Ar ir jums pastarosiomis savaitėmis atrodo, kad pozityvo atsargos ima sekti? Kai blogos naujienos tampa iš paskos persekiojančiu šešėliu ir vis labiau norisi nuo jų pasislėpti? Taip ir norėtųsi įšokti į teigiamų emocijų ežerą, kuriame paplaukiojus ir galva prašviesėja, ir mintys pasidaro lengvesnės. Tokias maudynes galima suorganizuoti knygų puslapiuose, kurios ne tik pakelia ūpą ir įpučia pozityvaus vėjelio į plaučius, bet ir suteikia vilties bei išmoko be galo naudingų gyvenimiškų pamokų.
Šiandien jums pristatau 5 knygas, kurias mielai skaitau po kelis kartus ir kaskart iš jų pasiimu vis kažką naujo. Vis dėl to, tai tik maža saujelė iš didelio saviugdos lobyno, o užsukę į interneto knygyną ir pasirinkę knygų kategoriją „Protas, kūnas ir dvasia“, neabejoju, jog atrasite ne vieną knygą, kuri papildys jūsų asmeninį pozityvumo krepšelį.
1. Joseph Murphy – „Jūsų pasąmonės galia“
Nors ši knyga išleista jau daugiau nei prieš penkiasdešimt metų, ji vis dar užima garbingą vietą bestselerių lentynose. Ir išties – ji to verta. Tai viena iš geriausių kada nors parašytų populiariosios psichologijos knygų, padedanti išgydyti vidines žaizdas, pašalinti savo baimes, mėgautis geresniais santykiais su artimaisiais bei visu aplinkiniu pasauliu, geriau miegoti ir tiesiog padeda jaustis laimingesniais.
Knygos autorius Joseph Murphy skaitytojus moko pakeisti jų gyvenimo tėkmę, įsisavinti tai, jog gyvenimo įvykiai iš tikrųjų yra mūsų sąmoningo ir pasąmoningo darbo rezultatas. Kitaip tariant – mūsų mintys turi magiškų galių imti ir išsipildyti, tačiau tik nuo mūsų priklauso, kaip greitai ir kokios mintys realizuosis. Jei jūsų mintyse apstu neigiamų vaizdinių, gyvenimas netenkina, o kiekviena diena – tik dar vienas nusivylimas, tuomet geriausias receptas – pakeisti mąstymo kryptį.
Reikėtų atsižvelgti į tai, kad knyga „Jūsų pasąmonės galia“ veiks tik tada, kai čia aprašytas užduotis imsite pritaikyti praktiškai. Teorija tik nuguls atmintyje ir, laikui bėgant, pavirs pavienių žodžių rūku, jei to, apie ką perskaitysite, kaipmat nepradėsite taikyti savo kasdienybėje. Taigi, kad suprasčiau, apie kokius burtus čia eina kalba, nusprendžiau visa tai išbandyti savo kailiu.
Sugalvojau pasiimti šią knygą su savimi į kelionę po kalnus. Prieš metus beveik visą lapkričio mėnesį praleidau Nepale, Himalajų kalnuose, kur, diena iš dienos, mano pagrindiniais palydovais buvo snieguotos kalnų viršūnės ir vidinis minčių pasaulis. Taigi, kiekvieną dieną, užsimetus sunkią kuprinę ant pečių ir pasiėmus trekingo lazdas į rankas, vėl įsmeigdavau savo žvilgsnį po kojomis, kad nepaslysčiau nuo kokio akmens, ir įnikdavau į savo mintis.
Pasak J. Murphy, didžiausia mūsų galia slypi pasąmonėje, mintyse ir tie, kas išmoksta su tuo dirbti ir jas valdyti – pasiekia norimų rezultatų. Tad kalnuose aš ir pradėjau dirbti su savo mintimis. Pirmiausia, išsigryninau, ko labiausiai noriu iš gyvenimo, ko man dabar labiausiai reikia ir ko niekaip nepavyksta pasiekti. Vien įsivardijimas, ko iš tikrųjų noriu, užtruko kelias dienas. O tada prasidėjo „juodas darbas“ – kiekvieną dieną, kai vėl ir vėl likdavau viena su savo mintimis, kaip kokią mantrą kartodavau sau savo svajones, vizualizavau jas, apmąsčiau skersai-išilgai vėl ir vėl, ir vėl.
Per tą laiką kalnuose dirbau ties pagrindinėmis trimis svajonėmis, kurias nuolatos kartodavau kildama ir leisdamasi tais nelemtais kalnais. Ir žinot ką? Viena iš jų išsipildė per dvi savaites, kita per keletą mėnesių, o trečioji – nepraėjus metams. Ir negalėčiau pasakyti, kad įdėjau labai daug papildomų pastangų, kad jos įvyktų, visas darbas vyko mintyse, o šios, paleistos į pasaulį, ėmė ir išsipildė.
Tad, jei tikrai svajojate apie pokyčius, nenorite būti likimo auka, turite aibę svajonių ir norite pagaliau jas įgyvendinti – ši knyga gali padėti visa tai paversti tikrove, įsitikinau tuo pati.
2. Paulo Coelho – „Alchemikas“
Dar vienas kūrinys, priverčiantis į gyvenimą pažvelgti kitomis akimis – tai Paulo Coelho filosofinė pasaka „Alchemikas“. Nors pirmą kartą išleidus šią knygą 1988 m., jos buvo parduota vos kelios dešimtys, dabar „Alchemikas“ tapo tikra legenda, o išleistų knygų skaičius viršija 150 milijonų.
Tai ne šiaip eilinė pamokanti istorija, o veikiau nuotykis, į kurį leidiesi kartu su pagrindiniu veikėju, piemeniu Santjagu iš Andalūzijos, į gyvenimo kelionę ir asmeninės legendos paieškas. Tai istorija apie jauną vaikinuką, kuris ieško lobio ir siekia atrasti savo gyvenimo tikslą, tačiau pakeliui susiduria su daugybe kliūčių ir kelionės metu mokosi nepasiduoti, net kai būna labai sunku.
Pagrindinė rašytojo Paulo Coelho knygoje besisukanti mintis – kai kažko labai trokšti, visa visata yra pasiruošusi tau padėti. Tad sugrįžtame prie tiesos griaučių – mūsų norų išsipildymas prasideda nuo teisingai suformuluotų minčių.
Man ši pasaka priminė Antoine De Saint-Exupéry „Mažąjį princą“. Tai viena tų knygų, kurių nepakanka perskaityti tik kartą. Jas reikia skaityti skirtinguose savo gyvenimo laikotarpiuose, nes kaskart vis kitokia žinutė nugula mintyse.
3. Glennon Doyle – „Išlik kovotoja“
Ši amerikietė rašytoja skaitytojams pateikė tikrą pozityvumo bombą. Išties, skaitant Glennon Doyle knygą „Išlik kovotoja“, šypsena tiesiog įsitatuiruoja tau į veidą, o kartais net ir šelmiškas kikenimas nejučia išsiveržia iš tos išsišiepusios minos.
Taip, knyga, kaip jau galima spręsti iš pavadinimo, skirta moterims, tačiau joje vaizduojama stiprybė – anaiptol nemoteriška. Tai asmeninė rašytojos gyvenimo istorija – apie kovą su bulimija, alkoholizmu ir narkotikais, apie netikėtą nėštumą viso to sūkuryje, susirgimą laimo liga, santuokos problemas, vaikus ir dar daugybę pakilimų ir nuopuolių, gyvenimą pavertusių dar vienais atrakcionų kalneliais.
Autorė moko priimti savo viduje glūdinčią perfekcionistę ir parodo jai kitokio gyvenimo pusę. Mes be perstojo stengiamės būti puikiomis draugėmis, dukromis, seserimis, darbuotojomis, žmonomis, partnerėmis ar anūkėmis, tačiau tame tobulybės liūne prarandame save ir tampame pavargusiomis, prislėgtomis ir įstrigusiomis būtybėmis. Ir visa tai užglaistome, įtikinėdamos save, jog esame nepakankamai kantrios, darbščios, geros ir tiesiog – nepakankamos.
Būtent šią mąstyseną autorė ir stengiasi pakeisti savo memuaruose. Ji moko mėgautis akimirka, įvertinti tai, ką turime, ir atvirai nepasitenkinti tuo, kas eina ne pagal planą ar tiesiog išveda iš pusiausvyros. O labiausiai čia dominuoja laisvė – būti savimi ir priimti save tokią, kokia esi. Kaip ir viskas elementaru ir žinoma, tačiau pripažinkime, tokio priminimo kartais visgi prireikia.
4. Robin Sharma – „Kelias į didingumą“
Štai į trasą atkeliauja ir saviugdos karalius Robin Sharma. Kadangi apie jo knygą „Vienuolis, kuris pardavė „Ferrarį“ jau sklando legendos ir sunku atrasti nors vieną, kuris yra negirdėjęs apie šį bestselerį, tad pristatysiu kitą jo knygą, kuri, (kaip jo knygos dažnai sugeba), pasiekė mane kaip tik tada, kai man jos reikėjo.
„Kelias į didingumą“ – tai naudingų gyvenimiškų patarimų rinkinys, papildytas istoriją pakeitusių asmenybių mintimis.
Į šią knygą sugula pagrindiniai perliukai, kuriuos, ko gero, teks mokytis visą gyvenimą. R. Sharma rašo apie išlipimą iš komforto zonos, sąmoningą iššūkių ir problemų priėmimą, pozityvaus mąstymo suformulavimą ir norą dirbti prie savo tikslų, tuo pačiu nepamirštant pasimėgauti dabartine gyvenimo kelione. Savo mintis palydėdamas įspūdingomis istorijomis, išminčių citatomis ir metaforomis, R. Sharma padaro vieną tikrai gerą darbą – įkvepia norą veikti.
Žinoma, yra ir tokių, kuriems reikia skaudesnio spyrio į sėdimąją, kad pradėtų imtis veiksmų. Tokiems siūlyčiau rinktis Mark Manson „Subtilus menas nekrušti sau proto“, o knygą „Kelias į didingumą“ rekomenduočiau mėgstantiems kiek subtilesnę, tačiau tiesiai į dešimtuką pataikančią išmintį.
5. Louise L. Hay – „Pamilk save ir būk laimingas“
Laikais, kai, atrodo, tik ieškome savyje ligų ir simptomų, tai yra ta knyga, kurią tikrai vertėtų paimti į savo rankas. Louise L. Hay moko, kaip išsikapstyti iš savo ligų ir problemų, keičiant savo mąstyseną, įsitikinimus ir elgesį.
Pačios autorės istorija – ne iš maloniųjų. Vaikystėje patyrusi fizinį ir seksualinį smurtą, L. L. Hay nežinojo, koks gali būti gyvenimas, iš paskos nesivelkant ištisam problemų šleifui. Nėštumas paauglystėje, smurtaujantys partneriai, nenusisekusios vedybos, o vėliau, gyvenimui lyg ir sugrįžus į vėžes, jai buvo diagnozuotas vėžys. Rašytoja dalinasi savo asmenine patirtimi, kaip per pusmetį, radikaliai pakeitusi savo gyvenimo būdą ir apsivaliusi mintis, ji išsigydė vėžį ir be amo paliko ją gydžiusius medikus.
Pagrindinė knygos „Pamilk save ir būk laimingas“ mintis: jei esame pasiruošę dirbti su savimi ir savo mintimis, galime pasveikti tiek iš vidaus, tiek ir išorės. Autorė moko peržengti „pozityvaus“ mąstymo ribas, pažvelgti giliau, suabejoti savimi ir savo įsitikinimais, vardan išsvajotų teigiamų pokyčių.
Knygos pradžioje L. L. Hay pasakoja apie savo požiūrį į sveikatą ir ligas bei jų sąsajas su mūsų įprastomis mintimis ir įsitikinimais. Antrojoje dalyje autorė skiria dėmesį dažniausiai mus užklumpančioms problemoms ir padeda nusistatyti tolimesnius veiksmus, na, o galiausiai, suteikia praktinių patarimų, ką galite padaryti, kad pakeistumėte savo likimo kryptį.
Knygos pabaigoje driekiasi be galo įdomus sąrašas ligų, paaiškinimai, kaip jos galimai susijusios su mūsų mąstysena ir nauji mąstymo modeliai, kurie padėtų pašalinti negalavimą. Pavyzdžiui, migrena – tai savęs neįvertinimo, savikritikos ir baimės padarinys, o klubo sąnario skausmai simbolizuoja baimę priimti svarbius sprendimus.
Tikėsite tuo ar ne – jūsų pasirinkimas, tačiau praplėsti žinias ir pasigėrėti stiprios moters istorija bei knygų puslapiuose transliuojama vidine jos šiluma, tikrai rekomenduočiau.
Papildomas žiupsnelis pozityvo
Dar viena knyga, kuri nėra panaši į aukščiau paminėtąsias, tačiau kai kuriems iš jūsų taip pat galinti tapti vilties kurjeriu.
Žurnalistas David Epstein knygoje „Žmogaus ribos. Kodėl universalai triumfuoja specializuotame pasaulyje?“ kontrargumentuoja per ilgai pasaulyje įsisenėjusią tvarką, teigdamas, jog nebūtina pasirinkti savo amato ir karjeros nuo kūdikystės dienų. Jis pasisako už universalumą, daugybės sričių išbandymą, vėlyvą savęs atradimą ir, pasitelkdamas aibę pavyzdžių, nuramina, kad nėra nieko baisaus nežinoti, kas yra tavo arkliukas ir su kuo turėtum sieti savo likusį gyvenimą.
Knygos autorius nagrinėjo sėkmingiausių pasaulio sportininkų, menininkų, muzikantų, išradėjų ir mokslininkų gyvenimus ir atrado, kad daugumoje profesijų, ypač tose, kurios yra sudėtingos ir nenuspėjamos, triumfuoja ne vienos srities specialistai, o universalai.
Kadangi pati esu daugybę sričių išbandžiusi ir vienoje nenorinti užstrigti asmenybė, buvo smagu atrasti knygą, kurioje ilgiau trunkantis savęs ieškojimas yra pagirtinas, o žmogaus nesusitelkimas vienoje profesinėje srityje yra kelias į laimingą ir sėkmingą gyvenimą.
Priminimas pabaigai
Siekis tapti laimingais ir neprarasti pozityvumo gyvenime – ilga ir nesibaigianti gyvenimo kelionė, kuriai kiekvienas turime atrasti savitą maršrutą. Jei dar tebeieškote nuorodų savo laimės krypčiai, paskaitykite patogupirkti.lt tinklaraščio įrašą, kuriame dalinamasi 10 žingsnių planu, kaip tapti laimingiems pagal saviugdos autorių patarimus.
Pastebėjau, kad kone kas trečia mano paimta į rankas knyga yra iš saviugdos, pozityvios ar gydomosios literatūros. Tai tarsi reguliarus priminimas, papildoma teigiamos energijos baterija, įkraunanti noro stengtis, tobulėti, bet tuo pačiu ir mėgautis tuo, ką turi dabar. O šiais laikais manau tai yra pagrindinės tiesos, kurias, prisipažinkite, dažnai mėgstame pamiršti.
O kokios saviugdos knygos jums – tarsi šviežio, pozityvaus oro gūsis saulėtą pavasario rytą? Pasidalinkite savo įkvėpimo receptu ir įkvėpkime vieni kitus judėti pirmyn!
Palikite komentarą