Su jais praleista vaikystė, kvatojant iš pramuštgalviškų nuotykių ir perimant neklaužadiškas idėjas. Su jais nesiskiriama ir suaugus, mokantis drąsos ir netradicinio mąstymo, valios ir užsispyrimo siekti savo tikslų. Kas jie – mėgstamiausi visų laikų neklaužados ir pramuštgalviai, sutinkami vaikų literatūroje? Interneto knygynas patogupirkti.lt pristato visų laikų žinomiausius veikėjus – išdaigininkus.
Emilis iš Lionebergos
Šis pasiutėlis – iš pirmo žvilgsnio galėjo pasirodyti meilus, dailus vaikas, tikras angelėlis. Tačiau taip tik atrodė… Vieną dieną jis vaikė katę aplink vištidę, kitą puldavo gnaibytis ir laistyti grietinėlę, o kartą įkišo savo galvą į sriubos vazą, tad teko vykti pas gydytojus, kad padėtų ją ištraukti.
Rausvų skruostų, žydrų apvalainų akių ir šviesių garbanotų plaukų Emilis buvo tikras neklaužada, paskui save nuolat pridarantis bėdų. Šis legendinės vaikų autorės Astridos Lindgren veikėjas – tikras pasiutėlio įsikūnijimas ir, nors pirmoji knyga apie šį neklaužadą buvo išleista prieš 60 metų, Emilis iš Lionebergos tebėra vienas ikoniškiausių švedų rašytojos sukurtų personažų.
Tomas Sojeris
Tomas Sojeris – žymiausias amerikiečių rašytojo Marko Tveno veikėjas. Drauge su draugu valkata Heklberiu Finu bei Džo Harperiu, šios pasiutusios trijulės išdaigos įneša gyvybės į ramų ant Misispės kranto stūksančio miestelio gyvenimą ir sudrumsčia miestelėnų kasdienybę. Ieškodami nuotykių už kiekvieno kampo, vieną naktį berniukai atsiduria kapinėse ir tampa netikėtos žmogžudystės liudininkais. Prisiekę krauju, berniukai pasižada niekam neišduoti paslapties ir pabėga kaip piratai ieškoti paslėpto lobio. Vis dėlto jie turi užkirsti kelią žudikui ir neleisti, kad už žmogžudystę būtų nuteistas nekaltas žmogus.
„Tomo Sojerio nuotykiai“ – vaikiškų išdaigų, šviesios išminties apie laisvę, garbę ir meilę kupina knyga. Tai tikra klasika, be kurios neįsivaizduojama amerikiečių literatūra. Beje, 1876 m. išleista istorija – viena pirmųjų parašytų su rašomąja mašinėlę.
Piteris Penas
Jis moka skraidyti, labiau už viską svajoja niekada neužaugti, o kiekviena diena – tai dar viena proga linksmybėms! Padauža Piteris Penas pirmą kartą atgimė 1904 m. škotų autoriaus James Matthew Barrie pjesėje, o 1911 m. skraidantis berniukas pasirodė ir romane „Piteris Penas ir Vendė“.
Piterio Peno ir jo draugų nuotykius fantastiškoje Niekados šalyje įkvėpė penki berniukai, kuriuos rašytojas globojo po jų tėvų žūties. Ši klasika virtusi istorija moko vaikus apie atsakomybę ir mirties neišvengiamybę, o Piteris Penas virto legendiniu veikėju, simbolizuojančiu vaikišką nekaltumą ir atitrūkimą nuo realybės.
Domas ir Tomas
Daugelis vaikų knygų jau nebeįsivaizduotų be kultiniais tapusių veikėjų – Domo ir Tomo. Šie numylėto lietuvių autoriaus Tomo Dirgėlos fantazijos vaisiai vaikus sužavėjo knygų serijoje apie du pasiutusius berniukus, kurie be to dar yra ir kiečiausi pasaulio detektyvai!
Pirmą kartą 2016 m. pasirodžiusi pirmoji Domo ir Tomo detektyvo knyga „Domas ir Tomas. Dingusios šluotos byla“ sulaukė penkių tiražų ir atvėrė kelią kitoms autoriaus knygoms. Pasak T. Dirgėlos, jo knygose susijungia veiksmas, humoras, įtampa, meilė ir netikėti siužeto posūkiai, o viso to mišinys vaikams tampa smagesne pramoga nei telefonas rankoje. O iš juokingų Domo ir Tomo nuotykių pakikenti galės ne tik maži, bet ir dideli!
Pepė Ilgakojinė
Padaužų sąraše negalima būtų nepaminėti ir pačios didžiausios visų laikų raudonplaukės pasiutėlės styrančiomis kasytėmis – Pepės Ilgakojinės. Ši Astridos Lindgren sukurta veikėja – tikra bebaimė, pasiutusi ir visada besielgianti taip, kaip jai patinka – šiandien jau yra virtusi drąsos būti savimi ikona.
„Pepė Ilgakojinė“ – istorija apie išskirtinę mergaitę, kuri buvo pati stipriausia žemėje, gyveno savarankiškai kartu su arkliu ir beždžionėle, o gyvenimas jai buvo vienas didelis nuotykis! Knyga apie Pepę Ilgakojinę buvo išversta į daugiau nei 70 kalbų, o ši veikėja netgi puikuojasi ant 20 švediškų kronų banknoto.
Meškiukas Pedingtonas
Dėvi mėlyną paltą, raudoną žvejo kepurę ir be galo mėgsta marmeladą – kas? Taip, tai vienas didžiausių vaikų knygų išdaiginininkų – meškiukas Pedingtonas! Britų rašytojo Michael Bond sukurtas veikėjas atsirado labai netikėtai. Autorius paskutinę minutę ieškojo kalėdinės dovanos ir netyčia vienoje parduotuvėje aptiko ant lentynos pasodintą vienišą meškiuką. Autorius šį meškiuką nupirko ir padovanojo žmonai, o žaislą pavadino netoliese buvusios metro stoties vardu. Pedingtonas įsismelkė į būsimojo rašytojo mintis ir šis pradėjo kurti istorijas apie meškiuką, net neplanuodamas jų išleisti. Visgi 1958 m. pasirodė pirmoji istorijų apie meškiuką Pedingtoną knygelę, paskui kurią sekė daugybė tęsinių, o šis mielas personažas tapo populiariu prekiniu ženklu.
Knygose apie meškiuką Pedingtoną pasakojama apie nuolat paskui save chaosą sukeliantį meškiuką iš Peru, kurį užaugino teta, išmokiusi jį kalbėti angliškai ir įskiepijusi meilę marmeladui. Pedingtonas netikėtai atsiranda Braunų šeimoje, o kiekvieną jo žingsnį čia lydi netvarka ir netikėtumai.
Plėšikas Hocenplocas
Jei įprasta manyti, kad didžiausias šunybes moka krėsti tik mažieji padaužos, vokiečių vaikų rašytojas Otfried Preusler nusprendė šį faktą paneigti. Jo sukurtas personažas plėšikas Hocenplocas – baisus nusikaltėlis, krečiantis aibes vieną po kitos. Jis pavogė iš policininko jo uniformą, išgąsdino močiutę, jog ši net apalpo, ir, įsiveržęs į jos namus, surijo visas dešreles ir puodą raugintų kopūstų!
Knygų serija apie plėšiką Hocenplocą – vienos populiariausių šio rašytojų knygų, kartu su „Raganiuke“ bei romanu „Krabatas“. Nuo pat pirmosios knygos apie plėšiką išleidimo 1962 m. šis pasiutėlis veikėjas tapo vaikų numylėtiniu ir yra skaitomas iki šių dienų.
Mamulė Mū
Mamulė Mū – ne šiaip karvė. Ji karstosi po medžius, supasi ant sūpynių, mina dviratį ir šokinėja nuo tramplynų. Ar visos karvės taip elgiasi? Ne, tačiau Mamulė Mū – tikra drąsuolė pramuštgalvė, kuri nusprendė elgtis kaip žmogus ir kiekvieną savo karvišką dieną paversti kažkuo ypatinga.
Jai iš paskos visada sekioja „proto balsas“ – racionalioji atsarguolė Varna, nuolat niurzganti ir drausminanti savo pasiutusią draugę. Rinkinyje „Gražiausios Mamulės Mū ir Varnos istorijos“ švedų autoriai Sved Nordqvist ir Jujja Wieslander sutalpino dešimtis šmaikščių istorijų apie šių dviejų keistų draugių bičiulystę bei smagius nutikimus.
Mauglis
Žmonių vaikas Mauglis buvo dar kūdikis, kai pateko į tigro Šerchano nagus. Berniuką iš nuožmaus plėšrūno išgelbėjo vilkai, užauginę jį kaip mažą vilkiuką – pilnavertį gaujos narį. Augdamas vilkų šeimoje Mauglis mokosi laukinio gyvenimo taisyklių, kovoja su priešais ir nuolatos įsivelia į nuotykius. Gyvenimą džiunglėse nuspalvina ir draugai bei mokytojai – sarkastiška gražuolė pantera Bagira, bauginantis smauglys Ka bei gerasis lokys Balu.
1894 m. pasaulį išvydusi anglų rašytojo Rudyard Kipling „Džiunglių knyga“ supažindino skaitytojus su iki šiol mėgstamu Mauglio personažu. Pagal jį pastatyta daugybė animacinių ir vaidybinių filmų, spektaklių, radijo laidų ir t.t. Ši aktualumo neprarandanti istorija apie berniuką, gyvenantį džiunglėse, pelnė rašytojui pasaulinį pripažinimą bei Nobelio literatūros premiją – beje, jis vis dar yra pats jauniausias Nobelio literatūros premijos laureatas pasaulyje, pelnęs ją būdamas 41-erių.
Palikite komentarą