Neseniai sulaukiau vienos savo tinklaraščio skaitytojos laiško, kuriame ji prašė rekomendacijų dukrai. Mintyse iš karto išsirikiavo visos knygos paaugliams ir jaunimui. Daug jų ir pati skaičiau, apie kitas girdėjau įvairių atsiliepimų. Tiek iš jaunuolių, tiek iš jų tėvų. Buvau tikra, kad tikrai galiu lengvai parekomenduoti įdomių skaitinių. Siūlau vieną, siūlau kitą. Netinka.
Pasirodo, mergina skaityti lyg ir mėgsta, tačiau sunkiai atranda įdomių knygų. Jei matė filmą – neskaitys. Tad atkrenta ir mūsų mylimas Haris Poteris, ir „Bado žaidynės“ ir kitos populiarios istorijos. Klasika? Ir aš, ir mama mielai rekomenduotume klasikinę literatūrą, juk tai viso ko pagrindas. Bet.. Neįdomu!
Paauglio gyvenime tiek daug dramų, pavyzdžiui, naujas TikTok filmukas nesulaukė dėmesio, mama madingo telefono neperka, o čia kišam kažkokio Robinzono Kruzo nuotykius. Ir neįtikinsi kitaip. Pasakysit jaunuoliui, kad klasikinė knyga praturtins jo vidinį pasaulį, tai tik akis pavartys.
Kuo gi sudominti paauglius, kurie mieliau renkasi telefoną, nei knygą? Hm… Gal istorijomis, kuriose jaunimas atrastų panašumo į savo sudėtingą gyvenimą ir galėtų susitapatinti su veikėjais?
Ir štai, sudariau rekomendacijų rinkinį, kuriame nerasite jokios magijos ir burtų, jokios fantastikos ir distopijų, jokių arkliais traukiamų karietų ar balandžiais siunčiamų laiškų.
Visos knygos gyvenimiškos, pasakoja apie šių dienų paauglių kasdienybę ir problemas, kurios juos, o ir tėvus, užklumpa, dažniausiai, nepasiruošusius. Vienatvė, atskirtis, interneto keliamos problemos, nieko nesuprantantys gimdytojai, patyčios… Šios knygos paaugliams neša žinutę: jūs ne vieni!
Diana Gancevskaitė „Lota“. Jei kankina netektis ir vienatvė
Dianos Gancevskaitės apysaka „Lota“ pasakoja apie mergaitę, neseniai netekusią mamos. Tokia netektis paveikia kiekvieną žmogų, tačiau Lota bando tvarkytis visiškai viena. Jos tėtis – tolimųjų reisų vairuotojas, privalėjęs išvykti į kelionę. Deja, nuolatiniai skambučiai neatstoja tikro ryšio, o Lota linkusi pati guosti ir meluoti tėčiui, kad viskas gerai.
Lotos draugė guli ligoninėje dėl valgymo sutrikimų, mokykloje ji jaučiasi vieniša ir nepakelia užjaučiančių žvilgsnių, todėl nusprendžia apskritai nekelti kojos iš namų. Liūdesys merginą lydi kiekviename žingsnyje, o vienatve alsuoja kiekvienas puslapis. Tačiau ši istorija – įrodymas, kad net ir pro tamsiausius debesis saulė galiausiai prasiskverbia.
Knyga pasirodys artima daugeliui paauglių, nes pagrindinė veikėja gyvena mums pažįstamoje aplinkoje. Paprastas daugiabutis, eilinė lietuviška mokykla, žinomos problemos.
Rekomenduoju tiems, kurie dėl įvairių priežasčių jaučiasi vieniši, apleisti, nenori ar bijo prašyti pagalbos. Taip pat tiems, kurie turi užsisklendusių, netektį patyrusių draugų.
Francesca Zappia „Radau tave tarp žvaigždžių“. Jei populiarumo našta per sunki
Amerikiečių autorė Francesca Zappia knygoje „Radau tave tarp žvaigždžių“ kalba ne tik apie populiarumo naštą, paminėtą antraštėje. Istorija apima daugybę šiuolaikinių jaunimo problemų.
Susipažinkite su Erika Mirk. Ji atšiauri, uždara mergaitė, kuri mokykloje neturi draugų. Erikos tėvai nuolat bamba, kad ji daug laiko praleidžia prie kompiuterio. Priekaištauja, kad nesusiranda draugų ir nesielgia kaip „visi normalūs vaikai“. Pažįstama? Nieko keisto, kad Erika slepiasi internete, kuriame įsikūnija į susikurtą personažą. Be to, ji yra talentinga ir populiari komiksų kūrėja, kurios darbais žavisi tūkstančiai skaitytojų.
Erikos gyvenime nutinka du dalykai: ji susiranda draugą ir visi sužino, kad būtent ji yra interneto žvaigždė. Viena istorijos linija veda per jaunimo tarpusavio santykių peripetijas bei nagrinėja interneto teikiamas galimybes transformuoti save į norimą personažą ir virtualiame pasaulyje gyventi svajonių gyvenimą. Kita istorijos linija susitelkia į šlovės kainą ir spaudimą, kurį iš savo socialinių tinklų gerbėjų patiria jaunuoliai.
Rekomenduoju vienišiams, kurie draugystes mieliau užmezga internete, nei realiame gyvenime. Taip pat tiems, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių populiarūs, pavyzdžiui, turi daug sekėjų soc. tinkluose, tačiau sunkiai susitvarko su ta šlovės kaina.
Nadja Sumanen „Linkėjimai – Zebrė“. Jei gyvenimas neteko spalvų
Suomių autorės Nadjos Sumanen knyga „Linkėjimai – Zebrė“ priklauso leidyklos „Gelmės“ leidžiamai serijai „Paribio istorijos“. Rekomenduoju atkreipti dėmesį į kiekvieną leidinį, nes šios serijos veikėjai – jaunuoliai patiriantys vienatvę, atstūmimą, patyčias. Jie stovi ant pačios ribos, nežino, kaip gyventi toliau. Visgi, šios knygos tam, kad padėtų, o ne tam, kad liūdintų, tad be problemų jose glūdi ir įkvėpimas bei palaikymas.
Grįžkime prie „Linkėjimai – Zebrė“. Pagrindinei veikėjai Iris šešiolika metų. Ji turi namus, tėvus, daiktus, kurių nori, draugų. Mokykloje niekas iš merginos nesityčioja. Jai sekasi mokslai. Tad, kur gi problema? Detalių visumoje. Tėvai pykstasi, mamai labiausiai už viską rūpi dietos ir grožio procedūros, brolis įnikęs į kvaišalus. Bėgdama nuo kasdienybės Iris vis labiau užsisklendžia, jaučiasi vis abejingesnė, o žalodama save bando sužadinti stipresnes emocijas. Vieną kartą Iris persistengia…
Paaiškėjusi paslaptis daug pokyčių neatneša. Tačiau viskas pasikeičia vieno seno fotoaparato dėka.
Rekomenduoju visiems, kurie jaučiasi vieniši, nejaučia stiprių ryšių su šeima, neranda džiuginančių veiklų, ieškodami emocijų ar bandydami nuraminti mintis, fiziniu skausmu save žaloja.
Juno Dawson „Mėsos turgus. Nematomas modelių gyvenimas“. Jei svajojate apie lengvą uždarbį
Jei bent kartą pasvajojote, kaip smagu būtų vaikščioti podiumu ir uždirbti daug pinigų, tai būtinai perskaitykite Juno Dawson knygą „Mėsos turgus. Nematomas modelių gyvenimas“. Aš tikrai nemoralizuoju ir nesakau, kad nuo agentų reikia bėgti lyg nuo didžiausių priešų. Tačiau jei svarstote apie tokį darbą, verta susipažinti ir su jo užkulisiais. Jei tik pasvajojate apie modelio karjerą, nors ir suprantate, kad neturite tam tinkamų duomenų, knygose rasite idėjų, kodėl kiti gyvenimo variantai, pavyzdžiui, tinklaraščio rašymas, galėtų tapti patrauklesne galimybe.
Pagrindinė knygos veikėja Jana Novik – mergaitė, kuri dėl savo ūgio ir liekno sudėjimo jautėsi labai negraži ir patyrė patyčių. Istorija klasikinė. Ją vieną dieną pastebi modelių agentas ir prasideda svaiginanti karjera.
Ko gero daugybę kartų panašias patirtis skaitėte žurnaluose. Tik tiek, kad knyga išsamesnė, detalesnė ir parodo visą jaunos merginos, atsidūrusios mados pasaulyje, mokamą kainą. Kaip jau sakiau, modelių buvo ir bus. Ši knyga ne tam, kad atkalbėtų, o tam, kad išsklaidytų iliuzijas apie lengvai uždirbamus pinigus. Be to, romanas nagrinėja, kaip tapus tarptautine žvaigžde keičiasi draugystė, santykiai su tėvais ir svarbiausia – su savimi.
Juno Dawson atliko namų darbus ir kalbino tikrus modelius bei pasaulinio garso manekenes, tad knyga neprasilenkia su tikrove.
Rekomenduoju svajojantiems išgarsėti, tikintiems, kad yra lengvų būdų uždirbti pinigų ir dėl to nebereikia mokytis.
Kristina Gudonytė „Blogos mergaitės dienoraštis“. Jei norisi maištauti prieš visą pasaulį
Kristinos Gudonytės knyga „Blogos mergaitės dienoraštis“ – kultinė istorija, pirmą kartą išleista daugiau nei prieš dešimt metų. Tuo metu kasdienybė šiek tiek skyrėsi nuo šių dienų, pavyzdžiui, nebuvo „Instagram“, „TikTok“ ar „iPhone“ su keturiomis kameromis. Bijau suklysti, kuris ten telefonas dabar ant bangos? Visgi knygos herojės Kotrynos gyvenimas daugeliui paauglių pasirodys toks artimas, tarsi kažkas būtų aprašęs juos pačius.
Kotrynai penkiolika. Ji dažnai meluoja. Ne todėl, kad yra bloga. Kartais ji tenori atkreipti dėmesį. Ji vagiliauja, neklauso suaugusiųjų, sunkiai sutaria su su kitais bendraamžiais. Tipinė paauglė, kuriai atrodo, kad tėvai kvaili, o visas pasaulis prieš ją nusistatęs. Pažįstama?
Kristina Gudonytė paliečia įvairias socialines temas: vienišų senukų, išsiskyrusių šeimų, santykių su tėvais, ankstyvo nėštumo. 2009 m. „Blogos mergaitės dienoraštis“ tapo „Metų knyga“ paauglių literatūros kategorijoje. Pagal ją 2019 m. sukurtas ir televizijos serialas „Bloga mergaitė“, kuris buvo be galo populiarus.
Rekomenduoju paaugliams, kuriems atrodo, kad niekas jų nesupranta.
Charlotte Seager „Follow me, like me“. Jei internetas atstoja realybę
Atrodo visi kala į galvą, kad internete pilna žmonių, kurie nori pakenkti. Tačiau, ką darote, jei esate paauglys? Pavartote akis. Tie suaugusieji nieko nesupranta ir nuolat gąsdina. Tiesą sakant, išgirdę įspėjimus akis varto ne tik jaunuoliai. Todėl siūlau paskaityti įtraukiantį britų autorės Charlotte Seager romaną „Follow me, like me“.
Knygoje pasakojama apie dvi skirtingas merginas. Viena jų yra mokyklos žvaigždutė Chloja. Populiari mergina, neseniai išsiskyrusi su vaikinu. Norėdama praskaidrinti dienas ji pradeda flirtuoti su virtualiu pažįstamu, kuris nuo seno seka ir širdelėmis apdalina kiekviena Chlojos „Instagram“ profilio nuotrauką. Gražūs pokalbiai netrukus virsta persekiojimo istorija, kurios pasekmės – pavogta tapatybė, išplatintos nuotraukos, kurių niekas neturėjo pamatyti, gėda ir sugriautos draugystės.
Tuo tarpu kita knygos veikėja Amber – tyli pelė, kurios mokykloje niekas nepastebi. Ji įsimyli sporto trenerį ir mėgiamiausiu užsiėmimu tampa sportininko veiklos šnipinėjimas internete. Galiausiai nekaltas smalsumas sukelia didžiulį pavojų.
„Follow me, like me“ nagrinėja paauglių tarpusavio santykius ir primena detektyvą, todėl įtraukdama skaitytojus į siužetą, autorė tuo pačiu parodo, kaip nekaltas bendravimas internete pavirsta pavojumi, dėl kurio tie nieko nesuprantantys suaugėliai nuolat įspėja.
Rekomenduoju tiems, kurie pamiršta, kad kitapus ekrano slepiasi ne tik draugai.
Naudojuosi proga ir visiems tėvams siūlau perskaityti straipsnį svetainėje esaugumas.lt, kuriame rasite naudingų patarimų, kaip be draudimų ir priekaištavimų ugdyti sąmoningą ir saugų jaunuolių elgesį internete.
Jasminka Petrović „Viskas bus gerai“. Jei pasaulis atrodo tamsi ir niūri vieta
„Viskas bus gerai“ – nedidukė knygelė. Tačiau talpina ji be galo daug. Jasminka Petrović – Serbijos autorė, tačiau nesvarbu, kur gyvena jaunuoliai, jų problemos gana panašios. Ir labai dažnai tos bėdos nevaikiškos. Vieni jaunuoliai kenčia vienatvę, nes juos paliko geresnio gyvenimo ieškoti emigravę tėvai. Kiti dorojasi su realiu smurtu mokykloje. Kažkieno gyvenimą griauna seksualinis priekabiavimas. Dar vienas jaunuolis nori tapti kunigu, tačiau jo nesupranta tėvai.
Knyga sudaryta iš trumpų istorijų, kurias pasakoja įvairaus amžiaus žmonės. Dažniausiai paaugliai ir jų artimieji. Visos novelės primena dienoraštį, atsakymą į laišką, liudijimą ar vienpusį dialogą – jos parašytos pirmu asmeniu. Tekste išliejami skauduliai, abejonės, baimės ir dramos, padrąsinimai ir atsiprašymai. Knyga be galo pagauli. Ne veltui apdovanota krūva premijų. Tačiau svarbiausia žinia užkoduota jos pavadinime. Kad ir kaip sunku, kad ir kokios negandos ištiktų – viskas bus gerai. Jūs ne vieni!
Rekomenduoju paaugliams, kuriems atrodo, kad jų problemos pačios svarbiausios. Ir tiems, kurie sunkiu metu ieško bet trupinėlio vilties.
Visos šios knygos neša keleriopą naudą: dovanoja skaitymo džiaugsmą ir progą pagyventi veikėjo kailyje; padeda suprasti save bei savo santykius su pasauliu; atstoja draugą, kurio taip trūksta; didina empatiją ir įkvepia vilties, nes išeičių yra net iš pačios sunkiausios situacijos. Be to, aš primygtinai rekomenduoju kūrinius perskaityti ir tėvams. Knygos padės suprasti savo vaikus, taip pat primins, kad būdami jauni, gyvenimą matėte visai kitaip.
Palikite komentarą