Atėjęs spalio mėnuo skelbia ne tik įsibėgėjusį rudenį, bet ir nacionalinio kulinarinių knygų mėnesio pradžią. Šis mėnuo yra skirtas išsitraukti iš lentynų apdulkėjusias receptų knygas ir greitą užkandžiavimą kavinėse pakeisti maistingais namie gamintais patiekalais, o pabodusius, kasdien gaminamus receptus pakeisti naujais atradimais. Kulinarinių knygų mėnesio proga interneto knygynas Patogupirkti.lt dalijasi 10 receptų knygų, kurios pakvies į namus naujų neatrastų skonių.
Receptų knygų istorija
Seniausias užrašytas receptas nukelia į daugiau nei 1700 m. prieš Kristų. Babilone, keturiose iš molio padirbintose lentelėse buvo užrašytas mėsos troškinio receptas, kurį sudarė vos keli ingredientai – mėsa, actas ir žolelės.
Ankstyviausias išlikęs receptų rinkinys Europoje buvo lotyniškai parašytas „De re coquinaria“, išvertus reiškia „Apie virtuvę“. Istorikų teigimu, šis rinkinys Europoje atsirado I a., jame buvo sutalpinti gardžiausi to meto graikų ir romėnų virtuvės patiekalai.
XVI a. pasirodė pirmosios spausdintos knygos apie namų ūkį ir maisto ruošimą, o XVII a. kulinarija pradėta laikyti meno forma, vėliau buvo įkurtos ir pirmosios kulinarijos mokyklos. Ilgainiui receptų knygos tapo bene privalomu akcentu virtuvėje, kurį turėjo turėti kiekviena namų šeimininkė.
Ar receptų knygos dar reikalingos?
Šiais laikais požiūris į receptų knygas yra pasikeitęs. Daug informacijos persikėlė į skaitmeninį formatą – tai neaplenkė ir receptų. Dabar, norint išbandyti naują receptą griebiamasi išsaugotų įrašų socialiniuose tinkluose, naršomos „Pinterest“ ir „YouTube“ platformos, skaitomi žinomų kulinarų tinklaraščiai su naujausiais bandymais virtuvėje. Receptų knygos dulka lentynose, kai vos keliais mygtukų paspaudimais telefone galima rasti dešimtis moliūgų pyragų receptų.
Nors receptai skaitmeninėje erdvėje ir padeda sutaupyti vietos namuose, tačiau jie neatstoja to informacijos šaltinio, kokiu būdavo kulinarinės knygos. Ten aprašyti ne tik receptai, bet ir naudingi patarimai gaminant maistą, virtuvinės gudrybės, informacija apie produktų maistingumą, kuri ne visuomet būna pateikiama prie receptų internete.
Be to, receptų knygos – tai puikus mokymosi šaltinis vaikams. Juk daug naudingiau, jeigu vaikas yra prilipęs prie receptų knygos negu prie telefono, o vartydami jas vaikai gali susipažinti su naudinga informacija apie maisto produktus, matavimo vienetus, įrankius, maisto gaminimo ir etiketo taisykles, sužinoti, kaip galima dailiai ir žaismingai papuošti maistą. Vartant puslapius su aiškiomis maisto gaminimo instrukcijomis ir išvaizdžiomis nuotraukomis, vaikas užsinorės pats pabandyti pagaminti patiekalą ir greitai namuose pradės augti mažasis šefas.
10 receptų knygų pasiūlymų
Jolita Bernotienė, Onutė Grigaitė „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“
Keliauti laiku į viduramžių virtuvę kviečia kulinarinių knygų autorė Jolita Bernotienė ir gamtos mokslų daktarė bei gamtos gidė Onutė Grigaitė knygoje „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“.
Tai pažintinė gastronominė knyga apie viduramžių vienuolę, mistikę, gydytoją ir žolininkę Šv. Hildegardą Bingenietę. Joje pateikiama ne tik šviesuolės biografija, bet ir supažindinama su jos puoselėtais sveikos mitybos principais iš gamtos, pristatomi sezoniniai augalai, jų gydomosios savybės ir sveikatos receptai. Receptuose nėra produktų, kurių šv. Hildegarda nežinojo – tokių kaip bulvės, kukurūzai, pomidorai, kurie atkeliavo į Europą šimtmečiais vėliau. Pasak knygos autorių, šv. Hildegarda buvo tikras pozityvumo, sveikatos ir energijos simbolis – pati labai džiaugėsi gyvenimu ir skatino kitus tą džiaugsmą patirti.
Nida Degutienė „Australijos skoniai. Mano atradimai“
Receptų knygos ne tik padeda įpūsti naujų vėjų į virtuvę, bet ir gali nukelti į pačius egzotiškiausius pasaulio kampelius. Maisto tinklaraštininkė ir kulinarinių knygų autorė Nida Degutienė už savo užrašytus receptus pelnė ne vieną pasaulinį pripažinimą atnešusį apdovanojimą.
Receptų knygoje „Australijos skoniai. Mano atradimai“ N. Degutienė dalijasi virtuvės paslaptimis iš šalies, kurios istoriją čiabuviai pradėjo rašyti prieš 60 tūkstančių metų. Praleidusi dvejus metus tolimojoje Australijoje, autorė sudėjo savo patirtį į 130 nesudėtingų kulinarinių receptų. Gausiai iliustruotoje knygoje taip pat surašyti autorės pasakojimai apie australų gyvenimo būdą ir buitį, šventes ir įpročius.
Kita N. Degutienės knyga, 2015 m. pelniusi geriausios knygos titulą supažindina su žydų virtuve. Receptų knygoje „Izraelio skoniai. Šventės ir kasdiena“ pristato žydų tradicinį maistą ir pagrindines šventes, padeda skaitytojui įminti žydų virtuvės paslaptis ir atskleidžia ne turistinę Izraelio virtuvės pusę.
Julija Steponavičiūtė „Kitchen Julie“
„Žiupsnis įkvėpimo, šlakelis jaukumo ir sauja gyvenimo džiaugsmo“ – toks yra svarbiausias Julijos Steponavičiūtės knygos „Kitchen Julie“ receptas. Modelis ir tinklaraščio autorė knygoje supažindino su savo nuoširdžia istorija ir santykiu su maistu. Kai nekeliaudavo po pasaulį su modelio karjera, Julija sukdavosi namų virtuvėje, kur maisto gaminimas jai tapdavo savotiška meditacija.
Knygoje skiriama daug dėmesio sąmoningam santykiui su maistu, skaitytojai ras nemažai vegetariškų ir augalinės kilmės receptų, alternatyvų karvių pienui ar glitimo turintiems produktams.
Stanley Tucci „Skonis. Maistas mano gyvenime“
Nors Lietuva yra be galo turtinga puikių receptų knygų autorių, verta užmesti akį ir į užsienio autorių kulinarines knygas. Kino mylėtojų gerai žinomas italų kilmės aktorius ir maisto fanatikas Stanley Tucci savo knygoje „Skonis. Maistas mano gyvenime“ įsileidžia skaitytojus į savo gyvenimo užkulisius, paskanintus maisto istorijų.
Knygoje pasakojama apie aktoriaus vaikystę, aktorystę, filmų kūrimą, tačiau tuo pačiu asmenines istorijas nuolat lydi maistas – italų maisto kultūra ir amerikietiška virtuvė, gastronominės kelionės – nuo aukščiausios klasės patiekalų iki sudegusių eksperimentų. S. Tucci humoro prisotinta kulinarinė knyga patiks tiek receptų, tiek ir biografinių knygų mėgėjams.
Ieva Šidlaitė „Ką kanda šalna“
Kaip apsirūpinti maistu tinkamais produktais iš miško ištisus metus? Ką galima pagaminti iš žliūgių ir ąžuolų? Kokių valgomųjų produktų galima rasti gamtoje net ir žiemą? Autorė ir kultūros istorikė Ieva Šidlaitė savo naudingų žinių ir receptų knygoje „Ką kanda šalna“ siekia skaitytojus supažindinti su „iki-bulvine“ Lietuvos virtuve.
Tai knyga, tinkanti įvairiems skaitytojams, net ir nemėgstantiems gaminti. Žygių gamtoje mylėtojai ras naudingos informacijos, kaip atpažinti valgomus augalus ir išgyventi gamtoje, virtuvės šefai atras naujus skonius, maisto tinklaraštininkai ras įkvėpimo paįvairinti savo receptus.
Simona Lileikienė „Veganai savaitę“
Žodis „veganas“ kelia siaubą? Sunku suprasti, kaip galima sočiai pavalgyti, mintant tik augaliniu maistu? Knygoje „Veganai savaitę“ griaunami mitai, jog augalinis maistas yra nuobodus ir beskonis. Ji skirta būtent tiems, kurie mėgsta skanų maistą, tačiau nori sužinoti, kaip galėtų paįvairinti savo mitybą ir atrasti naujus skonius. Veganiškų receptų autorė Simona Lileikienė dalijasi skaniais, maistingais ir paprastais patiekalų receptais kiekvienai savaitės dienai.
Indrė Trusovė, Kristina Šimkienė „Kakė Makė. Receptai“
Gaminti namie kviečiami ne tik suaugę, bet ir mažieji kulinarai! Maisto entuziastės ir receptų knygų autorės Indrė Trusovė ir Kristina Šimkienė siūlo virtuvę paversti žaidimų aikštele kartu su receptų knygos „Kakė Makė. Receptai“ pagalba. Drauge su vaikų pamėgta Kake Make jos gamina pačius įdomiausius receptus – naminius žuvų pirštelius „čiupk už peleko“, sumuštinius „Batatas apsimeta batonu“ bei gardų patiekalą – „Jautienos ir cukinijų pasimatymas kebabinėje“ ir dar daugybę kitų! Sveiki užkandžiai, sotūs pietūs, gardžiausi desertai ir naudingi patarimai bus įdomūs tiek tėveliams, tiek ir jų mažiesiems kulinarams.
Medeina Andriulienė „Nuo pirmo kąsnio“
„Kūdikio maitinimas – tikrai ne raketų mokslas – tereikia šiek tiek žinių, fantazijos ir kantrybės“ – taip teigia knygos „Nuo pirmo kąsnio“ autorė Medeina Andriulienė. Pati būdama dviejų vaikų mama, ji savo kailiu patyrė tą nežinią, kai, nejučia, po gimimo praėjus 6 mėnesiams, staiga mažylį reikia pradėti maitinti kietu maistu, supažindinti su skoniais, pateikti kūdikiui saugius ir sveikus produktus.
Savo knygoje ji įtraukia naujausius moksliniais tyrimais pagrįstus patarimus, kaip pradėti primaitinimą, įvairius, įdomius ir greitai paruošiamus receptus kūdikiams bei visaverčių patiekalų meniu vyresniems vaikams ir bendram šeimos stalui.
Jamie Oliver „7 idėjos. Paprasti receptai kasdienai“
Kaipgi be virtuvės karaliaus Jamie Oliverio? Jau daugiau nei dvidešimt metų vedantis kulinarines laidas, restorano savininkas ir kulinarinių laidų vedėjas Jamie Oliver yra išleidęs virš 30 receptų knygų. Viena jų – „7 idėjos. Paprasti receptai kasdienai“ pristato receptus skubantiems, tačiau norintiems valgyti kokybišką maistą žmonėms.
Įtempto gyvenimo ritme užsisukusiems skaitytojams jis pateikia daugiau kaip 120 receptų iš visiems pažįstamų ir mėgstamų produktų, kurie leis ne tik nepraleisti kelių valandų triūsiant virtuvėje, bet ir supažindins skonių receptorius su naujais atradimais.
Palikite komentarą