Kiek kartų viešojoje erdvėje jums teko girdėti panašius išsireiškimus: kur ritasi šis pasaulis, vyksta civilizacijos nuopuolis, pabaigos pradžia ir panašius? Man tikrai ne sykį. Proto amžius kviečia adekvačiai pažvelgti į situaciją ir įvertinti pasaulio pažangą remiantis ne skambiais ir ne visuomet tiksliais apibūdinimas, o faktais. Jei vertintume tik juos – situacija pasaulyje gerėja beveik pagal visus įmanomus rodiklius ir tai puikiai apibendrina Barako Obamos citata:
Jei turėtumėte rinktis metą istorijoje, kada gimti, bet išvedem anksto nežinotumėte, kuo tapsite – nežinotumėte ar gimsite turtingoje ar vargingoje šeimoje, kokioje šalyje, ar būsite vyras ar moteris – jei turėtumėte aklai rinktis metą, kada gimti, rinktumėtės dabartį.
BET, visada yra bet. Knyga yra sulaukusi nemažai kritikos ir šio leidinio vertinimo kontekste vyksta diskusijos: ar saugu plaukioti optimizmo jūroje? Ar nepaskęsime nesuvokdami esamų problemų (aplinkosaugos, turtinės nelygybės) masto. Juk neretai masinis visuomenės pasipiktinimas sukuria sąlygas tam tikriems pokyčiams. Man Steven Pinker argumentai pasirodė ganėtinai įtikinami – žmonija sprendžia problemas su jomis susidūrus ir jei tikėsime proto ir išsilavinimo galia – viskas yra įveikiama. Kurioje barikadų pusėje esate jūs, sužinosite jei pasiryšite šiai sudėtingai, bet kartu ir naudingai bei faktų kupinai knygai.
Apšvietos idėjos
Knyga prasideda nuo keleto stipriai filosofijos idėjomis persmelktų skyrių. Kas yra apšvietos idėjos, kokie pagrindiniai jos principai, kodėl dalis dabartinių intelektualų ima nuo jų nusigręžti ir kritikuoti? Kritikai autorius skiria visą skyrių pavadinęs jį kontraapšvieta. Jame – daugiausiai dėmesiui civilizacijos žlugimo pranašysčių neigimui. Proto amžius autorius taip pat plačiai nagrinėja jo nuomone svarbiausias žmogaus būklės ir pažangos prigimties idėjas – entropiją, evoliuciją ir informaciją. Reikia pripažinti, kad iš minėtų dalių sudaryta knygos įžanga tikrai yra kietas riešutėlis ir tikra proto mankšta. Tačiau neverta bijoti – likusi knygos dalis kur kas lengviau skaitoma. Daugiausiai puslapių visgi užima detali pažangos analizė, pateikta per beveik 20 skirtingų pjūvių. Čia jūsų laukia begalė statistikos, grafikų ir įdomių faktų.
Dėkingumas
Keista, nors knygos Proto amžius tikslas turbūt nebuvo toks – man ši knyga sustiprino dėkingumo jausmą – pasauliui ir aplinkai. Knygoje begalė faktų, kurie priverčia susimastyti apie tai, kaip kardinaliai pasikeitė buitis per sąlyginai trumpą laiką. Pavyzdžiui – ar laikas skaitymui jums atrodo prabanga? O turėtų.
Nordhausas apskaičiavo, kiek valandų įvairiais laikais istorijoje žmogui būtų tekę dirbti, kad įpirktų valandą skaitymo. Babiloniečiui 1750 m. prieš Kristų būtų tekę dirbti penkiasdešimt valandų, kad valandą galėtų skaityti dantiraščio lenteles pasišviesdamas sezamo aliejaus lempa; 1880 jums tektų dirbti 15 minučių, kad galėtumėte valandą pasišviesti žibaline lempa; o 1994 m. – pusė sekundės už valandą liuminesencinės lempos šviesos – per du šimtmečius kaina nukrito 43 tūkstančius kartų.
Tokių ir panašių faktų knygoje daugybė, DAUGYBĖ. Aš neperdedu, knygą be išnašų sudaro daugiau nei 500 puslapių ir kokios ¾ informacijos yra statistika apie tai kaip viskas pasaulyje geriau. Dar vienas pavyzdys – dar XX a. pradžioje žmonės turėjo skirti vienintelį savo laisvadienį skalbimui – tad būkim dėkingi už namuose už mus dirbantiems prietaisams ir jų dėka mums tenkantį laisvą laiką. O jo didėjimas, beje, taip pat yra vienas augančios gerovės rodiklių.
Išsamaus supratimo iliuzija
Taip pavadintas reiškinys yra turbūt esminis dalykas, kurį „pasiėmiau“ iš šios knygos. Jo esmė – daugelis iš mūsų klystame manydami, kad puikiai suprantame pasaulį. O iš tiesų esame labai šališki. Taip pat dažnai nors galvojame, kad suprantame, tačiau negalėtume paaiškinti kaip veikia, pavyzdžiui – užtrauktukas. Taip pat nutinka ir su „karštomis“ politinėmis temomis, kurių atžvilgiu turime tvirtą nuomonę.
Išsamaus supratimo iliuziją pagrindžia daugybė mokslinių tyrimų. Jų rezultatas – skirtingomis aplinkybėmis mes priimame skirtingus sprendimus dėl tų pačių objektų. Pavyzdžiui, jei tą pačią idėją mums siūlo viena ar kita politinė partija, mūsų reakcija bus skirtinga, atsižvgiant į tai, kurią pusę palaikome. Dėl šios priežasties turime nuolat kovoti su emociniu šališkumu, o sprendimus priimti ne kartodami kažkur girdėtas klišes, o savo nuomonę formuoti pagrįsdami faktais. O jų Proto amžius siūlo į valias.
Kodėl skaityti? Tai labai intelektuali ir informatyvi knyga, kartu įkvepianti dėkingumo ir pasitikėjimo pasauliu jausmą. Aukštindami protą ir išsilavinimą galime toliau keliauti pažangos keliu ir įveikti visas problemas – sako autorius.
Kodėl neskaityti? Nes kūrinys vietomis primena ne rašytojo darbą, o Statistikos departamento ataskaitą. Yra knygą kritikuojančių kaip perdėtai optimistinę, tačiau su jos turiniu visvien neabejotinai verta susipažinti ir susidaryti savąją nuomonę. Geriausia būtų, pagrįsti ją faktais – kaip siūlo elgtis autorius visais gyvenimo atvejais.
Palikite komentarą