Ne taip seniai pasakojome apie prestižiškiausius literatūros apdovanojimus pasaulyje, o šį kartą pristatysime tikrai ne ką prastesnius ir daugeliui skaitytojų žinomus socialinio tinklo „Goodreads“ metų knygų rinkimus. „Goodreads Choice“ apdovanojimų, kai išaiškėja daugiausiai simpatijų sulaukusių knygų sąrašas, kiekvienais metais laukia daugybė knygų entuziastų. Šiais metais „Goodreads“ paskelbė 20 geriausių knygų, skirtingose žanrų kategorijose, tad šiame straipsnyje apžvelgsime geriausiuosius bei trumpai pristatysime platformą, apie kurią turėtų žinoti kiekvienas bibliofilas.
Apie „Goodreads“. Ką skaito jūsų draugai?
2007 m. „Goodreads“ platformą įkūrė amerikiečiai Otis Chandleris ir Elizabeth Khuri Chandler. Jie tai padarė norėdami suburti knygas skaitančių žmonių bendruomenę bei gauti knygų rekomendacijų ne iš populiariausių knygų sąrašų ar įvairių žurnalų bei medijos apžvalgų, bet iš savo draugų atsiliepimų.
Pagrindinė „Goodreads“ misija – žmonėms atrasti bei dalintis knygomis, kurias jie mėgsta bei gerinti skaitymo procesą. Taip pat kurdami šią platformą Otis Chandleris ir Elizabeth Khuri Chandler siekė atkreipti dėmesį į „atrandamumo problemą“ ir pagelbėti vartotojams atrasti tokias knygas, kurias jie galimai norėtų perskaityti.
„Goodreads“ platformai skaičiuojant jau 13 metų, šiandien tinkle galima ne tik matyti, ką skaito jūsų draugai, bet taip pat atlikti ir daugelį kitų funkcijų. Viena naudingiausių funkcijų – mėgstamiausių, skaitomų, perskaitytų ar norimų perskaityti knygų žymėjimas. Nėra nieko geriau, kai visus perskaitytų ir dominančių knygų pavadinimus, autorius bei kitą informaciją galima surasti vienoje vietoje.
Be įvairių knygų žymėjimosi, „Goodreads“ taip pat leidžia reitinguoti knygas, komentuoti bei mėgti kitų vartotojų įrašus, išsisaugoti mėgstamas knygų citatas ar priimti sau iššūkį bei stengtis per metus perskaityti norimą knygų skaičių. 2010 m. pasirodžius „Goodreads“ mobiliajai programėlei atsirado galimybė skenuoti rankose turimų knygų brūkšninius kodus bei taip iškart surasti norimą knygą socialiniame tinkle.
„Goodreads Choice“ apdovanojimai
Jau 12 kartą „Goodreads“ socialinis tinklas metams einant į pabaigą kvietė vartotojus balsuoti už, jų nuomone, geriausias knygas. Gruodžio mėnesį buvo paskelbta 20 knygų, kurios skaitytojų nuomone buvo geriausios šiose nominacijose:
- grožinė literatūra;
- detektyvai ir trileriai;
- fantastika;
- istorinė fantastika;
- mokslinė fantastika;
- romantika;
- siaubo literatūra;
- humoras;
- negrožinė literatūra;
- memuarai ir autobiografijos;
- istorija ir biografijos;
- mokslas ir technologijos;
- maistas ir receptų knygos;
- grafinės novelės ir komiksai;
- poezija;
- debiutinis romanas;
- jaunųjų suaugusiųjų grožinė literatūra;
- jaunųjų suaugusiųjų fantastika;
- vaikų literatūra;
- paveikslėlių knygos.
Geriausios 2020 metų „Goodreads“ knygos
Grožinė literatūra. Matt Haig „Midnight Library“
Kažkur už visatos krašto yra biblioteka, kuri turi nesibaigiantį knygų skaičių, o kiekviena tų knygų pasakoja istorijas apie skirtingas realybes. Viena pasakoja apie tavo gyvenimą tokį, koks jis yra, kita – apie gyvenimą, kurį galėjai nugyventi, jei bet kuriuo gyvenimo momentu būtum atlikęs kitokį sprendimą. Kol mes visi svarstome, koks galėjo ar galėtų būti mūsų gyvenimas, knygos autorius Matt Haig savo romane kviečia užsukti į stebuklingą biblioteką ir su pagrindine heroje Nora Seeds pakeliauti po skirtingas jos gyvenimo realybes.
„Midnight Library” – užburiantis romanas, kuriame Nora Seeds susiduria su galimybe keisti savo gyvenimo sprendimus, pasirinkti kitokią karjerą, panaikinti turėtus išsiskyrimus ar įgyvendinti savo svajonę tapti glaciologe. Tyrinėdama Vidurnakčio bilioteką Nora ieško, kas išties praturtina jos gyvenimą ir dėl ko verta gyventi.
Detektyvai ir trileriai. Lucy Folley „The Guest List“
Rašytoja Lucy Folley kviečia užsukti į geriausias visų laikų vestuves! Na, o kadangi knyga laimėjo nominacijoje „Detektyvai ir trileriai“, „geriausia“ šiuo atveju reiškia „siaubingiausia“. Pagrindiniai knygos veikėjai Jules ir Willas nusprendė vestuves surengti atokioje saloje netoli Airijos krantų. Tuomet juos užklumpa audra. Tuomet randamas kūnas. Galų gale, viskas tampa panašu į seną airišką posakį: tai nėra vakarėlis, kol kas nors nenumiršta.
Fantastika. Sarah J. Mass „House of Earth and Blood“
Autorė Sarah J. Mass jau ne vienam yra pažįstama, dėl savo maginės fantastikos trilogijos „Užkerėtas dvaras“, patekusios į New York Times daugiausiai parduodamų knygų sąrašą. Naujajame Sarah J. Mass romane „House of Earth and Blood“ persipina romantikos ir įtampos gijos, kuriomis pasakojama herojės Bryce Quinlan bei puolusio angelo Hunt Athalar istorija bei jų bandymai mieste susekti mirtiną demoną. Šis romanas – autorės pirmoji knyga, naujausioje „Crescent City“ knygų serijoje.
Istorinė fantastika. Brit Bennett „The Vanishing Half“
Į JAV nacionalinės knygų premijos sąrašą patekęs, ambicingas Brit Bennett romanas pasakoja apie dvi identiškas dvynes iš mažo miestelio JAV pietuose. Viena iš seserų lieka gyventi savo namuose, esančiuose juodaodžių bendruomenėje, kita – pasirenka iškeliauti į platųjį pasaulį. Ši provokuojanti ir atjaučianti autorės knyga nagrinėja amerikiečių tapatybės klausimą.
Mokslinė fantastika. Christopher Paolini „To Sleep In a Sea of Stars“
Net jei ir nesate skaitę, turbūt tikrai girdėjote apie knygas „Eragonas“, „Vyriausiasis“ ar „Ugnies kardas“. Išgarsėjęs savo maginės fantastikos serija „Paveldėjimas“, Christopher Paolini laimi „Goodreads“ mokslinės fantastikos nominaciją su knyga „To Sleep In a Sea of Stars“. Knygoje pasakojama istorija apie mokslininkę Kira Navárez, kuri tyrinėdama dar nekolonizuotą planetą, atranda svetimą relikviją, kuri pakeis Žemės ir jos kolonijų likimą. Novatoriška Paolini istorija suteikia naujų posūkių mokslinės fantastikos „first contact“ šablonui, kuriame žmonės pirmą kartą susiduria su nežemiškomis substancijomis.
Romantika. Jennifer L. Armentrout „From Blood and Ash“
Šių metų „Goodreads Choice“ apdovanojimą už romantiką gauna pasakojimas, kuriame romantika kertasi su tamsia fantazija ir paranormaliomis intrigomis. Tikra rašymo veteranė Jennifer L. Armentrout pasakoja istoriją apie Poppy (dar vadinamą Mergele) – karę, dievų paskirtą gyventi vienatvėje bei niekada nebūti paliestai kito asmens. Visgi pasakojime pasirodo Poppy draugas Hawke, o uždrausta aistra tarp jų tampa geriausiu būdu pakeisti protagonistės likimą.
Siaubo literatūra. Silvia Moreno „Mexican Gothic“
Jei jums atrodė, jog visi pažįstami šiais metais skaitė romaną „Mexican Gothic“, tai tik dėl to, jog išties taip ir buvo! Autorė Silvia Moreno-Garcia (kaip kad ji save įvardina, „gimusi meksikiete, tačiau kanadietė pagal pašaukimą“) laimi siaubo literatūros nominaciją, pasižymėdama tobula gotikos siaubo istorija, apimančia „senosios mokyklos“ režimą, tačiau nepamirštant šiuolaikines rasės ir kolonializmo perspektyvų. Knyga nuneš jus į gąsdinančių ir mįslingų dvarų pasaulį.
Humoras. Nathan W. Pyle „Strange Planet“
Rašytojas ir karikatūristas Nathan W. Pyle susilaukė beprotiškos sėkmės savo „Strange Planet“ Instagram paskyroje. Dabar antologizuota knygų serija tampa puikiu Pyle’o kūriniu, laimėjusiu „Goodreads Choice“ apdovanojimą. „Strange Planet“ pasakoja apie mėlynus ateivius, kurie mąsto ir elgiasi taip pat kaip mes – žmonės, tačiau su linksma specifika bei emociniu intelektu. Tai apgaulingai paprasta ir puiki komiksų knyga.
Negrožinė literatūra. Jason Reynolds, Ibram X. Kendi „Stamped: Racism, Antiracism and You“
2016 metais autorius Ibram X. Kendi laimėjo JAV nacionalinės knygų premijos apdovanojimą su knyga „Stamped from the Beginning: The Definitive History of Racist Ideas in America“, o šįkart drauge su kolega Jason Reynolds pelni šlovę su kūriniu „Stamped: Racism, Antiracism and You”. Tai knyga skirta vidurinių klasių mokiniams, aistringai bei argumentuotai pasakojanti apie rasizmo istoriją.
Memuarai ir autobiografijos. Barack Obama „Pažadėtoji žemė“
Visame pasaulyje laukta buvusio JAV prezidento Baracko Obamos autobiografinė knyga „Pažadėtoji žemė“ stebėtinai intymiai žvelgia į istorinę Obamos kelionę nuo buvimo jaunu bendruomenės organizatoriumi iki 44-ojo Jungtinių Valstijų prezidento posto, kuomet pirmą kartą jis buvo užimtas afroamerikiečio. Ši itin gražiai parašyta ir galinga knyga užfiksuoja Baracko Obamos įsitikinimą, kad demokratija nėra dovana nusileidusi iš aukštybių, o kasdieną kuriama valdymo sistema, paremta empatija ir bendru vienas kito supratimu.
Istorija ir biografijos. Isabel Wilkerson „Caste: The Origins of Our Discontents”
Isabel Wilkerson, Pulicerio premijos laureatės žurnalistikoje, knyga „Caste: The Origins of Our Discontents” laimi istorijos ir biografijos nominacijoje, nuodugniai apžvelgdama Jungtines Amerikos Valstijas. Wilkerson įtikinamai teigia, kad amerikiečiai yra pasinėrę į pasenusią ir pavojingą hierarchijos sistemą, kuri yra įsišaknijusi dar labiau nei rasė ir klasė. Visgi autorė atskleidžia ir pozityviąją temos gaidą – keistis niekada nevėlu.
Mokslas ir technologijos. David Attenborough, Jonnie Hughes „A Life on Our Planet: My Witness Statement and a Vision for the Future”
Gamtininko, žurnalisto ir planetos gynėjo Davido Attenborough knyga susideda iš liudijimų, prisiminimų bei skubių šauksmų, susijusių su gyvenimu Žemėje bei jos būkle. Knyga pateikia ateities viziją, kurioje kolektyviniais veiksmais mes galime išsaugoti laukines Žemės vietas, tačiau taip pat akcentuojama, jog norėdami tai padaryti, privalome veikti greitai.
Maistas ir receptų knygos. Ina Garten „Modern Comfort Food: A Barefoot Contessa Cookbook”
Autorė ir maisto gurmanė Ina Garten laimi maisto ir receptų knygų nominaciją su receptų kolekcija, puikiai tinkančia 2020 metų karantino gyvenimo būdui. 85 knygoje pateikiami patiekalai – daugelis jų pamėgtų vaikystėje – lengvai pagaminami ir skirti suteikti kulinarinį komfortą šiuo keistu laikmečiu. Knygoje aptiksite tokius receptus kaip keptas čederio ir čatnio sūris, kreminė pomidorų sriuba ar Bostono grietinėlės pyragas.
Grafinės novelės ir komiksai. Alice Oseman „Heartstopper:Volume Three”
Berniukas sutinka berniuką. Berniukai tampa draugais. Berniukai įsimyli. „Heartstopper: Volume Three” tai LGBTQ+ grafinis romanas apie gyvenimą, meilę ir visa, kas vyksta „tarp“. Tai jau trečiasis serijos „Heartstopper“ tomas, pateikiantis įžvalgias LGBTQ+ temų detales ir kviečiantis švęsti draugystę, meilę bei ištikimybę.
Poezija. Margaret Atwood „Dearly: New Poems”
Turbūt daugeliui teko girdėti apie išliaupsintą Margaret Atwood distopinį romaną „Tarnaitės pasakojimas“, tačiau verta žinoti, jog autorės poezija yra ne ką blogesnė, nei jos proza. „Dearly: New Poems” yra pirmasis jos poezijos rinkinys per daugiau nei dešimtį rašymo metų. Eilėraščiai atskleidžia vaisingą autorės vaizduotę, o jų temos šokinėja nuo asmeninių, politinių ar netgi šmaikščių.
Debiutinis romanas. Kiley Reid „Such a Fun Age”
Įspūdingas autorės Kiley Reid debiutas suteikia šaltakraujiško, o kartais ir juodo humoro istorijai apie kasdieninius ir buitinius veiksmus, kurių net nepastebime atliekantys. Afroamerikietė auklė Emira susiduria su vis didėjančiomis keistenybėmis, kuomet yra apkaltinama baltaodžio vaiko pagrobimu. Tai knyga, kuri vienus skaitančiuosius prajuokins, kitiems sukels gilų nejaukumą, o trečiuosius privers gėdingai atpažinti save.
Jaunų suaugusiųjų grožinė literatūra. Elizabeth Acevedo „Clap When You Land”
Elizabeth Acevedo „Clap When You Land” – tai romanas eilėraštyje apie meilę, netektį bei šeimą. Camino ir Yahaira Rios net nežinojo, kad yra seserys iki kol lėktuvo katastrofoje nemirė jų tėvas. Po šio įvykio jos sužino daugiau, nei norėtų apie ryšius jungusius jų šeimas. Nenuostabu, jog Elizabeth Acevedo romaną pasirenka pasakoti poezijos forma, kuomet yra tituluota nacionalinės slemo poezijos čempionė.
Jaunų suaugusiųjų fantastika. Holly Black „The Queen of Nothing”
„New York Times“ duomenimis Holly Black yra viena populiariausių knygų autorių, parašiusi daugiau nei trisdešimt fantastinių romanų vaikams ir paaugliams, tarp kurių žinomos knygų serijos „Malgarato įniršis“ bei „Magisteriumas“. Jaunųjų suaugusių fantastikos nominaciją laimėjusi Black knyga yra paskutinis „The Fol of The Year“ serijos kūrinys, kuriame atskleidžiamas galutinis pagrindinės veikėjos Jude, susiduriančios su įdomiausiomis problemomis, likimas.
Vaikų literatūra. Rick Riordan „The Tower of Nero”
Tai jau 10-tas kartas, kuomet Rick Riordan laimi „Goodreads Choice“ apdovanojimą vaikų literatūros kategorijoje ir tai išties įstabus rezultatas. Knygoje „The Tower of Nero”, įkvėptas graikų-romėnų mitologijos, autorius aprašo graikų dievo Apolono, įsikūnijusio Žemėje kaip nelaimingo paauglio Lesterio Papadopouloso nuotykius.
Paveikslėlių knygos. Ibram X. Kendi, Ashley Lukashevsky „Antiracist Baby”
Kaip jau pastebėjote autorius Ibram X. Kendi triumfuoja jau antrojoje „Goodreads Choice“ nominacijoje. Šįkart drauge su iliustratore Ashley Lukashevsky, sukurdamas knygą patiems mažiausiems. Novatoriška paveikslėlių knyga „Antiracist Baby” pripildyta ryškiomis bei mielomis iliustracijomis, kalbančiomis apie visiems teisingesnę ateitį.
Tikiuosi, kad šios knygos greitu metu bus pastebėtos lietuvių leidyklų, nes juk pripažinkime – ne šiaip sau viso pasaulio skaitytojai, būtent jas įvertino geriausiai. Kokias Lietuvoje išleistas knygas būtumėte Jūs apdovanoję 2020-aisiais?
Palikite komentarą