginus su šiuo pasauliu, atrodo labai lėtos, o privalomas vasaros atostogoms užduotas skaitymas – nuobodžiausias pasaulyje dalykas.
Tačiau tinkama knyga gali padaryti stebuklus. Reikia tik ją surasti, pasiūlyti ir paskatinti mokinius skaityti. Daug naudingos literatūros rasite rekomenduojamuose 1-12 klasės knygų sąrašuose.
Trūksta idėjų bei skaitymo skatinimų būdų? Pamėginkime susisteminti ir kiekvienam skatinimo būdui rasti tinkamas knygas paaugliams.
Kaip skatinti vaikus ir paauglius skaityti?
- Ieškokite paaugliams suprantamų argumentų
Moralizavimas ir barniai niekada neatneša norimų rezultatų. Paaugliai gyvena savo pasaulyje ir norėdami juos pasiekti turime rasti suprantamų argumentų.
Taip, knygas skaityti naudinga, tačiau, jaunimui rūpi rezultatai ir faktai. Kaip realiame gyvenime jiems tai padės? Be to, ne visi lengvai susieja akivaizdžius dalykus, tad kalbėdami apie skaitymo naudą būkite konkretūs: išlavinta vaizduotė padeda geriau mokytis, turtingesnis žodynas užtikrina geresniu pažymius, o didesnė empatija gali pagerinti santykius su draugais.
- Pasistenkite nebrukti savo nuomonės
Oi, sutikite, mes puikiai žinome, ką skaityti paaugliams. Klasiką, žinoma! Juk tai viso ko pagrindas… Žiulio Verno fantastiniai nuotykių romanai, Lucy M. Montgomery „Anė iš Žaliastogių“, Tomas Sojeris… Bet.. Neįdomu! Ne mums – suaugusiems, o jiems – paaugliams.
Ir tegul vaikai renkasi tai, kas patinka. Zombiai ir vampyrai, komiksai ir nevykėlių dienoraščiai? Puiku, tegul tik skaito, kai tai taps smagiu įpročiu, pasiūlysime ir vieną kitą rimtesnį skaitinį.
Atkaklus nuomonės brukimas gali visiškai nuslopinti motyvaciją skaityti.
- Atsispirkite norui kritikuoti
Šis patarimas glaudžiai siejasi su ankstesniu. Nusileidote ir susitaikėte, kad paauglys skaito istorijas, kurios jūsų akyse atrodo nevertingos. Susilaikykite nuo komentarų ir nekritikuokite jo pasirinkimų. Tas pats galioja ir knygos formatui. Gal jums atrodo, kad skaitymas planšetėje „mažiau tikras“, o audio knyga iš viso ne knyga, bet, priminsiu, tai tik jūsų nuomonė, kurią šį kartą verta pasilaikyti sau. Jaunimo noras skaityti ir taip labai trapus.
- Rodykite pavyzdį
Kaip paskatinti skaityti mokinį? Rodyti pavyzdį. Labai hipokritiška nuolat skųstis, kad paaugliai neskaito ir patiems neatsiversti knygos, teisinantis laiko stoka, tai kitomis priežastimis. Pavyzdžiai yra paveikūs ir įtikinti paauglius skaitymo nauda bus kur kas lengviau, jei ir jus matys su knyga. Kitaip galite išgirsti atžalų:
– Ko pats neskaitai?
- Aptarkite skaitomas knygas
Bendraukite su savo vaikais. Kalbėkite apie skaitinius, apie knygas ir jų analizuojamas temas. Užduokite prasmingus klausimus, dalinkitės patirtimi. Tačiau neegzaminuokite vaikų. Jiems skaitymas turi būti malonumu.
Diskutuokite ne tik apie konkretų kūrinį, bet ir apskritai apie knygas, pavyzdžiui, ką skaito žymūs žmonės, ką skaityti vasarą ar kas šiemet dalyvauja Metų knygos paaugliams rinkimuose. Bet kokia tema yra gera, nes tokie pašnekesiai ugdo skaitymo kultūrą.
- Skatinkite skaitymą apdovanojimais
Šis patarimas tinkamas tikrai ne visais atvejais, tačiau jei jūsų šeimoje praktikuojama skatinimo sistema (išplausi indus, tada galėsi pažaisti kompiuteriu ir t.t.), tai verta į ją įtraukti ir skaitymą. Pusvalandis su knyga dovanoja papildomą pusvalandį prie kompiuterio. Jei skaitinys bus parinktas teisingai (nenuobodus, aktualus ir tinkamas pagal amžių), labai tikėtina, kad tas pusvalandis išsitęs savaime, o pajutęs skaitymo skonį paauglys tą darys be jokių paskatinimų.
- Pasiūlykite knygų pagal filmus, kompiuterinius žaidimus arba gerų serijų
Ką skaityti paaugliui, kuriam knygos atrodo nepatrauklios? Pabandykite juos suvilioti istorijomis, kurios buvo ekranizuotos. Patiko filmas, tikėtina patiks ir knyga. O jei dar vaikas užkibs už patrauklios serijos, gali būti, kad norės skaityti ir kitas dalis.
Ką skaityti paaugliams: rekomendacijos įvairiems skoniams
Tinkamas knygos pasirinkimas – labai sunki užduotis. Čia svarbu pažinti savo vaiką, jo skonį, žinoti, kuo jis domisi ir koks jo skaitymo lygis. Turiu pasiūlymų!
- Knygos, primenančios realų gyvenimą
Vienas iš būdų sudominti paauglius – pasiūlyti knygų, kuriose jaunimas atrastų panašumo į savo sudėtingą gyvenimą ir galėtų susitapatinti su veikėjais. Klasika jiems atrodo gūdi ir neaktuali senovė. Fanstika neįtikina. Tačiau jaunuoliai patiriantys patyčias, vienatvę, bandymą pritapti, netikėtai užklupusią paauglystę, tėvų skyrybas ir panašias problemas gali susidomėti tą aprašančiais kūriniais. Tokios knygos padeda į savo asmenines problemas pažiūrėti kitu kampu.
Net septynias geras knygas siūliau straipsnyje „Knygos paaugliams ir jaunimui apie realias problemas“. Rekomendacijas papildau dar keliais naujais skaitiniais.
Daina Opolskaitė „Kur dingo Edvinas Kratas“. Knyga orientuota į septintokus-aštuntokus ir pasakoja apie gana įprastą klasę. Tokią, kaip daugelis kitų. Tačiau vieną dieną paslaptingai dingsta Edvinas Kratas. Kas jam nutiko? Savo versiją papasakos kiekvienas klasės draugas.
Eglė Ramoškaitė „Ne tik geri, ne tik blogi“. Tai istorija apie norą pritapti ir būti populiariam, taip pat apie tėvų lūkesčius ir patyčias. Autorė kelia klausimus ar tie, kurie tyčiojasi, yra tik blogi, o tie, iš kurių tyčiojamasi, tik geri? Knyga liečia daug šiuolaikiniam jaunimui aktualių temų.
Jerry Craft „Naujokas“. Grafinis romanas atrodys pažįstamas kiekvienam, kuriam teko būti naujoku mokykloje, būrelyje ar sporto komandoje. Ši knyga įkvėps drąsos ir prajuokins. Istorija pasakoja apie Džonataną, kurį tėvai išleido į prestižinę mokyklą, deja, jis ten visiškai nepritampa.
- Įtraukiančios knygų serijos
Kaip jau minėjau – serijos gali paskatinti skaityti daugiau. Štai kelios rekomendacijos skirtingiems skoniams:
Suzanne Collins „Bado žaidynės“. Tai jaunimui skirtas distopinis romanas, kuriuo rašytoja Suzanne Collins pradeda nepaprastą nuotykių ir išlikimo trilogiją, sužavėjusią visą pasaulį. Vos pasirodęs jis tapo bestseleriu. Iš viso parduota daugiau nei 100 milijonų trilogijos knygų. Tad jei sužavėjo tiek jaunuolių, tikėtina, kad užkabins ir jūsiškį. Čia laukia gyvybei pavojingi nuotykiai, gėrio ir blogio susidūrimas, meilės trikampis ir jaunuolių problemos.
„Bado žaidynės“ įtrauks bet kokios lyties paauglius, o taip pat ir suaugusiuosius.
Stephenie Meyer „Saulėlydis“. Dar viena kultinė serija. Tiesa, tikėtina, kad ji labiau patiks merginoms, tačiau verta pamėginti visiems. Knygų ciklas pasakoja apie nepaprastą Belos ir vampyro meilės istoriją. „Saulėlydis“ – knyga, kurioje netrūks romantikos, įtampos ir ironijos. Autorė paliečia kovą, tarp instinktų ignoravimo ir norų tenkinimo, drąsą siekti savo svajonių ir tikėjimą amžina meile.
John Flanagan „Žvalgo mokinys“. Tarptautinis maginės fantastikos žanro bestseleris apie penkiolikmetį našlaitį Vilį, kuris svajoja tapti riteriu, tačiau tampa miškinio Holto mokiniu. Keliolikos knygų serija įtraukia į paslaptingus ir magiškus nuotykius. Veikėjams teks įrodyti drąsą, įveikti įvairius išbandymus ir kovoti prieš milžinišką blogį.
Neringa Vaitkutė „Klampynių kronikos“. Dar viena maginės fantastikos serija, tik jau lietuvių autorės, pinančios mitinį, etnografinį ir modernų pasaulius, nagrinėjančią vaikams aktualias problemas ir žavinčią itin turtinga kalba. Šiuo metu išleistos trys „Klampynių kronikos“ knygos, kurios nukelia į nediduką miestelį, apsuptą pelkėtų miškų. Pagrindiniai veikėjai dvyniai Agata bei Airingas ir jų sesutė Smilė visada randa kur įklimpti, įstrigti ar įsipainioti. Serija skatina pasitikėjimą savimi ir gebėjimą spręsti įvairias problemas.
- Ekranizuotos knygos
Jei patiko filmas, tikėtina patiks ir knyga. Tiesa, kartais paaugliai skaito ekranizuotus leidinius todėl, kad tikisi lengvai išsisukti. Juk istorija jau žinoma ir matyta, tad bus galima atpasakoti siužetą. Tačiau visi žinome, kad pasakojimai dažnai skiriasi, o knygos turtingesnės. Tad svarbu tik įkalbėti, o tada jau nenustebkite išgirdę „ei, o filme visai ne taip buvo!“. Štai keli pasiūlymai:
Erich Kastner „Dvynukės“. Knyga pirmą kartą išleista 1949-ais metais – tikra klasika, pasakojanti apie pabirusią šeimą. Kūrinys ekranizuotas daugiau nei dvidešimt kartų.
Filmus statė ir garsioji Wolt Disney studija ir net lietuviai! Autorius savo knygose nagrinėja tėvų meilės, reikalingos vaikui temas, kalba apie išblaškytas šeimas, išsiskyrusius tėvus ir vaikus, trokštančius šilumos bei dėmesio. „Dvynukės“ išlaikė laiko išbandymą ir yra vis dar aktualios.
Roald Dahl „Čarlis ir šokolado fabrikas“. Dar viena klasikinė istorija, pasirodžiusi 1964-ais metais. 2005-ais metais ją išpopuliarino režisieriaus Tim Burton filmas, kuriame vaidino garsusis Johnny Depp.
Knyga patiks jaunesnio amžiaus paaugliams. Ji pasakoja apie neturtingą berniuką Čarlį, nugalėjusi loterijoje ir gavusį progą apsilankyti paslaptingame ir visuomenei neprieinamame šokolado fabrike. Laukia daug nuotykių ir gyvenimo pamokų!
Melvin Burgess „Mėjos angelas“. Knyga apie draugystę, ištikimybę ir meilę. Temas sunkiai išgyvena tėvų skyrybas ir dažniausiai mėgsta laiką leisti vienas. Paprastai jis slepiasi apleistoje Anavos sodyboje.
Vieną dieną berniukas netyčia atranda laiko koridorių ir atsiduria kitame laike. Aplink siaučia karas ir Temas sutinką Mėją, patyrusią bombardavimą. Vaikai susidraugauja ir stengiasi vienas kitam padėti bei surasti kelią atgal į Temo namus. Romanas ekranizuotas 2002-ais metais.
John Green „Dėl mūsų likimo ir žvaigždės kaltos“. Istorija sugraudins ir prajuokins, pripildys širdis šilumos ir liūdesio, paskatins džiaugtis šia diena ir mylėti gyvenimą. Knyga pasakoja apie du jaunuolius, kurie susitinka ir įsimyli. Atrodo, viskas paprasta. Deja, jie abu serga vėžiu ir pasidžiaugti gyvenimu turi labai nedaug laiko. Istorija įkvepia drąsos gyventi ir primena, kad meilei kliūčių nėra.
J. K. Rowling „Fantastiniai gyvūnai ir kur juos rasti“. Tai scenarijus, todėl skaityti tekstą gali būti keistoka. Kita vertus – vien dialogai, tad nesunku net tiems, kurie sunkiai sukaupia dėmesį į ilgesnius sakinius.
Šį kartą jokio „o filme buvo kitaip“ nes viskas visiškai identiška, tad tai yra istorija pasiilgusiems pamėgtų veikėjų ir norintiems skaityti apie magiškus nuotykius. Apie ką čia? Apie magiškų gyvūnų globėją Njutą Miglapūtį, Niujorke išbarsčiusį galybę globotinių. Ir dar apie gėrio ir blogio susidūrimą. Nuobodu nebus!
- Dar kelios rekomendacijos
Gerų knygų paaugliams tiek daug, kad negaliu sustoti. Tiesiog noriu atkreipti dėmesį į dar kelis neseniai išleistus ar perleistus kūrinius.
Kevin Brooks „Dienoraštis iš bunkerio“. Dėmesio, ši knyga tik stiprių nervų skaitytojams! Tad galbūt patiks tiems, kuriems viskas atsibodę ir įvairūs nuotykiai ar paauglių problemos nebejaudina. Šiurpus psichologinis trileris pasakoja apie bunkeryje įkalintą Lainą, kuris iš pradžių galvoja, kad yra pagrobtas dėl išpirkos, tačiau pasirodo, kad istorija gerokai kraupesnė.
Alan Marshall „Aš moku šokinėti per balas“. Man norisi į rekomendacijas įtraukti daugiau klasikos. Kalta! Knyga moko gerumo ir primena apie svarbiausias vertybes. Pagrindinis veikėjas po ligos nevaldo kojų ir jam teks visą gyvenimą naudotis ramentais. Tačiau berniukas nepasiduoda, nepraranda gyvenimo džiaugsmo ir niekam neleidžia trukdyti siekti svajonių. Įkvepiantis ir ašarą spaudžiantis kūrinys.
Dan Smith „Vilkė“. Ši knyga ypač patiks pašėlusioms mergaitėms, kurioms reikia priminimo, kad viskas yra įmanoma. Istorija pasakoja apie 866-ais metais iš vikingų laiko išsigelbėjusią moterį su dukra. Tačiau greitai mergaitė lieka viena ir prisiekia atkeršyti motinos žudikui. Atsiverskite knygą ir būsite panardinti į vikingų, vilkų ir laukinės gamtos pasaulį bei nepakartojamus nuotykius!
Akivaizdu, knygų daug ir jos labai skirtingos. Tikiuosi atsakiau į klausimą, ką skaityti paaugliams, o interneto knygyno akcijos ir išpardavimai padeda, kai nedirba bibliotekos. Priminsiu dar vieną argumentą diskusijoje su paaugliais. Skaityti – madinga!
Palikite komentarą