Šią savaitę leidykla „Aukso žuvys“ išleido Jolitos Bernotienės ir Onutės Grigaitės knygą „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“. Tai pažintinė gastronominė knyga apie viduramžių vienuolę, mistikę, Bažnyčios mokytoją, gydytoją, žolininkę, filosofę, muzikę ir šviesuolę šv. Hildegardą Bingenietę. Knyga suteikia progą ne tik susipažinti su šios ypatingos moters biografija, bet ir sužinoti jos puoselėtos sveikos mitybos principus iš gamtos, suteikiančius tikro džiaugsmo.
Idėja parašyti knygą apie šventosios Hildegardos mokymą gimė gamtos mokslų daktarei Onutei Grigaitei. Ji ne vienerius metus nešiojosi šią mintį, o susipažinusi su Jolita Bernotiene ir perskaičiusi jos knygas „Karalienės Bonos virtuvė“ bei „Ponios Smetonienės virtuvė“, ėmė kalbinti imtis naujos temos. Kaip sako J. Bernotienė, šventoji Hildegarda artima tapo ne iš karto: „Pradžioje pasirodė, jog devyni šimtmečiai – per ilgas intervalas istoriją papasakoti šiuolaikiškai. Abejojau, ar šventosios gyvenimas ir mokymas bus aktualūs dabarčiai. Vis dėlto šventoji Hildegarda nedavė ramybės, informacija pati mane surasdavo, ir taip diena po dienos viduramžių vienuolė tapo vis artimesnė, o jos idėjos prisipildė prasmės.“
Knygą „Džiaugsmo virtuvė. Metai pagal šventąją Hildegardą“ sudaro dvi pagrindinės linijos: biografinė, supažindinanti su šv. Hildegardos asmenybe, pasaulėžiūra, veikla, ir gastronominė, pristatanti sezoninius augalus, jų gydomąsias savybes bei sveikatos receptus. Aprašomi 28 augalai, po 7 kiekvienam metų laikui. „Metų laikų ciklas atskleidžia gyvybės ryšį su kosmosu, o vienmečių augalų – ir viso gyvenimo virsmus,“ – pasakoja Onutė Grigaitė.
Knygoje pateikiami 56 šiuolaikiškai interpretuoti patiekalų receptai, kuriuos įkvėpė šv. Hildegarda. Šiuolaikiniam skoniui juos pritaikė profesionalus virėjas Egidijus Simutis. Vegetariški ir mėsos, žuvies patiekalai derinami prie tinkamiausių prieskoninių žolelių ir daržovių – kitaip nei daugumoje kulinarinių knygų, kuriose žolelės derinamos prie mėsos. Receptuose nėra produktų, kurių šv. Hildegarda nežinojo, tokių kaip bulvės, pomidorai, kukurūzai, atkeliavę į Europą keliais šimtmečiais vėliau.
Knygos autorės įsitikinusios, kad jeigu šventoji Hildegarda gyventų dabar, greičiausiai vadovautų ne dviem vienuolynams, o jų tinklui ir socialiniuose tinkluose ją sektų milijonai. Nors aktyvią veiklą pradėjo tik įžengusi į penktąjį dešimtmetį, ji buvo energijos, aktyvumo, pozityvumo simbolis. Pati džiaugėsi gyvenimu ir kitus skatino tą džiaugsmą patirti. Knygos leidėjai tikisi, kad ir skaitytojams pažintis su šventąja Hildegarda dovanos gyvenimo džiaugsmo ir dar nepažintų skonių, primins gardų sezoninį maistą, kuris natūraliai gydo ir džiugina.
Jolita Bernotienė – ekonomistė, istorijos ir gastronomijos entuziastė, Vilniaus miesto gidė, knygų „Karalienės Bonos virtuvė“ ir „Ponios Smetonienės virtuvė“ sumanytoja ir bendraautorė.
Onutė Grigaitė – gamtos mokslų daktarė, ekologė, tirianti augmeniją, knygos „Raiste“ bendraautorė, gamtos gidė.
2011 m. įkurta leidykla „Aukso žuvys“ populiarina Lietuvos istoriją, kultūrą, ieško naujų būdų, kaip ją pristatyti visuomenei, aktualizuoti reikšmingus mūsų valstybės įvykius, reiškinius ar asmenybes. Nuo 2019 m. įgyvendina moderniosios Europos autorių grožinės literatūros vertimo į lietuvių kalbą projektą, kuriam Lietuvoje atstovauja Kūrybiškos Europos biuras.
Palikite komentarą