Tik gimus mano vaikams nutariau, kad jau pats laikas juos supažindinti su rašytiniu žodžiu ir išrinkti pirmąsias knygeles. Nors šiais laikais knygynai tiesiog mirga vaikams skirtomis paveikslėlių knygomis, kaip suprasti ir neapsirikti, kuri knyga pati geriausia mažajam skaitytojui? Kaip išsirinkti saugią knygą? Kokio žanro, kokiomis iliustracijomis bei spalvomis marginta knyga tinkamiausia jūsų vaikui? Nuo ko pradėti paiešką, kai pasiūla tokia didelė?
Noriu su jumis pasidalinti savo patirtimi ir patarimais, į ką reikėtų atkreipti dėmesį renkantis knygeles patiems mažiausiems skaitytojams. Papasakosiu, kaip aš rinkausi ir kalbėsiu ne tik apie knygų turinį, bet ir apie jų formas, spalvas, iliustracijas, saugumą. Juk mėgstamų knygelių turinys gali labai skirtis, nes kiekvienas mažylis yra savotiškas ir unikalus.
Pirmosios knygelės mūsų namuose
Ar žinojote, kad tik gimę naujagimiai yra trumparegiai ir geriausiai mato daiktus, esančius 20-30 cm atstumu nuo jų? Tik būdami 2-3 mėnesių sugeba ir pradeda sekti akimis judančius objektus. Pirmiausia jie pradeda matyti juodą ir baltą spalvas, vėliau įsijungia raudona, oranžinė ir geltona spalvos. Ir tik vėliausiai atsiranda mėlynos ir violetinės spalvų matymas (6 mėn.). Todėl mano vaikų pirmosios knygelės (paveikslėliai, kortelės) buvo juodos, baltos ir raudonos. Stambiai nupiešti, be smulkių detalių, kur dominavo apvalios, švelnios formos.
Dažnai – tai ne knygos, o tiesiog kartoninės kortelės su abstrakčiomis iliustracijomis, geometrinėmis formomis, įvairiais margais raštais ar gyvūnais. Šių knygelių-kortelių paskirtis nėra mokyti ar moralizuoti. Jos turi sudominti vaiką, žaidimo forma lavinti meilę knygoms ir jį supančiam pasauliui. Kūdikis akimis sekdamas šias knygas išmoksta koncentruoti dėmesį, išlaikyti žvilgsnį, sukti galvą. Būtent tokios kygelės geriausiai tinka mažyliams iki 6 mėn., o mano asmeninė rekomendacija būtų: „Mažoji karvytė. Knyga su pirštų lėle“, „Mažoji panda. Knyga su pirštų lėle“.
Linksmiems žaidimams – minkštos tekstilinės ar vonios knygelės
Kas gali būti smagiau už maudynes tokią karštą vasarą, o jei dar tuo pačiu galima ir paskaityti – pasaka. Dauguma mažylių taip pat labai mėgsta pliuškentis vandenyje, tad jiems reikalingi saugūs ir įdomūs žaislai. Šiuo atveju, vonios knygelės gali būti puiki alternatyva įprastiems guminiams ančiukams.
Vonios, minkštos knygelės – tai puiki knygelių forma. Jos lengvos, „skaityti“ galima ne tik kambaryje, bet ir maudantis vonioje. Jos nebijo vandens ir jas galima lengvai išdžiovinti. Dažna vonios knygelė turi atvartėlius, įvairius garsus skleidžiančias detales, čežančius, barškančius paviršius. Kai kurios knygelių iliustracijos sušlapusios keičia spalvą. Jos saugios, tvirtos, kramsnojant ar stipriai tempiant neplyšta.
Tekstilines ar vonios knygeles rekomenduoju rinktis šiek tiek paaugusiems kūdikiams, nuo 6 mėn., kai vaikas jau pats geba čiupinėti ir tvirtai išlaikyti daiktus, pats tvirtai sėdi.
Rekomenduojamos vonios knygelės: „Kas gyvena kaime“, „Maudausi su draugais“, „Smagu plaukti“.
Knygų nauda 0-6 mėn. amžiaus kūdikiui
Knygos, pritaikytos tokio amžiaus vaikams, ne tik gražios, bet ir naudingos. Liečiant įvairius paviršius vystosi kūdikio taktilinis pasaulio pažinimas. Vaikas geba piršteliu parodyti patikusius objektus ar sekti juos akimis. Taip pat, šiuo metu labai svarbu vystyti mažylio kalbinius gebėjimus. Tai reiškia, kad turėtumėte ne tik rodyti paveikslėlius, bet ir įvardinti juos. Papasakoti, ką iliustracijose veikia mėgstami herojai ar pažįstami buities objektai, gyvūnai.
Tekstas turėtų būti trumpas, lakoniškas. Puikiai tinka eiliuoti sakinukai. Mažyliai dažnai atkreipia dėmesį, jei žodžiai yra skaitomi skirtingomis intonacijomis, išdainuojami, užduodami klausimo forma.
- Kalba ir smulkioji pirštų motorika
Tikriausiai esate girdėję, kad vaiko protas ir pirštelių judesiai yra neatsiejami vienas nuo kito. O taip yra todėl, kad zonos, atsakingos už kalbą ir rankų judesius smegenyse, esti visai šalia. Todėl miklindami ir mankštindami pirštelius skatiname vaiko kalbinių įgūdžių vystymąsi. Kuo geriau ir užtikrinčiau juda mažylio piršteliai, tuo sklandžiau vystosi kalba. Ir ne tik ji.
Lavinant smulkiąją motoriką gerinami pirštų, plaštakos, riešų judesiai, rankų ir akių koordinacija. Taip pat, yra ugdomas dėmesys, atmintis, kantrybė. Tad kokios lavinamosios knygelės geriausiai tinka smulkiajai motorikai?
- Į pagalbą pasaulio pažinimui – knygos liečiamais paviršiais
Žinoma, knygelės su liečiamais paviršiais. Tai puikus būdas kūdikiui pažinti jį supantį pasaulį jį liečiant. Pagrindinė šių knygų savybė – liečiamos, iškilios iliustracijos. Rinkitės paveikslėlius su kuo įvairesniais paviršiais, skirtingo grubumo, skirtingų formų ar tekstūros. Ieškokite detalių, kurios būtų sutvertos iš skirtingų medžiagų: kartono, odos, kailio, silikono, plastmasės. Jos turėtų būti grubios ar švelnios, slidžios, blizgios, minkštos ar kietos.
Knygelės su liečiamais paviršiais vienos smagiausių ir labiausiai pasiteisinusių mūsų namuose, jos bene labiausiai patiko mano vaikams. Jos ne tik įdomios, bet kaip ir minėjau, skatina smulkiosios motorikos vystymąsi. Mažyliams labai patinka čiupinėti įvairios tekstūros paviršius, juos laižyti, kramtyti, bandyti išlupti. Vienintelės knygos, kurios neatlaikė visų išbandymų – tai knygelės su silikoniniais intarpais. Šie intarpai aistringo „skaitymo“ metu buvo išlukštenti, iškąsti ir nugraužti. Jos labiau tiks jau kiek atsargesniems vartytojams.
Rekomendacijos: „Paglostyk žvėrelį“, „Paglostyk mažylį“, „Kur ančiukas?“, „Mažieji sodo gyventojai“, „Mano gyvūnai“, „Mano ūkis“.
Storo kartono knygos
Šių knygų pasirinkimas be galo didelis. Kaip nepaklysti tokioje gausoje? Storo kartono knygeles rekomenduoju rinktis 1 m. – 1,5 m. skaitytojams. Svarbu atkreipti dėmesį, kad tokia knyga būtų nedidelio formato, nesunki, kelių storo kartono lapų, kad knygelę būtų patogu vartyti pačiam paaugusiam mažyliui. Knygos krašteliai turėtų būti su apvalintais kampais, kad vaikas vartydamas nesusižeistų (neišsibadytų akių). Galite rinktis tik paveikslėlių knygas ir istorijas kurti patys, arba knygas, kur teksto būtų tik kelios eilutės.
Neverta tikėtis, kad mažylis išklausys visą knygoje parašytą istoriją. Nes tokio amžiaus vaikas dėmesį išlaiko dar tikrai neilgai ir šiuo metu jam norisi daugiau judėti. Mokinasi sėdėti, šliaužti, ropoti ar vaikščioti. Šiuo vaiko vystymosi laikotarpiu reikėtų skaityti trumpais epizodais, bet dažnai. Taip pat, skaitymą galite paversti aktyvia veikla: šokite, vaidinkite, žaiskite kartu su knygelių veikėjais.
Mano rekomendacijos: „Pirmieji šimtas žodžių“, knygelių serija „Man 2 metai“, „Nebijok aštrių dantų“, „Kapt kapt kapt mieste“, „Kas kaip miega“.
Klausa: kaip girdi kūdikiai ir maži vaikai
Kausa ir aplinkos garsai mus lydi visą gyvenimą. Tai vienas svarbiausias žmogaus pojūtis, kuris padeda pažinti mus supantį pasaulį. Įdomu, kad skirtingo amžiaus žmonės girdi skirtingai. Kūdikiai ir maži vaikai geriau girdi aukšto dažnio garsus, o vyresnio amžiaus žmonės – žemo.
Ar žinote, kad tik gimę mažyliai jau geba atskirti mamos balsą, širdies ritmą? Turbūt jau ne kartą girdėjote rekomendacijas nėštumo metu klausytis Mocarto, Bacho ar kitų kompozitorių klasikinių kūrinių. Mamos dažnai pastebi, kad kūdikis klausydamasis muzikos, kuri skambėjo namuose mažyliui dar būnant įsčiose, nurimsta, užsnūsta. Taip yra todėl, kad vaisiaus klausos centras pradeda formuotis apie dvidešimtą nėštumo savaitę. Yra manoma, kad tik gimęs kūdikis geba atsiminti įsčiose girdėtus garsus.
Muzikinių knygelių pasirinkimas
Žaislai, žaidimai ir knygelės su muzikiniais garsais ar dainomis yra puikus būdas supažindinti savo mažylį su muzika bei jį supančiais garsais. Tokios knygelės padeda lavinti ne tik klausą, bet ir kalbinius įgūdžius. Pastebėta, kad vaikai, kurie žaidžia su muzikinėmis knygelėmis, greičiau pripranta prie netikėtų garsų ar triukšmo.
Renkantis muzikinę knygelę reikėtų atkreipti dėmesį, kad ši kūdikiui keltų malonius jausmus, būtų ne per daug garsi, o tėvams – būtų smagu skaityti. Rinkitės knygutes su pažįstamais garsais ar melodijomis, tarkime, su lopšinėmis ar dainomis, kurias nuolatos niuniuoja mama ar tėtis. Taip kūdikiui muzika asocijuosis su maloniais prisiminimais. Muzikinėse knygelėse susilieja meilė muzikai ir knygoms, tad šios mažiesiems gali tapti paguodos ar linksmybių šaltiniu.
Mano rekomendacijos: „Kiškių troleibusai“, „Džyru džyru muzikėlė. Tartį lavinančios dainelės“, „Du gaideliai“, „Kakės Makės gimtadienio dainos“.
Knygos mažiesiems smalsučiams
Tai knygelės su atvartėliais ar slankiomis detalėmis. Šiose knygelėse vis laukia koks netikėtumas, paslaptingas piešinėlis už atvartėlio ar judančios detalės. Iš patirties sakau, kad mažyliams labai patinka smalsauti, kas slepiasi po langeliu. Tačiau maži pirštukai turi daugybę jėgos ir atvartėliai dažnai lengvai ištrūksta į laisvę ir yra nuplėšiami. Todėl atkreipkite dėmesį į tai, kad slankiosios detalės ar atvartėliai būtų tvirto kartono, tekstiliniai, ne atskirai priklijuoti, o prisiūti arba išpjauti iš to paties lapo kaip ir visas knygos puslapis.
Mano rekomendacijos: „Meškis Zujus dirba ugniagesiu“, „Sveikas, mažasis kačiuk“, „Meškis Zujus zoologijos sode“.
Spalvinimo knygelės
Dažnai spalvinimo knygelės pamirštamos arba nepelnytai nuvertinamos. Jos – ne tuščias laiko švaistymas, o puikus įgūdžių lavinimas. Mažylis spalvindamas vysto savo koncentraciją, koordinaciją ir tikslumą stengdamasis neišlysti už paveikslėlio ribos. Be to, piešimą galima paįvairinti lipdukų klijavimu, lipdymu, karpymu, koliažų klijavimu ar visa kita jums abiems malonumo suteiksiančia veikla, kokią tik jūs sugalvojate.
Kada jas rinktis?
Spalvinimo knygeles kaip ir knygas plonais lapais rekomenduoju rinktis nuo 1,5 m. amžiaus. Daugelis tokio amžiaus vaikų jau turi patirties su knygomis, todėl būna pakankamai atsargūs, kad galėtų jas vartyti ir džiaugtis jų nesuplėšydami. Žinoma, skaityti ir vartyti knygeles kartu su tėvais, visada smagiau, be to, ši veikla tęsis daug ilgiau žaidžiant kartu, negu vaikui piešiant ar skaitant vienam. Rinkitės knygas su pažįstamais objektais, reiškiniais, gyvūnais, dienos ritualais ar kasdieniais mažylį supančiais daiktais.
Tikiu, kad mano patarimai ir pastebėjimai padės jums išsirinkti pačią geriausią knygą jūsų mažyliui. Juk svarbu ne tik įgūdžių lavinimas, bet ir malonus laikas praleistas drauge. Tad linkiu atrasti ne tik nuostabias knygeles, bet ir pamilti knygų pasaulį.
Palikite komentarą