Ką darau, pirmą kartą užėjusi į svečius? Ne, ne, tikrai nelendu nei į vonios kambario spinteles, nei į virtuvės – nelabai man svarbu nei kokius kvepalus, nei kurią rūšį grikių draugas naudoja. Nerūpi man nei rūbų spinta, nei batų spintelė, nedomina ir papuošalų dėžutė, jei jau visai kalbame atvirai. Pirmiausiai patraukiu prie knygų lentynos. Jei pastarosios nėra – baisiausiai pasimetu ir dairausi nesuprasdama, kokia čia matrica, koks nepažįstamas pasaulis?
O tada, radusi lentyną, spintą ar net visą biblioteką, atsiklausiu leidimo pašniukštinėti. Kiek gi daug knygos, kurias turime namuose, apie mus pasako! Man įdomu kolekcijos, kurias draugai renka, įdomu perversti knygas – ar jos skaitytos, nučiupinėtos, numylėtos, įlenktomis nugarėlėmis, ar tik dėl grožio padėtos? Jei šitaip – nieko tokio, aš ir kelias tokias pasidėjusi… Randu netikėtų atradimų – kažkieno padovanotų, prirašinėtų, vaikų apipaišytų, o gal net tokių, kurias pats apipaišei vaiku būdamas. Mano lentynoje tikrai tokios bent kelios, o jūsų?
Ką rastumėte įžymybių knygų lentynose?
Ir nors tikriausiai artimiausiu metu nepašniukštinėsiu kas Barako Obamos, Stepheno Kingo, Popiežiaus ar Haruki Murakami lentynose, pavyko atkapstyti keletą interviu, straipsnių ir sąrašų, kurie leidžia bent šiek tiek geriau įsivaizduoti didingų ir garsių žmonių namų bibliotekas. Ir kad ir kokie skirtingi būtų žmonės, visgi yra knygų, kurios juos visus sieja. Ar galite pabandyti atspėti kokių?
Visgi, spėlioti nebūtina – ne tik įdomių radinių turiu, bet ir mielai jais pasidalinsiu. O ir kas žino – galbūt šie mėgstami kūriniai ir jus paskatins savo biblioteką papildyti? Aš prisipažinsiu – tikrai jau keletą nusižiūrėjau savajai lentynai!
Ką skaito Barackas Obama?
Jokiam knygų mylėtojui ne paslaptis – Barackas Obama tikrai produktyvus skaitytojas. Ir produktyvus rašytojas – ar jau skaitėte jo autobiografijas „Mano tėvo svajonės. Mano šeimos istorija“ ir „Pažadėtoji žemė“? Visgi, kokios knygos jį įkvepia, kokios patinka? Galbūt kai kurios netgi skatina rašyti? Buvęs prezidentas bent keletą kartų per metus pasidalina savo mėgstamų knygų sąrašais, o jo paminėtos knygos šauna į bestselerių sąrašus, jei juose dar nebuvo.
B. Obama rekomenduoja bent keliasdešimt knygų kasmet, tačiau Lietuvos skaitytojams iš ne ypač senų sąrašų prieinamos šios: puikus, įtraukiantis, ekranizuotas trileris „Mergina traukinyje“, „Tarnaitės pasakojimo“ autorės Margaret Atwood taip pat ypač rekomenduojamas distopinis feministinis romanas „Galybė“ (tiesa, turiu įspėti, kad knyga šiek tiek primena kūrinį jaunimui, o ir yra fantastinė!), o ir bestseleris tiek Pasaulyje, tiek Lietuvoje – „Mergaitė, moteris, kita“.
Pastarasis romanas seka gausų moterų būrį, atskleisdamas kasdienes ekonomines, socialines ir politines problemas, su kuriomis jos susiduria (o galbūt ne tik jos, bet ir mes?). Tai – feministinis kūrinys, kurio pagaviam poetiškam ir netikėtam stiliui ir aktualumui sunku atsispirti. Be to, nuostabiai išverstas rašytojos Akvilinos Cicėnaitės! Kai knygą atsiversite, iš karto suprasite, kodėl šis romanas buvo ypač kietas riešutėlis vertėjai.
Ką skaito Oprah Winfrey?
Žymi laidų vedėja, rašytoja ir socialinė aktyvistė Oprah Winfrey – puikiai žinoma ne tik dėl savo ilgametės karjeros, bet ir dėl knygų rekomendacijų. Jos įkurtas Oprah Winfrey knygų klubas ir jo ilgi sąrašai išties tampa knygų sėkmės ženklu – bestseleriai garantuoti! Kokias knygas rekomenduoja Oprah?
Lietuvoje ir pasaulyje ypač didelio pasisekimo susilaukęs romanas „Amerikos purvas“ pasaulyje buvo sutiktas kontraversiškai – jis kaltinamas tiek netikslumu, tiek rasizmu. Visgi, Oprah Winfrey jį rekomenduoja kaip pagavią, aktualią, skaudžią migrantų istoriją. Tik ar tikrai tikslią? Diskusijos apie kūrinio kontroversiškumą ji neišvengė – žymi moteris kartu su savo knygų klubu kelia klausimą: ar visi turi teisę pasakoti visas istorijas? Klausimas tebūnie lieka atviras. Kaip atrodo jums?
Kita Oprah Winfrey rekomendacija, toli gražu ne tokia kontroversiška – romanas „Pataisos“. Jau klasika tapęs kūrinys apie pasaulio absurdiškumą, šeimos santykius, amerikietiškos svajonės (ne)pasiekiamumą ir tarpusavio santykius. Bendražmogiška ir vis dar aktuali knyga!
Ką skaito Reese Witherspoon?
Jeigu kitos įžymybės kol kas rekomendavo gana emociškai sunkias knygas, nagrinėjančias sudėtingas problemas, žymios aktorės Reese Witherspoon rekomendacijos tiek aktualios, tiek gana lengvai skaitomos – tiks net vasarai. Aktorė pripažįsta esanti milžiniška autorės Jojo Moyes gerbėja, rekomenduodama jos romaną „Išdalintos žvaigždės“. Reese giria ne tik J.Moyes kuriamus įtaigius veikėjus, bet ir pasakojimo stilių bei istoriją, kuri dar kartą įrodo, jog net didžiausių bėdų akivaizdoje galima rasti būdų išlikti, mylėti ir, žinoma, skaityti.
Feministinis trileris „Kuždesių tinklas“ – ypač pagavus romanas aktualia pasaulinio #MeToo judėjimo tema. Reese šią knygą vadina tinkama net paplūdimiui, o ir teigia, jog ji – atvira, ypač aktuali ir nepaprastai įtraukianti. Negaliu su Reese nesutikti – „Kuždesių tinklo“ padėti į šoną bene neįmanoma, pati tai patyriau!
Ką skaito Stephenas Kingas?
Kokias knygas rekomenduoja pats siaubo karalius? Jis ne kartą yra sakęs, jog tam, kad galėtum gerai rašyti, reikia yyypač daug ir dažnai skaityti. Jis ne tik patarinėja, bet ir savo paties patarimų klauso, todėl kasmet perskaito bent pusšimtį knygų. Bestselerių autorius yra sudaręs 50 knygų sąrašą, kurį rekomenduoja perskaityti būsimiems (ar esamiems…) rašytojams, tačiau sąrašas puikiai tinka ir tiems, kurie nori suprasti kokios knygos įkvepia patį siaubo maestro!
Stephenas Kingas teigia, kad būtina atsigręžti į klasiką. Jis rekomenduoja tikrą amerikietiškos literatūros perlą „Nežudyk strazdo giesmininko“, kurią vadina viena labiausiai branginamų knygų savo bibliotekoje. Nors nuo knygos išleidimo praėjo daug metų, ji vis dar išlieka aktuali iki pat šių dienų. Netikite? Patikrinkite patys!
Kita Kingo rekomendacija – puikus ir vasarai ypač tinkamas, klampus ir sodrus Ann Patchett kūrinys „Nuostaba“. S.Kingas pripažįsta, kad prireikė laiko į ne ypač paprastą romaną įsijausti, tačiau tikina – verta jį prisijaukinti. Negaliu nepritarti – ši knyga tapo viena geriausių mano 2020-aisiais skaitytųjų.
Ką skaito Bobas Dylanas?
Bobas Dylanas, gavęs Nobelio literatūros premiją, jos ne tik keturis mėnesius neatsiėmė, bet ir dvi savaites šia tema visiškai nekalbėjo ir į skambučius neatsiliepė. Visgi, norint premiją gauti, laureatai yra skatinami surengti ar kitokiu būdu pasakyti viešą paskaitą, todėl bent jau šiai tradicijai įprastai prieš jas maištaujantis Bobas Dylanas pakluso.
27-ias minutes žymus kūrėjas kalbėjo apie ne ką kitą, o literatūrą – reikšmingą, jį įkvėpusią, nepelnytai pamirštą. B. Dylanas teigia, kad kelios dar mokyklos laikais perskaitytos knygos jį lydėjo visą gyvenimą: „Don Kichotas“, „Mobis Dikas“, „Robinzonas Kruzas“.
Iš vėliau skaitytų jam ypač įsiminė „Odisėja“ ir „Vakarų fronte nieko naujo“. Pastarąją Bobas Dylanas vadina siaubo romanu, pasakojančiu vaikystės ir tikėjimo pasaulio prasmingumu ir įkalinimo košmare istoriją. Bobas Dylanas svarsto: „Tai istorija apie norinčius apsiginti nuo išnaikinimo. Istorija apie žmones su dideliais ateities planais ir didelėmis svajonėmis. Apie tuos, kurie kažkada mylėjo gyvenimą ir pasaulį, tačiau dabar yra priversti jį naikinti.“
Kas bendro tarp Elvio Preslio ir Jacko Keruaco? Jų poveikis Bobo Dylano kūrybai – tiek muzikinei, tiek poetinei! Nors šios dvi ikonos atrodo bene nesuderinamos, „Kelyje“ yra viena mėgstamiausių B.Dylano knygų (beje, muzikos legendos Davido Bowie – taip pat!). Kaip poetinį įkvėpimą jis mini Patti Smith – autorės knyga „Tiesiog vaikai“ ir Lietuvoje tapo bestseleriu. Taip pat ir Waltą Whitmaną – ypač jo poezijos rinkinį „Žolės lapai“.
Bobas Dylanas ne kartą atsigręžė į klasiką. Kaip vieną nuostabiausių ir paveikiausių knygų autorius įvardija „Rūstybės kekes“. Pastaroji ypač didelį įspūdį palikusi ir dainininkui Bruce Springsteenui, ir prezidentui Nelsonui Mandelai.
Kas sieja Freudą, Einsteiną, Popiežių, Hemingvėjų, H.Clinton ir Murakami?
Ar galėtų būti dar skirtingesnė kompanija nei kandidatė į prezidentus, psichoanalizės pradininkas, vienas svarbiausių pasaulio mokslininkų, žymus autorius, jau laikomas klasiku, religinis lyderis ir vienas žymiausių gyvų bestselerių autorių? Atrodo, kad šių žmonių beveik jokie pomėgiai negalėtų sieti, tačiau jie visi sutinka dėl vienos mėgstamiausių savo knygų.
Kaip vieną labiausiai juos įkvėpusių, paveikusių ir patikusių knygų S.Freudas, Popiežius Pranciškus, Ernestas Hemingwayjus, Hillary Clinton, Albertas Einsteinas ir Haruki Murakami įvardija Fiodoro Dostojevskio „Brolius Karamazovus“. Popiežius Pranciškus šią knygą vadina dvasiškai praturtinančia, apie Dostojevskį Sigmundas Freudas yra parašęs mokslinį darbą ir „Brolius Karamazovus“ vadino „didingiausiu kada parašytu romanu“.
Vienas žymiausių Fiodoro Dostojevskio romanų įkvėpė ir didžius kūrėjus – Ernestą Hemingvėjų, Haruki Murakami. Pastarasis pastebi: „Dauguma kūrėjų bėgant laikui kūrybiškai silpnėja. Tik ne Dostojevskis. Metams bėgant jis tik augo, gerėjo ir tobulėjo, o „Brolius Karamazovus“ parašė jau būdamas . Tai – nuostabus kūrinys.“ Susižavėjimo šiuo sudėtingu psichologiniu romanu neslėpė ir kandidatė į JAV prezidentus Hillary Clinton. Savo politinio turo po Ameriką metu ji ne kartą „Brolius Karamazovus“ įvardijo kaip vieną mėgstamiausių knygų.
Knygos vaikams? Ar tikrai?
Nors kai kurias knygas skaitome tik vaikystėje, prie kai kurių išties vertėtų sugrįžti ir suaugus. Galbūt seniau mėgti kūriniai atsiskleis visai kitomis spalvomis? Su tuo sutinka ir žymūs žmonės! Sigmundas Freudas rekomenduoja „Džiunglių knygą“, viename iš daugelio savo parašytų laiškų psichoanalizės pradininkas ją įvardijo kaip vieną iš 10 geriausių kada nors parašytų knygų.
Prie rekomendacijų sąrašo prisijungia ir kiti didūs žmonės – legendinis aktorius Morganas Freemanas tiek jaunam, tiek senam skaitytojui pataria rinktis užburiančią istoriją „Juodasis gražuolis“, o Haruki Murakami tikina, kad „Rugiuose prie bedugnės“ verta atrasti ne tik paauglystėje, bet ir suaugus. Galbūt pakartojus Jerome Salingerio knygos skaitymą užsimanysite aplankyti ir jai skirtą skulptūrą Lietuvoje, Sudargo krašte?
Kaip vieną sau svarbiausių knygų politikė Hillary Clinton įvardija už širdies griebiančią šeimos, meilės ir gerumo istoriją „Mažosios moterys“, o Mahatma Gandhi siūlo atsigręžti į „Guliverio keliones“. Viename savo laiškų M.Gandhi šį kūrinį vadina efektyviu ir ironišku modernios civilizacijos pasmerkimu. Šią knygą rekomenduoja ir Bobas Dylanas, tačiau veikiau vadina ją įkvėpimu.
Ar esate skaitę šias žymių žmonių rekomenduojamas knygas? O gal dar tik planuojate skaityti? Kurios jums pasirodė įdomiausios, verčiausios dėmesio? Galbūt su kažkurio žymaus žmogaus skoniu jūsiškis visiškai sutapo? O galbūt atvirkščiai – jums visai ne pakeliui?
Jeigu galėtumėte, kurio žymaus žmogaus knygų lentyną apžiūrėtumėte, kurio bibliotekoje mielai apsidairytumėte? Ar kurio nors iš šiame straipsnyje paminėtų? O galbūt kokio nors žymaus žmogaus, kurio čia neįvardijome? Pasidalinkite!
Palikite komentarą