Pastarieji keletas metų užrašinėms – tikras klestėjimo laikotarpis. Knygynų lentynose nugulė daugybė skirtingų, dailiais viršeliais išpuoštų užrašų knygelių, planuoklių ir dienoraščių, skirtų planams ir kilusioms idėjoms nuguldyti ant popieriaus lapo. Nors skaitmeninis amžius leidžia visą reikiamą informaciją laikyti savo telefone arba kompiuteryje, daugelis vis tiek renkasi „senamadišką“ būdą ir vertina popieriaus ir rašiklio draugystę.
Naujametiniai ar gimtadieniniai pažadai, padėkos sau, mitybos planai, chaotiškos mintys, susitikimų konspektai ar tvarkingai sudėlioti būtinieji darbai – kas tik nenugula į užrašinės puslapius. Kokios naujos užrašinės papildė interneto knygyno „Patogu pirkti“ asortimentą ir kam jas galima panaudoti – apie viską naujausiame tinklaraščio įraše.
Dienoraščiai – slapčiausioms mintims užrašyti
Dienoraščio rašymas – viena geriausių terapijų, padedanti nuraminti viduje užvirusias mintis. Paauglystėje dienoraščio rašymas, ypač mergaitėms, buvo gana įprastas dalykas – ten suguldavo įvairios baimės ir paslaptys, kasdieniai sunkumai ir slapti jausmai, o pats dienoraštis būdavo gerai paslepiamas, kad tik niekas jo nepamatytų. Tai buvo prisipažinimų vieta, kur už parašytus žodžius tavęs niekas nesmerkė, nebarė ir nieko nekomentavo. Daugumai šis įprotis taip ir pasiliko mokyklinių laikų prisiminimu, tačiau pati praktika ir jos atnešama nauda vis dar galioja.
Žinoma, šiais laikais dienoraščiu galima pavadinti ir žmogaus socialinių tinklų profilius, kur asmenine nuomone ir išgyvenimais dalinamasi tarsi viešame dienoraštyje su komentarais. Vis dėl to, tikrai atsiranda ir tokių, kurie vis dar renkasi „senąjį“ būdą ir užrašinėja savo mintis ant popieriaus lapo.
Minčių užrašymas dienoraštyje – sveikas būdas susidoroti su slegiančiomis emocijomis. Tai naudingas įprotis, siekiant susitvarkyti psichinę sveikatą, suvaldyti nerimą, sumažinti stresą, pažvelgti į savo problemas iš kitos pusės, nuraminti kilusį vidinį gaisrą ir tiesiog leisti sau atsipalaiduoti, „ištuštinant“ neigiamas mintis.
Rašymas netgi laikomas tam tikra meditacijos forma, kai visos mintys yra nukreipiamos į savo minčių užrašymą, tad laikas yra skiriamas tik sau, o po tokios rašymo sesijos – viduje pasidaro lengva ir ramu. Todėl patartina dienoraščius rašyti vos atsikėlus ir pasitikti dieną „lengvu vidumi“ arba vakare, prieš einant miegoti, užrašant savo dienos įspūdžius, taip nutildant savo protą ir pasiruošiant ramiam nakties miegui.
Tarp dienoraščių tipo užrašinių ypač išpopuliarėjo minčių, dėkingumo ir laimės dienoraščiai. Juose surašytos įvairios užduotys, skirtos norintiems leistis į gilesnį savęs pažinimą. Pavyzdžiui, tai gali būti užduotys, kuriose prašoma užrašyti, kas per dieną tave pradžiugino, už ką esi dėkingas ar pradėti dieną nuo pozityvių minčių rašymo. Tokie dienoraščiai – puikus būdas pasikrauti teigiamos energijos, nusiraminti po sunkios darbo dienos, pasisemti motyvacijos.
Štai pavyzdžiui Rūtos Ignatės „Laimės dienoraštis. 365 žingsniai į sąmoningesnį ir džiaugsmingesnį gyvenimą“ yra sudarytas iš užduočių kiekvienai metų dienai, kurioms kasdien reiktų skirti bent kelias minutes. Jį pildant, galima artimiau susipažinti su savo stiprybėmis, susidurti akis į akį su savo svajonėmis, išlaisvini kūrybinę energiją, smalsumą ir žaismingumą, pastebėti šalia esantį grožį ir išmokti džiaugtis tuo, ką turi.
Dienoraščio rašymas – nebūtinai vieno žmogaus užsiėmimas. Poroms skirtas leidinys „Mūsų meilės istorija“ suteiks galimybę atvirai ir nuoširdžiai pažvelgti į savo santykius ir dar artimiau pažinti savo antrąją pusę. Šioje knygelėje esančios užduotys skirtos prisiminti pirmąsias pažinties akimirkas, mintis apie vienas kitą, atvirai pasidalinti svajonėmis, baimėmis ir nusivylimais, taip pat išsikelti bendrą ateities viziją ir sustiprinti tarpusavio romantinę kibirkštėlę.
Beje, šie leidiniai yra tinkami ir vaikams. Štai užrašinė „Mano 100 laimės dienų – vaikų laimės dienoraštis“ puikiai tinka nuolat telefonuose lindintiems vaikučiams. Atlikdami užduotis jie išmoks pastebėti per dieną įvykusius teigiamus dalykus, pajausti dėkingumą, tyrinėti save ir pasaulį bei priimti naujus iššūkius.
Planuokliai – laiko planavimo įgūdžiams gerinti
Turbūt nereikia daugžodžiauti aiškinant, kam reikalingi planuokliai. Laiko, maisto, išlaidų ar kelionių planavimas leidžia iš šono pažvelgti į savo tikslus ir ketinimus, susidėlioti detales, kurios kitaip būtų pamirštos ir pasijusti savo gyvenimo šeimininkais. Geras laiko planavimas padeda sumažinti stresą, leidžia kontroliuoti situaciją, padeda aiškiau susidėlioti prioritetus, padidina produktyvumą. Tai padeda atidžiau įvertinti situaciją ir pastebėti, kada per daug laiko skiriama darbams ir nepakankamai sau. Valgiaraščio ar išlaidų planavimas – taip pat veiksminga priemonė norintiems planuotis savo laiką, sveikiau maitintis, sutaupyti.
Beje, planuokliai – taip pat ir sąmoningumo ugdymo įrankis. Užduočių užrašymas ir planavimas ant popieriaus suteikia galimybę bent trumpam „atsijungti“ nuo ekranų ir supančių technologijų. Tai laikas sau, skirtas sulėtėti ir susikaupti ties savo tikslais. O matydami ant popieriaus išdėstytus savo tikslus, tampa lengviau sekti trumpalaikius ir ilgalaikius planus bei atpažinti priežastis, kodėl tikslo nepavyko pasiekti ir ką galimą būtų daryti kitaip.
„Patogu pirkti“ knygyno asortimente tinkamą planuoklį atras kiekvienas. Norintieji tapti produktyvesni gali rinktis planuoklį „Svajok. Planuok. Pasiek“, svajojantiems susitvarkyti savo sporto rėžimą gali padėti treniruočių žurnalas „Only get better“, o mėgstantys tradicines darbo knygas su kalendoriumi, pažymėtomis šventėmis ir vieta savaitės planams gali rinktis Renatos Ničajienės sukurtą „Sezoninę knygą 2022“. Beje, ji dar papildyta ir 365 receptais kiekvienai metų dienai!
Užrašų knygelės – drobė fantazijoms
Kam dar gali būti naudojamos užrašų knygutės? Čia jau galima pasitelkti vaizduotę. Tai gali tapti vieta užrašinėti mėgstamiausias citatas, knygų ar filmų apžvalgas, receptus, dainų žodžius, rašyti meilės eilėraščius, eskizuoti per nuobodžias pamokas, užrašyti sapnus, daryti įvairiausius sąrašus, užrašyti išmoktas gyvenimiškas pamokas, kelionių idėjas, sekti savo įpročius, konspektuoti, planuoti renginius ir viską, kas tik šauna į galvą.
Užrašinių kategorijoje gausu pasirinkimų – knygelės su kietu arba minkštu viršeliu, taškuotos, liniuotos ir visiškai tuščiais lapais, vyrams ir moterims, berniukams ir mergaitėms, su paveikslėliais spalvinimui ir žaismingais dizainais. Išsirinkti galės kiekvienas!
O ką jūs mėgstate pasižymėti savo užrašinėse? Į ką atkreipiate dėmesį jas rinkdamiesi? Pasidalinkite!
Palikite komentarą