Lietuvoje liepos 11-12 d. įvyko NATO viršūnių susitikimas, svarbiausi valstybių lyderiai ir vadovai sprendė šalių likimus ir saugumo klausimus. Pasauliui sugniaužus kvapą stebint istorinių virsmų laikotarpį, metas sugrįžti mintimis į praeitį, kai tuometinės Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės likimą ir saugumą valdė, gynė ir garsino kunigaikščiai, didikai bei karaliai.
Kokia tautos valdymo politika užsiėmė kunigaikščiai? Kokios būdavo nesantaikų su kitomis šalimis priežastys? Interneto knygynas patogupirkti.lt su atsakymais į šiuos ir kitus svarbius istorinius klausimus kviečia susipažinti geriausiose knygose apie Lietuvos valdovus. Mažieji skaitytojai taip pat galės leistis į pažintį su istoriniais Lietuvos herojais jiems skirtuose leidiniuose.
„Gedimino laiškai“
Susapnavęs ant kalno staugiantį geležinį vilką ir įkūręs Lietuvos sostinę, didysis LDK kunigaikštis Gediminas – istorinė Lietuvos asmenybė, kurios dėka šiemet Vilnius gali švęsti 700 metų jubiliejų. Apie puikų diplomatą, valdovą, aristokratą, tautos gynėją ir jo vykdytą politiką daugiausia galima sužinoti iš garsiųjų „Gedimino laiškų“. Juose kunigaikštis rašė apie norą pakrikštyti Lietuvą ir taip prijungti prie krikščioniškosios Vakarų Europos, apie užmegztus ryšius su popiežiumi, vienuoliais, pirkliais ir amatininkais, senosios Lietuvos kultūros ir ūkio plėtros apžvalgą.
Šiuose laiškuose 1323 m. sausio 25 d. pirmą kartą buvo paminėtas Vilniaus vardas, užrašytas ne svetimšalio pirklio dienoraštyje ar užpuolusių priešų dokumentuose, bet žymaus valdovo užrašuose. Istorijos tyrinėtojų Sigito Narbuto ir Dariaus Kuolio sudaryti „Gedimino laiškai“ – neįkainojamas istorinis dokumentas ir atskaitos taškas Vilniaus klestėjimo laikams.
„Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“
Tai dviejų dalių rinkinys apie XV-XVIII a. gyvavusią didikų giminę, kurios iškiliausi atstovai pasižymėjo LDK istorijoje ir paliko ryškų pėdsaką. Vieniems svarbiausių senovės Lietuvos valdovų garbei atminti 2019 – 2020 m. Valdovų rūmuose buvo surengta paroda, o istorinė informacija apie didikus sugulė leidinyje „Radvilos. Kunigaikščių istorija ir paveldas“.
Pirmojoje leidinio knygoje skaitytojai yra supažindinami su šios didingos giminės istorija – ištakomis, klestėjimo laikotarpiu bei įtakingos giminės valdymo saulėlydžiu. Knygą papildo išsamus Radvilų nekilnojamo paveldo pristatymas bei Radvilų giminės genealoginis medis.
Antrojoje knygoje pristatomos kunigaikščių Radvilų valdymo laikus menančios vertybės – portretai ir paveikslai, skulptūros ir keramikiniai dirbiniai, svarbūs dokumentai, žemėlapiai, gobelenai, aprangos detalės ir aksesuarai, ginklai ir šarvai, bažnytiniai reikmenys ir kitos su Radvilų gimine siejamos detalės. Knygų rinkinys apie Radvilas – tai kelionė į praeitį, kurioje skaitytojas, versdamas knygų lapus, galės pažvelgti, kaip anuomet dienas leisdavo garsiausi LDK didikai.
Eimantas Gudas „Mėlynas kraujas“
Kultūros istorikas Eimantas Gudas skaitytojus kviečia į pasivaikščiojimą po įtakingiausių LDK giminių gyvenimo užkulisius knygoje „Mėlynas kraujas“. Autorius aprašo penkias svarbiausias LDK gimines, kurios yra neatsiejama Europos elito epochos dalis – Radvilas, Chodkevičius, Sapiegas, Pacus ir Tiškevičius.
E. Gudas pasakoja apie istorines asmenybes, kaip apie paprastus žmones, konkuravusius tarpusavyje, mylėjusius ir kentėjusius, įsivėlusius į intrigas, azartiškai dėliojusius vaikų gyvenimus ir siekusius užsitikrinti amžinąjį gyvenimą. I kurį Radvilą laiškuose Prancūzijos karalius Liudvikas XIII kreipdavosi „pusbroli“? Kuris Chodkevičius prisidarė sau gėdos puotoje? Kodėl tarpukario Lietuvai Tiškevičiai buvo nereikalingi? Įdomūs faktai apie svarbiausias LDK laikų asmenybes, atskleistos netikėtos detalės ir gausybė senovės laikus vaizduojančių iliustracijų pasitiks skaitytojus knygoje „Mėlynas kraujas“.
„Vytautas Didysis“
Didžiuoju kunigaikštis Vytautas vadintas ne be reikalo – jis buvo atsakingas už LDK modernizavimą, spartino šalies kultūros raidą, užtikrino gynybinę sistemą, išplėtė kunigaikštystės teritoriją iki Juodosios jūros ir pelnė pergalę 613 metus mininčiame Žalgirio mūšyje.
Bendraautorių Adolfo Šapokos, Antano Kučinsko-Kučo, Marijos Krasauskaitės, Pauliaus Šležo, Romo Batūros, Simo Sužiedėlio, Valentino Dėdino bei Zenono Ivinskio sudaryta knyga „Vytautas Didysis“ – išsamiausias parengtas tyrimas apie garsųjį LDK valdovą, kurį verta perskaityti ne tik Lietuvos istorijos entuziastams, bet ir studentams, moksleiviams bei biografijų mėgėjams.
Knygoje autoriai neria į legendas ir mitus, kuriais yra apipintas Vytauto Didžiojo gyvenimas. Jie bando atskleisti, koks iš tiesų buvo kunigaikštis – kaip vyras, valdovas, žmogus, valdęs LDK, skynęs pergales, priėmęs krikštą ir garsinęs šalį visoje Europoje. Autoriai atskleidžia uždangą, koks iš tiesų galėjo būti didingasis Lietuvos valdovas, vos per plauką netapęs karaliumi.
Tomas Dirgėla „Vytautas Didysis. Valdove, gal asmenukę?
Apie didįjį LDK valdovą verta paskaityti ir mažiesiems – tiesa, kiek sušiuolaikintoje vaikų mylimo rašytojo Tomo Dirgėlos knygoje „Vytautas Didysis. Valdove, gal asmenukę?“.
Netoli Vytauto Didžiojo pilies nutinka keistas dalykas – iš seno ąžuolo iškrenta neįprastai atrodanti trijulė, atvykusi iš ateities sutrukdyti kunigaikščiui Vytautui tapti karaliumi! Ar pasikeis Lietuvos istorija ir knygos herojams pavyks nugvelbti karūną? T. Dirgėla prisimena, kad vaikystėje itin nemėgo senovės Lietuvos istorijos, tad pasitelkęs šiuolaikines aktualijas ir humorą, jis siekia jaunuosius skaitytojus supažindinti su istoriniais įvykiais ir tuo pačiu pats atrasti Lietuvos istoriją iš naujo.
Zigmas Vitkus, Inga Dagilė „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“
Istorijos mokslų daktaro Zigmo Vitkaus ir iliustratorės Ingos Dagilės knyga – šmaikšti, tačiau informatyvi pažintis vaikams su 28 LDK valdovais. Knygoje „Lietuvos valdovai pasakoja vaikams“ – nuo Lietuvos karaliaus Mindaugo iki LDK kunigaikščio ir Lenkijos karaliaus Stanislovo Augustino Poniatovskio, nuo didžiųjų ir iškiliausių valdovų iki mažiau žinomų, mažieji skaitytojai galės išgirsti pačių valdovų pasakojimus apie savo vaikystę, mokslus, tėvus, meilę ir kelią į valdžią.
Knygoje išryškinami didikų valdymo bruožai ir reikšmė Lietuvos istorijai, daug dėmesio skiriama valdovų mintims, charakteriui ir planams, o juos lydi smagios valdovų iliustracijos. Įdomi istorinė knyga žadins vaikų smalsumą ir norą susipažinti su Lietuvos istorija, o svarbiausia – pasakojimus apie Lietuvos valdovus pristatys jie patys! Knyga daug naudingos informacijos suteiks ne tik mažiesiems, bet ir suaugusiems skaitytojams.
Martynas Šaikus, Santana Markūnaitė, Danas Bartkevičius „Žalgirio mūšis. Legenda atgyja“
Lietuvos istorija atrodo nuobodi ir niekuo neišskirtinė? Knyga – komiksas „Žalgirio mūšis. Legenda atgyja“ įrodys, jog tai netiesa! Tai grožinis kūrinys, skirtas jauniesiems skaitytojams nusikelti į protėvių kovą dėl savo šalies, dėl laisvės, kovojant vardan meilės ir atsidavimo savo kraštui.
Knygos autoriams išanalizavus svarbiausius istorinius šaltinius, aprašyta ir spalvingai iliustruota nuosekli Žalgirio mūšio istorija, įkvepiantis Vytauto Didžiojo portretas, jo motyvacinė kalba skatinanti karius kovoti dėl savo tėvynės. Pasakojimas taip pat papildytas dramatiška meilės istorija, rūmų intrigomis ir persipynusiais siužeto vingiais, tad Lietuvos istorija čia primins ne nuobodų istorinio vadovėlio tekstą, o intriguojantį veiksmo trilerio ir įtraukiančio romano mišinį.
Zigmas Vitkus, Inga Dagilė „Protmūšis su Lietuvos valdovais“
Galbūt geriausias būdas, susipažinti su Lietuvos valdovais, yra pakviesti juos į protmūšį? Tą padės padaryti dar vienas istorijos mokslų daktaro Zigmo Vitkaus ir iliustratorės Ingos Dagilės leidinys vaikams – „Protmūšis su Lietuvos valdovais“.
Kuris miestas laikomas pirmąja Lietuvos sostine? Kaip vadinosi senoviniai ginklai? Kuris kunigaikštis paspruko iš kryžiuočių nelaisvės? Kokios veislės žirgus kovose naudojo senovės lietuviai? Žaidimas šeimai, draugams ar bendraklasiams bus puiki proga išsiaiškinti, kas yra tikrasis Lietuvos istorijos asas!
Palikite komentarą