„Kas ir kodėl?“ – šauni, įdomi ir linksma laida, kurioje ne tik sužinai naujų faktų, bet ir esi priverstas ne kartą nusijuokti, nes ar gali būti kitaip, kai jos vedėjas – šmaikštusis Darius Jurgelevičius? Ištikimieji šios laidos žiūrovai ne kartą yra girdėję tokią frazę kaip „žaidimas sofos lygoje“. Na, mes su šeima tikrai galėtume save pavadinti tokiais žaidėjais, kadangi kiekvieną vakarą žiūrim šią laidą ir „žaidžiame sofos lygoje“, nes juk čia žaisti visada lengviau, priešingai nei studijoje!
Leidybos namai „Terra Publica“ pasirūpino, kad žinias gilinti galėtume ne tik žiūrėdami laidą, bet ir skaitydami, nes dabar „Kas ir kodėl?“ įgauna naują enciklopedijos formatą! Šią knygą sudaro dešimt skirtingų skyrių: „Istorija“, „Geografija ir kelionės“, „Gamta“, „Visata“, „Religijos ir mitologija“, „Žmogus ir visuomenė“, „Menai“, „Kalbos ir literatūra“, „Mokslas ir technika“, „Įdomybės“. Visi šie skyriai išskaidyti į smulkesnes temas. Kiekvienoje temoje slypi po penkis įdomius, negirdėtus ir kartais, rodos, net neįtikėtinus faktus! Kad Jums būtų lengviau įsivaizduoti, ką galite rasti šioje knygoje, trumpai aptarsiu kiekvieną skyrių.
„Istorija“ – šiame skyriuje gausu įvairių istorinių faktų, pradedant užsienio šalių įdomybėmis, baigiant Lietuvos istorija. Pavyzdžiui, ar žinote, kas buvo Austrijos–Vengrijos erchercogas, kurį nužudžius prasidėjo Pirmasis Pasaulinis karas? Arba, kuris didysis LDK kunigaikštis pagrobė ir vedė vaidilutę Birutę? Kaip galite suprasti, faktai čia pateikiami iš įvairių istorinių laikotarpių, todėl nuobodu tikrai nebus.
„Geografija ir kelionės“ – skyrius, kuriame rasite ne tik įstabių geografijos faktų ir atradimų, bet taip pat pakeliausite po įvairias pasaulio šalis, būsite supažindinti su tradiciniais jų patiekalais. Pavyzdžiui, ar žinote, kad Palmyro kalnyne yra net trys viršukalnės, pavadintos lietuviškais pavadinimais? Arba, ar įsivaizduojate, kas Viduržemio jūros regione yra ajolis?
„Gamtos“ skyrius tiesiog subalansuotas gamtos entuziastams ir biologijos mokslo šakos mylėtojams! Ar esate girdėję, kokia žuvis kitaip vadinama atžagaru? Arba, kad egzistuoja tokia vorų rūšis kaip boružinis storagalvis? O ar žinote, kad Č. Darvinas turėjo net dešimt vaikų?
Kam neužtenka Žemės įdomybių, tikrai patiks paslaptimis alsuojantis skyrius „Visata“. Nors nesu kosmoso reikalų gerbėja, mane sužavėjo čia pateikiami visiškai netikėti faktai. Pavyzdžiui, ar žinote, koks pirmasis vaisius buvo suvalgytas Mėnulyje? Arba, kad Merkurijuje yra A. Mickevičiaus krateris? Perskaičius šį skyrių, galima teigti, kad kosmose egzistuoja dar viena Lietuva.
„Religijos ir mitologijos“ skyrius mitinių faktų gerbėjams bus tikra vyšnaitė ant torto! Čia apžvelgiama ir Egipto, ir graikų, ir romėnų, ir, žinoma, lietuvių mitologija. Ar teko girdėti, koks buvo mitinės Vilniaus pabaisos vardas, nuo kurios žvilgsnio visi tiesiog suakmenėdavo?
Po tolimų kelionių, metas pažvelgti ir į mus supančią aplinką. Būtent tam ir skirtas skyrius „Žmogus ir visuomenė“, kuriame susipina visos žmogaus gyvenimo sritys. Pavyzdžiui, aktualus klausimas knygų mylėtojams – ar esate girdėję, kad yra tokia liga kaip bibliofobija, kuria sergantis žmogus bijo knygų? Knygas mylintiems žmonėms sunku tuo patikėti, tiesa?
Skyrius „Menai“ paglostys širdį visiems, kuriems patinka bent viena meno rūšis ir norintiems sužinoti apie ją to, ko dar galbūt negirdėjo. Pavyzdžiui, ar žinote, koks menininkas išgarsėjo tuo, kad nusipjovė ausį?
„Kalbos ir literatūra“ – turbūt mėgstamiausia mano tema apskritai. Kadangi knygos, apžvalgos – mano „arkliukas“, mėgstamiausias pomėgis, todėl šį skyrių skaičiau su pasimėgavimu. Labiausiai mano dėmesį šiame skyriuje patraukė šmaikštus faktas apie tai, kokią knygą dažniausiai cituoja Lietuvos premjerė.
„Mokslas ir technika“ – pats rimčiausias skyrius, kalbantis apie įvairius išradimus ir pasiekimus įvairiose mokslo ir technikos srityse. Pavyzdžiui, ar žinote, kuo ir kokias ligas gydo fitoterapija arba haloterapija?
Skyrius „Įdomybės“ – įvairių sričių temų ir faktų mišinys. Pavyzdžiui, ar girdėjote, koks žaislas tapo JAV prezidento T. Ruzvelto simboliu? Arba iš kokios šalies kilę šachmatai?
Kaip matote, šioje enciklopedijoje Jūsų laukia tikrų tikriausia smegenų mankšta! Rekomenduoju šią knygą, jei mėgstate įvairias, protus lavinančias intelektualines laidas. Tvirtai tikiu, kad enciklopedija patiks žingeidiems žmonėms, kurie visada nori sužinoti kažką naujo ar pakartoti tai, ką jau yra kažkada ir kažkur girdėję. Kas svarbiausia, tai ne sausas faktų rinkinys, o knyga, pasižyminti stilingu, spalvingu, iki smulkmenų apgalvotu dizainu ir dėmesį prikaustančiais klausimais. Mano nuomone, ši enciklopedija puiki dovana, kurią gavęs džiaugsis ir didelis, ir mažas. Man ši enciklopedija labai patiko, tad tikiuosi, kad tokius įspūdžius ji paliks ir kitiems skaitytojams!
Gabrielė Abromavičiūtė
Palikite komentarą