Ne vienas iš mūsų norėtų pasikeisti – mažiau nerimauti, galbūt numesti svorio, būti atviresni megzdami asmeninius santykius ar ryžtingesni darbe. Tačiau bet kuris svarbus pokytis neretai būna sudėtingas, reikalauja daug fizinių ir psichologinių pastangų. Taigi, kiek kartų svajojote apie pokyčius, o vėliau pagaudavote save klausiant: „Kodėl, po velnių, negaliu pasikeisti?“
Tie ir tos, kas nori keistis, turbūt yra skaitę ne vieną knygą ir peržiūrėję ne vieną įrašą apie tai, kas gali padėti. Tačiau ar kada ieškojote atsakymų, kodėl vieni dalykai veikia, o kiti – ne, ir kaip į pokyčius reaguoja mūsų smegenys? Būtent jose slypi visa paslaptis!
„Bandyti pasikeisti ir nesugebėti to padaryti – gniuždantis procesas, nes esame išmokyti tikėti, jog jei tik stengsimės ir turėsime valios, pasikeisti sugebėsime. Kai pasikeisti nepavyksta, imame abejoti savo galimybėmis ir pačia savo asmenybe, o tuomet smunka savivertė. Nerealūs lūkesčiai savo smegenų atžvilgiu ne tik kenkia mūsų santykiui su savimi, bet ir sukelia papildomą įtampą, dar labiau trukdydami tikrai, tvariai kaitai. Tad iš šio užburto rato išsivaduosime sužinoję, ko realiai galime tikėtis iš savo smegenų, ir suformulavę praktiškus būdus keistis“, – įsitikinusi neuromokslininkė, dėstytoja ir knygos „Kodėl, po velnių, negaliu pasikeisti? Neuromokslininkės patarimai, padėsiantys suprasti, kad „Tu gali“ autorė dr. Gabija Toleikytė.
Knygą išleido leidykla „Baltos lankos“, į lietuvių kalbą išvertė Daiva Repečkaitė.
Taip, smegenys tikrai priešinasi pokyčiams
Dr. Gabija Toleikytė – neuromokslininkė, dėstytoja. Daktaro disertaciją ji apsigynė Londono universiteto koledže, Jungtinėje Karalystėje, taip pat yra įgijusi verslo lavybininkės (angl. coaching) kvalifikaciją. Autorės kalbos buvo transliuojamos interneto platformose „TEDx Talks“ ir „Talks at Google“, o straipsniai publikuoti ne tik akademiniuose žurnaluose, bet ir tokiuose populiariuose leidiniuose kaip „Guardian“, „Telegraph“ ir „Men’s Health“.
Šiuo metu dr. G. Toleikytė dėsto psichologiją Šefildo Halamo universitete, Jungtinėje Karalystėje, o nuosavoje konsultavimo įmonėje veda lavybos seminarus ir verslui („Google“, „Financial Times“, „Lloyds Bank“), ir pelno nesiekiančioms organizacijoms.
Pasak jos, esama keleto priežasčių, dėl kurių mūsų smegenys priešinasi staigiems pokyčiams.
„Žmonės yra įpročio būtybės, nes laikydamiesi įpročių jie savaime iššvaisto gerokai mažiau energijos ir erdvės galvose, o tai leidžia sutelkti dėmesį į kitus dalykus. Tai, kas pažįstama, ramina ir emocinius mūsų smegenų centrus. Įpročius susiformuojame nesąmoningai, to nė nesuvokdami, ir juos pakeisti dažnai būna sunku. Kaskart bandydami ir neįstengdami ko nors pakeisti, kaupiame nusivylimą ir imame prarasti viltį. Taip nutinka visiems.
Kad liautumės kartoję praeities klaidas, turime suprasti, kodėl apskritai išsiugdėme tokių įpročių ir kas mums iš jų. Mūsų veiksmai visada atliepia svarbius poreikius, tokius kaip saugumas, įvairovė, reikšmingumas, artumas. Jei veiksmai mums nieko neduotų, jų ir nebekartotume. Kaip tik todėl negalime tiesiog atsikratyti senų įpročių; pirmiausia turime suprasti, kokiam tikslui jie reikalingi. Tik tada pajėgsime tokią pačią naudą pasiekti kitaip. Būtent tam ir skirta ši mano knyga“, – sako mokslininkė.
Taip, mes galime pasikeisti
Anot dr. Gabijos Toleikytės, „dauguma mūsų gyvenimo problemų kyla tada, kai nepripažįstame tikrovės ir planuojame pagal tai, kokie norėtume būti, o ne kokie iš tiesų esame“. Tad, norint pasikeisti, pirmiausia būtina pažinti ir perprasti save. Remdamasi naujausiais neuromokslų tyrimais, dr. G. Toleikytė šioje knygoje pasakoja, kaip veikia mūsų smegenys ir kokią įtaką jos daro mūsų kasdienei elgsenai: įpročiams, emocijoms, asmenybei, santykiams ir bendravimui.
„Kad priimtume geriausius sprendimus, pasiektume santykių pilnatvę ir ilgam pakeistume savo gyvenimą, smegenims turime duoti tris dalykus: užtektinai energijos žmogiškosioms smegenims, ypač jų išmaniausiai daliai – prefrontalinei smegenų žievei, saugumo žinduolio smegenims ir pakankamai pasikartojimų, kad sukurtume tvirtus neuroninius tinklus, vadinamuosius smegenų greitkelius.
Be to, kad pakeistume savo elgesį tokiose srityse kaip sprendimų priėmimas, bendravimas ir santykių dinamika, reikalingas supratimas, kokių sąlygų reikia mūsų smegenims, kad jos veiktų optimaliai“, – aiškina neuromokslininkė.
Pasitelkdama aibę realių, praktinių pavyzdžių, dr. G. Toleikytė knygoje parodo:
- ko reikia smegenims, kad galėtume prisijaukinti naujus įpročius;
- kaip sustiprinti savo motyvaciją, turinčią kone stebuklingos galios;
- kaip išlaikyti tvirtus, visaverčius santykius;
- aštuonis emocijų tipus ir kaip juos valdyti;
- nesunkių būdų pagerinti produktyvumą.
„Kodėl, po velnių, negaliu pasikeisti?“ – įkvepiantis ir pamokomas savigalbos vadovas, tapsiantis nepamainomu pagalbininku tiems, kurie nori žengti saviugdos keliu.
Palikite komentarą