– Nemėgstu fantastikos! – sako man draugė ir per kiekvienas Kalėdas pasineria į Hario Poterio pasaulį. Kilsteliu antakį. Tikrai? Ir tokių kaip mano draugė daug. Vis norisi juos atitraukti nuo Hario ir parodyti, kad pasaulyje yra gerokai daugiau įdomių fantastinių knygų.
Pradėkime nuo to, kad ne visos knygos, sudėtos lentynėlėje „fantastika“, yra vienodos. Šis žanras skirstomas į du pagrindinius (nors įvairių niuansų yra daugiau): mokslinę fantastiką ir maginę fantastiką.
Mokslinė ar maginė fantastika? Kuo jos skiriasi?
Kuo skiriasi maginė fantastika (angl. Fantasy) nuo mokslinės fantastikos (angl. Science fiction)? Iš pirmo žvilgsnio atrodo, kad klausimas paprastas.
Mokslinė fantastika dažnai vyksta ateityje, distopinėje, postapokaliptinėje visuomenėje ar naujoje politinėje santvarkoje, kurios atspirties taškas yra mūsų realus pasaulis. .Šiose istorijose vyrauja pažangių technologijų elementai. Beje, jeigu norite daugiau sužinoti apie utopijos ir distopijos žanrą, tai visai neseniai Greta Brigita puikiai aptarė visus niuansus savo įraše: Utopija ir distopija – žanras, itin artimas mums šiandien.
Tuo tarpu maginės fantastikos pasakojimai dažniausiai vystomi išgalvotame pasaulyje, čia veikia įvairios mitinės būtybės, pavyzdžiui, troliai, drakonai, raganos, veikėjai turi maginių galių.
Mokslinė fantastika apima daugybę skirtingų stilių ir subžanrų. Garsūs žanro atstovai yra Ray Bradbury, Isaac Asimov, Michael Crichton, Douglas Adams.
Šiam žanrui būdingos technologijos, mokslas ir distopinė aplinka. Technologijos dažniausiai leidžia keliauti laiku ar erdve. Kūrinių istorijos neretai skleidžiasi kitose planetose ar futuristiniuose erdvėlaiviuose. Net kai mokslinės fantastikos siužetas vyksta atpažįstamose realaus pasaulio aplinkose, susiduriama su naujomis technologijomis, kurios kelia kliūtis ir egzistencinius klausimus veikėjams bei visai visuomenei. Nenustebkite tarp personažų sutikę robotų, androidų ar patobulintų žmonių.
Nesvarbu, ar mokslinės fantastikos istorija yra kosminė odisėja, vykstanti erdvėlaivyje, ar steampunk stiliaus pasakojimas Paryžiuje, rašytojai paprastai savo veikėjus apgyvendina distopinėse visuomenėse ar ydingose santvarkose. Autoriai analizuoja temas, atskleidžiančias, kad tolimų pasaulių problemos turi ryškų panašumą su filosofiniais klausimais ir moraliniais keblumais, su kuriais susiduriame šių dienų realybėje. Galiausiai keliamas klausimas, kuo mokslinės fantastikos pasaulis skiriasi nuo mūsų pačių?
Tipinėje maginės fantastikos aplinkoje dažnai gyvena mitinės būtybės, kurių niekada nesutiksime realiame pasaulyje. Šie veikėjai dažniausiai suvokiami, kaip įprasta kuriamos istorijos pasaulio dalis. Fantastiniai personažai turi magiškų ar antgamtinių galių, kurioms nėra jokio mokslinio ar racionalaus paaiškinimo. Nors jie dažnai sugeba atlikti panašius žygdarbius, kaip mokslinės fantastikos veikėjai, šių galių paaiškinimas paprastai yra magiškas, o ne technologinis.
Maginės fantastikos žanras šiek tiek primena pasakas, juk ir vienuose, ir kituose kūriniuose veikia panašūs personažai. Visgi pasakos daugiau yra folkloro dalis, liaudies pasakojimai, pasižymintis aiškia struktūra, taupumu ir tikslumu. Tuo tarpu maginė fantastika taisyklėmis neapribota. Čia pasakos gali būti perkuriamos, o veikėjų santykiai persiversti.
Kūriniai pasižymi detaliais ir įspūdingais pasauliais, tokiais, kaip „Žiedų valdovo“ Viduržemis. Romanų autoriai neretai sukuria sudėtingas šių pasaulių istorijas, kalbas, veikėjų šeimos medžius, religiją, kultūrą ir mitologiją.
Maginės fantastikos subžanrų, ko gero, dar daugiau nei mokslinės. O būna ir tokių kūrinių, kuriuose naudojami abiejų žanrų elementai ir juos gana sunku priskirti į kažkurią konkrečią kategoriją. Gal ir nereikia? Geriau imti skaityti ir mėgautis! Juk fantastika tikrai pakutena vaizduotę, ar ne? Štai kelios mano rekomendacijos:
Maginės fantastikos knygos
Šiandien, ko gero, populiariausias šios kategorijos atstovas yra berniukas, kuris liko gyvas. Apie ką aš? Žinoma apie rašytojos J. K. Rowling sukurtą Hario Poterio seriją. Tie, kurie laiko save rimtais fantastikos gerbėjais, dažnai (ne visada!) šių knygų iš principo nemėgsta, nes žinote, populiaru gi. Tačiau aš nežinau kito tokio kūrinio, kuris galėtų įžiebti meilę žanrui. Ir jei patinka Haris, tai jau nebegali sakyti, kad nemėgsti fantastikos! Tad metas pažiūrėti, ką gi čia dar paskaičius, ar ne?
- Andrzej Sapkowski ciklas „Raganius“
Šios knygos patiks ir suaugusiems, ir jaunimui. Dalis gal net spėjo susipažinti su pagrindiniu lenkų autoriaus Andrzej Sapkowski maginės fantastikos ciklo „Raganius“ veikėju ir kitais būdais. Juk tą padaryti galima vaizdo žaidime!
„Raganiaus“ seriją sudaro septynios knygos. Dvi pirmąsias – trumpi apsakymai, o likusios – romanai. Pirmi tekstai pasirodė 1986-tais metais. Knygose pasakojama apie raganių Geraltą, turintį antgamtiškų galių ir nepaprastų protinių sugebėjimų. Keliaudamas po pasaulį jis naikina įvairius monstrus, pabaisas ir kitus blogio atstovus, tiesa, kartais sudėtinga atskirti, kas yra kas.
Raganius nuobodžiauti neleis. Gelbėtis iš sudėtingų situacijų, išpainioti intrigas ir nuolat kovoti – jo kasdienybė. Iškilus naujai karo tarp rasių grėsmei Geraltui teks gelbėti pasaulį ir saugoti svarbiausią ginklą! Jei norite iš arčiau susipažinti su autoriumi ir „Raganiaus“ istorija, kviečiu paskaityti tinklaraščio „Kitty Writer“ apžvalgą.
- J. R. R. Tolkien „Žiedų valdovas“
„Žiedų valdovas“ – maginės fantastikos biblija. Rašytojo J. R. R. Tolkien sukurta trilogija yra laikoma vienu iš geriausių šio žanro kūrinių. Atsimenate, minėjau, kad autoriai sukuria nepaprastai detalius pasaulius, jų mitologiją, istoriją ir net kalbą? Ko gero tobuliausias pavyzdys yra ši trilogija, kuriai parašyti autorius skyrė daugybę metų. Teigiama, kad net garsieji „Žvaigždžių karai“ yra įkvėpti šio kūrinio.
„Žiedų valdovo“ priešistorė pasakojama knygoje „Hobitas“. Hobitas Bilbo kadaise kovojo su slibinu Smogu ir į Viduržemį parsinešė Žiedą. Pirmoji „Žiedų valdovo“ trilogijos dalis tęsia pasakojimą. Bilbo švenčia šimtas vienuoliktą gimtadienį, po kurio jis savo giminaičiui Frodui padovanoja olą ir Žiedą, o pats iškeliauja pas elfus. Netrunka paaiškėti, kad dovana traukia blogį, juk tai paties Juodojo Lordo Saurono žiedas! Kadaise nugalėtas elfų ir žmonių jis kaupia jėgas didžiajam sugrįžimui.
Burtininkas Gendalfas žino, kad Žiedą reikia sunaikinti Lordo Saurono valdomame Mordore. Į pavojingą, trijuose tomuose aprašytą žygį išsiruošia hobitas Frodas su Žiedo brolijos palyda, sudaryta iš nykštukų, elfų, hobitų, išminčių ir žmonių. „Žiedų valdovas“ – klasika, verta jūsų lentynų!
- Philip Pullman trilogija „Jo tamsiosios jėgos“
Rašytojo Philip Pullman trilogija prasideda knyga „Auksinis kompasas“ serija lyginama ir su „Žiedų valdovu“ ir su „Hariu Poteriu“, tačiau ji unikali ir tikrai įtraukianti. Nors leidėjai knygas rekomenduoja nuo 10 metų amžiaus, pats autorius rašydamas negalvojo apie auditoriją, todėl istorija gavosi patraukli ir dideliems, ir mažiems.
Pagrindinė knygų veikėja – našlaitė Laira, gyvenanti Oksfordo universiteto Džordano koledže. Jos pasaulis panašus į mūsų, tačiau technologijas čia keičia magijos dėsniai, o kiekvienas žmogus turi neatskiriamą demoną, su kuriuo gali bendrauti.
Lairos gyvenime prasideda paslaptingi dalykai: dingsta vaikai, suaugusieji kalba apie mįslingas dulkes ir sklinda gandai apie baisius eksperimentus, atliekamus Šiaurėje. Laira išsiruošia gelbėti savo dingusio draugo ir kitų vaikų.
Trilogija „Jo tamsiosios jėgos“ laikoma vienu svarbiausių XX amžiaus kūrinių. „The Times“ rašytoją Philip Pullman įvardijo tarp 50 svarbiausių Jungtinės Karalystės rašytojų nuo 1945 metų.
- Rašytojos Leigh Bardugo populiarioji Grišų trilogija
Grišų trilogija – maginės fantastikos knygų serija, kurią pradeda knyga „Šešėlis ir kaulas“. Leigh Bardugo sukurta istorija tapo „New York Times“ bestseleriu, o „Netflix“ jau anonsavo serialą! Šventė gerbėjams!
Susipažinkite su Alina Sarkova – pagrindine Grišų trilogijos veikėja. Ši Rakvos karalystės karė netikėtai suprato turinti magiškų sugebėjimų. Paprastai jie pasireiškia vaikystėje ir mažieji magai ugdomi Grišų mokykloje. Alina atskiriama nuo savo aplinkos ir siunčiama treniruotis su magiškuoju elitu. Mergina netrukus patraukia galingiausio burtininko Darklingo dėmesį.
Leigh Bardugo sukurtas pasaulis primena carinę Rusiją. Autorė turi šiek tiek slaviško kraujo ir tie kraštai ją visada traukė. Visos trys knygos dinamiškos, jose netrūksta įdomių veikėjų, permainingų siužeto vingių, meilės trikampių ir pavojingų nuotykių!
Jei Grišų pasaulis patiko, atkreipkite dėmesį į „Šešetą varnų“ – tai jau visai kita istorija, vykstanti tame pačiame pasaulyje.
- Naomi Novik „Šimtas metų žiemos“
Rekomenduoju dar vieną nuostabią maginės fantastikos knygą! Beje, amerikiečių rašytojos Naomi Novik knyga „Šimtas metų žiemos“ man šiek tiek priminė ką tik minėtą Grišų pasaulį. Gal dėl to, kad pasakojime taip pat susidursime su slaviškais folkloro elementais?
Šios knygos veikėjoms Mirijamai, Vandai ir Irinai – labai skirtingoms moterims – teks išlaisvinti gimtąją Litvą nuo šalčiu alsuojančio Starikų karalystės valdovo ir ugnies demono apimto caro.
Mirijama – žydų palūkininko dukra, verslą perėmusi į savo rankas. Ji netruko pagarsėti, kaip moteris, gebanti viską, prie ko prisiliečia paversti auksu. Ši savybė itin domina Sarikų karalių. Vanda – tarnaitė, kurią Mirijama pasiėmė už skolas. Irina – caro žmona, bandanti išvengti vyrą apsėdusio demono beprotybės. Šios tris moterys turės rasti būdą, kaip nusikratyti grėsmių, bauginančių Litvą ir jos gyventojus.
Skaitytojų laukia graži kalba ir užburianti maginio pasaulio atmosfera.
Mokslinės fantastikos knygos
Nors mokslinė fantastika pasaulyje labai populiari, po to, kai neliko leidyklos „Eridanas“ šio žanro knygų išleidžiama ne tiek ir daug. Visgi, noriu atkreipti dėmesį į kelias knygas, kurios atstovauja tiek nesenstančią klasiką, tiek šių dienų fantastiką.
- Liu Cixin serija „Žemės praeities atminimui“
Nepraeikite pro mokslinės fantastikos trilogiją „Žemės praeities atminimui“, kurią pradeda knyga „Trijų kūnų problema“. Kinų autorius Liu Cixin už šį kūrinį apdovanotas Hugo premija bei kitais įvairiais prizais.
„Trijų kūnų problema“ pasakoja apie žmonijos susidūrimą su nežemiška civilizacija. Tačiau knyga nėra nuotykių kūrinys apie aršias kovas ir mūšius su ateiviais. Autorius daugiau dėmesio skiria tam, kokią socialinę ir politinę reikšmę šiuolaikiniame pasaulyje sukeltų žinia, kad kosmose aptikta gyvybė. Kūriniuose nestinga Kinijos kultūrinių nuorodų, šiandien ypač aktualių ekologinių idėjų, filosofinių minčių. Rašytojo ateities vizija priverčia susimąstyti, kur link eina modernus pasaulis ir sparčiai besivystančios technologijos.
Beje, ir pagal šią knygų serija planuojamas „Netflix“ serialas, tad skubėkite skaityti!
- Jeff VanderMeer trilogija „Pietinis pakraštys“
Amerikiečių rašytojas Jeff VanderMeer laikomas vienu ryškiausių šių dienų fantastų, o jo kūriniai lyginami su Jorge Luis Borgeso ir Franzo Kafkos darbais. Serija „Pietinis pakraštys“ pradedama knyga „Sunaikinimas“ ir pasakoja apie JAV atsiradusią paslaptingą X sritį, kurią tyrinėdamos dingsta visos ekspedicijos.
X srityje vyksta nepaaiškinami dalykai, o ten siunčiami mokslininkai dažniausiai negrįžta, o tie, kurie išlieka – pasikeičia neatpažįstamai. Į dvyliktą ekspediciją iškeliauja keturios moterys: antropologė, biologė, kartografė ir psichologė. Jų tikslas – sudaryti žemėlapį bei aprašyti aplinką. Tačiau niekas nežino, kas nutiks zonoje.
Knyga „Sunaikinimas“ tai ne tik mokslinės fantastikos kūrinys. Jį drąsiai galima priskirti siaubo žanrui. Autorius kviečia pamąstyti apie planetą, jos ekosistemą ir žmogaus santykį su kitomis gyvybės formomis. Savo nuotaika abi skaitytos knygos (trečiosios vertimo dar laukiame) man priminė A. Tarkovskio filmą „Stalkeris“ (pagal A. ir B. Strugackių apysaką „Piknikas šalikelėje“) bei serialą „Tvin Pyksas“. Visgi Jeff VanderMeer kūryba visiškai unikali! Už pirmąją trilogijos dalį jis buvo apdovanotas „Nebula“ premija.
- Andy Weir „Marsietis“
Šią knygą rekomenduoju visiems, kurie vis dar įsitikinę, kad nemėgsta fantastikos. Kodėl? Na taip, veikėjai skris į Marsą, tad kosminių kelionių detalių neišvengsite, bet fantastinis romanas „Marsietis“ yra tai, ko reikia nuotaikai pakelti. Andy Weir humoro jausmas nepakartojamas.
O istorija pasakoja apie mokslininkų ekspediciją, kuri kilus audrai turėjo skubiai evakuotis iš Marso. Deja, vienas komandos narys liko. Tuo metu, kol visi galvojo, kad Markas žuvo, jis bando išgyventi atšiaurioje planetoje ir sugalvoti būdus, kaip grįžti į žemę. Savotiškas Robinzonas Kruzas, tik kur kas juokingesnis! Beje, pagal šią knygą sukurtas filmas buvo nominuotas septyniems „Oskarams“ ir pelnė du „Auksinius gaublius“.
- Douglas Adams „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“
Jei jau kalbame apie gerą humoro jausmą, tai trumpam grįžkime prie klasikos. Douglas Adams „Keliautojo autostopu gidas po galaktiką“ – kultinis kūrinys, turintis milijonus gerbėjų ir nuolat įtraukiamas į geriausių fantastinių knygų topus. Jei dar neskaitėte, o humoras, satyra ir absurdas patinka, tai čiupkite!
Žemės gyventojui Arturui Dentui kyla problema. Virš gimtosios planetos pakimba kosminiai buldozeriai, o žmonėms pranešama, kad jų planeta po akimirkos bus sunaikinta. Priežastis ta, kad reikia atlaisvinti vietą hipererdvinei magistralei. Gali būti, kad Arturas Dentas taps vieninteliu išgyvenusiu. Jis kartu su ateiviu Fordu Perfektu bei galaktikos prezidento mylimąja Trilijana spėja paslapčia įšokti į erdvėlaivį ir sėkmingai išsinešdinti. Tačiau nuotykiai čia tik prasideda!
- Isaac Asimov „Fondas“
Pabaigai dar vienas ciklas, kurį jums rekomenduotų visi mokslinės fantastikos gerbėjai. Isaac Asimov romanas „Fondas“ laikomas vienu reikšmingiausių šio žanro kūrinių istorijoje. Knyga padarė įtaką ateities fantastams, o istorijoje gausu taiklių įžvalgų apie žmonių visuomenę.
Siužetas prasideda 12 067-tais Galaktinės Eros metais. Žmonės gyvena įvairiose planetose, kurias vienija Galaktinė Imperija, kuri atrodo nesugriaunama. Visgi Haris Seldonas – psichoistorijos mokslininkas – numato, kad Imperija žlugs. Žmonijos laukia karai, barbarų suklestėjimas ir chaosas.
Tuo pačiu mokslininkas teigia, kad šį chaoso laikotarpį galima gerokai sutrumpinti ir įkuria Fondą – organizaciją nuošalioje Terminuso planetoje. Čia apgyvendinami mokslininkai, kurių darbas kurti enciklopediją, ateities kartoms išsaugosiančią svarbią informaciją.
Knygoje gausu politinių intrigų, kovų dėl valdžios ir pinigų, socialinės kritikos. Iš viso ciklą sudaro septynios knygos.
Tikiu, kad tarp rekomendacijų rasite įdomių kūrinių. Fantastikos bijoti nereikia! Ji labai įvairi. Mėgstate nuotykių knygas? Fantastikos kūriniuose jų netrūks. Įdomūs politiniai, ekologiniai, etiniai klausimai? Yra knygų, kurios juos nagrinėja. Pasiilgote romantikos? Meilė fantastiniuose pasauliuose irgi egzistuoja! Gal gyvenime ir nesutiksite hobito ar androido, tačiau knygose aprašytos problemos yra realios ir aktualios! Tad smagių atradimų!
Palikite komentarą