Žiemą dalyvavau renginyje, kurį organizavo viena didžiausių Lietuvos leidyklų. Ten išgirdau faktą, kad mūsų šalies skaitytojai labiausiai mėgsta detektyvus. Pirmauja, žinoma, skandinaviški, bet neatsilieka ir visi kiti.
Detektyvai ir trileriai yra vienas ir mano mėgiamiausių žanrų. Realybėje turbūt nualpčiau pamačiusi kraują, o štai skaityti galiu ir apie pačius didžiausius žiaurumus. Prisipažinsiu, kartais mane stebina autorių fantazija, o skandinavų detektyvai pirmauja savo baugia atmosfera. Po jų net užmigti sunku.
Žinau, kad ir realus pasaulis gana baisus, užtenka paskaityti naujienų portalus. Visgi, kiek lakios vaizduotės reikia norint sukurti įtaigius personažus ir jų elgesio motyvus! Aš pradedu tapatinti autorius su veikėjais, nors žinau, kad realybėje jie daug panašesni į savo skaitytojus, nei į žiauriuosius knygų personažus. Netikite? Tada kviečiu susipažinti su Lietuvoje tikrai mėgiamais detektyvų ir trilerių autoriais.
Jo Nesbø – rašytojas, kuris svajojo žaisti futbolą
Jo Nesbø (lietuviškai tariama – Ju Nesbio) gimė 1960 metų kovo 29 dieną Osle, Norvegijoje. Jis tituluojamas populiariausiu ir perkamiausiu autoriumi gimtojoje šalyje. Ir ne tik ten. Rašytojo knygos jau išverstos į penkiasdešimt kalbų ir po pasaulį pasklido daugiau nei trisdešimties milijonų kopijų tiražu. Jis kuo įžūliausiai konkuruoja su JAV ir Jungtinės Karalystės autoriais. Lietuviai irgi myli Jo Nesbø bei jo kriminalinių romanų personažą Harį Hūlę.
Ar žinote, kam reikia dėkoti už tai, kad šiandien galime skaityti šio autoriaus knygas? O gi kelio traumai! Jaunystėje Jo Nesbø svajojo tapti futbolininku. Jis žaidė Norvegijos aukščiausios lygos komandoje „Molde“ ir nesikuklino galvodamas, kad jau netrukus taps geidžiamiausiu žaidėju, dėl kurio į eilę stos geriausi futbolo klubai, o jis išdidžiai pasirinks „Tottenham Hotspurs“. Cha! Likimas ėmė ir skėlė antausį – jaunuoliui teko leistis ant žemės.
Kelio trauma užkirto kelią futbolininko karjerai, o neatsakingas požiūris į mokslus – ai, kam čia tos pamokos, juk būsiu futbolo žvaigždė! – nelabai leido rinktis būsimą profesiją. Jo Nesbø susirinko išdidumą ir užsirašė į karinę tarnybą, kurioje praleido trejus metus. Išmokęs savidisciplinos būsimas autorius perlaikė egzaminus ir įstojo mokytis į Norvegijos ekonomikos ir verslo mokyklą.
Taigi, mūsų mėgiamo autoriaus karjeros pradžia neturi nieko bendro nei su kūryba, nei su kriminaliniu pasauliu. Jo Nesbø baigė ekonomikos mokslus, dirbo finansų srityje ir buvo puikus analitikas. Kol kas rašytojo karjera net negresia, žiūrim kaip sekėsi toliau.
Verta paminėti, kad Jo Nesbø studijų laikais gana atsitiktinai tapo grupės „De Tusen Hjem“ gitaristu, o vėliau stojo prie mikrofono. Sėkmės ši kompanija nesusilaukė, tačiau Jo Nesbø pradėjo kurti dainas, kas įvairiais keliais nuvedė jį prie kitos grupės – „Di Derre“. Ši trupė jau buvo gerokai sėkmingesnė – antrasis jų albumas tapo geriausiai parduodamu Norvegijoje, o Jo Nesbø, kuris, beje, vis dar koncertuoja su „Di Derre“, pradėjo artėti prie rašytojo karjeros.
Dieną dirbdamas finansų srityje, vakare koncertuodamas, taip pat išgyvenęs skyrybas, Jo Nesbø pervargo ir nusprendė pasiimti pusės metų atostogas bei keliauti į Australiją. Čia pat atskriejo leidėjų pasiūlymas parašyti knygą apie grupės „Di Derre“ gastroles. Knygą tai knygą. Ir ji buvo parašyta! Tik ne apie muzikinę grupę, o apie detektyvą Harį Hūlę.
Jo Nesbø knygos susilaukė sėkmės, buvo apdovanotos daugybe premijų, tapo bestseleriais pasaulyje, į susitikimus su autoriumi veržiasi minios skaitytojų, bet šį kartą mes kalbame apie patį autorių. O tai, ką apie jį skaičiau rodo, kad Jo Nesbø yra paprastas, neišpuikęs ir rūpinasi pasaulio problemomis.
Knygos atnešė šlovę ir finansinę sėkmę. Rašytojas noriai tuo dalijasi. Jis įkūrė Hario Hūlės vardo fondą, kuris rūpinasi rašymo ir skaitymo klasių skurstančiose šalyse steigimu. Pats autorius savo biografijoje teigia, kad norėjo užsidirbti vieną kitą karmos tašką, tačiau svarbiau už jo paties moralinę gerovę yra galimybė neturtingų šalių žmonėms mokytis skaityti, rašyti, o vėliau to mokyti kitus.
Jo Nesbø yra jautrus ir geras tėvas. Po skyrybų sunkiai išgyvendamas atskirtį nuo dukros, jis pradėjo kurti istorijas vaikams – pirmiausiai savam, bet sužavėjo ir visus kitus.
Taigi, ką galime pasakyti apie niūrių ir žiaurių kriminalinių knygų autorių? Jis yra talentingas skirtingose srityse – geras finansų analitikas, sėkmingas grupės vokalistas ir dainų kūrėjas, populiariausias pasaulyje skandinavų rašytojas, sėkmingas vaikiškų knygų autorius. Taip pat Jo Nesbø yra jautrus ir mylintis tėvas, savikritiškas žmogus, kuriam rūpi globalios problemos ir jis prie jų sprendimo prisideda realiais poelgiais.
Iš arčiau susipažinti su autoriumi galite jo svetainėje jonesbo.com.
Peter James – aistringas automobilių kolekcionierius
Rašytojas Peter James gimė 1948 metų rugpjūčio 22 dieną, Braitone, Jungtinėje Karalystėje. Jis parašė daugiau nei trisdešimt kriminalinių romanų ir didelė dalis jų pasiekė Lietuvos skaitytojus. Ypač populiarios yra istorijos apie detektyvą Rojų Greisą.
Bernvakario metu gyvas palaidotas jaunikis, genetinės manipuliacijos, siautėjantys serijiniai žudikai, vyrus žudančios juodosios našlės, pasaulinio masto sąmokslo teorijos – tai tik nuotrupos iš Peter James romanų. Koks gi žmogus pasižymi tokia lakia fantazija?
Autoriaus talentas rašyti atskleidė dar besimokant mokykloje, kuomet jis laimėjo poezijos konkursą. Vėliau Peter James mokėsi Ravensbourno universitete ir siekė scenarijų autoriaus karjeros. Po studijų išvykęs gyventi į Kanadą jis kurį laiką rašė scenarijus laidoms, o vėliau įkūrė savo itin sėkmingą prodiuserinę firmą.
Knygas Peter James rašo nuo 1981-ų metų. Be to, rašytojas išgarsėjo kaip pirmasis elektroninės knygos autorius. 1993-iais metais vienas jo romanas buvo išleistas diskeliuose (ar dar pamenate tokius?), kurie šiandien saugomi Londono mokslo muziejuje.
Rašytojo karjera klostosi puikiai, knygos išverstos į beveik keturiasdešimt kalbų, nuolat tampa „Sunday Times“ ir „The New York Times“ bestseleriais. Visgi, įdomu ką mėgsta ir kuo domisi pats autorius.
Pirma įdomybė – susidomėjimas mistiniais dalykais ir ezoterika. Beje, kai kurie jo romanai taip pat yra mistiniai. Paranormaliais reiškiniais Peter James domėjosi nuo mažumės ir tikėjo įvairiausiais vaiduokliais, gyvenančiais senuose vienuolynuose ar griuvėsiuose. Autoriaus domėjimasis paslaptingais reiškiniais gilesnis nei šiaip mėgėjiškas smalsumas ir šia tema jis veda laidas Škotijos BBC radijuje.
Dar vienas rašytojo pomėgis – automobiliai! Jis turi tikrai smagių prisiminimų iš vaikystės, pvz., netyčia įvairavo tėčio automobilį į ančių tvenkinį ir svarstė ar jis pastebės. Dar nesulaukęs septynerių Peter James mintinai galėjo pasakyti bet kurio modelio variklio galią, didžiausią išvystomą greitį ir kitus parametrus.
Kaip ir galima tikėtis iš žmogaus, kuris specializuojasi tamsių istorijų srityje, jo pirmasis automobilis buvo šiek tiek neįprastas – 1929 metų „Rolls-Royce“.
„Lotus Elan“, „Cadillac Eldorados“, 1971-ų metų „Mustang“, „Triumph Stag“, 2014-ų metų „Aston Martin Vanquish Volante“, 1987-tų metų „Mercedes SL 500“ ir 1958-tų metų „Fiat Abarth Evocation“ – tik keli automobiliai kurie perėjo per Peter James rankas arba atsidūrė jo asmeninėje kolekcijoje.
Beje, autorius rašydamas kriminalinius romanus tapo šiokiu tokiu autoritetu, į kurį konsultacijų kartais kreipiasi policija. Kaip atlygį už darbą, Peter James dovanų gavo tikrą policijos automobilį. Puikus kolekcijos eksponatas!
Rašytojas ne tik grožisi automobiliais, bet mėgsta ir palakstyti – jis turi tarptautinę lenktynininko licenciją ir, žinoma, dalyvauja varžybose. Matyt iš čia šiek tiek adrenalino perkeliama ir į knygas.
Na ir dar keletas įdomių faktų, kurie padės asmeniškiau pažinti autorių. Peter James dievina gyvūnus. Jo šunis galėjome sutikti net keliose knygose. Dar rašytojas savo fermoje augina alpakas ir emu.
Be domėjimosi automobiliais ir paranormaliais reiškiniais, autorius mėgsta žaisti tenisą, bėgioti ir slidinėti. Savo mėgstamiausia spalva jis įvardina raudoną ir teigia, kad dėvi tik raudonas kojines. Mėgstamiausia muzikos grupė – „The Rolling Stones“, taip pat jam patinka kantri muzika ir džiazas.
Daugiau asmeninių ir profesinių detalių rasite autoriaus puslapyje www.peterjames.com.
Lars Kepler – inteligentiškas buvęs mokytojas
Vos pasirodęs pirmasis Lars Kepler detektyvas „Hipnotizuotojas“ tapo tikra sensacija. Visiems iš karto parūpo, koks gi tas knygos autorius, kuris aprašo protu nesuvokiamas žiaurybes. O jis yra paprastas, vidutinio amžiaus, inteligentiškas vyrukas, kadaise dirbęs vidurinėje mokykloje…
Puikiai žinote, kad apgaudinėju, nes Lars Kepler iš tiesų neegzistuoja, o po šiuo pseudonimu slepiasi Alexandra Ahndoril ir Alexander Ahndoril – rašytojų pora. Tačiau mano aprašytas inteligentiško vyro portretas atitinka tą, kurį įsivaizduoja ir patys detektyvų autoriai.
Abu rašytojai jau anksčiau yra išleidę sėkmingų knygų, todėl nenorėjo naudotis žinomumu. Tai priežastis, kodėl jie sugalvojo pseudonimą. Bandymas išsiaiškinti, kas po juo slypi, Švedijoje tapo tikru detektyvu. Garsus kriminologas tiesioginiame televizijos eteryje sukūrė Lars Kepler profilį, o didžiausias bulvarinis laikraštis Švedijoje įsteigė visą parą veikiančią specialiąją telefono liniją plačiajai visuomenei. Žmonės galėjo skambinti ir spėlioti tapatybę. Pagaliau išaiškinti autoriai lengviau atsikvėpė.
Skaitydama Lars Kepler knygas aš šiurpau. Esu detektyvų gerbėja, bet jau senokai teko rankose laikyti kūrinį, kuriame taip įtaigiai ir kraupiai aprašytos nusikaltimų scenos. Tą kartą tikrai nežinojau, kad istorijas rašo visiškai paprasta pora.
Pamenu žurnale „Žmonės“ skaičiau Grytės Liandzbergienės interviu su Lars Kepler, tuo metu, kai jis (jie) lankėsi Vilniuje. Autorė rašė, kad švelniai tariant, kontrastas tarp detektyvinių romanų ir jų autorių yra kiek per didelis. Iš tiesų Alexandra Ahndoril yra smulki, švelni, rami moteris, kuri nors ir gali išvardinti šaunamųjų ginklų rūšis, tačiau neretai apsiverkia rašydama žiaurias scenas. Jos vyras irgi kuklus ir tylus.
Alexandra ir Alexander kilę iš panašių šeimų, abu yra kairiarankiai ir mėgsta tuos pačius dalykus.
Nors Alexander šeima dirbo statybų versle, jis pats jautė polinkį menams. Jaunystėje aliejiniais dažais tapė paveikslus bei labai mėgo skaityti. Taip pat praktikavo Muay Thai kovos menus. Universitete jis studijavo filosofiją bei religiją. Debiutinį romaną autorius parašė dar nesulaukęs dvidešimties. Vėliau sekė dar ne viena sėkminga knyga ir teatro pjesės.
Alexandra irgi jautė polinkį menams. Ją traukė aktorystė, kurios mokytis ji ir įstojo į Nacionalinę mimų ir aktorių akademiją, vėliau įgijo literatūros magistro laipsnį. Moteris vaidino, rašė literatūros kritikos straipsnius ir apsigynė daktaro disertaciją. Taip pat sukūrė ir išleido tris sėkmingus romanus.
Šie du panašūs žmonės susitiko viename vakarėlyje ir nuo tada yra kartu. Pora, tarsi palaikydama telepatinius ryšius, sklandžiai užpildo vienas kito sakinius. Jie kartu gamina maistą, kartu atnaujino savo vasarnamį, kartu rūpinasi vaikais ir dabar kartu rašo knygas.
Kaip matote, ši pora yra pati paprasčiausia ir paneigia mitus, kad žiaurius detektyvus rašo niūrūs, užsisklendę ir problemų turintys vienišiai.
Daugiau informacijos apie Lars Kepler rasite svetainėje larskepler.com.
Angela Marsons – buvusi apsaugininkė, kuri bijo aukščio
Angela Marsons ir jos knygos apie uždarą detektyvę Kimą Stount susilaukė sėkmės visame pasaulyje. Tačiau rašytojos kelias nebuvo labai lengvas. Kurti istorijas ji mėgo nuo jaunumės. Po to 25 metus beldė į įvairių leidėjų duris. Nesėkmingai. Tad Angela Marsons išleido elektroninę knygą ir publikavo ją savarankiškai. Kaip ir kitas dvi. Milžiniškas skaitytojų susidomėjimas ir palankūs įvertinimai pagaliau atvėrė ir leidėjų duris.
Savo istorijose Angela Marsons rašo apie sociopatus, išmoningas žmogžudystes, socialines ir psichologines problemas. Pati autorė į savo personažus nepanaši. Ji kukli, draugiška, o prieš pradėdama rašytojos karjerą daug metų dirbo apsaugininke prekybos centre, kur vadovavo didelei žmonių komandai.
Angela Marsons gyvenimo draugė yra pirmasis žmogus, kuris perskaito rankraščius ir nevyniodama žodžių į vatą išsako visą kritiką. Ir tada autorė įgauna motyvacijos stengtis dar labiau. Beje, pirmąjį savo knygos juodraštį ji rašo pieštuku ant A4 formato lapų.
Rašytoja labai mėgsta gyvūnus ir kažkada vieno kambario bute jų laikė net trylika. Šiuo metu jos namuose gyvena linksmas labradoras ir nemandagi papūga.
Autorė teigia, kad visada domėjosi psichologija ir žmonių elgesio motyvais. Dar būdama vaiku ji norėjo perprasti veiksmų logiką, o užaugusi tapo stebėtoja. Patvirtinu, kad šių stebėjimų rezultatai knygose tikrai užčiuopiami.
Rašydama romanus autorė nevengia gilintis į įvairias sritis, todėl po pasiruošimo knygai „Nebylus riksmas“ ji save laiko archeologijos, osteoarcheologijos ir motociklų restauravimo eksperte.
Grįžkime prie autorės asmenybės. Angela Marsons paklausta, kas labiausiai ją liūdina, atsisakė, kad visokio plauko neteisybė. O štai tarp džiuginančių dalykų – mokėjimas juoktis iš savęs.
Kaip ir visi žmonės, taip ir žymi autorė, turi įvairiausių baimių. Pavyzdžiui, šis tas mus sieja, nes Angela Marsons bijo vabzdžių! Suprantu ją! Taip pat aukščio bei lėktuvų. Ir dar pavarų perjunginėjimo! Irgi suprantu! Dėl šios priežasties ji dvidešimt metų vairavo mopedą.
Rašytoja nebijo prisipažinti, kad mėgstamiausias jos patiekalas yra pica, geriausia Kalėdų dovana buvo 167 pakeliai traškučių. Kaip ir visi, ji krykštauja ir pasidaro ekrano nuotrauką, kai jos socialinio tinklo profilį pradeda sekti žvaigždė. Dar autorė paslapčia bent kartą per savaitę žiūri filmuką „Frozen“.
Taigi, ir vėl matote, kad milijonus kopijų knygų pardavusi autorė nieko nesiskiria nuo žmonių, kurie gyvena šalia. Vis mes turime mažų gyvenimo džiaugsmų ir juokingų baimių. Rašytojos interneto svetainė čia: angelamarsons-books.com.
Harlan Coben – keturių vaikų tėvas, kurio romanai gimsta kavinėse
Rašytojas Harlan Coben yra vienas populiariausių JAV autorių. Dauguma jo knygų vos išleistos patenka į „The New York Times“ bestselerių sąrašus. Lietuvoje irgi turime nemažą būrį autoriaus gerbėjų. Kažkada aš savo blogo skaitytojų paprašiau įvardinti labiausiai patikusį detektyvą ir Harlan Coben vardas komentaruose mirgėjo gana dažnai.
Rašytojo gyvenimas ir karjera, atrodo, klostėsi be didelių nuosmukių. Harlan Coben gimė 1962-ais metais ir didžioji dalis gyvenimo prabėgo Naujojo Džersio valstijoje, JAV. Baigęs mokyklą autorius Amhersto kolegijoje studijavo politikos mokslus. Aukštas vaikinas laimėjo sporto stipendiją ir kolegijoje žaidė krepšinį. Čia jis ir su būsima žmona susipažino.
Per vasaros atostogas Harlan Coben dirbo kelionių gidu senelio agentūroje. Apie šią patirtį jis sugalvojo parašyti knygą, kuri lyg šiol dulka stalčiuje. Visgi rašyti jam patiko ir pirmą romaną leidėjams išsiuntė būdamas vos 26-ių metų.
Populiarumo autorius sulaukė sukūręs daugelio savo romanų veikėją Maironą Bolitarą, kuris dažnai įsipainioja į žmogžudysčių tyrimus. Veikėjas netipinis, juk mes pripratę prie policininkų, žurnalistų ar privačių seklių, o Maironas Bolitaras yra buvęs krepšininkas (kaip ir autorius), kuris tapo sporto agentu.
Na ir va. Po to sekė milijoniniai knygų tiražai, vertimai į daugelį kalbų ir apdovanojimai. Harlan Coben tapo pirmuoju autoriumi, kuris gavo visus detektyvams skiriamus apdovanojimus – „Edgar“, „Shamus“ ir „Anthony“.
Rašytojas neišpuiko ir galiu pakartoti tai, ką sakiau rašydama apie kitus autorius. Jis gyvena gana paprastą gyvenimą. Tiesa, gal kiek lengvesnį nei daugelio mūsų, nes dėl finansų sukti galvos tikrai nereikia. Tačiau autorius vis dar pergyvena dėl kiekvienos savo knygos sėkmės.
Jei šį tekstą skaitote kavinėje, galite lengvai susitapatinti su rašytoju. Jis savo knygas dažniausiai rašo prekybos centrų kavinėse arba bibliotekoje. Namuose dirbti nemėgsta, o jo diena prasideda, kaip ir daugelio keturis vaikus turinčių šeimų – pamaitinti ir išvežioti visus po mokslo įstaigas.
Kas dar? Autorius, savaime suprantama, mėgsta skaityti ir jį įkvepia net ir prastos knygos. Jis žaidžia golfą ir pats asmeniškai skaito savo elektroninius laiškus bei atsakinėja gerbėjams. Tik, žinoma laaaabai lėtai, nes rašo jam tūkstančiai žmonių. Daugiau apie Harlan Coben sužinosite jo svetainėje www.harlancoben.com.
Žvilgtelėjome į penkių populiarių detektyvų ir trilerių autorių gyvenimus. Na, bent jau tiek, kiek jie mus prisileido. Ir pamatėme, kad tarp šių žmonių nėra žmogėdrų. Visi gana paprasti, su savo eiline kasdienybe, rūpesčiais, kompleksais ir džiaugsmais. Kiekvienas autorius į savo knygas įdeda dalelę savęs, tačiau nepanašu, kad mūsų mylimi rašytojai naktimis sėlina daryti nusikaltimų. Gera žinoti, ar ne?
Palikite komentarą