Ką jūs darote, kai užsimanote naujos knygos? Keliaujate pasidairyti į knygyną? Aš tai čiumpu telefoną, atidarau keletą internetinių knygynų, palyginu kainas, perskaitau ištraukas, užmetu akį į apžvalgas, užsisakau knygą ir po poros dienų, o kartais net ir po kelių valandų, laikau ją savo rankose.
Į fizinius knygynus einu ne tiek pirkti, kiek paglostyti knygų ir pajusti tą ypatingą atmosferą. Knygynų vadovai irgi suprato, kad žmonės čia užsuka dėl aplinkos ir nuotaikos, todėl daugelyje vietų jau įrengtos kavinės ar patogios pasisėdėjimų sofutės. Tik būkit, skaitykit, mylėkit!
Kuo knygynas senesnis, tuo jaukiau ten jaučiasi viso pasaulio knygoholikai. Kodėl? Greičiausiai dėl istorijos, juk daugelį senųjų vietų lankė žymūs rašytojai, su skaitytojais bendravo poetai, sienos prisigėrusios ypatingų liudijimų ir senų knygų kvapo. Taip taip, tas knygų kvapas labai svarbus! Todėl šiandien noriu papasakoti apie kelis pasaulio knygynus, kurie jau šimtmečius vilioja tiek skaitytojus, tiek ir įspūdžių ieškančius turistus.
Livraria Bertrand knygynas Lisabonoje, Portugalijoje – seniausias pasaulio knygynas
Bertrand (žodis „livraria“ portugališkai reiškia knygyną) knygynas buvo vienuolika kartų pervadintas, nes keitėsi savininkai. Jis išgyveno stiprų, Lisaboną nuniokojusį, žemės drebėjimą ir vieną vienintelį kartą perkeltas į kitą vietą. Tai nutiko 1773-iais metais, po minėto žemės drebėjimo. Ir štai Livraria Bertrand jau beveik tris šimtus metų į savo glėbį traukia viso pasaulio bibliofilus ir intelektualus.
Livraria Bertrand įkurtas 1732-ais metais ir jis pripažintas seniausiu vis dar veikiančiu knygynu pasaulyje. Oficialiai šis faktas yra užfiksuotas Gineso rekordų knygoje.
Savaime suprantama, kad knygynas įsikūręs labai sename pastate. Skliautuotos lubos ir mobilaus telefono signalo nepraleidžiančios storos sienos sukuria tą atmosferą, kurios ir ieško knygų mylėtojai.
Kiekviena knygų parduotuvės patalpa skirta vis kitam garsiam portugalų rašytojui pagerbti, o kompleksą vainikuoja kavinė, įsikūrusi poetui Fernandui Pessoa dedikuotoje patalpoje.
Knygyną įkūrė prancūzas Peter Faure ir jau nuo pat pradžių jis tapo mėgiama portugalų rašytojų ir intelektualų traukos vieta. Bendraminčių čia ieškojo istorikas ir romantizmo pradininkas Portugalijoje Alexandre Herculano, lankydavosi pats Fernando Pessoa. Užsukdavo ir Nobelio premijos laureatas Aquilino Ribeiro. Šiandien knygynas turi ir jam skirtą kampelį.
2010-tais metais Livraria Bertrand tapo grupės, kuri valdo knygynų tinklą visoje šalyje, dalimi. Tačiau knygyno dvasia ir idėjos išliko tokios pačios, kokias prieš tris šimtus metų savo vizijoje matė jo įkūrėjas. Tad jei keliausite į žaviąją Lisaboną, būtinai įtraukite ir Livraria Bertrand į savo maršrutą.
Adresas:
Livraria Bertrand
Rua Garrett 73-75
Chiado, Lisabona
Portugalija
www.bertrand.pt
Livraria Lello knygynas Porte, Portugalijoje – gražiausiu pripažintas pasaulio knygynas
Dar vienas Portugalijoje įsikūręs knygynas nėra toks senas, kaip jo kolega Livraria Bertrand. Tačiau jo nepaminėti būtų nuodėmė, o ir daugiau nei prieš šimtmetį įsikūrusios įstaigos vadinti jauna tikrai negaliu. Taigi, kuo ypatingas Livraria Lello? Jis laikomas gražiausiu pasaulyje! Ir tokiais komplimentais žarstosi tiek leidinys „The Telegraph“, tiek kelionių gidas „Lonely Planet“!
Dabartiniu adresu knygynas įsikūrė 1906-tais metais, tačiau jo ištakos dar senesnės – knygų prekyba broliai Lello vertėsi jau nuo 1881-ų metų.
Knygyno atidarymas sutraukė visą Portugalijos elitą – rašytojus, universitetų profesorius, žurnalistus bei paprastus smalsuolius, kurie būriavosi gatvėje. Apie atidarymą rašė pasaulio laikraščiai, gandas siekė net JAV ir Pietų Ameriką.
Šis knygynas savo lankytojus stebina unikaliu interjeru, kurį kūrė žymus inžinierius Francisco Xavier Esteves. Įrašę šio kūrėjo vardą į interneto paieškos sistemą, pamatysite ne tik jo portretą, bet ir daugybę knygyno interjero vaizdų. Akį traukia spiraliniai laiptai, vitražai, raižiniai ir, žinoma, senos knygų lentynos.
Magijos fanai, sukluskite! Sklinda gandai, kad rašytoja J.K. Rowling kurdama Hario Poterio seriją šiame knygyne sėmėsi įkvėpimo. Porto mieste ji gyveno keletą metų ir mokė anglų kalbos, o Lello knygyne lankėsi tikrai dažnai. Tiesa, šie gandai nepatvirtinti, tačiau vieta traukia Hario Poterio gerbėjus kaip magnetas.
Gražu ten, sako. Ir iš tiesų, viso pasaulio lankytojai vos įkėlę koją į Livraria Lello netenka žado, o aplink ima sklandyti žodžiai „magiška“, „stebuklai“, „neįtikėtina“. Manote, kad perdedu? Netikite? Nukeliaukite ir patys pamatysite, o kol rezervuojate lėktuvo bilietus, apžiūrėti knygyną galite dabar pat virtualiame 3D Livraria Lello ture.
Kaip jau sakiau, įvairūs kelionių gidai šį knygyną vadina vienu įspūdingiausių Europoje. Knygų mylėtojai čia gali rasti leidinių įvairiomis kalbomis ir, kaip jau tapo įprasta, – tiesiog išgerti kavos nuostabioje aplinkoje.
Adresas:
Livraria Lello, S.A.
Rua das Carmelitas, 144
4050-161 Porto
Portugal
www.livrarialello.pt
Shakespeare and Company knygynas Paryžiuje, Prancūzijoje – ypatingos atmosferos vieta
Paryžius bei senos knygos… Gal ir klišė, tačiau jei ieškote tos knygų mylėtojų nuotaikos, kurią piešia vaizduotė, na žinote, bohemiškos aplinkos, senų viršelių, atvirukų, džiazo, tai keliaukite į Prancūzijos sostinę.
Amerikietė Sylvia Beach pirmąjį „Shakespeare and Company“ vardo knygyną Paryžiuje atidarė 1919-tais metais. Tai buvo pusiau knygų parduotuvė, pusiau biblioteka, iš kurios savininkė už garbės žodį leisdavo pasiskolinti knygų. Vieta sudomino ir pritraukė didžiuosius tų laikų rašytojus Ernest Hemingway, Francis Scott Fitzgerald, T. S. Eliot, Djuna Barnes, Gertrude Stein, Janet Flanner ir kitus.
Sylvia Beach po savo sparnu glaudė autorius ir jiems suteikdavo pastogę ar net paskolą, taip pat rėmė ir kitaip. Pvz., 1922-ais metais ji išleido savo draugo James Joyce „Ulisą“, kai niekas kitas neišdrįso to padaryti.
Deja, knygynas buvo uždarytas per Antrąjį pasaulinį karą. 1951-ais metais amerikiečio George Whitman atidarytas naujas knygynas, visai netoli Dievo Motinos katedros, sukėlė panašų efektą. Ir čia pradėjo rinktis to meto bohema – Anaïs Nin, Julio Cortázar, Lawrence Durrell, Henry Miller. Rašytojai sulaukdavo paramos ir pagalbos, o jei reikdavo gaudavo ir nakvynę.
1964-ais metais, įkvėptas Sylvia Beach legendos bei gyvai su ja susitikęs, George Whitman pervadino savo įstaigą į „Shakespeare and Company“, o vieta iki šiol tęsia pirmtako veiklą.
Šekspyro knygyną būtinai aplanko visi knygų mylėtojai viešintys Paryžiuje. O kaip kitaip, juk aplinka tokia instagramiška! Beje, pajusti bibliofilų skleidžiamą aurą galima ne tik nuvykus į Prancūziją, bet ir užsukus į knygyno instagram profilį.
Ši atmosferiška vieta traukia ir režisierius. Čia buvo filmuojamos ir kelios Woody Alleno filmo „Vidurnaktis Paryžiuje“ scenos.
Adresas:
Shakespeare and Company
37 rue de la Bûcherie
75005 Paris, France
www.shakespeareandcompany.com
Hatchards knygynas Londone, Jungtinėje Karalystėje – seniausias britiškas knygynas
Londonas yra populiari trumpų kelionių kryptis, tad kitą kartą lankydami Jungtinės Karalystės sostinę, nepamirškite užsukti į Hatchards. Tai yra vienas seniausių knygynų pasaulyje ir tikrai seniausias Jungtinėje Karalystėje.
Savo veiklą įstaiga skaičiuoja nuo 1797-tų metų. Įkūrėjas John Hatchard nuo pat jaunystės mylėjo knygas ir svajojo jas pardavinėti. Ką gi, svajonę vyras įgyvendino išties sėkmingai. Šio žmogaus portretas knygyne kabo iki šiol.
Vos atsidaręs knygynas traukė žymius šalies intelektualus. Tiesą sakant, vilioja iki šiol, nes per du šimtus metų vieta visiškai išlaikė savo senąją dvasią, nepaisant to, kad ir ši įstaiga jau yra priglausta po milžiniško koncerno „Waterstone‘s“ sparnu. Visgi, jei iš praeities sugrįžtų pirmasis pirkėjas, jis pamatytų, kad nei interjeras, nei lentynų išdėstymas smarkiai nepakito.
Hatchards knygynas skaitiniais aprūpina karališkuosius rūmus, o praeityje galėjo pasigirti tokiais klientais kaip Oskaras Vaildas ar Džordžas Baironas. Šiomis dienomis pasirašyti savo knygų čia užsuka daugybė žymių autorių, o knygynas pardavinėja pirmus garsių kūrinių leidimus.
Tamsiai žalios spalvos išorė, didžiuliai langai, sunkūs kilimai bei medžio apdaila interjere kuria dikensišką atmosferą ir traukia visus, kuriems šiuolaikiniai minimalistiniai knygynai visai ne prie širdies.
Adresas:
Hatchards Piccadilly
187 Piccadilly
London
W1J 9LE
www.hatchards.co.uk
J. Masiulio knygynas Panevėžyje – seniausiai Lietuvoje veikiantis knygynas
Ar galite įvardinti seniausią vis dar veikiantį knygyną Lietuvoje? Ko gero, daugelis sakytų, kad tai „Knygų Ministerija“, įsikūrusi Kauno Laisvės alėjoje. Juk per šios įstaigos įkurtuves buvo akcentuojama, kad „Knygų Ministerija“ atsidaro seniausio Lietuvos knygyno vietoje ir išlaikys jo dvasią.
Ten iš tiesų gražu! Žinoma, „Knygų Ministerijai“ iki portugališkos Livraria Lello atmosferos dar labai toli, tačiau vietą vistiek mėgsta jaunimas ir čia įžvelgiantis Hario Poterio nuotaiką.
Tačiau grįžkime prie iš tiesų seniausios Lietuvoje knygų pardavimo šventovės. Laisvės alėjos vietoje J. Masiulio knygynas įsikūrė tik 2000-ais metais, tačiau to paties vardo knygynas Panevėžyje veikia nuo 1905-tų metų! Beje, nuostabu, kad knygnešio J. Masiulio knygyną vis dar valdo tos pačios giminės žmonės. Šiuo metu jis priklauso įkūrėjo anūkei!
Kokia gi tiek laiko gyvuojančio knygyno istorija? Jo steigėjas Juozas Masiulis, pradėjęs savarankiško gyvenimo kelią, atvyko į Panevėžį, kur įsidarbino seserų Jokubaičių prekybos namuose.
Pramokęs amato jis kartu su savo dėde sugalvojo verstis prekyba ir iš pradžių pardavinėjo maisto produktus. Tačiau Juozui Masiuliui už duoną ir dešras visada labiau patiko knygos. Būtent jomis jaunuolis ir norėjo prekiauti.
Tačiau aš kalbu apie laikus, kuomet galiojo lietuviškos spaudos draudimas. Tad tokiomis sąlygomis apie knygyną buvo galima tik pasvajoti. O štai Juozas ne tik svajojo, bet ir ėmėsi pogrindinės veiklos. Prisijungęs prie Garšvių knygnešių draugijos jis pradėjo slapta platinti lietuviškas knygas.
1904-tais metais buvo panaikintas spaudos draudimas. O tai reiškė ne tik galimybę pagaliau legaliai skaityti knygas, bet atidaryti knygyną. J. Masiulis gavo carinės valdžios leidimą ir nuo 1905-tų metų pradėjo veikti iki šiol gyvuojantis knygynas. Šiandien jis yra seniausias, o tuo metu buvo apskritai pirmasis Panevėžyje ir vadinosi „Juozo Masiulio knygynas, galanterijos ir rašomųjų daiktų sankrova“.
Ir verslas klestėjo! Knygos buvo paklausi ir geidžiama prekė. Įdomu, kad ne vien šiais laikais knygynai savo asortimente siūlo ir kitokių produktų. Prieš šimtą metų šios vietos taip pat prekiavo įvairiomis prekėmis, pvz, rašymo priemonėmis. Įvairūs šaltiniai teigia, kad 1912-tais metais knygynas galėjo pasiūlyti daugiau nei tūkstančio pavadinimų leidinių.
Juozas Masiulis bendradarbiavo su kitais Lietuvos ir užsienio knygynais. Ypač glaudžius ryšius palaikė su Marijos Šlapelienės įstaiga, kuri laikoma seniausiu Vilniaus knygynu ir turėjo kilnų tikslą – skleisti lietuvišką knygą ir šviesti žmones. Deja, 1906-tais metais Dominikonų gatvėje veiklą pradėjusi knygų parduotuvė išsilaikė tik iki 1945-tų metų. Šiandien daugiau apie senąjį Vilniaus knygyną galima sužinoti Šlapelių muziejuje.
Juozo Masiulio knygynas jau atšventė šimtas penkioliktą gimtadienį, o jo sienas dar nuo prieškario laikų vis dar puošia įkūrėjo portretas, kurį nutapė nežinomas autorius.
Daugybę kartų buvau Panevėžyje ir nežinojau, kad ten slepiasi tokia įdomi vieta! Pažadu, kitą kartą būtinai užsukti, nes senus knygynus reikia saugoti ir vertinti! Susimatom ten!
Adresas:
Juozo Masiulio knygynas
Respublikos g. 21
Panevėžys
www.masiuliai.com
Palikite komentarą