Balandžio 2-ąją minimas visų laikų garsiausio pasakoriaus Hanso Christiano Anderseno gimtadienis, o nuo 1967 m. šią dieną pasaulyje švenčiama Tarptautinė vaikų knygos diena. Tai diena skirta įkvėpti kitus skaityti, prisiminti gražiausias vaikystės pasakas ir atkreipti dėmesį į vaikų literatūrą.
Šventės istorija
Tarptautinė vaikų knygos diena pradėta švęsti, kai 1967 m. vokiečių vaikų knygų rašytoja Jella Lepman parašė atvirlaiškį pasaulio skaitytojams, ragindama švęsti šią dieną. Nuo tada ne pelno siekianti organizacija IBBY – Tarptautinė jaunimo knygų taryba (angl. International Board of Books for Young People) siekia skleisti raštingumo ir skaitymo svarbą vaikams, organizuojant renginius mokyklose ir bibliotekose, taip kasmet kviečiant švęsti skaitymo malonumą.
Kitas IBBY tikslas buvo, kad ši diena būtų švenčiama visame pasaulyje. Tad kasmet vis kitas šios organizacijos šalies skyrius turi galimybę tapti tarptautiniu vaikų knygos dienos rėmėju. Nusprendus dėl temos, šventę organizuojančios šalies rašytojas parašo laišką visiems pasaulio vaikams, o žinomas iliustratorius sukuria šventės plakatą. Šią dieną organizuojami susitikimai su vaikų autoriais ir iliustratoriais, rašymo konkursai, parodos, konferencijos ar vaikų knygų apdovanojimai.
Laiškus skaitytojams Tarptautinės vaikų knygos dienos proga yra parašę žymiausi pasaulio vaikų literatūros rašytojai: Astrida Lindgren, Katherin Paterson, Meindert DeJong, plakatus piešė Robert Ingpen, Maurice Sendak ir kiti. Lietuvoje Tarptautinė vaikų knygos diena IBBY Lietuvos skyriaus iniciatyva pradėta minėti nuo 1993 m.
Pasakojimai – tarsi sparnai
Šiais metais garbė organizuoti tarptautinę šventę teko Kanadai. Šalis gauna teisę išrinkti Vaikų knygos dienos temą bei sukurti plakatą, kurį naudos visi pasaulio IBBY skyriai.
Kreipimąsi į pasaulio skaitytojus buvo išrinktas parašyti tlichų kilmės kanadiečių rašytojas Richard Van Camp, o plakatą kūrė pripažinta kri ir metisų tautybės dailininkė Julie Flett. Šių metų žinutė: „Pasakojimai – tarsi sparnai, leidžiantys kasdien skraidyti aukštai danguje“.
Lietuva – Tarptautinės vaikų knygos dienos rėmėja
2019 m. Lietuvai taip pat teko garbė prisidėti prie šios ypatingos šventės organizavimo. Parašyti laišką visiems pasaulio vaikams ir sukurti iliustraciją buvo išrinktas vienas žymiausių ir talentingiausių Lietuvos knygų vaikams autorius ir iliustratorius Kęstutis Kasparavičius. Plakate buvo vaizduojamos viena kitą skaitančios knygos, o kreipimosi į vaikus tekstą ir plakatą vienijo ta pati idėja: „Knygos padeda neskubėti“.
Kreipdamasis į vaikus, K. Kasparavičius rašė: „štai paimi į rankas knygą ir pasijunti kažkaip kitaip. Knygos, matyt, turi nuostabią savybę – jos padeda neskubėti. Atsivertęs knygą ir pasinėręs į ramią jos gelmę, jau nebesibaimini, kad pašėlusiu greičiu viskas pralėks pro šalį taip nieko ir nepamačius.“
Vaikų literatūros premija
Nuo 2004 m., Tarptautinės vaikų knygos dienos metu Lietuvoje yra teikiamos vaikų literatūros premijos. Ši Lietuvos Respublikos švietimo ir mokslo ministerijos įsteigta premija tęsia prieš daugiau nei aštuoniasdešimt metų pradėtas lietuvių literatūros puoselėjimo tradicijas. 1935 m. balandžio 2 d. Švietimo ministerija pirmą kartą įteikė Valstybės literatūros premiją.
Vaikų literatūros premija yra skiriama, siekiant skatinti vaikų literatūros kūrybą, įvertinti švietimo, visuomeninių ar privačių įstaigų bei asmenų indėlį populiarinti vaikų literatūrą ir knygų skaitymą, ugdyti vaikų bendražmogiškąsias ir pilietines vertybes, skleidžiant naujas, originalias kūrybos iniciatyvas.
Vaikų literatūros premijos kandidatai yra vertinami pagal jų pastarųjų trejų metų darbus vaikų literatūros srityje, nuopelnus vaikų literatūrai ir skaitymo populiarinime, meninę bei pedagoginę kūrinių vertę, jų naujumą, originalumą, reikšmę lietuvių literatūrai.
Šios premijos laureatais yra tapę žinomi Lietuvos rašytojai – Lina Žutautaitė, Vytautas Račickas, Vytautas V. Landsbergis, Violeta Palčinskaitė, Kęstutis Kasparavičius, Ramutė Skučaitė ir kiti žymūs vaikų literatūros rašytojai ir skaitymo skatintojai.
Kaip paminėti
Nebūtina gyventi šalyje, kuri tais metais rūpinasi Tarptautinės vaikų knygos dienos įvaizdžiu, siekiant paminėti šią dieną. Interneto knygynas „Patogupirkti.lt“ balandžio 2-ąją rekomenduoja švęsti atsiverčiant mėgstamiausią vaikystės knygą, skiriant laiko susimąstyti, kiek kartu skaitėte ar girdėjote mylimą pasaką ir ką ji jums reiškia. Tai galimybė vėl pasinerti į 20 000 mylių po vandeniu, keliauti geltonų plytų keliu į Smaragdo miestą, susipažinti su iš gėlės žiedo gimusia geraširde Coliuke, o, galbūt, vėl leistis į pasiutėliškus nuotykius su svogūnėliu Čipolinu.
Žinoma, turintiems vaikų, tai diena, kai su skaitymo svarba reikia supažindinti mažuosius skaitovus, pasidalinti su jais savo mylimiausiomis vaikystės istorijomis ir taip pradėti švęsti skaitymo malonumą nuo ankstyvos jaunystės. Tai diena, kai galima leistis su vaikais į kelionę po miesto bibliotekas, sudalyvauti šia proga vykstančiuose susitikimuose su vaikų knygų autoriais arba paprasčiausiai pradėti skaityti naują knygą.
Palikite komentarą