Kaip jums sekasi išgyventi niūrius laikotarpius? Pavyzdžiui, tamsią žiemą, užsitęsusį karantiną ar vasarą be atostogų? Išduosiu paslaptį, kad visiems, net ir patiems didžiausiems optimistams, pasitaiko periodų, kada norisi gairių, nurodančių, kur ieškoti geros nuotaikos ir įkvėpimų.
Jau esu tinklaraštyje pasakojusi, kaip tapti laimingu pagal saviugdos knygų autorių patarimus, o šį kartą siūlau 8 žingsnių vadovą, kuris padės pagerinti savijautą ir praskaidrinti niūrią nuotaiką. Į pagalbą pasitelksime įvairias knygas.
1. Pradėkite sportuoti
Jei dar to nedarote! Atrodo, kad interneto portalai mirga marga raginimais pajudėti. Dietologai sako, kad būtina palaikyti optimalų kūno svorį, nes tai padeda išvengti širdies ir kraujagyslių ligų bei diabeto. Medikai ir treneriai primena, kad mes esame sukurti judėti. Psichologai prisijungia prie choro ir teigia, kad fizinis krūvis gerina mūsų emocinę sveikatą.
O mes ką? Pasižadame ryt užsirašyti į sporto klubą. Interneto parduotuvėse panaršome po madingą aprangą. Gal net padarome penkis atsilenkimus ir labai dažnai viskas tuo baigiasi. Siūlau motyvacijos ir įkvėpimo paieškoti knygose, kurios padės susidaryti savo mankštos rutiną.
Jums nebūtinas prabangus sporto klubo abonementas. Nereikia ir bėgioti per pusnis ar karščius. Tačiau, kiekvienas norime atsikratyti nugaros skausmo, sustiprinti kūną ir, žinoma, pagerinti savijautą, ar ne?
Taigi, ką skaityti? Juk knygų apie mankštą ir sportą iš tiesų daug. Paprastas patarimas toks: rinkitės pagal savo poreikius: norite numesti svorio, užsiauginti raumenų ar atsikratyti skausmų? Viskam yra tinkama knyga.
Dažno šiuolaikinio žmogaus nuotaiką sugadina nugaros skausmas. Juk nuolat sėdime prie kompiuterių, įtemptai dirbame ir stuburas mums už tai „ačiū“ nepasako. Mums, visiems tokiems užsisėdėjusiems, autorė Benita Cantieni parengė knygą „Tigro jausmas. Nugaros treniruočių programa jam ir jai“. Jau iš pavadinimo galima suprasti, kokio turinio tikėtis.
Įvade teigiama, kad autorė siūlo revoliucinę treniruočių programą ir žada, kad tikslingai ir teisingai atlikti pratimai padės pagerinti laikyseną, padidins judrumą ir padės atsikratyti skausmo. Penkios treniruočių programos, trunkančios 30 minučių, padės pasirinkti aktualiausią. Jei kankina įvairūs stuburo negalavimai, išvaržos ir įvairūs skausmai, rasite konkrečių patarimų. Taigi, jei galima pagerinti savo gyvenimo kokybę, kodėl to nepadarius?
Kas toliau? Neslėpkime, sportuojantys vyrai dažnai nori „raumenį auginti“, tačiau ne visi puola konsultuotis su treneriais, o ir galimybių tam ne visada yra. Jiems rekomenduoju Craig Ramsay knygą „Raumenų lavinimo anatomija. Pratimai raumenų masei didinti“, kurioje autorius smulkiai aptaria pagrindinius raumenis ir jų grupes. Sužinosite, kaip treniruoti kiekvieną kūno raumenį bei kurie iš jų dirba atliekant vieną ar kitą pratimą. Knyga skirta ir tiems, kurie jau sportuoja, ir tiems, kurie dar tik pradeda.
2. Skirkite minutę grožiui ir bent kelias kūno atpalaidavimui
Nesvarbu, kokia jūsų lytis, bet išvaizdos pokyčiai nuotaiką pakelia visiems. Man visada smagu atsiversti grožio paslaugų rezervacijos platformą „Pasiutus lapė“ ir suplanuoti apsilankymą pas kirpėją, o jei savaitė buvo labai įtempta – dar ir pas masažistą. Tačiau, patys žinot, kartais nutinka nenumatyti įvykiai, tokie kaip karantinas, ir grožiu bei kūno atpalaidavimu tenka pasirūpinti patiems.
Čia ir vėl siūlau pasitelkti knygas. Jose tikrai rasite patarimų, kaip puoselėti plaukus, pasidaryti makiažą ar manikiūrą. Tačiau, šį kartą noriu atkreipti dėmesį į literatūrą apie masažus. Juos gali atlikti šeimos nariai arba jūs patys. Kaip? Apie savimasažą autorė Sigita Staišiūnaitė rašo knygoje „Gydančios rankos. Praktinis savimasažo vadovas“. Sužinosite, kaip, kada ir kokį masažą taikyti, kaip jam pasiruošti, kokią kosmetiką naudoti skirtingiems tikslams, pavyzdžiui, celiulito mažinimui, kūno jauninimui ar atpalaidavimui.
Dar viena itin vertinga knyga – „Masažo anatomija. Išsamus praktinis vadovas“, kurią parengė fizinės terapijos mokslų daktarė Abby Ellsworth. Patarimai padės atlikti ir atpalaiduojantį, ir gydantį masažą bei suteikti ne tik malonumą, bet ir naudą. Knyga iliustruota informatyviais 3D grafika sukurtais piešiniais, kurie padės suprasti, kas masažo metu vyksta su mūsų kūnu.
3. Išmokite miegoti!
Ką? Juk visi mokame miegoti, kitaip neišgyventume! Bet ar tikrai?
– Kaip miegojai? – kas rytą klausiu savo brangiausiojo. Jis man atsako, kad lyg ir gerai, bet jaučiasi pavargęs jau nuo pat dienos pradžios. Kas antras iš mūsų svajoja, kad vos sulaukę išeiginių parps iki vidurdienio. Arba pasiims miegojimo atostogų. Tačiau šie planai nueina šuniui ant uodegos, nes tiesiog neturime teisingų miego įpročių. Ką gi, yra autorių, kurie čia mums ir padės.
Michael Mosley knygoje „Kokybiškas miegas. Kaip užtikrinti gerą nakties poilsį“ pristato naujausius tyrimus, kurie gali paaiškinti miego procesus ir jų įtaką mūsų gyvenimo kokybei. Jis teigia, kad gerai išsimiegojęs žmogus yra laimingesnis, o miegas sumažina riziką susirgti depresija, įvairiomis lėtinėmis ligomis, padeda palaikyti idealų svorį ir net pagerina atmintį. Puikiai atitinka šio straipsnio tikslus, ar ne?
Pirmoji knygos dalis labiau teorinė, o antroje gausu praktinių patarimų, kurie padės susidoroti su miego sunkumais. Nustebsite sužinoję, kad geram miegui svarbi net jūsų vakarienė!
Norite sužinoti dar daugiau? Puiku, nes neurofiziologijos mokslų daktaras Matthew Walker tęsia temą knygoje „Kodėl mes miegame. Miego ir sapnų galia“. Šis leidinys įvairiapusis. Mokslininkas paaiškina miego esmę ir jo poveikį organizmui. Tada žengia toliau pasakodamas, kodėl reikia miegoti. Dalis knygos skirta miego fazėms bei sapnų kontrolei. Galiausiai rasite dvylika patarimų, kurie padės gerai išsimiegoti.
4. Pakeiskite savo mitybą
Šiame straipsnyje kalbu apie gerą savijautą ir nuotaiką. Manau, neprieštarausite, kad maistas čia vaidina tikrai ne antraplanį vaidmenį. Juk ne iš alkio naktį sėliname patikrinti šaldytuvo ar rausiame stalčius ieškodami užsilikusio šokoladuko. Visgi, nerimą slopinti maistu nėra pati geriausia idėja ir kur kas efektyviau yra pakeisti mitybos įpročius. Rezultatas? Daugiau energijos ir geresnė fizinė savijauta veda ir prie psichologinės sveikatos gerinimo.
Daug gerų idėjų rasite tarp knygų apie sveiką mitybą. Išskirsiu kelias rekomendacijas.
Australų mokslininkai David Raubenheimer ir Stephen Simpson knygoje „Valgykit kaip žvėrys! Kokių sveikos mitybos paslapčių galime pasimokyti iš gamtos“ labai įdomiai rašo apie tai, kad viso pasaulio fauna moka valgyti intuityviai. Nesvarbu ar žiogas, ar žuvis, ar dramblys – visi žino, ką, kada ir kaip valgyti, kad užtektų reikiamų maistinių medžiagų. Tik štai žmogus, tas, kuris laiko save protingiausia būtybe pasaulyje, užmiršo kaip reikia valgyti. Pasekmė? Kenčiame nuo nutukimo ir nesubalansuotos mitybos sukeltų ligų. Paskaitykite ir gali būti, vėl atrasite savo intuiciją, o jei ne, tai pabaigoje autoriai siūlo minčių valgiaraščiui.
O gal trūksta tik idėjų? Norite maitintis sveikiau, bet po trijų dienų išsisemiate? Pavartykite tinklaraštininkės Kristinos Pišniukaitės knygą „Ant medinės lentelės“. Ko iš jos tikėtis pasakojama knygų tinklaraščio straipsnyje „Rankose Kristinos Pišniukaitės receptų knyga „Ant medinės lentelės“, už lango – nors ir karantinas“.
5. Prisijaukinkite nerimą!
Parodykite man žmogų, kurio nekankina nerimas. Pergyvename dėl karjeros, nerimaujame dėl vaikų, šeimos narių ir kitų artimųjų. O kur dar visuomenės spaudimas atitikti įvairias socialines normas. Esame gyvi žmonės, todėl rūpintis šiais dalykais – normalu, tačiau kartais nerimas peržengia visas ribas. Prasideda priepuoliai, trukdantys siekti tikslų ir kokybiškai gyventi. Ką mes galime padaryti? Daugiau sužinoti apie nerimo prigimtį, jo gydymo ir valdymo būdus bei jais pasinaudoti.
Knygos apie nerimo ir streso valdymą analizuoja tipinius ir rečiau sutinkamus atvejus bei siūlo metodikų, kurias galima taikyti iš karto.
Skaitytojai rekomenduoja australų autorės Sarah Wilson leidinį „Įveiktas nerimas: pirmiausia pabaisą paverskime gražuole“. Garsi žurnalistė ir tinklaraštininkė pati mokėsi gyventi su nerimu ir bipoliniu sutrikimu. Ji parengė patarimų, kuriuos išbandyti tikrai verta. Nesudėtinga ir veiksminga!
Gerai vertinama ir Gintarės Jankauskaitės knyga „Panikos priepuoliai. Išsivaduok iš nerimo ir baimių“, kuri, pasak aprašymo, kenčiantiems nuo šio sutrikimo padės susivokti savyje, suprasti, kad nesate vienišas, o panikos priepuolius išgyvenančiųjų artimiesiems leis suprasti, kas vyksta su žmogumi ir kaip galima jam pagelbėti.
6. Išmokite naują kalbą!
Klausiate, kuo tai padės pagerinti savijautą ir gerą nuotaiką? Priežasčių net kelios. Mokslininkai teigia, kad kalbų mokymasis užkerta kelią tokioms ligoms, kaip Alzheimeris. Taip pat šis procesas gerina atmintį. O kur dar visos atsiveriančios galimybės sklandžiau bendrauti tiek asmeniniame gyvenime, tiek darbe?
Kokią kalbą norite mokytis – jūsų pasirinkimas. Neabejoju, kad visiems atvejams rasite gerų knygų. O aš noriu parekomenduoti tokią, kuri padės pagerinti anglų kalbos žinias, o taip pat tikrai pakels nuotaiką, o juk toks mūsų tikslas, ar ne? Kalbu apie Luci Gutiérrez „(Ne)paprasta anglų kalba. English is not easy“.
Šmaikštus, ironiškas, praktiškas vadovas pravers ir tiems, kurie pradeda mokslus, ir tiems, kurie nori pasikartoti, o ypač tiems, kuriems atrodo, kad mokytis nuobodu. Aš pati turiu šią knygą ir besikartodama gramatikos taisykles ne kartą kikenau, o vėliau, vėl pamiršusi, kuris artikelis reikalingas, prisimindavau linksmus paveiksliukus ir viskas vėl stodavo į vietas. Tiesa, knyga paženklinta N-18 ženklu!
7. Perskaitykite linksmą istoriją!
Aš rekomendavau įvairių dalykinių leidinių, kurie padeda perprasti nerimą, teisingai sportuoti, pakeisti mitybos įpročius, suvokti miego procesus ar išmokti kalbų. Tačiau yra dar viena labai svarbi knygų kategorija – grožinė literatūra! Ir čia galima rasti tiek rimtų, skaudžių ir bauginančių istorijų, kurių šiandien nerekomenduoju, tiek knygų, kurių dėka šluostysitės juoko ašaras. Man niekas taip nepakelia nuotaikos, kaip pabėgimas į literatūrinių veikėjų pasaulį.
Taigi, jei ieškote istorijos, kuri tikrai praskaidrins nuotaiką, siūlau 2017-tų metų „Metų knygos“ rinkimų laureatę „Pietinia kronikas“. Rimantas Kmita šiaulietišku dialektu aprašė paskutinio praeito amžiaus dešimtmečio gyvenimą Šiauliuose. Pasakojimas perteikiamas jaunuolio, atsidūrusio Nepriklausomybės aušroje, akimis. Branda, pirmos išvykos į užsienį, turgaus kultūra, spekuliantai, merginos ir draugai – knyga talpina daug!
Dar viena kategorija, kuri nekelia streso ir garantuotai pakelia ūpą – klasikinė literatūra jaunimui. Štai pavyzdžiui, Lucy M. Montgomery „Anė iš Žaliastogių“ – laikui nepavaldi istorija, kuri moko gerumo, atjautos ir atidos pasauliui. Teigiamų emocijų visada suteiks ir Astrid Lindgren knygos ir dar daug kitų turtinga vaizduote pasižyminčių rašytojų.
8. Įdarbinkite rankas ir atpalaiduokite mintis!
Kartais mes tiesiog per daug galvojame. Mintys galvoje keičia viena kitą, kur čia atsipalaiduosi! Visgi, yra keletas pasyvaus laisvalaikio būdų, kurie padeda nurimti. Vienas jų – dėlionės. Dėmesys koncentruojamas į tūkstančius smulkių detalių ir mes, priversti ieškoti paveikslo gabalėlio, pamirštame visus rūpesčius.
Dar viena panaši priemonė – spalvinimo knygos suaugusiems. Vėlgi, smulkių detalių spalvinimas reikalauja atidumo ir priverčia susikoncentruoti tik į užduotį. Pabandę spalvinti žmonės sako, kad tai ne tik smagus užsiėmimas bet ir gera terapija. O juk mes ir ieškome būdų teigiamai paveikti savijautą, ar ne?
Šis aštuonių žingsnių geros savijautos vadovas apjungia gaires, kuriomis vadovaudamiesi bandysime siekti gyvenimo kokybės: atsikratyti nerimo, pagerinti fizinę savijautą, geriau miegoti, atsipalaiduoti, išmokti kažko naujo ir smagiai praleisti laiką. Regis viskas žinoma, bet kažkodėl pamirštame. Tad raginu čiupti motyvuojančias knygas ir nenuleisti rankų – visada galime jausis geriau!
Palikite komentarą