Biografijų skaitymas – puikus būdas persikelti į kito „batus“ – žvilgtelėti į žymių žmonių gyvenimo užkulisius, patenkinti smalsumą apie pikantiškas asmenines detales, pasimokyti gyvenimiškų pamokų arba tiesiog pamatyti, jog tas pačias problemas išgyveni ne vienas.
Biografijų žanras buvo populiarus visais laikais – vien šiemet, pasak didžiausios pasaulyje skaitytojų rekomendacijų svetainės „Goodreads“, anglų kalba buvo išleista net 300 biografijų. Interneto knygynas Patogupirkti.lt dalijasi rekomendacijomis, kokias biografines knygas verta turėti savo knygų lentynoje.
Pasimatuoti kito gyvenimą
Kaip gyvena pasaulio įžymybės? Kaip prasideda jų rytas, kokie jų santykiai su mylimaisiais, kokią vaikystę teko patirti? Į tokius ir daugiau klausimų atsakymų ieškome griebdami į rankas biografijas apie talentingus aktorius, pasaulinio lygio dainininkus ir politikus. Vedami paprasčiausio smalsumo – kas gi lėmė, jog šis žmogus tapo tuo, kuo yra šiandien – sunkus darbas ar paprasčiausia sėkmė?
Neseniai knygynuose pasirodžiusi autobiografinė knyga apie kultinio serialo „Draugai“ aktorių Matthew Perry – jautrus atsiminimų rinkinys, kuriam parašyti prireikė nemažai drąsos. Knygoje „Draugai, meilė ir tas didelis baisus dalykas“ aktorius įsileidžia skaitytojus į ne itin puošnią jo gyvenimo dalį – nesuskaičiuojami apsilankymai ligoninėse, kamuojantis nuo priklausomybės, nesėkmingi bandymai išgyti reabilitacijos centruose, vieniša vaikystė ir netikėtas, gyvenimą apvertęs vaidmuo viename visų laikų žiūrimiausių serialų. Be šmaikščiai rimtos jo paties istorijos, M. Perry dalijasi mintimis ir apie serialo kolegas bei kitas kino industrijos žvaigždes, tad skaitinys bus įdomus ne tik atsidavusiems „Draugų“ fanams.
Kita šiemet išleista itin laukta biografija – Sasekso hercogo, jauniausio Karaliaus Čarlzo III ir princesės Dianos sūnaus princo Hario istorija. Skandalų lydimo kilmingojo gyvenimo pasirinkimai yra sulaukę daugybės apkalbų, žiniasklaida nuolat linčiuoja princą ir jo mylimąją Meghan, tad atvirą pasakojimą iš savo perspektyvos princas Haris sudėjo į knygą „Atsarginis“.
Šioje biografijoje princas Haris pradeda pažintį su savo pasauliu nuo mažų dienų – kai buvo nerūpestingas, vėjavaikiškas sosto „įpėdinis“, vėliau – viską pakeitusi motinos mirtis, neapykanta žiniasklaidai, kurią kaltino dėl mamos žūties, įgyta disciplina, tarnaujant Britų armijoje ir galiausiai – kino ekranų verta meilės istorija. Princas Haris pasakoja ir apie nuolatinį užgauliojimą, rasizmą ir melą, kurį teko patirti iš kitų dėl savo gyvenimo pasirinkimų ir kaip, saugodamas savo ir žmonos Meghan psichinę sveikatą, nusprendė pasitraukti iš britų karališkosios šeimos ir išvykti gyventi į Kaliforniją. Ši atsiminimų knyga sulaukė netikėto pasisekimo – vos per pirmąją prekybos savaitę pasaulyje buvo nupirkta daugiau nei 3 mln. egzempliorių.
Dar viena dėmesio sulaukusi garsenybės autobiografija – Holivudo aktoriaus Willo Smitho ir bestselerio „Subtilus metas nekrušti sau (ir kitiems) proto“ autoriaus Marko Mansono bendras darbas – „WILL. Autobiografija“.
Po 2022 m. vykusių „Oskarų“ ceremonijos skandalo, kai aktorius W. Smithas trenkė vakaro vedėjui Chris Rockui, apie incidentą kalbos netyla iki šiol. Savo autobiografinėje knygoje filmų „Vyrai su juodais drabužiais“, „Nepriklausomybės diena“ ir „Aš esu legenda“ aktorius pasakoja apie savo gyvenimo istorijos kelius ir klystkelius, apie aplinką, kurioje augo, ir kaip ji turėjo įtakos jo karjerai nuo reperio iki pasaulinio lygio kino žvaigždės, apie santykius ir jį lydinčias baimes.
„WILL. Autobiografija“ – tai ilga ir varginanti kelionė į savęs pažinimą bei išskirtinė galimybė sužinoti, ką reiškia būti Holivudo žvaigždės kailyje.
Moko apie lyderystę
Iškilių, daugybę nuopelnų atnešusių žmonių istorijos gali virsti ir svarbiomis lyderystės pamokomis. Biografinės knygos apie politikus pasakoja, kaip išlaikyti emocinę pusiausvyrą, kai tave stebi visas pasaulis, kaip išgyventi karus, tikėti savimi ir būti pavyzdžiu savo šalies gyventojams.
Žinoma biografė Kati Marton knygoje „Kanclerė Angela Merkel“ kartu su skaitytojais žvelgia į vienos galingiausių pasaulio lyderių gyvenimą. Ji apžvelgia, kaip kukli ir uždara pastoriaus dukra, užaugusi sovietų kontroliuojamoje Rytų Vokietijoje, niekada nepritapusi prie sistemos, gana vėlai įsitraukė į politiką, tačiau tai jai nesutrukdė per penkiolika metų tapti Vokietijos kanclere ir, tuo pačiu – neoficialia Vakarų Europos lydere.
K. Marton atskleidžia kanclerės politinį genialumą – kaip ji sumaniai priešinosi Rusijos agresijai, drąsiai vykdė socialinę politiką, gynė savo moralinius įsitikinimus ir siekė gero savo žmonių labui. Santūriosios A. Merkel istorija – įkvėpimas siekiantiems savo tikslų.
Dar viena apie lyderystę sunkių laikų akivaizdoje mokanti knyga – šių dienų herojaus, Ukrainos prezidento Volodymyro Zelenskio biografija. Laisvės simboliu savo tautai tapęs prezidentas narsiai atsilaiko prieš karinius veiksmus iš agresorės Rusijos ir kasdien drąsina savo tautą kovoti ir nepasiduoti.
Ukrainiečių žurnalistas ir knygų autorius Serhijus Rudenka tiki, kad prasidėjus karui, tauta prezidentą pamatė visai kitomis akimis. Knygoje „Zelenskis“ jis pristato, kaip kasdien žiniasklaidoje minimas prezidentas sąžiningai ir uoliai nuėjo ilgą kelią – nuo aktoriaus iki ukrainiečių tautos lyderio. Pasak jo, per trumpą laiką jis tapo žmogumi, kurį išgirdo ne tik jo šalis, bet ir Europa bei visas likęs pasaulis. Knygoje aprašomi įvairūs Ukrainos prezidento gyvenimo etapai, pradedant nuo vaikystės, baigiant 2022 m. vasario 24 d. prasidėjusiu Rusijos-Ukrainos karu.
Įkvepiančių lyderystės istorijų yra parašyta ir apie Lietuvos vadovus. Ne viena įstabi biografinė knyga yra išleista apie buvusį lietuvių tautos lyderį Valdą Adamkų. Taip pat ir apie pirmąją moterį prezidentę Dalią Grybauskaitę – skaitytojus prisiminti prezidentės atliktus žygdarbius kviečia kartu su ja dirbusi viešųjų ryšių patarėja Daiva Ulbinaitė knygoje „Nustokim krūpčioti“.
Motyvacijos užtaisas
Kaip pasiekti savo, regis, neįtikėtinai didelių svajonių? Kaip nesustoti, jeigu niekas kitas tavimi netiki? Kur ieškoti drąsos, kai norisi palūžti? Biografinėse knygose dažnai slypi per gilius išbandymus pasiekta išmintis, kuria žinomi žmonės dalijasi, siekdami įkvėpti kitus ir motyvuodami siekti savo svajonių.
Šiemet savo autobiografiją išleido Lietuvoje gerai žinomas, „energijos bomba“ laikomas muzikantas Vidas Bareikis. Dienoraštį primenančiame leidinyje „VB knyga“ jis dalijasi su skaitytojais ne tik savo kūrybiniu gyvenimo keliu ir dainų kūrimo istorijomis, bet ir savo paties atradimais, kaip siekti šviesesnio ir sąmoningesnio gyvenimo, ir įkvėpti kitus.
Tikras pozityvo užtaisas ir pamokų, kaip gyvenime matyti ne tuščią, o pilną stiklinę, moko Holivudo aktorius, „Oskaro“ laureatas Matthew McConaughey autobiografijoje „Žalia šviesa“. Siekdamas save geriau pažinti, jis 35-erius metus rašė dienoraštį – tiek blogosiomis, tiek ir gerosiomis savo gyvenimo dienomis, o jo patirtys virto motyvacijos suteikiančiu kūriniu. Savo biografijoje jis drąsina skaitytojus – stabtelėjus ties kiekvienu šviesoforu, galiausiai gyvenime užsidegs žalia šviesa, svarbu nenustoti tuo tikėti.
Palikite komentarą