Knygos, mano nuomone, yra viena tų temų, apie kurią dažniausiai kalbame gan rimtai. Nagrinėjame rašytojų kūrybą, kritiškai vertiname knygų siužetus, lyginame knygas vieną su kita, sudarinėjame geriausių knygų sąrašus, o pokalbiuose apie knygas neretai užsiimame analize, įžvalgų apsikeitimu bei mėgstame kalbas pagardinti kritikos ar snobizmo prieskoniais.
Ir nieko čia tokio, visiškai nieko blogo, bet šiandien į knygas savo tekste pažvelgsiu iš kiek kitokios perspektyvos, sakyčiau, linksmesnės, o galbūt kam nors net truputį absurdiškos (perskaitę teksto turinį, suprasite, kodėl taip sakau). Šis straipsnis dar galėtų turėti pavadinimą „-iausia knyga“, nes šįkart pabersiu jums informacijos rinkinį apie didžiausią, brangiausią ar dar kitokią „-iausią“ knygą. Įdomūs faktai apie knygas – jūsų dėmesiui!
Pati mažiausia knyga pasaulyje
Dabartinė mažiausia, Gineso rekorduose esanti atspausdinta knyga „Teeny Ted from Turnip Town“ išleista 2007 m. Roberto Chaplino. Knyga buvo sukurta „Nano Imaging“ laboratorijoje Simono Fraserio universitete Vankuveryje, padedant universiteto mokslininkų Li Yang ir Karen Kavanagh. Knygos istoriją parašė Malcolmas Douglasas Chaplinas ir kaip jis sako, tai „pasakėčia apie Teeny Tedo pergalę ropės konkurse kasmetinėje apskrities mugėje“.
Knygos dydis yra vos 0,07 mm x 0,10 mm! Raidės išpjautos ant poliruoto vienkristalio silicio gabalo, naudojant fokusuotą galio jonų pluoštą, kurio mažiausias skersmuo yra 7 nanometrai, tad norint perskaityti knygą reikia elektroninio mikroskopo. Verta paminėti, jog knygą laboratorija išleido ribotu tiražu – 100 egzempliorių.
2012 m. gruodžio mėn. buvo išleistas, įprastai akiai įskaitomas, knygos leidimas, kurio visas pavadinimas buvo „Teeny Ted from Turnip Town & the Tale of Scale: A Scientific Book of Word Puzzles“. Antraštiniame knygos puslapyje minima: „Mažiausios pasaulyje knygos leidimas dideliu formatu“. Knyga buvo išleista naudojant sėkmingos „Kickstarter“ kampanijos lėšas.
Didžiausia knyga pasaulyje
Tiesą sakant, didžiausia knyga pasaulyje yra net ne knyga, jei įprastai knygą įsivaizduojame kaip objektą turintį viršelį bei popieriaus lapus. Šiuo atveju, tai didžiulių akmeninių lentelių serija, supanti Kudhadaw Pagoda stupą Birmoje, Mianmare. Daugiau nei 700 marmurinių lentelių (kurių kiekviena yra daugiau nei 5 pėdų aukščio ir 3,5 pėdų pločio) pasakojama apie Tripitaką, pagrindinį Theravada budizmo tekstą.
Pastatyti apie 1860 m., akmeninių lentelių užrašai, pateikti birmiečių kalba, buvo užpildyti auksiniu rašalu ir dekoruoti brangakmeniais. Deja, 1880-aisiais, į Mianmarą įsiveržus britams, kareiviai pavogė tiek brangakmenius, tiek iš raidžių iškrapštė auksinį rašalą. 2013 m. UNESCO įrašė šias akmenines lenteles į „Pasaulio atminties“ registrą.
Ir visgi, Gineso rekordai pateikia kiek įprastesnę versiją. Jie sako, kad didžiausia pasaulyje knyga yra 2012 metais išleistas tekstas apie pranašą Mohamedą, pavadinimu „This the Prophet Mohamed“. Knyga buvo sukurta Dubajuje ir jos matmenys yra tiesiog įspūdingi – didžiausia knyga yra 5 m x 8,06 m, sveria maždaug 1500 kg ir ją sudaro 429 puslapiai!
Kuriant šią knygą, dalyvavo daugiau nei 50 žmonių. Knyga yra pasakojimų rinkinys, išryškinantis viso gyvenimo islamo pranašo Mohamedo pasiekimus, o taip pat ir teigiamą islamo įtaką tarptautinėje ir humanitarinėje arenoje. Ši knyga taip pat laimi pačios sunkiausios knygos pasaulyje kategorijoje.
Pati brangiausia knyga, esanti prekyboje
Mikelandželo „La Dotta Mano“ („The Wise Hand“), yra ne tik viena brangiausių knygų pasaulyje, kurios mažmeninė kaina yra 100 000 eurų ir ją vis dar galima įsigyti, bet ir turbūt viena gražiausių. Šis „knygos formato meno kūrinys“ buvo pagamintas pagerbiant 500-ąsias Mikelandželo kūrybos pradžios metines Siksto koplyčioje. Knygoje yra jo piešinių reprodukcijos, originalios nuotraukos ir mokslinis darbas su menininku.
Gamintojai pasiūlė įsigyti tik 99 knygos egzempliorius, kurių kiekvienam pagaminti reikia šešių mėnesių, nes jie gaminami naudojant renesanso laikų italų amatininkų įgūdžius. Knyga sveria apie 28 kilogramus, kadangi knygos viršelis yra pagamintas iš marmuro, o jame pavaizduota Mikeladželo „Madonna della Scala“. Ir jeigu netyčia susidomėjote knygos įsigijimu, galite žinoti, kad knyga pristatoma aptakioje juodoje dėžėje su 500 metų garantija (mintyse jau svarstau, kaip būtų gerai, jei tokia garantija būtų ir visai buitinei technikai…)
Pirmoji knyga, parašyta spausdinimo mašinėle
Jei apie aukščiau paminėtas knygas galimai niekada ir nebuvote girdėję, tai knygos, kurią tuoj paminėsiu, pavadinimą, tikiu, kad tikrai žinote, o tikėtina, net esate ją skaitę. Marko Tveno „Tomo Sojerio nuotykiai“ vaikystėje lydėjo tikrai ne vieną knygų keliautoją, bet ar žinojote, kad ši knyga yra pirmoji pasaulyje knyga, kuri buvo parašyta spausdinimo mašinėle?
Markas Tvenas „Tomo Sojerio nuotykius“ parašė 1875 metais, o išleista ji buvo 1876 metais. Kai M. Tvenas patį pirmą kartą panaudojo rašymo mašinėlę, sakoma, jog jis ne itin ją mėgo. Tiesą sakant, kai du kartus rašė „Tomo Sojerio nuotykius“, Markas Tvenas rašomąją mašinėlę netgi buvo atidavęs, tačiau abu kartus šioji grįžo atgal pas jį.
Garsus amerikiečių autorius ir humoristas Markas Tvenas, kurio tikrasis vardas Samuelis Klemensas, užaugo Misūrio valstijoje. Kurį laiką buvo spaustuvininko mokiniu, vėliau padėjo rengti straipsnius brolio laikraščiui, kol, galų gale, pasirinko žurnalisto kelią, ir jam puikiai sekėsi! „Tomo Sojerio nuotykiuose“ pasitelkdamas satyrą, autorius atskleidžia komiškąją žmogaus prigimties dalį. Taip pat vaizdžiai ir taikliai vaizduoja personažus, jų bruožus, patirtis ir būsenas – smalsumą, garbingumą, žmogiškumą arba nuobodulį, godumą ir kvailystes.
Labiausiai skaitoma knyga pasaulyje
Atsakymas į klausimą „Kokia knyga pasaulyje yra skaitoma labiausiai?“ galimai jūsų visai nenustebins, atsižvelgiant į įvairius su šia knyga susijusius faktus. Visgi dar nesugebėjusiems į šį klausimą atsakyti patiems, dalinuosi atsakymu (ir tikiu, jog dabar ne vienas, atsakymo nesumąstęs asmuo, skaitantis šį tekstą, mintyse sušuks „Ai!“). Labiausiai skaitoma knyga pasaulyje, be abejonės tampa Biblija.
Nors neįmanoma gauti tikslių skaičių, Biblija yra geriausiai parduodama ir plačiausiai pasaulyje platinama knyga. „Bible Society“ atlikta apklausa parodė, kad 1815-1975 metais buvo išspausdinta apie 2,5 milijardo Biblijos egzempliorių, tačiau pagal naujausius skaičiavimus jų skaičius viršijo 5 milijardus.
1995 m. pabaigoje bendras „Today’s English Version“ Naujojo Testamento ir Biblijos pasaulinis pardavimas viršijo 17,75 mln. egzempliorių, o visa Biblija buvo išversta į 349 kalbas. Net 2123 kalbose yra bent viena Biblijos knyga ta kalba. Lyginant Biblijos paplitimą su kitais religiniais tekstais, Korano egzempliorių yra mažiausiai 800 milijonų, o Mormono – 190.
Brangiausiai parduota knyga
Brangiausios kada nors parduotos knygos titulas priklauso mokslinei knygai, pavadinimu „Codex Leicester“. Iš esmės, tai yra išgalvotas pavadinimas Leonardo da Vinci mokslo dienoraščiui. 1994 m. ši knyga buvo įsigyta už 30,8 mln. dolerių, visiems pasaulyje gerai žinomo asmens – Bilo Geitso. 72 puslapių drobiniame rankraštyje pateikiamos Leonardo mintys, pasaulio teorijos ir stebėjimai, tokie kaip, pavyzdžiui, vandens judėjimas, fosilijos ir mėnulio švytėjimas.
1980 m. pramonininkas Armandas Hammeris įsigijo knygą už 5,8 mln. dolerių (šiandien apie 18,4 mln. dolerių) ir tik vėliau už 30,8 mln. JAV dolerių knyga buvo parduota Billui Gatesui, kuris tuo metu dar nebuvo turtingiausias žmogus pasaulyje (be abejonės, jis tikrai buvo pakankamai turtingas, jei galėjo nusipirkti tokią knygą).
Įsigiję „Codex Leicester“, Gatesas jį nuskaitė skaitmeniniu būdu, o tada išleido kai kuriuos vaizdus kaip ekrano užsklandas ir „Windows 98 Plus“ fono paveikslėlius. Kaip 1510 m. išleistai knygai, tai buvo išties nebloga kelionė!
Ilgiausią sakinį turinti knyga
Iki šio sakinio pradžios parašiau apie 900-tus žodžių. 80-čia mažiau žodžių turi ilgiausias knygoje spausdintas sakinys, o tiksliau 823 žodžius. Vadinasi, norint jį parašyti jis būtų beveik tokio pat ilgio, kaip ir visas iki šiol mano rašytas tekstas. Tad tausodama jūsų laiką, jei smalsu, pasiūlysiu jį susirasti patiems internete, o galbūt niekada nežinojote, kad jį galite rasti vienoje iš savo turimų knygų?
Kodėl taip sakau? Kadangi knyga turinti ilgiausią išspausdintą sakinį yra daugeliui puikiai žinoma. Tai Viktoro Hugo romanas „Vargdieniai“. Be to, jog ši knyga turi ilgiausią sakinį, ji taip pat gauna titulą, kaip didžiausios apimties romanas – netgi 1900 puslapių!
Na, o jei apie „Vargdienius“ nesate girdėję, siužetas, prasidedantis 1815 m. ir pasibaigiantis 1832 m. birželio maištu Paryžiuje, aprėpia septynių pagrindinių ir dar per keturiasdešimt antraplanių veikėjų gyvenimo vingius, kuriuos sieja buvusio katorgininko Žano Valžano paveikslas. Apdovanotas nepaprasta jėga ir protu šis visuomenės atstumtasis siekia pabėgti nuo praeities, grįžti į visavertį gyvenimą, ištaisyti jaunystės klaidas, susirasti šeimą bei meilę.
Ilgiausią pavadinimą turinti knyga
2019 metų kovo 20 d. pasaulyje buvo užfiksuotas ilgiausią pavadinimą turinčios knygos rekordas. Ilgiausio pavadinimo knygą parašė Vityala Yethindros ir kaip su ilgiausiu sakiniu, taip ir čia, saugodama jūsų laiką, panaudosiu tik kelis knygos „The Historical Development of the Heart…“ žodžius, kadangi iš viso pavadinimą sudaro 26 tūkstančiai žodžių! Man nuoširdžiai kyla klausimas – kam?
Ir visgi, aš net specialiai neieškodama, randu atsakymą. Pasirodo, autorius pavadinime nusprendė įtraukti visas skirtingas knygoje paminėtas temas bei užduoti daugiau nei 50 skirtingų klausimų, į kuriuos knyga pateikia atsakymus. Pagalvojus, argumentas skamba išties svariai, bet pamačius visą knygos pavadinimą, vis tiek sugrįžtu prie išsiplėtusių akių ir tų pačių klaustukų mintyse.
Ilgiausias romanas
Kaip žinia, Marcel Proust veikalai nėra itin lengvai įkandamas riešutėlis. Įdomu, kaip tokiu atveju sektųsi įveikti patį ilgiausią romaną, kuris susideda iš 4,215 tūkstančių puslapių ir yra parašytas būtent šio autoriaus? Knyga „Remembrance of Things Past or In Search of Lost Time“ tai 13 tomų ilgio šedevras, išleistas 1912 m. Prancūzijoje. Daugiau negu milijonas žodžių, daugiau nei 9,6 milijono ženklų ir vidutinis skaitytojas, perskaitantis 300 žodžių per minutę, turėtų praleisti mažiausiai 70 valandų, kad užbaigtų šį milžinišką romaną!
Turiu pripažinti, jog rengdama šį straipsnį pati sužinojau ne vieną įdomų faktą apie knygas, kurio nebuvau girdėjusi anksčiau. Viliuosi, kad ir jūs atradote kažką įdomaus, o galbūt jus pačius ši informacija įkvėps sukurti įdomų bei neįprastą knygos formatą (būtent apie tai aš galvojau berašydama tekstą), na, arba bent jau internete surasti dar vieną įdomybę apie taip mylimą ir lapais šnarantį objektą.
Palikite komentarą