Lietuva neseniai atšventė tūkstantąjį vardo paminėjimo gimtadienį. Po to sekė dar vienas jubiliejus – valstybės atkūrimo šimtmetis. Atrodo Lietuvos istorija jau visapusiškai išnagrinėta, aprašyta bei aptarta.
Žinome apie Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikus, Nepriklausomybės paskelbimą, augimą tarpukaryje, okupacijos metus ir modernius laikus. Tačiau istorikai vis dar turi kuo nustebinti, aktyviai rašo knygas, kelia naujus klausimus, kviečia diskutuoti, į tam tikrus tarpsnius pažiūrėti kitaip. Tad šiandien pasižvalgykime, ką įdomaus jie siūlo savo skaitytojams.
Įvertinau elektroninio knygyno patogupirkti.lt pirkėjų mėgstamiausias knygas ir parengiau įdomių bei vertingų skaitinių sąrašą. Leidinius rekomenduoju įvairaus amžiaus žmonėms, besidomintiems Lietuvos istorija. Tiesą sakant, daugiau sužinoti apie savo šalį verta kiekvienam, sutinkate? Prieš nerdami į rekomendacijas, dar šiek tiek stabtelėkime ir pagalvokime, kodėl reikia domėtis savo istorija.
Kodėl svarbu skaityti istorines knygas?
Praeities pažinimas yra nepaprastai svarbus bet kuriai visuomenei ir žmogui. Istorija suteikia mums supratimą ne tik apie besikeičiančius šalių ir diplomatijos santykius, bet ir tai, kaip kito žmonių tarpusavio ryšiai, elgesys ir gyvenimo aplinkybės.
Istorija – žinių ir įžvalgų apie bendrą visos tautos praeitį šaltinis, o praeities liudijimai yra įspėjimas. Jei mes nekreipsime dėmesio į nutikusius įvykius, istorija gali pasikartoti. Mokykimės iš didžiųjų praeities klaidų tam, kad jų nekartotume.
Naujoji karta, skaitydama istorines knygas, gauna progą geriau suprasti senelių ir tėvų kovas, suformavusias pasaulį, kuriame gyvename čia ir dabar. Daugelį dalykų šiandien laikome savaime suprantamais, pavyzdžiui, asmeninę ar žodžio laisvę. Tačiau taip buvo toli gražu ne visada.
Istorijos knygos suteikia žinių apie įvairias valstybių valdymo formas, kryptis ir idėjas, tokias kaip demokratija, socializmas bei komunizmas ir padeda atsitraukti šiek tie toliau bei pamatyti, kurios iš jų veikia, o kurios pridarė milžiniškos žalos.
Dar ne viskas! Istorija daro įtaką mūsų dabartiniam mąstymui bei formuoja pasaulėžiūrą. Žinios moko, keičia požiūrio perspektyvą, suteikia mums atskaitos tašką, bei padeda suvokti, kur link einame kaip asmenybės ir kaip visuomenės nariai.
Taigi, visada verta skaityti istorines knygas ir plėsti akiratį, o didelė leidinių pasiūla leidžia situacijas ir įvykius išnagrinėti iš pačių įvairiausių kampų. Žvilgtelėkime į istorinę literatūrą ir jos perliukus, jau pamėgtus gerbėjų.
Tomas Venclova „Lietuvos istorija visiems“
Tomas Venclova – publicistas, vertėjas, eseistas, Jeilio universiteto profesorius, Lietuvos nacionalinės premijos laureatas. Jis tikrai daug dėmesio skiria istorijai ir parašė ne vieną vertingą knygą. Plačiajai visuomenei rekomenduoju dviejų tomų leidinį „Lietuvos istorija visiems“.
Ko tikėtis iš knygų? Nagi išsamios ir įdomiai parašytos istorijos! Pirmoji knyga užgriebia net neandertaliečių laikus. Autorius apžvelgia svarbiausius etapus ir baigia Lietuvos Didžiosios kunigaikštystės padalijimais. Antroje knygoje dėmesys skiriamas jau naujesniems laikams ir tekstas vingiuoja iki pat Sovietų Sąjungos žlugimo.
Šios istorinės knygos paįvairintos grožinės literatūros ištraukomis, poezija. Autorius neapsiriboja vienu tašku žemėlapyje. Jis primena aprašytų įvykių kontekstą, politinį Europos foną, lygina kas įvairiais istorijos tarpsniais vyko kitose šalyse. Knygas skaityti bus itin įdomu, nes jos tikrai neprimins datų ar faktų rinkinio, čia rasite net tokios informacijos, kuri praturtins protmūšių gerbėjus, pavyzdžiui, kada ir kas į mūsų šalį atvežė įvairių prieskonių.
Tomas Venclova šalies istorija domėjosi visą savo gyvenimą. Intelektualas nevengia kalbėti apie įdomias detales, dėl kurių iki pat šiol ginčijasi šalies istorikai. Visuose savo tekstuose rašytojas akcentuoja intelektualinės laisvės ir žmogaus orumo svarbą. Autoriaus požiūris į esminius valstybingumo, tautiškumo, kalbos, kultūros ir kitus klausimus skamba naujai ir išskirtinai.
Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas, Antanas Kulakauskas, Mindaugas Tamošaitis „Lietuvos istorija kiekvienam“
Žinomų mokslininkų knyga „Lietuvos istorija kiekvienam“ tarp skaitytojų yra ypač populiari. Istorikai Alfredas Bumblauskas, Alfonsas Eidintas, Antanas Kulakauskas ir Mindaugas Tamošaitis šį leidimą parengė Lietuvos valstybės atkūrimo Šimtmečiui.
Ko tikėtis iš knygos? Pasak aprašymo, knygos rengėjai ieško atsakymų į klausimą, kaip atsirado dabartinė Lietuva. Mūsų valstybė nėra tik sutapimų ir šalutinių aplinkybių pasekmė. Lietuva – daugybę metų brendęs ir kovotojų už laisvę pelnytas rezultatas. Kaip iki to eita būtent ir kalbama šioje knygoje.
Mūsų šalis sugebėjo neprarasti identiteto ir valstybingumo nei po krikšto, nei sąjungose su Lenkija, nei tada, kai buvo pavergta carinės Rusijos, o vėliau gniuždoma Hitlerio bei Stalino politinių žaidimų. Stipri garsių istorikų komanda, rengdama šį leidinį, rėmėsi įvairiais šaltiniais, dokumentais, kolegų tyrimais ir paruošė lengvai skaitomą knygą, apimančią istoriją nuo gūdžios senovės iki pat šių dienų.
Lietuva klupo ir tokie kluptelėjimai bei klaidos taip pat rado vietą leidinyje. Tačiau duobės bei grumstai ant kelio, stačios įkalnės ir kitos kliūtys atvedė mūsų valstybę į dabartį. „Lietuvos istorija kiekvienam“ rekomenduojama visiems, kurie neabejingi Lietuvai. Juk jos kelias dar nesibaigė!
Adolfas Šapoka „Lietuvos istorija“
Na, turbūt rašyti apie temines mūsų šalies istorijos knygas ir nepaminėti Adolfo Šapokos būtų daugiau nei keista. Juk jo knyga „Lietuvos istorija“ kartais net vadinama Šapokos istorija. Turiu paminėti, kad Adolfas Šapoka yra knygos rengėjas ir svarbiausias redaktorius susisteminęs kitų istorikų darbus.
Knygos pirmasis variantas buvo parengtas dar praeito amžiaus ketvirtajame dešimtmetyje. Jis atsirado Lietuvos Respublikos švietimo ministerija dėka, mat ji užsakė Lietuvos vadovėlį. Didžiąją dalį rengybos darbų nuveikė Adolfas Šapoka.
Ko tikėtis iš knygos? Turtingo ir išsamaus veikalo, kuris kiekvienu mūsų šalies laikotarpiu buvo vertinimas vis kitaip. „Lietuvos istorija“ simbolizavo ir mokslo pažangą, ir idėjinį ginklą, ir priminimą apie laisvę. Aprašymas teigia, kad sovietų okupacijos laikais iš šalies pabėgę žmonės su savimi pasiimdavo šią knygą, o likę – skaitė paslapčia.
Vienas garsiausių visų laikų mūsų šalies istorinių leidinių apima laikotarpį nuo paleolito iki jos pirmojo egzemplioriaus pasirodymo laikų. Naujausias leidimas praturtintas iliustracijomis, žemėlapiais, valdovų portretais, naudingomis laiko juostomis ir kita vizualine medžiaga.
Žinoma, šiomis dienomis istoriniai tyrimai siūlo naujų žinių, o daug ką vertindami per šių laikų prizmę mes matome kitaip, nei tą matė Adolfas Šapoka ir jo laikų istorikai. Tačiau „Lietuvos istorija“ yra legenda, verta kiekvienų namų lentynos.
Arvydas Anušauskas „Raudonasis teroras“
Istoriko Arvydo Anušausko knygų interneto knygyne rasite ne vieną. Jis rašo apie Lietuvos partizanus, Šaltojo karo istorijas, KGB veiklos peripetijas, žvalgybą, taip pat apie žymius istorinius veikėjus. Kurią tik bepaimsite, tai suteiks įdomių žinių. Šį kartą į rekomendaciją įtraukiu vieną naujausių knygų „Raudonasis teroras“. Ji skaudi, ji sunki, bet tai mūsų istorijos dalis, net ir šiandien vis dar vienaip ar kitaip veikianti daugybės žmonių gyvenimus.
Ko tikėtis iš knygos? Dėmesio centre – pasakojimas apie Sovietų Sąjungos terorą, istorijoje palikusį neištrinamus randus ir, deja, daugybę vienišų bei masinių kapaviečių.
Autorius remiasi mūsų šalies ir Rusijos archyvų dokumentais, įvairiausiais tyrimais ir liudytojų pasakojimais bei atkuria įvykius, supurčiusius šalį XX amžiaus penktąjį ir šeštąjį dešimtmečiais. Detaliai aprašomos Rainių, Vorkutos, Igarkos ir kitų masinių žudynių detalės, smogikų operacijos, trėmimai, valdžios bandymai nuslėpti nusikaltimus, ankstesni ir šiuolaikiniai teisminiai procesai.
Leidinys turėtų patraukti dėmesį tų, kurie domisi sovietų nusikaltimais ir dvidešimtojo amžiaus Lietuvos istorija. Arvydo Anušausko istoriniai tyrimai neįkainojami. Jis 2018-tais metais buvo apdovanotas ordino „Už nuopelnus Lietuvai“ Riterio kryžiumi. Kaip jau minėjau, autorius parašė daug vertingų istorinių knygų, tad būtinai pavartykite ir kitus jo kūrinius.
Ernestas Kuckailis „Dešimt kautynių“
Ernestas Kuckailis – autorius su unikalia patirtimi. Jis yra karys profesionalas, tarnauja Lietuvos kariuomenėje ir turi kovinės patirties tarptautinėse misijose. Ir, pasirodo, rašo knygas. Įdomias, istorines, vertingas.
Viena naujausių – „Dešimt kautynių“.
Ko tikėtis iš knygos? Tekste rašytojas nagrinėja archeologinę medžiagą ir per savo patirties prizmę analizuoja partizanų kovas. Beje, jis ir pats dalyvavo istoriniuose kasinėjimuose. Patyrusi kario akis iš likusių šovinių tūtelių, drabužių liekanų ir kitų detalių gali išskaityti, kaip viskas klojosi realybėje: kur užsikirto šautuvas, kur krito karys, kaip buvo išdėstytas būrys ar kokia eiga vyko susišaudymas.
„Dešimt kautynių“ turėtų sudominti karo strategijos entuziastus, archeologinių tyrinėjimų, partizanų veiklos, ginklų gerbėjus
Kaip jau minėjau, Ernesto Kuckailio bibliografijoje ne viena istorinė knyga. Jis rašė apie Lietuvių kariuomenės misiją Afganistane. Knygoje „Tylūs žingsniai per samanas“ nagrinėdamas žmonių gyvenimus ir buitį atskleidė partizaninio karo peripetijas. Apybraižoje „Partizano žiedas“ pasakojo apie partizanų vado Adolfo Ramanausko-Vanago kelionę per karo nuniokotą šalį. Autorius savo knygose gretina partizanų žygius su šių dienų kariuomenės pratybomis.
Rašytojo knygos rekomenduojamos visiems, kurie nori netradicinio žvilgsnio.
Ignas Kapleris „Iliustruota Lietuvos istorija“
Ignas Kapleris baigė Vilniaus universiteto Istorijos ir Komunikacijos fakultetą, aktyviai domisi istorija, rašo vadovėlius ir mokomąsias knygas. Leidinys „Iliustruota Lietuvos istorija. Nuo priešistorės baltų iki Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės ir Abiejų Tautų Respublikos“ pradžiugins tuos, kurie nenori skaityti labai sudėtingų veikalų, tačiau vis tiek yra pasirengę sužinoti daug įdomybių.
Ko tikėtis iš knygos? Smagių ir įdomių faktų, kaip antai, kodėl vis dar nerandame Vytauto Didžiojo kapo, kas slypi Vilniaus požemiuose, ar kas buvo paskutinis pagonių didvyris bei kaip pravardžiuojama karalienė Bona.
Leidinyje gausu informatyvių iliustracijų, komentarų, žemėlapių, schemų, mūšių planų bei mažai kam girdėtų įdomybių. Pirmasis tomas prasideda nuo baltų genčių priešistorės ir tęsiasi iki pat 1795 metų. Antrasis tomas kol kas dar rengiamas ir pratęs pasakojimą iki pat dabartinių laikų.
Ši knyga turėtų patraukti moksleivių ir jaunimo dėmesį. Jauni žmonės, pripratę prie vaizdinės medžiagos, šiandien knygas skaito kitaip, o dr. Ignas Kapleris informaciją sugebėjo išdėstyti taip, kad išlaikytų jų dėmesį. Nuotraukos ir tekstai, įdomūs faktai ir archyvinė medžiaga, akademinės žinios ir publicistinis stilius apjungia istoriją į vieną visumą. Istoriniai įvykiai, svarbiausi lyderiai, mūšiai ir kitos lemtingos akimirkos padės lengvai suprasti, kur prasidėjo ir kaip užaugo Lietuva.
Gediminas Kulikauskas „Apelsinų kontrabanda ir kiti pasakojimai apie smetoninę Lietuvą“
Gedimino Kulikausko knygos taip pat patiks plačiajai visuomenei. Jokių sausų faktų, jokio nuobodulio. Autorius išleido ne vieną įdomų kūrinį, bet, ko gero, didžiausio pasisekimo sulaukė knyga „Apelsinų kontrabanda ir kiti pasakojimai apie smetoninę Lietuvą“. Jos tiražai greitai tirpsta!
Ko tikėtis iš knygos? Naujo požiūrio kampo į A. Smetonos laikų Lietuvą. Autorius autentišką atmosferą atkuria pasakodamas apie kontrabandą! Vaizdingai, su netikėtomis detalėmis ir autentiškais to meto žodžiais bei posakiais vystoma istorija, kuri įtraukia tarsi geras romanas ir puikiai vaizduoja tikrąją to meto kultūrą, žmonių gyvenimo būdą ir ne visai teisėtus pragyvenimo šaltinius.
Pats Gediminas Kulikauskas knygą „Apelsinų kontrabanda“ yra pavadinęs alternatyviąja istorija. Čia rasite atsakymus, kodėl tarpukariu nebuvo cigarečių kontrabandos, tačiau spiritas, apelsinai ir mielės buvo nelegaliai gabenami be sustojimo. Sužinosite ir populiariausius kontrabandininkų triukus. Autorius, žinoma, remiasi istoriniais šaltiniais, tačiau informaciją pagardina tikrai geru humoru. Galite paskaityti daugiau apie šią knygą ir jos turinį.
Rekomenduojamos knygos labai skirtingos. Vienos apima beveik visą istoriją nuo pat pirmųjų žmonių atsiradimo. Kitos kelia įvairius klausimus apie valstybingumą bei jo raidą. Yra tokių, kurios informaciją pateikia lengvai ir žaismingai, ar nagrinėja konkrečius istorinius epizodus. Knygų kategorijoje „Lietuvos istorija“ rasite dar daugiau pasiūlymų, tad tikrai nesunkiai išsirinksite. Skaitykim, domėkimės, mokykimės iš klaidų ir dar kartą padėkokime savo protėviams, kad šiandien esame laisvi rinktis, skaityti ir gyventi!
Palikite komentarą