Daugelis svajoja apie gebėjimą laisvai kalbėti keliomis užsienio kalbomis. Vis dėlto, išmokti svetimą kalbą – ne tokia jau lengvai įkandama užduotis. Gerai išmokti užsienio kalbą dažnai prireikia keleto metų, išsigąstame sunkaus ir daug atsidavimo reikalaujančio darbo ir šis noras dažnai ir lieka neįgyvendintas. Kaip išlaikyti valią ir užsispyrimą mokytis užsienio kalbos bei kaip išmokti kalbą greičiau ir lengviau – naudingais patarimais dalijasi interneto knygynas Patogupirkti.lt.
1. Atsakyti sau – KODĖL?
Visų pirma, reikia išsiaiškinti savo noro priežastį – kodėl man yra svarbu išmokti šią užsienio kalbą? Kodėl man tai reikalinga? Ar esu pasirengęs/-usi įdėti šiek tiek pastangų, norint ją išmokti? Aiškiai įsivardijus ir sau argumentavus, kodėl tai yra svarbu, atsiras motyvacijos kruopščiai stengtis ir pasiekti norimų rezultatų.
Radus atsakymą į klausimą „Kodėl?“, kitas svarbus žingsnis – mažesnių tikslų išsikėlimas. Didįjį tikslą – išmokti kalbą, rekomenduojama susiskaidyti į keletą mažesnių siekių, kuriuos galima įgyvendinti per savaitę arba mėnesį. Tai gali būti tam tikras išmoktų žodžių kiekis per savaitę, gramatikos laiko įsisavinimas ar užsienio kalba perskaityti knygos skyriai. Užsirašius siektinus tikslus ir laikant juos matomoje vietoje – ant darbo stalo, vonioje prie veidrodžio ar pagrindiniame telefono ekrane, bus lengviau juos sekti ir stebėti savo progresą.
2. Išmokti reikalingus žodžius
Vos pradėjus mokytis užsienio kalbos, smegenis užgriūva didžiausia naujų žodžių lavina. Tačiau ar visi iš jų išties reikalingi pradėjus mokytis užsienio kalbos? Pasak kalbos specialistų, iš pradžių verta atkreipti dėmesį į žodžius ir frazes, kurių prireiks pirmuosiuose pasikalbėjimuose, apsiperkant parduotuvėje, kreipiantis dėl paslaugų. Žinoma, svarbu pagalvoti ir apie tai, kam pirmiausia naudosite šią kalbą – vyksite pasisvečiuoti į šalį, kurioje kalbama jūsų pasirinkta kalba, o galbūt ji bus reikalinga tik dėl darbo? Tokiu atveju verta atkreipti dėmesį ir į specifinius žodžius, būdingus profesijai.
Mokantis naujos kalbos, kalbininkai rekomenduoja pasitelkti 95/5 taisyklę. Ji reiškia, jog 95 proc. kalbos gali būti įsisavinti, mokant vos 5 proc. visų žodžių. Pasak kalbos instituto „Eton Institute“ Dubajuje, susišnekėti anglų kalba pakaktų 2000-3000 tūkstančių žodžių, kai kuriomis kitomis kalbomis – užtektų vos kelių šimtų žodžių.
Mokantis pirmąsias frazes į pagalbą ateis pasikalbėjimų žodynėliai, kuriuose pateikiami bendravimo situacijoms reikalingiausi kasdieniai žodžiai, trumpi nesudėtingi dialogai, posakiai, klausimai bei atsakymai.
Taip pat bendraujant užsienio kalba dažnai pasitarnauja tarptautiniai žodžiai, kurie dažniausiai sutampa daugelyje kalbų. Kompiuteris, komunikacija, tradicija, telefonas ir kiti žodžiai daugelyje kalbų skamba panašiai, kaip ir lietuvių.
Interneto knygyne Patogupirkti.lt – kategorijoje apie kalbų mokymąsi gausu leidinių, padedančių sistemingai ir koncentruotai įsigilinti į naujų kalbų subtilybes. Ten galima aptikti mokomųjų knygų anglų, italų, ispanų, lenkų, prancūzų, norvegų, rusų, švedų, vokiečių kalbų žinių gilinimui, taip pat ir egzotiškesnėms kalboms mokytis – japonų, kinų ar islandų.
3. Apsupti save nauja kalba
Geriausias būdas išmokti užsienio kalbą – atsidurti aplinkoje, kurioje nebūtų kitos išeities, kaip kad bendrauti ta kalba. Vis dėlto, ne visi gali sau leisti išvykti ir keletą mėnesių ar metų praleisti gyvenant užsienyje. Tokiu atveju save apsupti svetima kalba ir kultūra galima ir neišvykstant iš namų. Filmai, muzika, tinklalaidės, knygos, televizijos laidos, žaidimai, receptų tinklaraščiai – perkelkite naują užsienio kalbą į savo laisvalaikį ir net nepastebėsite, kaip taps lengviau ja bendrauti su kitais.
Filmai ir serialai – vienas efektyviausių metodų, kaip įsisavinti naują kalbą. Dažnai girdima, kaip vaikai netikėtai puikiai prabyla anglų kalba, nors aplinkui visi kalba lietuviškai – įvairi kasdien juos lydinti vaizdo medžiaga bei socialiniai tinklai skatina greičiau įsisavinti nepažįstamą kalbą. Beje, nors iš pradžių, pradėjus mokytis užsienio kalbos, filmus rekomenduojama žiūrėti su subtitrais, vėliau siūloma jų atsisakyti – taip bus lavinami ne tik skaitymo, bet ir klausymo įgūdžiai, bandoma suprasti, kas vyksta, iš bendro konteksto.
4. Išlaikyti nuoseklumą
Kalbos mokymasis yra niekada nesibaigiantis procesas. Visuomet atsiras žodžių užsienio kalboje, kurių nesi girdėjęs ir norint palaikyti užsienio kalbos įgūdžius, svarbu nuolat ja komunikuoti. Reguliarus tvarkaraštis – būtinybė, svajojantiems įvaldyti naują užsienio kalbą. Kitaip tariant – išsiugdyti įprotį kiekvieną savaitę susitarti su savimi dėl laiko, mokymosi vietos ir trukmės, ir svarbiausia – savo pažadų laikytis.
Padarius ilgesnes pertraukas tarp pamokų, nauja informacija pasimirš ir gali tekti viską pradėti iš pradžių, o tam prireiks dar didesnio rezervo valios ir motyvacijos. Tiesa, formuoti naujus įpročius ir pasiekti užsibrėžtų tikslų – užduotis ne iš lengvųjų. Pasak „Įpročių akademijos“ įkūrėjo ir bestselerio „Atominiai įpročiai“ autoriaus James Clear atlikto tyrimo, naują įprotį paversti pastoviu, beveik automatiškai atliekamu veiksmu užtrunka maždaug 66 dienas. Knygoje jis taip pat dalijasi praktine informacija, kaip išsiugdyti geruosius įpročiu, kasdien tobulėti ir atsikratyti blogųjų. Tad nors iš pradžių kantrybės ir užsispyrimo mokantis naują kalbą gali prireikti, bet ilgainiui – kalbos mokymasis gali virsti dar vienu įpročiu.
Norintiems dar geriau suprasti savo įpročius, rekomenduojama perskaityti žurnalisto Charles Duhigg knygą „Įpročio galia“, kurioje autorius moko pažvelgti dar giliau į tai, kaip veikia įpročiai ir kaip nesunkiai galima juos pakeisti.
5. Kuo daugiau bendrauti
Nauja kalba geriausiai įsisavinama ją vartojant. Išvykite pakeliauti į šalį, kurioje kalbama ta užsienio kalba, su mokytoju ar mokytoja bendraukite tik naująja kalba, o gal net pavyks susirasti draugą, kuris taptų nuolatiniu pašnekovu ir su kuriuo galėtumėte bendrauti ne gimtąja kalba? Kuo daugiau nauja kalba įvedama į kasdienybę, tuo didesnė tikimybė greičiau ją įsisavinti.
6. Paversti mokymąsi įdomiu
Sėdėti prie žodyno ir „kalti“ naujus žodžius arba gramatikos taisykles – tikrai neskamba, kaip įdomus laisvalaikio užsiėmimas. Tačiau kalbų mokytis galima ir daug linksmiau!
Ispanų iliustratorė Luci Gutiérrez, besimokydama anglų kalbos suprato, kad nebesugeba susikaupti ir beklausydama mokytojos, paveikslėliuose ėmė fiksuoti tai, ką jau išmoko. Jos mokymosi metodas pasirodė patrauklus ne jai vienai ir taip gimė knyga „(Ne)paprasta anglų kalba. English is not easy“. Joje autorė sudėjo tas pačias nuobodžias gramatikos taisykles, tačiau iliustruotas šmaikščiais paveikslėliais su išraiškingais veikėjais, šiek tiek nešvankaus humoro ir lengvų įžeidimų – šiuolaikiškai ir nestandartiškai suaugusiems paaiškinamos anglų kalbos gudrybės taip, kad jas pamėgs net gramatikos nekenčiantys.
Galima išbandyti ir kitas mokymosi priemones – žaidimus, asociacijas, telefono programėles. Siekiant lengviau išmokti užsienio kalbos žodžius, galima juos asocijuoti su spalvomis, istorijomis, gyvūnais ar kitais reiškiniais, tuo pačiu ir lavinant vaizduotę, ir lengviau išmokstant sudėtingus žodžius. Taip pat, ilsintis nuo knygų, praktikuoti naują kalbą galima ir pasitelkus telefono programėles, tokias kaip „Duolingo“, kur kalbos mokymasis virsta savotišku žaidimu.
7. Sujungti kalbą su hobiais
Siekiant, kad naują kalbą išmokti būtų dar įdomiau, galima tai apjungti su savo hobiu. Galbūt laisvalaikiu mėgstate siuvinėti ar domitės menu? Tad laisvu nuo mokslų metu galima žiūrėti siuvinėjimo vaizdo įrašus, kuriuose, pavyzdžiui, apie siuvinėjimo raštus kalbama švediškai, arba pasidomėti šiuolaikiniu prancūzų menu ir šia tema paklausyti interviu su menininkais. Naujos kalbos apjungimas su mėgstamu užsiėmimu taps puikia motyvacija mokytis su šiuo hobiu susijusių žodžių ir į naujos kalbos mokymąsi pažiūrėti kitu kampu.
Palikite komentarą