Vasaros nuotykius, žaidimus ir linksmybes žada dauguma gegužės mėnesio tope atsidūrusių knygų vaikams ir jaunimui. Tačiau rasite čia ir pasakojimų, paliečiančių rimtas, sudėtingas ir skaudžias temas: nuo obsesinio kompulsinio sutrikimo kenčiantis berniukas netikėtai įsivels į detektyvinę bylą, du vieniši vaikai per vieną savaitę patirs, kaip staigiai gali gyvenimas apsiversti aukštyn kojomis, ir vėl būti atstatytas, o nauja pažintinė knyga kvies pažinti svarbią Lietuvos asmenybę nenuobodžiu būdu.
Vaikams nuo 3 metų, 10 puslapių.
Interaktyvi knyga mažiesiems skaitytojams dovanos atradimo džiaugsmą!
Vėžliukė jūros gelmėse žaidžia slėpynių su draugais. Jie puikiai moka pasislėpti – todėl juos vėžliukei padėti surasti turės skaitytojai pasitelkę specialų ieškiklį, t. y. ultravioletinių spindulių šviestuvą, pridėtą prie knygos. Jį spaudžiant pasislėpusieji ima švytėti, kadangi ieškiklio spinduliai neapima didelio ploto, visus puslapius galima tyrinėti pamažu.
Tiesa, pastebėjau, kad ryškioje dienos šviesoje elementai švyti silpniau, todėl verčiau knygą skaityti ir pasislėpusių vėžliukės draugų verčiau ieškoti atsitraukus toliau nuo lango ar vakare.
Nors dėl smulkių išimamų detalių (ieškiklio) knyga rekomenduojama vaikams nuo 3 metų, tačiau su suaugusiųjų priežiūra ja mėgautis gali ir mažesni vaikai. Pats ieškiklis yra maždaug vaiko delno dydžio, o knygos lapai saugūs mažiesiems – itin storo kartono, su užapvalintais kampais.
Leidykla išleido dvi šios serijos knygas, tad kam labiau prie širdies – miško, o ne vandens gyvūnai, gali susirasti knygą „Miško draugai“.
Vaikams nuo 2 metų, 32 puslapiai.
Ne vienas tėtis ar mama yra susidūrę su vaikų nenoru ar net baime kirptis, eiti į kirpyklą. Prieš apsilankymą kirpykloje nerimauja ir pagrindinė taikomosios paveikslėlių knygos „Žvėrių kirpykla“ veikėja – lama. Tačiau belaukdama eilėje ir stebėdama, kaip puikiai ir skirtingai maloni kirpėja pasirūpina kitais klientais, jau ir lama su džiaugsmu sėdasi į kirpėjos kėdę.
Skaitydami knygą vaikai pamatys, kad kirpykloje visai nebaisu, net smagu, susipažins su skirtingais gyvūnėlių įvaizdžiais, stiliais, šukuosenomis. Smagus, švelnaus humoro, žaidybiškas, knygos pasaulis tikrai gali padėti vaikams sukurti teigiamą santykį su kirpykla, kirpėjomis, plaukų kirpimu apskritai.
Vaikams nuo 4 metų, 64 puslapiai.
Sigitos Gedos eilėraščiai skaitomi jau kelių kartų vaikų ir suaugusiųjų. Poeto eilės vaikams išsiskiria melodingumu, todėl ne viena jų iš tiesų ir tapo daina „Mėlynas autobusiukas“, „Baltoji varnelė“, „Du maži balti pingvinai“ ir kt.
Poetas sovietmečiu ne tik prisidėjo prie suaugusiųjų, bet ir vaikų literatūros modernėjimo, atnaujinimo. Jo eilės visai neprimena ankstesnių kartų vaikų poetų eilių, jose nėra tiesioginės didaktikos, nesiekiama aiškių taikomųjų tikslų, pavyzdžiui, ugdyti patriotiškumo, elgesio normų ir t. t. kuriamas poetinis pasaulėvaizdis kupinas gyvybės, netikėtumų, įsižiūrėjimo į smulkiausius ir tuo stebinančius dalykus, lengvo filosofiškumo, originaliai interpretuojamų tautosakinių motyvų.
Deja, jau kurį laiką Gedos poezijos knygos vaikams nebuvo atnaujintos, o juk niekam ne paslaptis, kad vaikai mieliau į rankas ima naujas, gražias, jiems estetiškai artimas knygas, senesni leidimai, kad ir kokią jiems jaustume nostalgiją mes, suaugusieji, ne taip vilioja šiandieninius vaikus. Todėl klasikinių vaikų literatūros kūrinių pervilkimas nauju rūbu – labai svarbus.
O „Laiškų namelis“ naujas ne tik dėl švelnių ir svajingų Viltės Žumbakytės-Haisch iliustracijų, bet ir tuo, kad pati poeto dukra Uršulė Gedaitė į knygą atrinko skaidriausius, šviesiausius eilėraščius, tinkamus ir visai mažiems vaikams.
Tai viena iš tų lietuvių vaikų klasikos knygų, kurią labai rekomenduotina ne tik skaityti, bet ir savo namų bibliotekoje turėti, nes prie jos galima grįžti ir gerokai paaugus.
Vaikams nuo 4 metų, 56 puslapiai.
Rusijai užpuolus Ukrainą ir į Lietuvą atkeliaujant vis daugiau karo pabėgėlių iš Ukrainos susidomėjimas ukrainiečių kultūra auga. Šaunu, kad į tai reaguoja ir leidyklos.
Iki šiol teturėjome sovietmečiu leistas arba nelabai išvaizdžias po Nepriklausomybės pasirodžiusias ukrainiečių pasakas, laimei, ką tik pasirodė naujas, šiuolaikiškos vizualinės estetikos, naujai verstų ukrainiečių liaudies pasakų rinkinys „Ukrainiečių pasakos“.
Knygoje rasite aštuonias įvairias liaudies pasakas, tiesa, daugiausia gyvulines, pasakojančias apie sužmogintus gyvūnus ir jų santykius, pokštus, gudrumą, teisingumo atstatymą – piktadarys gauna, ko nusipelnęs, nevengiama iš jo ir pasišaipyti, pabrėžti, kad blogas elgesys prie gero nepriveda. Yra ir etiologinė pasaka, dėl trumpumo artima sakmei, tai „Sniegas ir Zuikis“, kurioje aiškinama, kodėl zuikiai skirtingais metų laikais keičia savo kailio spalvą.
Vyresnis skaitytojas netruks pastebėti, kad dauguma pasakų artimos ar net labai mūsų, t. y. lietuvių liaudies pasakoms, tai nieko keisto, juk liaudies pasakų siužetai senais laikais keliaudavo, jas šiek tiek savaip perpasakodavo įvairios tautos. Ypač atpažįstamos bus, pavyzdžiui, pasakos „Pasaka apie Katinėlį ir Gaidelį“, „Laputė sesutė ir Vilkelis brolelis“.
Pasakos neilgos, puikiai tinka trumpiems pasiskaitymams, jų ilgis varijuoja nuo vos pusės iki kelių puslapių.
Vaikams nuo 9 metų, 408 puslapiai.
Vis dažniau knygose vaikams kūrėjai linksta vaizduoti kitokius vaikus, ne tik kitokius charakteriu, pomėgiais, bet ir turinčiais įvairių fizinių, psichologinių, psichinių sunkumų, ligų, iššūkių. Jei tai daroma su atida ir jautrumu, tai be abejonės teigiamas poslinkis literatūroje – su panašiomis problemomis susiduriantys vaikai gali knygose atrasti save, pasijusti esantys ne vieni tokie pasaulyje, rasti palaikymą ar galimas išeitis, kiti vaikai – pažinti kitokius, mokytis juos geriau suprasti ir priimti, apskritai suvokti, kad mes visi esame skirtingi ir visi savaip įdomūs, vertingi, verti bendražmogiškos pagarbos.
Debiutinėje britų rašytojos Lisos Thomson knygoje pagrindinis veikėjas – Metju kenčia nuo obsesinio kompulsinio sutrikimo. Jis taip bijo visokiausių mikrobų, virusų ir nešvarumų, kad nė nedrįsta išeiti iš namų, nuolat dezinfekuoja savo kambarį, o rankos nuo plovimo jau nuėjusios žaizdomis.
Neturėdamas ką daugiau veikti, jis nuolat stebi kaimynus pro langą ir netgi vedasi išsamų visų dienos nutikimų dienoraštį. Iki tol toks Metju pomėgis susilaukdavo tik pašaipų ir kreivų kaimynų žvilgsnių, tačiau kaimynystėje dingus mažamečiam berniukui, paaiškėja, kad būtent Metju jį matė paskutinis. Netrukus berniukas įsitraukia spręsti šią bylą. Šis nuotykis Metju padės po truputėlį išlįsti iš savo susikurto kiauto, pradėti pripažinti ir spręsti savo problemas.
Skaitytojai knygoje ieškosiantys įtempto detektyvinio siužeto, greičiausia liks nusivylę, nors detektyvinė linija čia svarbi, vis dėlto tai daugiau problemų prozos kūrinys, kuriame daug stipresnė yra pagrindinio charakterio linija, Metjų patirtys, sunkumai ir parodymas, kaip galima ieškoti išeičių net atsidūrus sudėtingiausiose situacijose, kai atrodo, kad jokios išeities nėra.
Vaikams nuo 9 metų, 120 puslapių.
Atrodo, galėtumei tiesiog mėgautis vasara – nuo ryto iki vakaro dūkti su draugais, džiaugtis gerais orais ir patirti nuotykių. Bet kai tau dešimt, kartais gyvenimas būna kupinas neteisybių. Štai Šarūnė, dar vadinama tiesiog Šarka, augdama 2001 metų Utenoje tai puikiai žino. Vasaros privalumus dažnai nustelbia nepasitenkinimas, pavydas, nesusipratimai ir pykčiai: ji vis dar neturi išsvajotosios Nokios 3310, kažkodėl nuolat įsivelia į ginčus su tėvais ir draugais bei į konkuravimą su sese, o kur dar nepasiekiamos svajonės apie Vilnių, gyvenimą it iš žėrinčio žurnalo, draugus iš didmiesčio… Benis norėtų kuo nors padėti draugei, bet kartais pati Šarka elgiasi ne visai kaip draugė.
Tai vasara ir atostogomis dvelkianti knyga apie draugystę, šeimą, žaidimus ir apskritai vaikystę, esant prie pat brendimo pradžios slenksčio. Vaikystėje pykčių ir nesusipratimų dar daugiau nei suaugusiųjų gyvenime, tad ir čia pagrindiniai veikėjai tai pykstasi, tai taikosi, bando susigaudyti šiame paprastame ir kartu sudėtingame pasaulyje ir kartais neišeina, o kartais aplanko nušvitimai.
Vieną iš savo ankstesnių knygų paaugliams autorė pavadino „Ne tik geri, ne tik blogi“, norėdama pabrėžti, kad mes visi turime ir stiprybių, ir silpnybių, ne visada elgiamės tik gerai, ar tik blogai. Panašūs veikėjų charakteriai ir šioje knygoje, taigi natūralūs, tokie panašūs į mus pačius. Todėl skaitytojas greičiausiai kartais norės veikėjus tiesiog apkabinti ar paspausti jiems ranką, o kitą akimirką gerai aprėkti ir atskaityti moralą.
Suaugusiems praėjusių dešimtmečių realijos greičiausiai sukels didžiulę nostalgiją, o jaunieji skaitytojai leisis į nuotykius laikais, kai išmanieji buvo reta prabanga, kai žaidimai kieme buvo didžiausia ir smagiausia pramoga, o su draugais bendraudavai tik akis į akį.
Palikite komentarą