Vasara – ko gero pats romantiškiausias metų laikas, kai gimsta nauji romanai, jaunieji sumaino žiedus, o pajūrį užplūsta besiglėbesčiuojantys ir saulėlydžius stebintys įsimylėjėliai. Vis dėl to – meilė meilei nelygi. Pasak graikų filosofijos, egzistuoja 7 pagrindinės meilės rūšys – visos jos aktualios, sutinkamos kasdieniame gyvenime, o ypač – knygų puslapiuose. Interneto knygynas Patogupirkti.lt pristato knygas, kuriose meilė vaizduojama visomis savo formomis.
Eros
Tai – jausminga meilė. Visų pirma tai absoliutus atsidavimas, o tik po to – fizinis potraukis. Eros – tai aistra, geismas ir geidulinga meilė, dažnai idiliškai vaizduojama televizijos ekranuose. Tad nenuostabu, kad ši meilės rūšis buvo pavadinta graikų meilės ir vaisingumo dievo vardu.
Senovės Graikijoje ši aistringa fizinė meilė buvo laikoma pavojinga, valdoma impulsų, dėl to dažnai lengvai prarandama ir trumpalaikė. Vis dėl to, pagal eros meilės filosofiją, be didelio dėmesio intymumui šioje meilėje yra ir jausmai, glaudus tarpusavio ryšys ir stiprus emocinis palaikymas.
Literatūros, pasakojančios apie geidulingą aistrą – išties nemažai. Tikrą revoliuciją romanų industrijoje užkūrė E.L. James knyga „Penkiasdešimt pilkų atspalvių“. Šis erotinis romanas ne tik pakurstė daugelio skaitytojų aistras ir fantazijas, bet ir tapo fenomenaliu romanu, padėjusiu išaugti sekso žaisliukų pardavimams. Nors eros meilė, aprašyta šioje trilogijoje virto brandžia meile, istorija tebesitęsia naujausiame autorės tęsinyje „Laisvas“, kurioje skaitytojai kviečiami leistis į intriguojančią ir siurprizų kupiną Kristijano Grėjaus ir Anastazijos Stil vestuvių ceremoniją.
Philia
Tai draugiška meilė, kai tarp žmonių užsimezga sielos ryšys. Ji padrąsinanti, maloni ir prasminga, tikra draugystė, gimusi iš geros valios, žmonėms nuoširdžiai besirūpinant vienas kitu. Philia meilė – dažniausiai Biblijoje minima meilės rūšis, apimanti meilę bendraminčiams, pagarbą, lygiavertiškumą.
Tokią meilę aptiksite muzikantės Patti Smith knygoje „Tiesiog vaikai“. Amerikiečių roko ir meno legenda pasakoja apie nelengvą kelią į sceną, pinigų trūkumą ir septinto dešimtmečio Niujorką, tačiau taip pat ir apie savo draugystę su fotografu Robertu Mapplethorp‘u. Netikėtas judviejų susitikimas tapo tvirta palaikančia draugyste ir viso gyvenimo įkvėpimu, atvedusiu abu į šlovę.
Philia meilės tema nagrinėjama ir Elena Ferrantes serijos „Neaopolietiška saga“ pirmojoje knygoje „Nuostabioji draugė“. Labai skirtingos mergaitės, augdamos skurdžiame Neapolio kvartale kartu kovoja, bandydamos išbristi iš skurdo, pelnyti pagarbą ir įtvirtinti savo statusą visuomenėje. Rašytoja nagrinėja moteriško tarpusavio ryšio svarbą ir stiprybę, įvilkdama jį į karščiu alsuojančią Neapolietišką aplinką.
Agape
Agape reiškia nesavanaudišką meilę, kuri gali būti jaučiama tiek žmonėms, tiek gamtai ar dievybėms. Ji empatiška, siejama su altruizmu, čia akcentuojamas rūpestis kitais, nesiekiant naudos sau. Krikščionybėje ji laikoma aukščiausia meilės forma, kuri kyla nuolankai tarnaujat kitiems. Geriausias būdas apibūdinti agape meilę – tai labdara, atsidavimas, kuriame nėra daug romantikos ar emocijų – tai meilė, parodoma per veiksmą.
Elegantiškai, šmaikščiai ir itin dvasingai agape meilę vaizduoja aktorius, atlikėjas ir rašytojas Juozas Gaižauskas savo knygoje „Tigras, glostantis pėdas“. Čia aprašomas ne tik daug jėgų ir valios pareikalavęs žygis piligrimų keliu, kuriame dieviškumo apraiškos pasirodo pačiais netikėčiausiais būdais, bet ir altruistiška kelionė į Etiopijos dykumą, kurios tikslas – Kelyje sutikto nepažįstamojo tėvui pranešti apie sūnaus žūtį. Pats nesuprasdamas savo veiksmų, knygos veikėjas leidžiasi į pavojingą kelionę į nežinią, o jo žingsnius lydi apsauganti dieviškoji šviesa.
Ludus
Ši meilė – žaisminga, jai būdingas flirtas, dažnai tokia meilė būna neįpareigojanti. Tai įsimylėjimo fazė, pasirodanti draugystės pradžioje, kai, kaskart patinkančiam žmogui nusišypsojus, pilvą aplanko drugelių plazdėjimas. Šioje meilės rūšyje susipina lengvumas, vilionės, flirtuojantis erzinimas, joje svarbus žaidimo elementas.
Italų rašytojas Federico Moccia romane „Trys metrai virš dangaus“ pasakoja būtent apie tokią meilę. Meilę, kuri yra netikėta, beprotiška ir nuspalvinanti gyvenimą ryškiomis spalvomis. Šiame romane pasakojama dviejų jaunuolių – beviltiškos romantikės septyniolikmetės Babi ir devyniolikmečio chuligano, motociklininkų gaujos nario Stefano meilės istorija. Beje, šis romanas tapo pasaulinės įsimylėjėlių tradicijos pradininku, mat 1992 m. išleistoje knygoje autorius aprašė, kaip pagrindiniai herojai, prisiekdami amžiną meilę vienas kitam kabina spyną ant tilto. Taip gimė iki šių dienų populiarus romantiškas ritualas.
Pragma
Pragma – tai meilė, kuri auga metai iš metų, yra stabili ir praktiška. Šioje meilėje, priešingai nei erose, nėra tiek aistros, geismo ir gundančių siurprizų, čia vieta užleidžiama ilgaamžiškumui ir pastovumui, kai ilgalaikiai partneriai investuoja daug laiko į bendrų tikslų kūrimą ir santykių palaikymą. Taip pat šiai meilei yra būdinga patogumo nuostata: pavyzdžiui, renkantis partnerę vyras atsižvelgia, ar moteris būtų gera šeimininkė virtuvėje, o moteris – ar vyras garantuotų saugumą ir sugebėtų parnešti pinigų namo šeimai.
Dažnai pragma meilė aptinkama istoriniuose meilės romanuose. Vienas tokių – bestselerio „Erškėčių paukščiai“ autorės Colleen Mccullough romanas „Prisilietimas“. Knygoje vaizduojama Elizabetė Dramond turi paklusti likimui ir iš nedidelio Škotijos miestelio keliauti į Australiją, kur turės ištekėti už savo giminaičio Alesandro Kinroso. Rankos prašymas skamba kaip įsakymas, tad nepažinodama svetimo krašto, jo papročių ir būsimo vyro, Elizabetė neria į naujo gyvenimo netikėtumus. Sutuoktinis ją apipila turtais, išmokslina ir parengia santuokai, o jaunosios škotės gyvenimas pasikeičia neatpažįstamai.
Storge
Ši meilės rūšis simbolizuoja besąlygiškumą. Tai stiprus meilės ryšys, koks dažniausiai jaučiamas šeimoje, tarp brolių ir seserų, tėvų ir vaikų. Storge meilė panaši į philia, tačiau tai gali būti ir vienpusis jausmas: motina myli savo vaikus, kad ir kaip šie elgtųsi. Ši meilė priima trūkumus ir ydas, moko atleisti ir priimti, leidžia jaustis saugiai ir patogiai.
Besąlygiška seseriška meilė aptinkama rašytojos Alice Hoffman romane „Praktinė magija“, kuriame susipina burtai, meilė ir seseriški ryšiai. Kai sesutės Selė ir Džiliana lieka našlaitėmis, jos persikrausto į tetų Ovens namus. Šios šeimos moterys nuo seno garsėjo savo ypatingomis galiomis, tad mergaitės mokykloje nepritampa, yra vadinamos raganomis ir labiausiai trokšta pasislėpti nuo šeimos „dovanos“ ir įsilieti į normalią visuomenę. Šeimos drama vaizduoja sesių gyvenimą bėgant metams, o žymus romanas buvo ekranizuotas ir virto filmu, kurio pagrindines personažes įkūnijo aktorės Sandra Bullock ir Nicole Kidman.
Philautia
Nors meilė įprastai yra suprantama kaip potyris tarp dviejų ar daugiau žmonių, tačiau, pasak senovės graikų, paskutinė ir svarbiausia meilės forma yra meilė sau. Philautia meilė reprezentuoja besąlygišką savęs priėmimą ir vertinimą, suvokiant, jog norint būti laimingam gyvenime – svarbiausia mylėti save. Nors daugelis meilę sau gali sieti su egoistiškumu, vis dėlto, philautia meilė visai ne tokia – tai laikoma sveikiausia ir reikalingiausia meile, nuo kurios viskas prasideda, nes norint rūpintis ir mylėti kitą, pirmiausia reikia pasirūpinti pačiu savimi.
Jau keletą metų meilė sau yra viena paklausiausių temų asmeninio tobulėjimo kelyje. Visuomenė pradeda suvokti to svarbą ir atskirti tai nuo savanaudiškumo – atsirado daugybė mokymų, praktikų bei knygų šia tema. Viena tokių – buvusio JAV armijos pėstininko, verslininko ir žinomo autoriaus knyga Kamal Ravikant „Mylėk save taip, tarsi nuo to priklausytų tavo gyvybė“ padės atrasti mygtuką, kurį nuspaudus, pasidaro lengviau gyventi, atsikračius neramių minčių ir pamilus savo esybę. Autorius moko, jog nereikia būti tobulu, norint mylėti save, tai yra treniruočių ir valios pagalba išugdomas įprotis, kuris padeda būti laimingiems.
Palikite komentarą